Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Занимливости > Пат околу светот за 250 евра
 
Spodeli
23 January 2012, 13:04


Пат околу светот за 250 евра Citroën C-Zero Пат околу светот за 250 евра
На 11 фебруари, двајца млади инженери ќе го тргнат на патување околу светот со нивниот електричен автомобил, Citroen C-Zero...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Тие ќе тргнат од Стразбург, а во авантурата од 25 илјади километри ќе поминат низ 17 земји, од Rocky Mountains во САД  до срцето на Јапонија, па низ Кина и Казахстан па назад во Европа, за 200 денови – за само 250 евра, електрична енергија. 
 
„Ако електричниот автомобил може да патува низ светот, тогаш луѓето можат со него да си одат на шопинг“, вели Хавиер Дегон, 27 годишен инженер од EDF фирмата за електрика, кој заедно со Антоан Гуј, 28 годишен консултат во фирмата Capgemini Consulting, се нафати на овој храбар предизвик за пат околу светот во електричен автомобил.
 
Citroen C-Zero веќе покажа голем интерест кај купувачите со нарачки од 2800 модели од лансирањето во 2010 година.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Занимливости 
 
 
 


Одберете нов автомобил