Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Volvo развива системи за продолжување на автономијата на електричните автомобили
 
Spodeli
19 July 2011, 16:08


Volvo развива системи за продолжување на автономијата на електричните автомобили  Volvo развива системи за продолжување на автономијата на електричните автомобили
Светот инвестира во електричните автомобили...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Корпорацијата Volvo Car прави нов чекор во стратегијата за електрификација и развој на електрични автомобили со Range Extender системи за продолжување на автономијата на движење на дури 1000 километри.

Се работи за електрични возила во кои се вградуваат и класични мотори со внатрешно согорување, а кои во голема мерка ја продолжуваат автономијата на движење. Проектот, поддржан од шведската агенција за енергетика и ЕУ, опфаќа три потенцијални технолошки комбинации. Тестови на различни концепции ќе бидат извршени во првиот квартал 2012 година.Три различни комбинации на вградување на 3-цилиндричен бензински мотор му помагаат на електромоторот. Сите три варијанти вклучуваат и систем за регенерација на силата на кочењето, а моторите можат како погонско гориво да користат класичен бензин и биоетанол (Е85). Технолошките решенија се темелат на моделот C30 Electric, а батериското пакување е намалено за да се направи простор за сместување на моторот и соодветниот резервоар за гориво.

 

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил