Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1        WRC       MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > WRC > Polo влегува во WRC од 2013-та година
 
Spodeli
13 May 2011, 08:49


Polo влегува во WRC од 2013-та година Volkswagen Polo 2009 Polo влегува во WRC од 2013-та година
Германскиот производител уште сега одвои парични средства за три натпреварувачки сезони. ...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

После многубројни гласини и нагодувања, Volkswagen и официјално потврди дека 2013 година влегува во Светското рели првенство. 
 
Веста е пропратена со презентација на прототип на болидот со кој германскиот произведувач планира да ги замрси сметките на етаблираните конкуренти. Станува збор за моделот Polo R WRC под чија хауба, складно на новиот правилник, се наоѓа 1.6-литарскиот турбополнет агрегат со директно вбризгување. Моторот развива речиси 300 КС и 350 Nm вртежен момент, и на сите тркала го пренесува секвенцијален менувач. 
 
 
Првите тестирања почнуваат кон крајот на годината, а ќе продолжат следната година. 
 
Поклониците на оваа марка навистина ќе ги одушеви фактот што VW веќе сега осигурил парични средства за три последователни сезони. Лошата вест е дека делот од парите е соберен со повлекувањето на Skoda од првенството, и дека после влегувањето на германскиот гигант во WRC ќе биде угасена и успешната програма за Дакар. 
 
Што се однесува до поставата, засега не е познато кој ќе седи зад релишкото Polo. Се шпекулира дека би можеле да бидат Sebastien Loeb или Petter Solberg. 


Volkswagen Polo 2009
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
ratkapna, znaes li ti koj e loeb i kolku klasi e podobar od bilo koj drug rally vozac sto bilo koga se natprevaruval vo ovoj sport? ah be dete mlado zeleno, loeb i so najobicna impreza wrx sti da se prijavi, ke gi ispleska drugive vozaci so wrc masinite od po milioni evra.
Напишан од hahahaha  пред  околу 117 месеци
samo da znaete po lancia delta , xsarata bese najdominantno vozllo vo wrc a c4 isto dosta uspesna sasija a tocno e deka i vozacot ima udel vo toa, no ako eden svirac na tapan eve znaj da tropa ubo a tie se neubavi dzabe taka i ovoj Loeb ako nema dobra kola dzabe mu e :)))
Напишан од ratkapna  пред  околу 118 месеци
"Vozac" aj daj od tie informaciite, kaj so pisi deka istoriski i sega Ford ima najdobar reli avtomobi! Ford do sega samo 3 pati bil sampion vo konstruktori, i 2 pati vo plasmanot na vozaci, a proveri kolku pati citroen i kaj vozaci i kaj konstruktori, niz cela istorija.
Напишан од Dejan  пред  околу 118 месеци
nema problem samo sonuvajte ako pamtite sto pravese citroen zx vo paris dakar a sega 7 tituli sekogas e na vrv
Напишан од lazo  пред  околу 118 месеци
Prvo da vi e jasno deka Citroen vo reli pravi rastur zaradi vozacot,Sebastijan Leb e dzver od vozac,inaku istoriski gledano,no i sega najdobar reli avtomobil ima Ford,samo Ford sto nema sreka so vozacite(ova mozete da go proverete sekade na internet),inaku realno gledano WV polo nema sto da bara vo WRC!!!
Напишан од Vozac  пред  околу 118 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 2
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од WRC 
 
 
 


Одберете нов автомобил