Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ      СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Новитет > Dacia: 2012. година стигнуваат два нови модели
 
Spodeli
08 February 2011, 12:01


Dacia: 2012. година стигнуваат два нови модели  Dacia: 2012. година стигнуваат два нови модели
На романската компанија од една страна јавноста и е голем притисок, кој обврзува дека мора да продолжи со успешните модели. Брзиот раст е успорен од ограничената понуда на возила, а плановите на произведувачот се амбициозни....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Dacia одлучи да ја прошири понудата на модели, а производството, заради ограничени капацитети ќе биде преселено надвор од матичната земја. 
 
Еден од најголемите производни погони надвор од земата, се спрема за многу поголемо производство од досегашното. Станува збор за погонот во Тангер, во Мароко. Според пишувањата на Autonews, овој фабрички погон до 2011 година, ќе биде способен да произведе 350.000 возила годишно. Изборот на овој погон е последица на тоа што фабриките во Романија работат со максимални производствени капацитети. 
 
На растот на производството ќе влијае и воведувањето на два нови модели, веќе следната година. Оваа информација ја потврди и Gerard Detourbet, личност одговорна за евтините Renault возила и стратегија на компанијата. Еден од моделите во понудата на произведувачот Dacia е целосна новост. Тоа ќе биде модел кој досега никогаш не се наоѓал во понудата на оваа марка.  
Според информациите на Renault; еден од моделите ќе биде мал семеен автомобил, но деталите се сеуште тајна. Вториот новитет ќе биде комерцијално возило со големина на Renault Kangoo. Моделот ќе биде поставен на платформа на Logan, која Dacia ја користи за сите свои модели. 
 
Renault планира да инвестира во Dacia. Ноо, тоа нема да биде обична инвестиција. Во романскиот автомобилски произведувач, француската компанија ќе пренасочи околу 5.7 милијарди евра, а парите ќе бидат вложени во наредните три години. Споменатата сума нема да биде инвестирана во активностите во Европа туку по целиот свет. 
 
Тоа значи дека Dacia не спие на едното уво. Романскиот произведувач во својот сегмент, скоро да нема конкуренти, и бележи големи успеси. Затоа е одлучено да се инвестира во иновациите и така да се одржи конкурентската предност.
Стари коментари
Da da Dejan RENO CLIO e bidi siguren :D, do 80god i Zastava bese Fiat, a od 80 pa navamu Zastava so tehnologia od Fiat, ama Zastavite nikogas ne bea veke onaj praviot Fiat i znaeme do kaj stignaa, taka da ako sakas da vozis stvarno Reno kupi Reno, a ne da vozime Dacia, a da se tesime deka motorot bil Reno, ustvari samo imeto e drugo Dacia :D:D:D
Напишан од DANCIA :D:D:D  пред  околу 111 месеци
Da da Dejan RENO CLIO e bidi siguren :D, do 80god i Zastava bese Fiat, a od 80 pa navamu Zastava so tehnologia od Fiat, ama Zastavite nikogas ne bea veke onaj praviot Fiat i znaeme do kaj stignaa, taka da ako sakas da vozis stvarno Reno kupi Reno, a ne da vozime Dacia, a da se tesime deka motorot bil Reno, ustvari samo imeto e drugo Dacia :D:D:D
Напишан од DANCIA :D:D:D  пред  околу 111 месеци
Da da Dejan RENO CLIO e bidi siguren :D, do 80god i Zastava bese Fiat, a od 80 pa navamu Zastava so tehnologia od Fiat, ama Zastavite nikogas ne bea veke onaj praviot Fiat i znaeme do kaj stignaa, taka da ako sakas da vozis stvarno Reno kupi Reno, a ne da vozime Dacia, a da se tesime deka motorot bil Reno, ustvari samo imeto e drugo Dacia :D:D:D
Напишан од DANCIA :D:D:D  пред  околу 111 месеци
Da da Dejan RENO CLIO e bidi siguren :D, do 80god i Zastava bese Fiat, a od 80 pa navamu Zastava so tehnologia od Fiat, ama Zastavite nikogas ne bea veke onaj praviot Fiat i znaeme do kaj stignaa, taka da ako sakas da vozis stvarno Reno kupi Reno, a ne da vozime Dacia, a da se tesime deka motorot bil Reno, ustvari samo imeto e drugo Dacia :D:D:D
Напишан од DANCIA :D:D:D  пред  околу 111 месеци
Da da Dejan RENO CLIO e bidi siguren :D, do 80god i Zastava bese Fiat, a od 80 pa navamu Zastava so tehnologia od Fiat, ama Zastavite nikogas ne bea veke onaj praviot Fiat i znaeme do kaj stignaa, taka da ako sakas da vozis stvarno Reno kupi Reno, a ne da vozime Dacia, a da se tesime deka motorot bil Reno, ustvari samo imeto e drugo Dacia :D:D:D
Напишан од DANCIA :D:D:D  пред  околу 111 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 4
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Новитет 
 
 
 


Одберете нов автомобил