Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1       WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Formula 1 > Формула 1 - Pirelli ги потврди ознаките на пневматиците
 
Spodeli
24 March 2011, 00:07


Формула 1 - Pirelli ги потврди ознаките на пневматиците  Формула 1 - Pirelli ги потврди ознаките на пневматиците
Новиот ексклузивен добавувач на пневматици за Формула 1, Pirelli, го потврди новиот начин на обележување на различните смеси на гуми. ...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

За разлика од зелените линии кои ги користеше Bridgestone, секоја смеса на Pirelli пневматиците, ќе се разликува по бојата на логотипот Pirelli и натписот P Zero. 

Боите кои се одберени за означување на гумите се:
 
Портокалова – гума за дожд
Светло сина – интермедиум
Црвена – супер мека
Жолта – мека
Бела – Средно тврда
Сребрена - тврда
 
 
„Многу сме возбудени заради нашето враќање во Формула 1, после дваесет години, Дали постоеше поголем начин за презентација на логото Pirelli на пневматиците?  Ова овозможува да се разликува типот на пневматици, односно смесата која е клучна за стратегијата во трката“, изјавил Paul Hembery; директорот за мотоспорт на компанијата Pirelli. 
 
На првите три трки во сезоната 2011, Pirelli ќе има само тврди и меки смеси, што значи дека на првите натпреварувања ќе видиме само жолта и сребрена боја на пневматици. 
 
Стари коментари
Trkata e vo 8 casot nautro, 27mi Mart. Pozzdrav
Напишан од Sase  пред  околу 111 месеци
da ne znae nekoj vo kolku satot e trkata?
Напишан од DIME  пред  околу 111 месеци
ubavo so MTV ke ja prenesuva formula samo da ima nekoj saglam komentator [kako hrvatite so e prenesuvaat]
Напишан од tonci  пред  околу 111 месеци
RETARDINJO
Напишан од Avtomobil  пред  околу 111 месеци
Bravo za MTV, sega i jas razbrav deka ke gi otkupat pravata :)
Напишан од Alex  пред  околу 111 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 3
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Formula 1 
 
..........
 
 


Одберете нов автомобил