Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1        WRC       MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > WRC > Старите шампиони со нов автомобил – Citroen DS3 WRC
 
Spodeli
26 January 2011, 05:44


Старите шампиони со нов автомобил – Citroen DS3 WRC Citroën DS3 Старите шампиони со нов автомобил – Citroen DS3 WRC
Почетокот на новата WRC сезона, ќе го означи и премиерата на новиот тркач на Citroen, DS3 WRC, кој ќе ја замени старата C4-ка...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Зад управувачот на фабричкиот DS3 WRC, повторно ќе седат шампионот Sebastien Loeb со совозачот Daniel Elena, односно дуото Sebastien Olier – Julien Ingrassia. Новиот модел ќе биде позајмен и на приватни тимови, каде ќе го возат поранешниот F1 шампион Kimi Raikkonen, поранешниот WRC шампионот Peter Solberg и Peter van Merkstejin.Citroen Racing веќе со години успешно настапува во WRC првенството, прво со Xsara, а потоа и со C4, автомобили со кои Loeb успеа да собере седум титули светски првак, а со тоа и да стане најуспешниот возач во историјата на овој спорт. Новиот DS3 WRC, премиерата ќе ја доживее на трката во Шведска, кое ќе се одржи од 10-13 Февруари.Автомобилот целосно ги задоволува стандардните на FIA за оваа сезона и има нов, 1,6 литарски турбо мотор, погон на сите четири тркала и секвенцијален менувач. Секако, целиот автомобил е целосно развиван во Racing одделот на Citroen.


Citroën DS3
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
se nadevam deka avtomobilov ke se pokaze katastrofalno loso... ne za drugo, tuku za ostanatite vozaci da imaat kakva-takva sansa protiv maestro Loeb, a nie da gledame pointeresna reli sezona.
Напишан од wrc fan  пред  околу 121 месеци
Here Go Again!!
Напишан од ratkapna  пред  околу 121 месеци
zverce! povtorna dominacija vo relito
Напишан од rambo  пред  околу 121 месеци
i so ovoj model Citroen ke pokaze koj e najdobar vo svetot.CITROEN THE BEST!
Напишан од Goran  пред  околу 121 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од WRC 
 
 
 


Одберете нов автомобил