Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Маркет / Бизнис > Golf најпродаван модел во Македонија во Јануари 2011
 
Spodeli
17 February 2011, 08:55


Golf најпродаван модел во Македонија во Јануари 2011 Volkswagen Golf VI Golf најпродаван модел во Македонија во Јануари 2011
Двата популарни модели на VW повторно се на врвот според продажбата. Во првите пет има и два модели на Dacia...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Како некогаш Zastava, па Daewoo, или во поново време Chevrolet, еве уште една марка каде ниската цена е исклучително пресуден фактор при набавка на нов автомобил
 
Вкупно, во јануари 2011 во Македониај се продадени 586 нови возила, што е 23% во однос на истиот месец минатата година кога беа продадени 696 возила (вкупно, и патнички и товарни).
 
Ако некому е битно, еве уште неколку податоци Од вкупната продажба, 73% е реализирано во Скопје (266), а останатите во Битола (17), Тетово (14), Куманово (10), Струмица (7) итн.
 
Во однос на распределбата бензин дизел, соодносот е 53,3% во однос на 46,3%. Останатите 0,4% припаѓаат на 2-та продадени хибридни модели
 
 
 
Најпродавани модели во Македонија, Јануари 2011
 
 
1. VW Golf                 38
 
2. VW Polo                 34
 
3. Opel Astra (old) 23
 
4. Dacia Duster 17
 
5. Dacia Sandero        17
 
6. Ford Focus         16
 
7. Renault Megane 14
 
8. Chevrolet Cruze 11
 
9. Ford Fiesta        11
 
10. Skoda Octavia 10
 
11. Hyundai i30        10
 
12. Dacia Stepway        10
 
13. Opel Corsa                 9
 
14. Ford Fusion         8
 
15. Skoda Yeti         8
 
16. VW Passat B7         8
 
17. Hyundai i20                 7
 
18. Fiat Punto         7
 
19. Peugeot 206         6
 
20. Citroen C3 classic          6
 
21. Citroen C4         6
 
22. Hyundai i10         6
 
23. Skoda Fabia         6
 
24. Audi A4                 6
 
25. Chevrolet Spark new 6
 
26. Opl Insignia        5
 
27. Seat Leon        5
 
28. Chevrolet Aveo 5
 
29. Opel Astra new        4
 
 
 
Најпродавани марки во Македонија, Јануари 2010
 
 
1. Vw -  87
 
2. Opel - 46
 
3. Dacia - 45
 
4. Ford -  39
 
5. Chevroet - 30
 
6. Skoda - 29
 
7. Hyundai - 29
 
8. Citroen - 25
 
9. Toyota - 18
 
10. Renault - 16
 
11. Peugeot - 16
 
12. Fiat - 15
 
13. Kia - 15
 
14. Audi - 14
 
15. Honda - 11
 
16. Seat - 10
 
17. Mercedes - 6
 
18. Bmw - 6
 
19. Nissan - 5
 
20. Lada - 4
 
21. Mitsubishi - 3
 
22. Mini -2
 
23. Mazda 2
 
24. Lexus 2
 
25. Land rover 2
 
26. Jeep 1
 
27. Alfa romeo 1
 
28. Lancia 0
 
29. Chrysler 0
 
 
 
 
Интересни факти
 
audi (16) продал повеќе од bmw (6) и Mercedes (6) заедно
 
citroen (25) е пред Renault (16) и Peugeot (16).
 
Toyota(18) е пред Honda(11) и Mazda (2).
 
Volkswagen (87) е пред opel (46) и Ford (39)
 
 
 

 


Volkswagen Golf VI
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
jas licno go sakam sekoj dobar auto,da vi kazam pravo so zadovolstvo bi clenuval vo nekoj fan klub primer vo klubot na FERRARI,ama mislam deka e pozelno da se ima auto od klubot vo koj ste clen,taka da od seto toa nisto,sepak sum ferarist sto nema ferrari mislam deka nikogas nema da imam,mi ostana samo pusta zelba,ne bi sakal sepak da pojdat vo drugi race i od niv da napravat povrakjanica vo golemi serii
Напишан од tralala  пред  околу 120 месеци
Со здравје да си го возиш голфчето, раткапна, многу безгрижни км. Сигурно не си згрешил, јас сум секогаш за нова кола уместо за половна, од 2 причини: никој не продава добра крола, па и за добра цена „оти му минал меракот на таа“ и друго кога го прашала газдата на Порше (веројатно овој на ВеВе) Која е најдобра кола (од СИТЕ) тој рекој „секоја нова кола“
Напишан од Мали Џокица  пред  околу 120 месеци
miko ti si eden od retkite sopstvenici ako ne i edinstveniot so imat B6 ako stvarno imas so ne e zadovolen od ovaa kola so se zale i so si naproil tolku defekti eve ti samo eden primer od mene prijatel ima pasat B6 vece 4 god. e negov go zema nastaro ali togas skoro kupen i ne da e prezadovolen ne mi e krivo ni za eden denar so go dal za nea i kako so napisav ova e samo eden primer kolku da znajs a ima uste 2-3 so mi kazuvale pofalni zborovi za B6
Напишан од mali  пред  околу 120 месеци
Ovoj Koki samo bocka li bocka :))) abe Koki ako imas merdzo ne si car ete trebase da kupam c klasa od 2006 ama na kraj ispadna nov Golf 6 i mislam i se nadevam deka ne zgresiv :))) Pozdrav !!!
Напишан од ratkapna  пред  околу 120 месеци
Мали, сакам да кажам дека прво претерувате (општо) со тоа коментарите колку бил добар/лош голфот (за мене како и секоа др кола од таа класа), толку препукувања на празно. И друго, ногу ми е смешно тоа „голфисти, алфисти...“ - па прашувам да не имате членски од Голф/Алфа Клуб некој. По што се одредува тоа, по тоа што возиш или што желба имаш да возиш или... Да знам јас во кои сум :D
Напишан од Мали Џокица  пред  околу 120 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 20
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Маркет / Бизнис 
 
 
 


Одберете нов автомобил