Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1       WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Formula 1 > Porsche во Formula 1?!
 
Spodeli
08 October 2010, 01:22


Porsche во Formula 1?!  Porsche во Formula 1?!
Новиот претседател на Porsche, најави дека во блиска иднина, германскиот производител на спортски автомобили, би можел да влезе во Formula 1!...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Милер, кој ова го изјави на саемот во Париз, најави дека Porsche би влегол во првенството во 2013 година, кога на сила ќе стапат новите правила за мотори.

Ваквиот потег, веројатно ќе биде направен за двата бренда, Audi и Porsche, кои се под иста капа во групацијата Volkswagen, не се натпреваруваат еден против друг во Le Mans.

Во превод тоа значи дека Audi ќе остане во Le Mans серијата за да го развива дизелскиот погон, а Porsche веројатно ќе го развива хибридниот во F1, кој веќе го најави со концептот 918 Hybrid.

За Porsche ова би било премиерно учество како независен тим, но не и целосно прво искуство во Formula 1. Последен пат, пред 20 години, тие го снабдуваа тимот на Footwork со V12 мотор. Исто така, во 1962-та година, Porsche ја има забележано единствената победа досега во првенството.

Стари коментари
Lugeeee, na koj osnov komentirate deka Porsche nema kapacitet za F1???? Ocigledno deka ne znaete nisto za Porsche i okolu Porsche!!! kakva patetika!!!!! Se javija "ekspertite" od Makedonija da kazat dali Porsche ima ili nema kapacitet za F1?!!?!! Kako da celnicite vo Porsche neznaat dali mozat ili ne da bidat konkurentni vo F1?!!
Напишан од Deko  пред  околу 125 месеци
ovie sliki gore se nekade 50tite godini mnogu pred sorabotkata na mc laren i porsche vo 80tite,znaci zboruvame za razlicni periodi od f 1
Напишан од hgty  пред  околу 126 месеци
dali porse ima kapacitet ili ne,mislam deka nie ne sme dovolno kompetentni za takvi zaklucoci,a motorot e sostaven del od bolidot zatoa ima timovi na koi polesno im e da pozajmat odosto da konstruiraat motor,a za se ostanato mnogu polesno se snaogjaat,porsche imase najdobar turbo agregat se dodeka ne gi zabranija tie motori,za nekogo toa bese red nasa era
Напишан од porsche  пред  околу 126 месеци
toj motor so porche go daval na koristenje i sega F1 kade so ke se koristat i hibridini motori ima golema razlika a za toa deka ferrari i mc i reno imaa strucen tim tuka ste vo greska mercedes go ima eden od najdobrite strucnaci i rdb ne se za frlanje
Напишан од reksorator-mkd  пред  околу 126 месеци
A toa sto davale motori pred 30g ostanalo togas.... taa F1 so ovaa nema veze!! imas sliki gore vdi kako izgledaa bolidite togas i sega !! Ama ako neka zemat ucestvo sepak porsche e golemo ime vo svetot na avtomobilizmot... ama za F1 nemaat kapacitet... si imaat tie porsche GT3 ili kako bese so odi pred sekoja trka na F1 taman si se tamu hehe
Напишан од Sergio4  пред  околу 126 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 4
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Formula 1 
 
 
 


Одберете нов автомобил