Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Награди > Lancia Ypsilon освои 2-то место за најиновативен автомобил
 
Spodeli
02 February 2012, 14:02


Lancia Ypsilon освои 2-то место за најиновативен автомобил Lancia Ypsilon Lancia Ypsilon освои 2-то место за најиновативен автомобил
Новата Lancia Ypsilon ја започна новата година освојувајќи го второто место на "Innovation Award of the Year", изгласана од страна на читателите на италијанското списание Quattroruote...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

За време на " Quattroruote Day," кое што се одржа во Милано престижната награда му беше врачена на Gianluca Italia, Lancia и Chrysler бренд менаџер за Европа, Блискиот Исток и Африка.
 
Под рафинираната облека "Made in Italy", суштината е автомобил кој поседува најнова технологија во делот на моторите кои се во можност да ги намалат и емисиите на издувни гасови и потрошувачката благодарение на TwinAir, MultiJet II и Start & Stop. Излишно е да се каже дека ове е првиот и единствениот автомобил во сегментот кој нуди единствена комбинација на нов "Blue & Me-TomTom LIVE" и "Smart fuel system ", во дополнение на иновативниот Magic Parking од втората генерација , Hi-Fi Music со 500 W,  Xenon предни светла и LED светла на задниот дел.
 
 
Поединечно, жирито на  "Car of the Year во Грција" кое се состои од 23 новинари ја избраа Lancia Ypsilon за "Автомобил на 2012" со 132 гласови, избирајќи ја од “ потесната” листа од 10 модели презентирани во текот на годината на грчкиот пазар. Во Мароко каде што жирито е составено од специјализирани новинари, ја избра Lancia Ypsilon за "Car of the Year 2012" водејќи се од истите параметри : надворешен и внатрешен дизајн, безбедност и возни перформанси.
 
Овие награди се дополнение на четирите награди кои ги освои  TwinAir моторот кој кај Ypsilon беше монтиран меѓу првите автомобили во Fiat Групацијата (мај2011). Во рамките на наградата "International Engine of the Year 2011 револуционерниот ТwinAir мотор победи во сите категории во кои се натпреваруваше.Жирито од  76 новинари и експерти од индустријата од 36 земји го крунисаа успехот на TwinAir моторот во неговата класа (помалку од 1,000 cm3) и го избраа за "International Engine of the Year 2011" давајќи му го највисокото признание. Дополнително, TwinAir моторот ја освои наградата "Best New Engine" и "Best Green Engine". 
 

 


Lancia Ypsilon
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Награди 
 
 
 


Одберете нов автомобил