Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ      СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Новитет > Volvo XC90 - славниот SUV добива наследник
 
Spodeli
24 November 2011, 15:32


Volvo XC90 - славниот SUV добива наследник Volvo S60 - Cross Coutry - 2009 Volvo XC90 - славниот SUV добива наследник
Уште еден фасцинантен концепт од шведскиот произведувач...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Од почетните скици јасно се гледа дека дека дизајнерите за новиот модел се двоумат помеѓу неколку варијанти кои се разликуваат по разни детали. Тука може да се забележат разлики во линијата на кровот и изгледот на задниот дел. Некаде овие црти се поблаги, а во друг случај (третата фотографија) тие се поостри што ни говори за мала агресивност – слично како кај моделот XC60.
 
На предниот дел доминира дизајнот кој може да се забележи на концептите Universe и You. Новиот XC90 ќе има голема маска за ладилникот и помали светла, но бидејќи дизајнот сè уште не е конечно потврден, можно е моделот да претрпи извесни промени. Сепак, потврдено е дека XC90 ќе биде првиот сериски автомобил од Volvo кој ќе ја користи платформата Scalable Platform Architecture (SPA). Ова значи поекономични автомобили, со поголема снага, намалена тежина на возилото, а истовремено и помала емисија на штетни гасови.
 
Сè уште нема доволно информации за погонот на новиот XC90, но се претпоставува дека под хаубата би можел да се најде 4-цилиндарски агрегат со зафатнина од 2.0 литри, опремен со систем за директно вбризгување на горивото.
 
Само за потсетување. Моменталната верзија на Volvo XC90 потекнува уште од 2002 година, а се произведува во Шведска, Тајланд и Малезија. Минатата година, произведени се 37.597 примероци од XC90, додека најголема продажба се бележи во САД, дури 10,121 примерок.
 

Volvo S60 - Cross Coutry - 2009
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Новитет 
 
 
 


Одберете нов автомобил