Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Volvo: „ Во нашите автомобили никој нема да гине од 2020 година“
 
Spodeli
26 May 2011, 23:58


Volvo: „ Во нашите автомобили никој нема да гине од 2020 година“  Volvo: „ Во нашите автомобили никој нема да гине од 2020 година“
Швеѓаните веќе тестираат нова технологија и веруваат дека токму таа е меѓучекор до воведувањето на автономно управувани возила...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Автомобилските патни возови се иднината, веруваат во Volvo. Предностите како што велат се очигледни. 

Возењето во патни возови подразбира дека на возилото предводник во колоната се прикачуваат возилата следбеници. Еднаш ако е во колоната возачот не мора да се грижи за управувањето на сопстениот автомобил туку може да работи други работи, па дури и да спие. Вакви околности се можни благодарение на технологијата која во основа овозможува меѓусебно комуницирање на автомобилите и радари кои континуирано го одржуваат растојанието од возилото пред вас. 
 
 
„Патните возови му овозможуваат на возачот подобро да го искористи времето, возењето го прават посигурно, ја намалуваат сообраќајната загушеност и потрошувачката на гориво“, вели директорот за сигурност на возилота во Volvo, Thomas Broberg. Тој реторички заклучува: И така речиси секогаш следите некој автомобил, зошто тогаш не би го препуштиле и управувачот нему?“
 
Во Volvo исто така истакнуваат дека до 2020 година, планираат да прават автомобили со кои нема да прават воопшто сообраќајни несреќи, но за тоа им е потребно да ги сфатат човековите механизми кои делуваат непосредно пред несреќата. На Volvo, со обѕир на скромниот обем на автомобили кој го продаваат, во моментот му се потребни до шест години да соберат и процесуираат статистички податоци за причините на сообраќајните несреќи, но тоа би можело да се промени. 
 
Имено, амбициозните планови на новиот сопственик Geely би требало значајно да се одразат на продажните планови, а тоа би значело уште повеќе сигурност за сите учесници во сообраќајот. 
 
 

 

Стари коментари
Hahaha :)
Напишан од oktalv  пред  околу 111 месеци
Izgleda planiraat da prekinat so proizvodstvo vo 2020 :))))))
Напишан од revpermin  пред  околу 111 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил