Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1        WRC       MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > WRC > Hyundai Veloster Rally Car – само за релијата во Америка
 
Spodeli
15 February 2011, 02:21


Hyundai Veloster Rally Car – само за релијата во Америка Hyundai Veloster Hyundai Veloster Rally Car – само за релијата во Америка
На интернет последните неколку денови се проши вест за можно враќање на компанијата Hyundai во Светскиот рели шампионат. Тоа сепак нема да се случи...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Корејците во Чикаго претставија rallycross автомобил, развиен на база на моделот Veloster. Rhys Millen во рели Veloster ќе настапува само на американскиот rallycross и X-Games.

Автомобилот е развиен за натпреварување во U.S. Rallycross Championship, каде во овој автомобил ќе се појават Rhys Millen, Robbie Maddison и Marcus Dodd.


 
Veloster Rally е опремен со дволитарски мотор и турбополнач HKS. Моќта на агрегатот изнесува вртоглави 507 КС и максимален вртежен момент од 687 Nm. Силата на сите тркала се пренесува преку шестепениот секвенцијален менувач X-Trac. За кочење е задолжен кочниот систем од марката Alcon, со 6-клипни заби и пречник на дисковите напред 14“ а назад 12“.

Со користење на карбон-кевлар за изработка на каросеријата, масата е намалена за 75% во однос на серискиот модел, а вкупната маса на рели верзијата на Hyundai Veloster изнесува 1.205 kg. Фелните HRE се со димензии 18х8.5“, на кои се монтирани пневматици со димензии 245/40. Амортизерите се од марката Proflex.


Hyundai Veloster
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
ne e loso..
Напишан од Laki  пред  околу 113 месеци
WOW
Напишан од Петар  пред  околу 113 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од WRC 
 
 
 


Одберете нов автомобил