Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1       WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Formula 1 > 30 години од смртта на Жил Вилнев
 
Spodeli
09 May 2012, 15:26


30 години од смртта на Жил Вилнев  30 години од смртта на Жил Вилнев
Еден од најомилените возачи во Formula 1, загина на вчерашен датум, пред точно 30 години, на “Zolder”, во Белгија...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Вилнев загина на 32 години, од – дури и ден денеска – недоволно познати причини.

Жил Вилнев на 67 трки, забележа 6 победи, 13 подиуми, две пол-позиции и осум најбрзи кругови. Можеби не изгледа како големо постигнување, но тоа не е знакот на препознавање на Жил Вилнев. Тоа е неговиот рискантен и бестрашен стил на возење, кој натера многу да го засакаат циркусот наречен Formula 1.Оваа несреќа го зема најголемиот данок – смрт. Можете да се потсетите од видеото во продолжение.

Исто така, можете да погледнете мал tribute на кариерата на Жил Вилнев.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Formula 1 
 
..........
 
 


Одберете нов автомобил