Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Хибриди > Audi ќе претстави електричен автомобил за деца - најмал досега
 
Spodeli
01 February 2011, 08:41


Audi ќе претстави електричен автомобил за деца - најмал досега  Audi ќе претстави електричен автомобил за деца - најмал досега
Кога татковците можат да си играат, логично е тоа да го прават и децата. Точно, во светот на автомобилите најчесто си играат татковците, но Audi во овој случај не ги заборава ни децата. ...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Реномираната германска марка веќе е во изработка на најмалиот e-tron електричен автомобил кој ќе оди со 30 km/h и секако, е само за деца. Автомобилот се планира да се биде претставен на 62-от Интернационалниот саем за играчки во Нирнберг а Audi ќе ги освојува најмлалите со електричната студија Auto Union Type C. 
 
Атрактивниот Auto Union Type C e-tron е придвижува од електромотор кој равива 1,5 коњски сили о 40 Nm (60 Nm при вртежно оптеретување) вртежен момент. Погонската единица се напојува од литиум – јонска батерија, која зависно од начинот на возење, на едно полнење осигурува автономија од 25 километри. 
 
 
Батериите е можно да се полнат на класичен домашен штекер од 220 V, а таа забава трае околу 2 часа. 
Автомобилчево постигнува максимална брзина од 30 Km/h, а опремен е и со степен кој овозможува возење наназад, (некои тоа го викаат возење во рикверц). Погонот му е на задните тркала. 
 
Долг е 2.32 метри и широк 97 сантиметри, а изработен е од јаглеродни влакна и алуминиум. Добрата вест е што освен деца може да смести и возрасни до висина  од 1,80 cm. 
 
Цената се уште не е позната, но уште еден интересен факт е што на истиот саем, истиот тој Audi ќе престави и "столен" фудбал вреден ни повеќе ни помалку 12.900 евра. 
 
 
Стари коментари
koukue e cenata
Напишан од marjan  пред  околу 114 месеци
koukue e zenata
Напишан од marjan  пред  околу 114 месеци
кој ги ебе децата, јас сакам вакво!!! ОДМААА!!!!
Напишан од Д.  пред  околу 115 месеци
Recisi ista vakva igracka (ako ne e i istata) se prodavase pred dve godini vo limitirana serija za okolu 15000 evra. Isto taka i stolbeniot fudbal ne e nisto novo pred godina ili dve.
Напишан од audi  пред  околу 115 месеци
igracki za bogati...
Напишан од fico  пред  околу 115 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Хибриди 
 
 
 


Одберете нов автомобил