Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Возачите на BMW 3 ќе се чувствуваат како пилоти на борбен авион!
 
Spodeli
07 November 2011, 17:04


Возачите на BMW 3 ќе се чувствуваат како пилоти на борбен авион! BMW Серија 3 Возачите на BMW 3 ќе се чувствуваат како пилоти на борбен авион!
Новиот систем HUD (Head-Up-Display) најважните информации ќе ги проектира на ветробранското стакло пред возчот...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Во BMW тврдат дека просечниот возач на секои неколку минути, барем на секунда, го тргна погледот од патот за да ги провери податоците на контролната табла. Притоа во случај да управува со скромна брзина од 50км/ч, тоа значи дека дури 14 метри преминува без надзор над ситуацијата во возилото.

Со новиот систем HUD (Head-Up-Display), кој најважните информации ги проектира на ветробранското стакло пред возчот, BMW проба да го реши овој проблем. Оваа технологија  дебатираше во ловечките авиони во далечната 1958 година, а до 1970-тите годни на минатиот век стана стандардна опрема во сите воени авиони.
 
 
Поедноствни варијанти на HUD се вградуваат веќе некое време во луксизните автомобили но, ова е прв пат системот да се нуди како дел од дополнителната опрема во автомобилите од средната класа. 
 
Предноста е во тоа што за разлика од борбените авиони, возачот на BMW ќе може да ги разликува важните информации според бојата, па така во секој момент пред себе ќе има податоци околу брзината, вртежниот момент на моторот, поставките на темпоматот, сообраќајната сигнализација, навигацијата итн. 
 
Во BMW истакнуваат дека освен подобрата прегледност овој систем осигурува и побрзо обработување на информациите. 
 
Само недостасува уште да дознаеме колку еден возач ќе го чини ова чудо на модерната технологија.  

BMW Серија 3
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил