Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Инфо > Дизел на Mazda кој троши неверојатни 4,4 l/100km
 
Spodeli
18 November 2010, 13:22


Дизел на Mazda кој троши неверојатни 4,4 l/100km Mazda 3 old Дизел на Mazda кој троши неверојатни 4,4 l/100km
Иако хибридните и електричните автомобили во моментов привлекуваа големо внимание кога потрошувачката е во прашање, тоа не значи дека производителите ги запоставија своите “неелектрични и нехибридни” мотори. Доказ за тоа е усовршениот дизел на Mazda....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Јапонскиот производител уште повеќе ја намали потрошувачката ан 1.6 литарскиот дизел мотор. Моторот кој имаше моќност од 109 КС сега има 115 КС, додека вртежниот момент од 240 Nm сега е 270 Nm достапни од 1.700 до 2.700 вртежи во минута. Усовршувањето на овој мотор опфати усовршување на директното вбризгување на системот на common-rail со нови Piezo вбризгувачи и турбополнач со варијабилна геометрија.
 
Тоа значи дека Mazda 3 сега забрзува од 0 до 100 km/h за 11 секунди и постигнува максимална брзина од 186 km/h што значи дека перформансите останаа непроменети но потрошувачката изнесува само 4,4 l/100km. Со новиот мотор, во пакет доаѓа и шест-степен мануелен менувач.
 
Овој мотор ги исполнува Euro 5 стандардите, а новина се и новите филтри за честички кои не бараат одржување или додавање некои адитиви. Сепак, од Mazda се уште нема информација кога овој нов мотор може и официјално да се појави на пазарот. 
 

Mazda 3 old
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
prekrasna kola no malku visoka cena
Напишан од muca  пред  околу 117 месеци
sky-d, ne se e ova Sky-D motorite, ova e prethodniot dizel motor, samo so mali modifikacii. Imav prilika da go vozam autovo bas pred nekoj den i nemam zborovi, mislam deka nema konkurent vo svoja klasa i sto e najveke za pofalba e deka potrosuvacka vo grad ne bese povisoka od 4.5l/100km, a na otvoreno padna i do 3.7 so domakinsko vozenje. Sto uste da dodadam, presmetkata kolku ke mi se namalat mesecnite trosoci za gorivo ako ja kupam kolata kazuvaat se :) Ke mozam uste edna kola na lizing da ot
Напишан од Igi V6  пред  околу 117 месеци
fantasticno
Напишан од sara  пред  околу 119 месеци
Ova e za novite SKY-D dizeli? Mnogu shtura statija vo toj slucaj (se gleda deka Mazda ne vi e sponzor).................. http://www2.autoportal.hr/Najeitaniji-elanci/Prvi-novi-dizelas-bez-katalizatora-a-ispunjava-norme-Euro-6/menu-id-105.html
Напишан од sky-d  пред  околу 119 месеци
samo da se izvrsi mala korekcija na prednicata
Напишан од Marko  пред  околу 119 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 3
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Инфо 
 
 
 


Одберете нов автомобил