Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Хибриди > Првиот хибрид на Volvo ќе троши помалку од две литри на 100 km
 
Spodeli
01 February 2011, 08:45


Првиот хибрид на Volvo ќе троши помалку од две литри на 100 km  Првиот хибрид на Volvo ќе троши помалку од две литри на 100 km
На автосаемот во Женева Volvo ќе ни го покаже својот прв хибриден модел, а Швеѓаните се фалат дека автомобилот ќе троши само 1.9 литри гориво на стотина километри во комбиниран циклус. ...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

На така ниската потрошувачка V60 Plug-in Hybrid може да и благодари на комбинацијата од дизел и електричен мотор со литиуим-јонска батерија со поприлично голем капацитет, која ќе може да се наполни на нормалната електрична мрежа. 
 
Предните тркала на автомобилот ги придвижува 2.4-литарски петоцилиндричен дизел мотор со директно вбризгување кој развива 215 КС и 440 Nm, додека за погонот на задните тркала е задолжен 75 КС силниот електромотор кој енергијата ја црпи од батеријата со капацитет 12 kWh. 
 
 
Во Volvo истакнуваат дека само на електрична енергија, односно со целосно наполнети батерии, автомобилот може да помине 52 километри, што во превод значи дека потрошувачката од 1,9 литри се однесува на првите 100 km. Иако Швеѓаните засега не наведуваат податоци за перформансите, не се сомневаме дека со 290 КС на располагање хибридниот V60 ќе биде поприлично динамичен.
 
Автомобилот во сериско производство би требало да го видиме веќе следната година. 
Стари коментари
"литиуим-јонска батерија со ПОПРИЛИЧНО голем капацитет"=52km, 1.9l за ПРВИТЕ 100 km, Ха,ха,ха,ха,ха,ха,ха незнаев дека швеѓаните биле толкави шегобијци или попримија од кинеските газди
Напишан од Кире  пред  околу 115 месеци
A kolku ke cini baterijata koja treba da se zamenuva po odreden broj na polnenja (za 2-3 godini)? Ako cini 1000-2000 evra togas ke go "izvadime" esapot
Напишан од xxx  пред  околу 115 месеци
A kolku ke cini baterijata koja treba da se zamenuva po odreden broj na polnenja (za 2-3 godini)? Ako cini 1000-2000 evra togas ke go "izvadime" esapot
Напишан од x  пред  околу 115 месеци
A kolku ke cini baterijata koja treba da se zamenuva po odreden broj na polnenja (za 2-3 godini)? Ako cini 1000-2000 evra togas ke go "izvadime" esapot
Напишан од x  пред  околу 115 месеци
Јас да ти кажам не го прочиват тоа ама сакав да го напишам како коментар, од причина што батеријата ќе слабее со времето. :) Баш си е на место коментарот :)))
Напишан од Мали Џокица  пред  околу 115 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 3
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Хибриди 
 
 
 


Одберете нов автомобил