Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1       WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Formula 1 > Scuderia Ferrari го претстави новиот Ф1 болид за сезоната 2011
 
Spodeli
09 February 2011, 07:34


Scuderia Ferrari го претстави новиот Ф1 болид за сезоната 2011  Scuderia Ferrari го претстави новиот Ф1 болид за сезоната 2011
Новиот болид има ознака Ferrari F150 со што е одбележана прославата 150 години од италијанското обединување. ...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Scuderia Ferrari претставува нов болид за Ф1 2011 година, а посебно е интересно што оводинашниот болид Ferrari го нарече F150. Не, не е тоа никаква забуна, или кражба на автомобилски идентитет, бидејќи ознаката F150 е ознака на исклучително популарниот pick-up моделот на Ford на американскиот пазар. Новиот болид на Ferrari носи бројчена ознака „150“ со што се одбележува прославата од 150 години од обединувањето на Италија. 

 
Задната страна на спојлерот на опашката е ист по повод националното знаме на Италија, а Scuderia смислила и нов логотип кој се наоѓа на левата и десната страна на поклопецот на моторот кој во обликот асоцира на Marlboro лототипот и кој ќе се користи на трките на кои е забрането рекламирање на цигари. 
 
Повеќе од два милиони обожаватели, колку се регистрирани на официјалната страница на Scuderia Ferrari, останаа помалку и разочарани, бидејќи обликот на новиот болид само во малку детали ќе се разликува од стариот од минатата година. Но, екипата на Ferrari тврди дека новиот болид во целост е нов, и дека задниот дел на болидот, од возачот па до задниот спојлер е многу поширок за да се направи простор за уредот KERS, а тука е и потполно новото конструирано задно крило. Во Ferrari секако дека се надеваат дека оваа сезона ќе успеат да ја освојат круната, и конструкторската и возачката. Возачи на Ferrari и оваа година ќе бидат Fernando Alonso и Felipe Massa. 

Стари коментари
forzza ferrari
Напишан од martin  пред  околу 112 месеци
FORZZA FERARRI
Напишан од HC  пред  околу 113 месеци
LOOVFL !!! e za opa ne sum znael, t.e.deka kasnele... da bea ovier od koli.com,mk zensko ke bea trudni po 12 pati godisno :>
Напишан од lol  пред  околу 113 месеци
Kasno Palish xD
Напишан од Miki  пред  околу 113 месеци
Pa ne kasnite mnogu samo 2 nedelil
Напишан од rvp  пред  околу 113 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Formula 1 
 
..........
 
 


Одберете нов автомобил