Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Концепт > Се враќа легендарното Yugo, и тоа во електрична верзија
 
Spodeli
02 January 2012, 12:36


Се враќа легендарното Yugo, и тоа во електрична верзија Zastava Yugo 45 Се враќа легендарното Yugo, и тоа во електрична верзија
Младиот дизајнер Милош Париповиќ го претстави новото Yugo за модерната ера наречено ZUGO...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Zastava Yugo 45 беше замислена како сериозен производ, мал градски автомобил достапен за сите. Но, како минеше времето Yugo остана само предмет на вицеви. Затоа Милош реши да ги земе работите во свои раце и го осмисли концептот Zugo, односно електрична реинкарнација на легендарното Yugo кое сè уште може да се види по нашите улици.
 
 
Zugo ќе биде нискобуџетен целосно електричен мал градски hatchback. Дизајнерот го задржал надворешниот дизајн со извесени видливи и практични промени. На пример, тој додал грејни подлоги на вратите и багажникот, така што луѓето кои однадвор би го буткале автомобилот во зима да не им биде ладно на рацете и многу други разни додатоци и сензори со кои значително ќе се олесни работата на возачите.
 
Димензиите на автомобилот, особено острите рабови на каросеријата и светлата потсетуваат на легендарното „југо“ во име на стариот познат автомобил, но и дизајнерот се потрудил постепено да ги ублажи тие рабови за да постигне своевремен ретро/модерен изглед.
 
 
Целната група на овој концепт се лојалните сопственици на старите модели на Zastava и други практични луѓе. Поради едноставноста на електричните автомобили, Zugo би бил едноставен и ефтин за одржување и секој би можел да го одржава во својата гаража по популарниот американски DIY принцип (Do It Yourself – направи сам).
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Концепт 
 
 
 


Одберете нов автомобил