Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Супер автомобили > Огледалце, огледалце, кој е најбрзиот автомобил?
 
Spodeli
02 December 2011, 14:41


Огледалце, огледалце, кој е најбрзиот автомобил?  Огледалце, огледалце, кој е најбрзиот автомобил?
Замислите кој адреналин е тоа кога еден автомобил од 0 до 300 км/ч и пак до 0 го прави тоа за само 21,19 секунди...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Еден од најекстремните начини за мерење на брзината кај автомобилите е т.н. 0-100-0, односно времето потребно автомобилот да дојде до 100 км/ч и потоа целосно да запре. Сега има нов светски првак во оваа категорија кој го му го презеде првото место на досегашниот најбрз автомобил Bugatti Veyron Supersport.
 
Шведскиот супервтомобил Koenigsegg Agera R е новиот најбрз автомобил во светот откако за „дисциплината“ од 0 до 300 км/ч и целосно да запре му беа потребни само 21,19 секунди, додека на досегашниот првак Bugatti Veyron Supersport за истиот тест му беа потребни 25,13 секунди.
 
Шведскиот ѕвер го придвижува 5-литарски V8 мотор со битурбо погон кој работи на биоетанол и истиснува 1115 KS и вртежен момент од 1.200 Nm што е доволно за максимална брзина поголема од 390 км/ч, додека просечната потрошувачка се декларира како 14,7 литри.
 
Секој возач на трки ќе ви каже дека вашиот автомобил е брз толку колку што му треба време за да застане, а на керамичките дискови кај Agera R со големина од 397мм напред и 380мм назад за застанување на масата од 1.290 килограми која се движи со 300 км/ч им беше потребно вкупно 6,6 секунди.
 
Еве ги официјалните измерени податоци од тестот, како и видеото при постигнувањето на рекородот.
 
0-300 км/ч: 14,53 секунди
300-0 км/ч: 6,66 секунди
0-300-0 км/ч: 21,19 секунди

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Супер автомобили 
 
..........
 
 


Одберете нов автомобил