Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ       ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Историјат > Релито Dakar досега има земено над 60 човечки животи
 
Spodeli
03 January 2012, 14:36


Релито Dakar досега има земено над 60 човечки животи  Релито Dakar досега има земено над 60 човечки животи
Иако многумина пустинското рели Dakar го сметаат за најголема автомобилска авантура, сепак во текот на историјата тоа се покажало како смртоносно за вкупно 61 лице...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Преглед на загинати возачи на Dakar:
 
1979 (1 смртен случај) – на премиерата загина Patrick Dodin
1981 (3) – Тројца италијански новинари исчезнаа во пустината
1982 (3) – Загина холандскиот моторциклист Bert Osterhuis. 
1983 (2) - Загина францускиот моторциклист Jean-Noël Pineau
1984 (1) - Во Burkini Faso, еден автомобил прегази гледач
1985 (2) – Еден човек им подлегна на повредите во Nigerија, а друг загина по пад со хеликоптер во Мароко
1986 (7) – Пад на хеликоптер усмрти пет лица. Загина швајцарскиот возач Francois-Xavier Bagnoud и четворица други Французи
1987 (1) – На пат за Dakar загина француски новинар
1988 (6) – Трагичниот скок од дво-моторниот камион DAF, не го преживеа неговиот совозач Kees van Loevezijn, а жртва при судар со друг камион е совозачот Patrick Canado од Франција. На моторцикл, животот го загуби неговиот сонародник Jean-Claude Huger.

1990 (1) – Во пустината загина францускиот новинар Kaj Salminen
1991 (2) – Во напуштено село во Малија, убиен е возачот на камионот за поддршка Charles Cabannes, а подоцна загина и докторот – двајцата беа Французи
1992 (3) - Загина францускиот моторциклист  Gillese Lalava и два возачи на камиони за поддршка 
1994 (1) - Загина моторциклистот  Michel Sansen од Белгија
1996 (2) – На југот од Мароко загина францускиот возач Laurent Gueguen.
1997 (1) - Загина моторциклистот  Jean-Pierre Leduc од Франција
1998 (5) – Во Мавританија при директен судар на натпреварувачи автомобил со локално возило, животот го загубија пет лица
 

2002 (1) - Загина механичарот Daniel Vergnes, при сервисирање на автомобилите на Toyota
2003 (1) - Загина францускиот совозач Bruno Cauvy
2005 (5) - Jose Manuel Pérez од од Шпанија, беше десетти моторциклист, кој го загуби животот на Dakaru. Ден потоа, загина и двојниот победник на релито Dakar, Италијанецот Fabrizio Meoni. 
2006 (3) - Загина австрискиот моторциклист Andy Caldecott и две деца 
2007 (2) - Последниот африкански Dakar, го зема животот на двајца моторциклисти - Јужноафриканецот Elmer Symons и неговиот француски колега Erik Aubijoux. 
2009 (3) - Загина францускиот моторциклист Pascal Terry, а две лица загинаа при судар на камионот за поддршка со локално возило. 
2010 (1) - Загина девојка, која во ложата за гледање ја удриле германско-швајцарската посада Mirco Schultis и Ulrich Leardi.
2011 (1) – При сударот на возилото за доставување и возилото на аргентискиот натпреварувач Aduard Amora, загина токму Аргентинецот. Покрај него загинаа и двајца работници од Чиле, вклучени во организацијата на трката.
2012 (1) – во првата етапа загина аргентискиот моторциклист, Jorge Martínez Boero.
 

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Историјат 
 
..........
 
 


Одберете нов автомобил