Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ      СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Новитет > Новата Toyota Supra ќе има 400 КС и 4х4
 
Spodeli
11 May 2012, 11:37


Новата Toyota Supra ќе има 400 КС и 4х4 Toyota Supra Новата Toyota Supra ќе има 400 КС и 4х4
Конечно, ќе добиеме нова генерација на легендарната Supra...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Јапонците се одлучија на ваков потег по одличниот прием на GT-86, со кого ќе ја делат истата GRMN платформа.

Toyota GT-86 “носеше” модифицирана шасија од постариот модел на Toyota - MR2, и 3.5-литарски V6 Мотор со 245 КС и електро-мотор кој ги придвижуваше предните тркала. Заедно, двата агрегати продуцираа околу 300 КС.

Ново кај Supra, покрај овие елементи, електро-моторот кој ги придвижува предните тркала кај GT-86, ќе биде заменет со два такви. Целта – секој од нив да погонува едно тркало. Конечниот исход од тоа – Supra со 400 КС.

Се очекува спринтот до 100-ка на новата Supra да биде околу 4 секунди, што по автоматизам го става во конкуренција со новата Honda NSX, која ќе пристигне на пазарот набрзо.

Новата Toyota Supra, е најавена за 2015-та година, со цена од околу 90.000 ЕУР-о. 
 

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Новитет 
 
 
 


Одберете нов автомобил