Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1       WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Formula 1 > Еден – два победа за Peugeot на 24 часа Le Mans
 
Spodeli
01 November 2009, 17:05


Еден – два победа за Peugeot на 24 часа Le Mans  Еден – два победа за Peugeot на 24 часа Le Mans
Дизелскиот болид, 908 HDi FAP на Peugeot, ја прекина доминацијата на Audi на трките на издржливост и тоа со еден два победа извојувана на најпопуларната 24-часовна трка, таа во Le Mans....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Болидите на Peugeot водеа за цело време на трката. Победата ја однесе тој со број 9, предводен од поранешните F1 возачи Марк Хене, Алекс Вурц и Австралиецот Дејвид Бребем. Вториот болид, со реден број осум го предводеше актуелниот возач на Toro Rosso во F1, Себастијан Бурде, кој заедно со Стефан Саразин и Монтањи заврши на второто место.

“Среќен сум за победата, но резултатот е само дело на Peugeot! Тие направија голема работа со тоа што ни дадоа болид на кој може 100% да му се верува. Тоа е исклучителна екипа и изведовме една безгрешна трка” – изјави исцрпениот Бребем по завршувањето на трката.

 

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Formula 1 
 
 
 


Одберете нов автомобил