Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Занимливости > Ferrari стартуваше меѓународен дизајнерски натпревар
 
Spodeli
19 June 2011, 22:06


Ferrari стартуваше меѓународен дизајнерски натпревар  Ferrari стартуваше меѓународен дизајнерски натпревар
Натпреварот кој има за цел креирање на идеи за идните проекти на Ferrari е во полн замав...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Имено, фирмата од Маранело ги одбра финалистите кои ќе учестуваат во разработката на моделот на идниот автомобил.

Помеѓу финалистите се наоѓаат седум дизајнерски школи, од Италија, Велика Британија, Шпанија, Јужна Кореа, Индија и САД. Попрвиот натпреварувачки круг, во кој натпреварувачите истражуваа дизајнерски елементи, на ред е делот каде што секоја школа треба да изработи три дизајнерски модели и истите да ги прикаже како макети во размер 1:4.


Победникот на натпребарувањето (кој ќе биде прогласен во јули), го очекува финансиска награда, но, што е и поважно, работно место во Ferrari, на развојот на новиот автомобил. Заедно со Ferrari, спонзор на овој проект е и софтверската фирма Autodesk.

Се прашуваме, дојде ли крај на соработката помеѓу Ferrari и Pininfarina ?

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Занимливости 
 
 
 


Одберете нов автомобил