Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1       WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Formula 1 > Формула 1: Колку заработуваат Ф1 возачите?
 
Spodeli
29 March 2011, 02:52


Формула 1: Колку заработуваат Ф1 возачите?  Формула 1: Колку заработуваат Ф1 возачите?
Агенцијата SID за викендов објави најнови информации за тоа колку изнесуваат овогодинешните плати на возачите на Формула 1...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Колку заработуваат Alonso, Hamilton, Schumacher, Vettel и неговите колеги? Кој од нив заработува најмногу?
 
Убедливо најголемата заработувачка, оваа година ќе ја Fernando Alonso (Ferrari). Шпанецот своето конто ќе го зголеми за 28 милиони евра. Некогашниот рекордер по заработка, Michael Schumacher, ќе заработи 10 милиони ера помалку од Alonso. 
 
За третото место во табелата на најплатени, ќе се борат актуелниот светски шампион, Sebastien Vettel и Lewis Hamilton. Германецот оваа година ќе прима плата од Red Bull од 11 милиони евра, а дополнителни 4 милиони ќе инкасираат од рекламни договори. Интересно е што Vitalij Petrov има четири пати поголеми примања од своите спонзори, од примањата кои му ги носи договорот со Renault.
 
 Заработката на Ф1 пилотите изразени во милиони евра:
Возач Тим Плата Спонзорство Вкупно
Fernando Alosno Ferrari 20 8 28
Michael Schumacher Mercedes 12 6 18
Sebastian Vettel Red Bull 11 4 15
Lewis Hamilton McLaren 10 5 15
Felipe Massa Ferrari 10 4 14
Jenson Button McLaren 8 4 12
Nico Rosberg Mercedes 8 2 10
Mark Webber Red Bull 6 2 8
Rubens Barrichello Williams 5 1 6
Vitalij Petrov Renault 1 4 5
Стари коментари
fico si e fico ..zastava si e zastava ... :D
Напишан од ed  пред  околу 109 месеци
Ferrari si e Ferrari, ama edno Renault uspea da im ja odzema titulata.
Напишан од Alex  пред  околу 111 месеци
Ferrari si e Ferrari !!!!
Напишан од p.t  пред  околу 111 месеци
Frrari si e F
Напишан од Pero  пред  околу 111 месеци
Forza Ferrari
Напишан од Borche  пред  околу 111 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Formula 1 
 
..........
 
 


Одберете нов автомобил