Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Безбедност > Volvo V40 - со воздушно перниче и за пешаците
 
Spodeli
13 March 2012, 11:34


Volvo V40 - со воздушно перниче и за пешаците Volvo V40 Volvo V40 - со воздушно перниче и за пешаците
Овој новитет е една од главните теми деновиве во Женева...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Автомобилскиот бренд Volvo е познат по врвната безбедност и по напредните технологии од оваа област. И новиот V40 не е исклучок. За појасна слика како функционира оваа иновација, во продолжение ви предлагаме и видео презентација.Воздушното перниче за пешаците се активира во ситуација кога сензорите во предниот дел на браникот ќе детектираат контакт помеѓу автомобилот и пешакот. Во една таква ситуација, се подигнува задниот дел од хаубата, каде што е поставено воздушното перниче. Како што може да се види понатаму, од видео-преентацијата, боздушното перниче има облик “U”, кој ја покрива областа под хаубата и една третина од вертобранското стакло и “А” столбот.Споменатиот систем, применет во Volvo V40, сега спаѓа во пасивните системи на безбедност. Шансата да дојде до контакт помеѓу возилото и пешакот, сега е значително намалена со системот Pedestrian Detection со функција Full Auto Brake. Овој систем функционира на начин што користи специјален радар сместен во предната маска, и камера поставена во внатрешниот ретровизор. Радарот детектира дали има објект пред автомобилот и на колкава оддалеченост е истиот, а камерата распознава за каков објект се работи. Системот може да детектира пешак, повисок од 80 cm.Во случај на несреќа, ситстемот најпрво го предупредува возачот со звучен сигнал и трепкачко светло на дисплејот. Доколку возачот не реагира, автомобилот кочи самостојно. Од Volvo тврдат дека V40 може да избегне несреќа при брзини до 35 km/h. При поголеми брзини, главната цел е да се забави автомобилот што е можно повеќе пред неизбежниот судир, со што значајно се зголемени шансите за преживување на пешакот и намалувањето на повредите.Воздушното перниче за пешаци и другите безбедносни системи во V40 се дел од визијата на Volvo за 2020-та година, кога е во прашање безбедноста. Во текот на оваа деценија, до 2020-та година, Volvo има намера да го усоврши овој систем, на начин што при сообраќајна несреќа, никој да не биде повреден.


Volvo V40
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Безбедност 
 
 
 


Одберете нов автомобил