Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ        НАЈНОВИ МОДЕЛИ        НАЈПОПУЛАРНИ       ТЕСТ       ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ       СПОРЕДБИ       САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Новости > Саеми > Франкфурт 2009: Audi e-tron
 
Spodeli
02 November 2009, 06:30


Франкфурт 2009: Audi e-tron  Франкфурт 2009: Audi e-tron
Audi на домашен терен ја претстави визијата за својата иднина во облик на супер-спортскиот модел e-tron, кој врвните перформанси ги остварува со помош на електрична енергија....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Четири електромотори, по два на секоја оска, ги задвижуваат тркалата на ова возило кое на овој напреден начин останува доследен на идентитетот на Audi и препознатливиот quattro - погон.

Вкупната моќност на електромоторите изнесува 313 КС, а максималниот вртежен момент неверојатни 4500 Nm! Максималната брзина не ни е откриена, но барем знаеме дека овој спортски двосед забрзува до “стотка“ за 4,8 секунди.

Тежок е 1600 килограми, од кои 470 отпаѓаат на литиум – јонската батерија сместена непосредно пред задната оска за да се постигне што пооптимален распоред на масите. Со едно полнење, батеријата овозможува досег од 248 километри.

Единствените негативни критики одат на адреса на дизајнот на наплатките, како и бојата на отворот на маската за довод на воздух на ладилникот. Затоа пак, внатрешноста е беспрекорна.

   

 

Стари коментари
4500 Nm---ne e mozno toa..sigurno mislite 450Nm
Напишан од Borce-Fiat  пред  околу 111 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Саеми 
 
 
 


Одберете нов автомобил