Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Volvo развива технологија за избегнување контакт со диви животни
 
Spodeli
15 June 2011, 19:45


Volvo развива технологија за избегнување контакт со диви животни  Volvo развива технологија за избегнување контакт со диви животни
Дивите животни конечно можат да здивнат...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Корпорацијата Volvo Car прави нов чекор напред на подрачјето на активна сигурност со развој на систем кој го предупредува возачот и автоматски го запира автомобилот во случај на наидување на диво животно на патот. Новиот систем ќе биде лансиран на пазарот во следните неколку години.Проектот на развој на сигурносен систем кој го намалува ризикот од контакт со диви животни е дел од визијата Volvo 2020 според која никој не би требало да доживее поозбилни повреди во автомобилите на овој произведувач. Новиот систем се базира на технологија која го користи Системот за откривање на пешаци со функција на автоматско кочење, претставен 2010 година. 

Системот се состои од два дела: радарски сензор и инфрацрвена камера која ја надгледува ситуацијата во сообраќајот. Исклучително е важно системот да функционира и ноќе кога се случуваат поголемиот дел од незгодите со дивите животни. Камерата го надгледува патот пред возилото и доколку детектира животно, системот го предупредува возачот со звучен сигнал. Доколку возачот не реагира на време системот автоматски ги вклучува кочниците и самостојно го застанува автомобилот.
 

Стари коментари
kako Ford Fokus slicno Da se prilagodi na znakot........ Volvo da se prilagodi na divi zivotni......... koja e sledna Marka?!
Напишан од TomSon  пред  околу 110 месеци
Inaku imam golema pocit za Volvo kako kompanija i se nadevam deka partnerstvoto so kinezite nema da im go unisti kvalitetot i imidzot na bezbedna kompanija
Напишан од g.t.  пред  околу 110 месеци
A i planovite na Volvo do 2020 godina da vovedat bezbednosni sistemi vo avtomobilite so koi nikoj nema da umira pri soobrakajka mi zvucat preambiciozni i nerealni. Ednostavno vo soobrakajot se slucuvaat nepredvideni situacii i luge ginat ne poradi nivna vina ili nevnimanie tuku poradi splet na okolnosti. Pogledni go podolu moeto video i ke vidis sto sakam da kazam: http://www.youtube.com/watch?v=TeyYWPi7bQM Inaku imam golema pocit za Volvo kako kompanija i se nadevam deka partnerstvoto so k
Напишан од g.t.  пред  околу 110 месеци
Vo mojata situacija mislam deka nikakov sistem nemase da mi napravi nikakva razlika ako jas vozev malce pobrzo ili elenot bese malce pobaven :)
Напишан од g.t.  пред  околу 110 месеци
Kiki nemoj da e svatis pogresno, apsolutno ja poddrzuva inicijativata na Volvo i unapreduvanjeto na pasivnata i aktivnata bezbednost na vozilata. Samo me iziritira nivnoto gorenavedeno video sto nema nisto slicno so situacijata sto mi se sluci mene i e apsutno realna. Znaci vozev na normalen regionalen pat vo Italija bez nikakvi predupreduvanja i normalna brzina. Elenot se pojavi od nikade i go izbegnav za samo nekolku cm. Srekja sto bese brz. Vo mojata situacija mislam deka nikakov sistem nemas
Напишан од g.t.  пред  околу 110 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 3
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил