Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Тјунинг > Ford Fiesta Sport Special Edition
 
Spodeli
07 July 2011, 14:32


Ford Fiesta Sport Special Edition Ford Fiesta - old Ford Fiesta Sport Special Edition
Само за автомобилските гурмани...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Зад овој подолг назив се крие посебна изведба на Fiesta придвижувана од 134 КС силен бензински мотор Duratec T-VCT, или за поштедливите, дизелски Duratorq TDCi си сола од 95 КС.

Поголемиот дел од измените на оваа посебна едиција на Fiesta се од козметичка природа, вклучувајќи го и оптичкиот пакет со предни и задни естетски додатоци и нови аеродинамични прагови. Исто така, тука се и новите алуминиумски бандажи, 7-цолни за бензинските и 16 за дизелските изведби.

Fiesta Sport Special Edition ќе биде достапна исклучиво во изведбите со три врати, а покрај бојата на лансирање, во понудата ќе бидат уште седум бои на каросеријата. Внатрешноста е опремена со седишта во црна кожа со сребрени шевови. Предните седишта се греат.

Опремата на оваа посебна изведба дополнета е со автоматски клима уред, управувач обложен со кожа, метални спортски папучи и посебни подни теписи. Исто така, во понудата и новиот аудио систем на Ford ,DAB опремен со USB приклучок и шест звучници.  

Со Duratec – 134 КС при 6700 вртежи во минута и најголем вртежен момент од 160 Nm при 4250 вртежи во минута, Fiesta Sport Special Edition забрзува од 0 до 100 km/h за (наведената сила сепак скромни) 8.7 секунди и достигнува најголема брзина од 195 km/h.

Продажбата на оваа посебна изведба на Fiesta најавена е за повеќе европски пазари, но Ford засега ја претстави верзијата со управувач на десна страна, очигледно сметајќи на традиционалната наклонетост на британскиот пазар кон неговите hot-hatch модели.Ford Fiesta - old
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
za ovaa kola 134 ks ne se malku odlicna e no me razocara sto max speed e 195 km/h :S ( OVA DOBRO BI BESNEELO NIZ SKOPSKITE ULICI ) :))))
Напишан од subaru fan  пред  околу 108 месеци
@top-gear-men.....134 ks za 1 t tesko auto...se isto mokni kako 260 ks za 1.6 t tesko auto....vozi ja fiestata 1.4 tdci 70 ks i vozi focus 1.4i so 80 ks....ke razberes deka ne e se vo ks...
Напишан од niko  пред  околу 108 месеци
citam special edition, pa si rekov sea od 260KS pa nagore ke ima, toa da ti imala 134KS --- hahahha
Напишан од top_gear_men  пред  околу 108 месеци
7 colni bandazi of of of ......tesko vas
Напишан од ...  пред  околу 108 месеци
sve e ok. ama mnogu e tesno vnatre ....ne vredi malku pokomforna da bese
Напишан од tito  пред  околу 108 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 2
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Тјунинг 
 
 
 


Одберете нов автомобил