Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ      СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Новитет > Нови minivan од Dacia - Lodgy Glace
 
Spodeli
24 November 2011, 16:13


Нови minivan од Dacia - Lodgy Glace  Нови minivan од Dacia - Lodgy Glace
На мартовскиот авто-саем во Женева, Dacia ќе го претстави новиот MVP компактен автомобил Lodgy ...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Иако Dacia не потсетува на се, само не на нешто спортско, романскатa компанија има интересна и невообичаена навика своите сериски модели прво да ги претставува во тркачка верзија, а потоа во сериски модели. Слично беше и со Duster, кој за прв пат се појави пред две години како тркачки автомобил, создаден за екстремни натпревари на ледена подлогда.

Истиот пат го избра и Dacia Lodgy Glace, каде за развој на новиот болид беа задолжени компаниите Tork Engineering (дизајн, производство и монтажа) и одделението Renault Sport Technologies (RST).
 
Автомобилот го придвижува средишно-поставен атмосферски трилитарски агрегат со шест цилиндри кој развива 355 КС при 7,500 вртежи во минута и максимален обртен момент до 360 Nm. Силата на моторот се пренесува на сите тркала преку секвенцијалниот шест-степен менувач SADEV. Зад 16-инчните бандаши се крие силен систем за кочење составен од дискови со пречник 300mm напред и 265 mm позади, на кои дејствуваат 4-клипни клешти за кочење од марката Beringer.
 
Масата на 4 метри долгиот и 1,9 метри широкиот Lodgy Glace изнесува 950 килограми, а меѓу-осовинското растојание изнесува 2,500mm. 
 
Dacia Lodgy Glace ќе го продолжи успехот на моделот Dacia Duster Glace, што ни говори за нов сериски модел. кој би бил претставен на автомобилскиот саем во Женева наредната година.
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Новитет 
 
 
 


Одберете нов автомобил