Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1       WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Formula 1 > Видео: реконструкција на излетувањето на Robert Kubica
 
Spodeli
14 February 2011, 06:00


Видео: реконструкција на излетувањето на Robert Kubica  Видео: реконструкција на излетувањето на Robert Kubica
На италијанските колеги им успеало преку компјутерска анимација да направат „реконструкција“ на незгодата на Robert Kubica на релито Rally Ronde di Andora...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Да потсетиме, Kubica е успешно опериран и неговиот постоперативен напредок оди според очекувањата на лекарите...   

Kubica е официјален возач на Lotus Renault тимот, кој пред само неколку дена учествуваше во зимските тестови во Валенсија, каде покажа завиден потенцијал пред новата Ф1 сезона. После завршените тестови, отпатува во Италија, каде во автомобилот Skoda Fabia S2000 стартуваше на Rally Donde di Andora.

После поминати само 4.5 километри, Полјакот изгуби контрола над автомобилот и удри во ѕид на локалната црква во селото Testico, а потоа во заштитната „банкина“. Според неофицијалните информации, врвот на „банкината“ поминал низ целата предница во кокпитот на кабината и му задал на Kubica тешки повреди на десната рака и нога. Токму металната бариера го комлицирала и извлекувањето од остатоците, кое траело еден час. Полјакот е извлечен од автомобилот и со хеликоптер транспортиран до болницата во Dzenova, каде е успешно транспортиран.

За оние кои можеби веруваат во среќни и несреќни броеви и суеверија, Daniele Morelli менаџерот на Kubica изјави: „Ова беше 13-то рели во неговата кариера“.
„Разговаравме за незгодата, и му ги опишав неговите повреди. Беше шокиран. Веднаш му стана јасно дека на патеката нема да излезе уште долго време. Мислам дека е разочаран, бидејќи веќе оваа неделата требаше да тестира во Jerez. Штета, бидејќи тимот прв пат досега го разви болидот специјално по желбите на Kubica. Но, и покрај се сме среќни, бидејќи 12 часа после несреќата, се прашувавме дали Robert воопшто ќе преживее. Кога го доведовме до болницата, беше во критична состојба, а наскоро ќе го напушти одделението на интензивна нега“ – откри бразилскиот O Estado, Daniele Morelli.

„Robert многу го сака релито, и досега настапи на 12 релија без проблеми. Досега не сум размислувал за тоа, но ова беше неговото 13-то рели во кариерата на Robert Kubica“ – заклучува Morelli.

Стари коментари
s
Напишан од audi  пред  околу 112 месеци
Напишан од audi  пред  околу 112 месеци
Kasnite kako snegov ovaa godina.T.e snegot pobrz bese od vas
Напишан од Laki  пред  околу 112 месеци
Vo posledno mnogu kasnite , vidovo go imam gledano pred 1 mesec xDD
Напишан од Miki  пред  околу 112 месеци
datumite nemaat nisto zaednicko so ovaa nesrekja sto go snajde kubica,a mozda i nesto ima,kubica go prezivea ovoj incident,koj znae mozebi tokmu brojot 13 mu go spasi zivotot
Напишан од catpat  пред  околу 112 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Formula 1 
 
..........
 
 


Одберете нов автомобил