Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1        WRC       MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > WRC > И WRC оди кон помало и поевтино – Ford Fiesta WRC и Mini Countryman WRC
 
Spodeli
04 October 2010, 14:58


И WRC оди кон помало и поевтино – Ford Fiesta WRC и Mini Countryman WRC Ford Fiesta - old И WRC оди кон помало и поевтино – Ford Fiesta WRC и Mini Countryman WRC
Од наредната година, во Светскиот Рели шампионат, на сила ќе стапат правилата со кои возилата ќе имаат помали мотори, а со тоа ќе бидат и поевтини. Ford и Mini на саемот во Париз веќе ги прикажаа своите натпреварувачи...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Американскиот натпреварувач, ќе настапи со нов 1,6 литарски турбо Eco-Boost агрегат, кој, како што кажува името, ќе биде и понежен кон природата. Овој маркетиншки потег, веројатно нема да засмета Ford да ги продолжи успешните настапи во првенството, пред се благодарение на избалансираната шасија на Fiesta и унапредениот погон на сите четири тркала. Судејќи по изгледот, ова треба да биде една од најголемите ѕверки на првенството и да влезе директно во клинч со бранителот на трофејот, Citroen, кој ќе настапи со моделот DS3.Британскиот ретро бренд, интересно, не настапува со обичниот Mini, туку со поголемиот Countryman, кој благодарение на преправките на надворешноста, изгледа како рели возилата од пред 30-тина години, повторно нагласувајќи го ретро изгледот. И овој модел ќе има 1,6 литарски турбо мотор, односно погон на сите четири тркала. Засега не се јасни очекувањата од тимот на Mini, кој ќе биде воден од Prodrive, но тешко дека од првата сезона ќе се бори за титулата, пред се бидејќи наредната сезона ќе настапи во само половина од трките.Секако, многу важен кај овие возила е и оној кој седи зад управувачот. Loeb и натаму ќе си остане во Citroen, во Ford ќе возат Hirvonen и Latvala, додека за Prodrive Mini, нормално ќе вози Британецот, Kris Meeke.

Колку новите промени во WRC Првенството ќе придонесат за зголемување на гледаноста останува да дознаеме наредната година. Оваа, се е јасно – Loeb веќе ја осигури титулата кај возачите, а Citroen кај конструкторите.


Ford Fiesta - old
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
iako sum golem mini fan ova ic ne mi se dopaga fiestava e mnogu poubava
Напишан од eden  пред  околу 125 месеци
abe dzabe so citroen nemozat i nemozat stvarno se zverovi citroen
Напишан од rambo  пред  околу 125 месеци
e ova nee nisto
Напишан од razor  пред  околу 125 месеци
ok ... :)
Напишан од edo  пред  околу 125 месеци
ok ... :)
Напишан од edo  пред  околу 125 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 3
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од WRC 
 
 
 


Одберете нов автомобил