Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Маркет / Бизнис > Вака изгледа кинеската копија Mercedes B-класата!
 
Spodeli
30 December 2010, 23:20


Вака изгледа кинеската копија Mercedes B-класата! Mercedes-Benz B-Class - old Вака изгледа кинеската копија Mercedes B-класата!
Beijing Automotive Industry Holding Corp, иако е партнер на Mercedes, тоа не го спречи да го ископира дизајнот од B-класата. ...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Ова не е прв пат каде кинеските производители ги копираат европските конкуренти, но е прв случај во партнерските односи.
 
BAIC успешно го ископирале надворешниот дизајн на B-класата , а, интересно, и внатрешниот изглед е огледало на автомобилот од Европа.
 
Единствено нешто различно е моторот, каде тенологијата на Mercedes се покажала сепак како преголем залак за кинескиот производител. Кинезите тука ги вградуваат 1.3 и 1.5 литарските бензински мотори на Mitsubishi, кои доаѓаат заедно со шест-степениот менувач или CVT менувач.
 
Од Mercedes засега нема реакција, а Кинезите освен пет-вратната изведба најавија и караванска и лимузинска изведба од истиот автомобил.
 

Mercedes-Benz B-Class - old
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Фотогалерија
Стари коментари
Ne moze apsolutno nisto da se napravi, poradi toa sto dokolku samo edna linija se promeni toa si e kako drug model, samo ne smee da se koristat istite imina i logo. Postoi vo Svetot zakon za prototipovi sto dozvoluva znaci samo mala promena da ima na modelot i togas e kako nov model.
Напишан од Sashko  пред  околу 121 месеци
Cenata na toa deka nekoi marki se poskapi od drugi ne e samo do materijalite, i toa ima dosta golem udel, no rabotnata sila i produktivnosta e mnogu golem faktor, taka da ako edno vozilo e poeftino da receme primer Korejskite so Evropskite vozila, 2000-3000 evra faktor e samo rabotnata raka i produktivnosta koja ja imaat Korejskite kompanii.
Напишан од Sashko  пред  околу 121 месеци
pokraj amblemot od mercedes na ova auto ke mu nedostiga i nesto drugo,naivno bi bilo od nasa strana da veruvame deka nekoj prodava kvalitet po super niski ceni,kvalitetnite materijali i tehnologii za zal se skapi,mercedes e dokaz za toa poveke od 100 godini,nasata bedna ekonomska situacija ne ni dava izbor pa taka ovie kineski replikanti za nas se bog i batina
Напишан од hgty  пред  околу 122 месеци
barem eftini koli ke vozime.Koga ke go kupam ovaj KINESKI model edino nesto so ke smenam ke bidi napred znakot,zvezdata ke bidi na maskata , a kolata kineska.Barem ke zastedam na pari hahahahahahahh......vo posledno vreme mnogu gi zasakav ZOLTITE .....tie se za siromstijata.....
Напишан од TomSon  пред  околу 122 месеци
Se e tocno sto se iskomentira, megutoa vremeto sto doaga e nivno. Pokraj celiot plagijat i copy/paste ke dojde i kvalitetot malku ke pocekame ama ke dojde sigurno, a do togas ke karuvaat Evropskite proizvoditeli a potoa ke sledat makite za EU i USA proizvoditelite.
Напишан од Avtomobil  пред  околу 122 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 3
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Маркет / Бизнис 
 
 
 


Одберете нов автомобил