Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ      СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Новитет > Volvo C30 - новиот конкурент на Golf!
 
Spodeli
04 November 2010, 16:54


Volvo C30 - новиот конкурент на Golf! Volvo C30 Volvo C30 - новиот конкурент на Golf!
Новото Volvo C30, според првичните планови сериозно се наметнува како конкурент во компакт класата. Според најавите, новиот C30 ке добие 5 врати и тотален редизајн....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Stefen Jacoby, главниот извршен директор на Volvo  е спремен да преземе мерки со кои Volvo ке добие нов многу позабележителен изглед со кој ке може да се носи со најдобрите во класата. Тој додава дека новиот дизајн на Volvo нема да биде германски, како што се стремат повеќете автомобилски компании во светот, туку Volvo ќе го задржи својот препознатлив Скандинавски дизајн, едноставно спортски и елегантен однадвор додека внатрешноста би останала минималистичка како и досега, но со поголем избор на материјали. 
 
 
За технологијата во новото Volvo C30 ке биде задолжен познатиот американски бренд Apple со своите последни Hi-tech производи.
Volvo ја стави оваа 5-вратна изведба на C30 на врвот на своите приоритети, со што Шведската компанија се надева дека токму овој модел може да ја врати таму каде што припаѓа – на врвот во автомобилската индустрија. Volvo C30 се очекува да биде продаван повеќе во Европа бидејќи продажбата на хечбек верзии во Америка е на доста ниско ниво.
 
Од Volvo додаваат дека нивниот SUV XC60 е најдоброто нешто од компанијата во моментов и дека во понатамошниот развој Volvo треба да се стреми кон таквиот дизајн на своите автомобили, со карактеристичниот нос и  L-облик на задните светла.
 
Швескиот производител исто така ќе се обиде да ја искористи соработката со кинеската компанија Geely. Се очекува брзо проширување на Volvo/Geely токму на кинескиот пазар и изградба на нова фабрика. Volvo исто така ја привршува својата “Американска стратегија”, со која крајна цел би било зголемувањето на продажбата од 350.000 на 800.000 возила годишно во рамките на 10 години.
 
За да се постигне таа цел, главно, ќе треба да се превземе дел од колачот кој го делат премум компактите BMW Серија 1 и Audi A3.

Volvo C30
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
Golf i te kako nemoze so Volvo , a za tie so go znaat samo Golf tuka i nemaa slusnato sto e Volvo poslednive 20 godini toa e druga prikazna.. Amerika Avstralija pa i Evropa Volvo e respekt i mnogu skapa kola so nemoze sekoj da si ja pruzi..
Напишан од Panta  пред  околу 114 месеци
idi leci se be seljak eden zaostanat
Напишан од za borce traktorce  пред  околу 117 месеци
moze da mu bide samo konkurent na golf i nisto poveke,golf e 35 god na vrvot i nikoj ne moze da go simne od tamo a kamo li pa volvo :)
Напишан од borce  пред  околу 117 месеци
ke ve molam ne go stavajte ova remek delo vo ista recenica so goljf....
Напишан од fala  пред  околу 117 месеци
ke pocekam SVEDSKA DA SI GO VRATI PA TOGAS MOZEBI KE GO KUPAM A SEGA GO STAVAM VO STAN BAY POZICIJA.NE PLANIRAM NISTO ODNAPRED
Напишан од ATANASOV LJUPCO  пред  околу 117 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 9
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Новитет 
 
 
 


Одберете нов автомобил