Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ       ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Историјат > Половина век Citroen Ami 6
 
Spodeli
28 April 2011, 08:54


Половина век Citroen Ami 6  Половина век Citroen Ami 6
Додека францускиот произведувач ги открива најновите модели од линијата DS (DS3, DS4, и DS5), потсетување на времето пред 50 години, кога Citroen го претстави Ami 6 кој, интересно името го добил бидејќи, во основа бил наменет за жените. ...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Конструкторот од улицата Quai de Javel го претставил 24 април 1961 година Ami 6 сакајќи да ја збогати палетата која во тоа време се состоела од моделот 2 CV и DS.
 
За да се исполни празнината помеѓу популарниот 2 CV претставен на пазарот 1948 и моделот од висока класа DS претставен на парискиот саем 1955 година, Citroen го претставил Ami 6 чиј изглед го смислил дизајнерот на компанијата Flaminio Bertoni, творецот на моделот 2 CV(Спачек) и DS (Жаба).
 
Голема посебност на оваа троволуменска лимузина е токму нејзиниот неповторлив стил нагласен со вовлечено задно стакло. Ami 6 бил наменет на модерните жени на кои произведувачот им се обратил со реклама со носечки слоган Pour vous Madam (За вас госпоѓо). 
Citroen Ami 6 доживеа голем комерцијален успех. Со караванската изведба ласирана во јуни 1964 година па се до додека не го замени Ami 8, продаден е во 1.039.384 промероци. Ami 6 бил и е најпродаван автомобил на францускиот пазар 1966 година. 
Стари коментари
Барем тогаш колите имаа шмек,седнуваш,пред тебе волан и менувач,без непотребни електроники и помагала,само ти,автомобилот и бескрајниот асфалт на кој и немаше такви гужви какви што има сега,абе милина.Овие коли го имаат задржано францускиот шарм,што не може да се рече барем за 2/3 од најновите француски коли,кои изгледаат и се осеќаш во нив конфекциски.
Напишан од Јане  пред  околу 106 месеци
koja ruznotije be, ova e eden od najubavite avtomobili na site vreminja.... seljak eden....
Напишан од c c c c  пред  околу 106 месеци
KOLI.COM.MK trgajt ja ruzotijava od sajtov odma , cela nok ke imam kosmari.... :)))))
Напишан од CS  пред  околу 107 месеци
Ne beshe ami 6, ami 8 beshe mislam od atentetot :)
Напишан од Alex  пред  околу 107 месеци
e da i da znes deka si vo pravo ;))))))
Напишан од do ratkapna  пред  околу 107 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 2
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Историјат 
 
 
 


Одберете нов автомобил