Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1       WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Formula 1 > Фото-галерија од Ф1 трката во Барселона
 
Spodeli
23 May 2011, 13:29


Фото-галерија од Ф1 трката во Барселона  Фото-галерија од Ф1 трката во Барселона
Во не толку интересна трка како минатаат, Фетел стигна до 4-тата годинашна победа...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Патеката "Circuit de Catalunya" е во Ф1 календарот од 1991 година. Лоцирана северно од Барселона, важи за една од најсовремените. Обилува со многу простор за атрактивни престигнувања, има 13 кривини и е позната по брзата стартно-целна рамнина со должина од 1047 метри.

На самата патека се направени неколку интересни модификации.  Првата е направена 1994. година – на краткиот правец, позади кривината "Campsa" е додадена шикана, втората модификација е направена 2003.година – направени се нови трибини, со кои Шпанија добива 66.000 места за седење. Сите новододадени места имаат поглед на целата стаза, што е претставува посебна атракција.

Во 2004. во осмата кривина безбедносната зона е проширена, со стеснувањето пилотите се приморани да кочат многу порано.
 
Патеката Catalunya се наоѓа во многу поволно климатско подрачје, така да представува идеално место за тестирање.
 
Стари коментари
Каква формула,какви бакрачи,се стана една обична реклама,еден обичен циркус во кој кловнови сме ние гледачите.Се додека не воведат рачен менувач и не ја отстранат целокупната електроника,освен најпотребната,се разбира,се дотогаш ќе гледам формула 1 како што јамајканец гледа хокеј на мраз.Формула 1 треба да мириса на бензин,на испотени раце од држење на рачката од менувачот,на возбудена публика,а вака личи на видео игра од Плејстејшн
Напишан од Јане  пред  околу 109 месеци
hahahaha se presmeav ko go vidov shumi na skuterceto!!!
Напишан од rofl lmao lol ...  пред  околу 109 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Formula 1 
 
..........
 
 


Одберете нов автомобил