Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Хибриди > Audi ќе ги напојува електричните автомобили со соларна енергија?
 
Spodeli
07 December 2010, 10:01


Audi ќе ги напојува електричните автомобили со соларна енергија?  Audi ќе ги напојува електричните автомобили со соларна енергија?
Јасно е дека електричните автомобили се иднината, но и тоа дека не сите постоечките извори на енергија се еколошки прифатливи. Тука е Audi со своите иновации....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Иако се уште сме прилично далеку од користење на овие обновливи извори на енергија во автомобилската индустрија, сепак, секогаш се добредојдени производителите кои се стрмат кон тоа. Audi самоиницијативно одлучи да ја прошири количината на соларните панели на кровот на својот погон на 7.500 квадратни метри до крајот на годината.
 
Од Audi изјавија дека веруваат дека овие соларни панели се доволни да произведат 460 MWh, кои се доволни да задоволат 180 семејства. Една третина од оваа енергија ќе биде користена за потребите на погонот и за напојување на своите автомобили e-tron, додека преостанатата количина на енергија ќе биде вратена во околната електрична мрежа.
 
Стари коментари
Kade ste oktandzii ostanavte bez komentari ........ili na yugovcite nemate takvo nesto pa ne znaete za sto se raboti.no da se rabotese za v12 motor od 600 ,700 Hp site ke komentiravte bil dobar nebil dobar ke se iznaplukavte kako bozem rabotite vo nekoj F1 tim.
Напишан од CS  пред  околу 116 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Хибриди 
 
 
 


Одберете нов автомобил