Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА      НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Македонија > Зелените картони од 01.09. со нови цени
 
Spodeli
31 August 2011, 14:02


Зелените картони од 01.09. со нови цени  Зелените картони од 01.09. со нови цени
Од први септември започнува примената на новите, пониски цени на зелените картони, кои ќе имаат важност една година, наместо досегашните еден, три и шест месеци....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Зелениот картон за патничките возила до 66 киловати ќе чини 60 евра, за оние над 66 киловати 90 евра, а за товарните возила цената е 280 евра. Досега цената на зелениот картон за автомобилите се движеше од 40 евра за еден месец до 150 евра за една година, а за товарните возила чинеше 280 евра.
 
Вадењето зелен картон нема да биде задолжително, односно може секој да избере дали ќе го извади зелениот картон при регистрација на возилото или не.
 
Зелените картони издадени пред 1 септември ќе важат до истекот на рокот за кој се издадени.
 
Одлуката за намалувањето на цената на зелените картони ја донесе Владата во јули на својата прва седница.
Стари коментари
...defakto se primorani da bidat "solidarni" so onie koi ne patuvaat nadvor od drzavata, a sakaat poevtina registracija.
Напишан од revpermin  пред  околу 107 месеци
Spored mene cena na Z.K. vo MK ne treba da bide poskapa od 2.000 den dokolku principot na plakjanje e ovakov "NEsolidaran" ili ne povekje od 500 den dokolku go plakjaat site so registracija na vozilo t.e. e "solidaren" i sramota e da za "rizik" od steta za 350 dena vo godinata se plakja A.O. 10.000 den, a za "rizik" od steta za 10 dena (dodeka ste na odmor) se plakja 5.000 den nema apsolutno nikakva logika t.e. tie sto ke plakjaat Z.K. defakto se primorani da bidat "solidarni" so onie koi ne pat
Напишан од revpermin  пред  околу 107 месеци
Tocno, vo Slovenija registracija na vozilo so vklucen zelen karton se dvizi od 600-1000 eur vo zavisnost od voziloto ama i prosecna plata vo Slovenija e 1.200 eur, a ne 300 kako vo Makedonija. Sto se odnesuva do cenata na Z.K: spored mene toj e sega poskap, a ne poevtin. Bidejki povekjeto vadea Z.K. ednas vo tekot na godinatai plakjaa 2.400 den a sega ke treba da se iskesiraat od 3.500-5500 den
Напишан од revpermin  пред  околу 107 месеци
Da,no vo slovenija registracijata e 1000 eur a vo Mk e 150-200 eur!!!
Напишан од za razor  пред  околу 107 месеци
a zs nego davate kako vo slovenija po 5eura doplata a lopuzano edna go ifcedifte narodot ebati drzavata vakva
Напишан од razor  пред  околу 107 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 3
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Македонија 
 
..........
 
 


Одберете нов автомобил