Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Концепт > Jaguar го шокира Париз со C-X75
 
Spodeli
01 October 2010, 15:50


Jaguar го шокира Париз со C-X75  Jaguar го шокира Париз со C-X75
Се чини дека Jaguar на парискиот саем го подготвил најголемото изненадување. Имено, додека пример за Lamborghini Sesto Elemento се нагледавме на најавни фотографии па во добар дел се спремивме за тој феноменален концепт, C-X75 на Jaguar е гром од ведро небо...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Станува збор за своевиден идеен наследник на  моделот XJ220 кој е повлечен од пазарот 1994 година, а со кој Jaguar исто така уште еднаш го одбележува својот 75 роденден, и укажува на дизајнот технологијата со кои се карактеризираат идните модели на овој произведувач.

Но инсајдерите потврдуваат дека нити овој, официјално само концептен автомобил не е далеку од производство и дека моментално се водат конкретни разговори внатре во произведувачот за негово лансирање на пазарот. Секако, би било тоа уште силен исчекор кон ревитализација на Jaguar; посебно кога станува збор за вредноста на брендот.Тоа што го прави овој автомобил посебно интересен е неговиот експериментален погонски склоп. Имено, оваа 4.6 метри долга berlinetta со две седишта ја придвижуваат четири 200 КС моќни електрични мотори, по еден на секое тркало. Значи, вкупната сила им изнесува 800 КЅ, а најголем вртежен момент 1600 Nm и C-X75 (тежина од 1350 килограми) ќе ги придвижи од 100 km/h за само 3.4 секунди па се до најголемата брзина од 330 km/h.

Сепак, C-X75 не е обично електрично возило туку plug-in хибрид со релативно помали турбини кој служат како тнр. range extenders, кои можат да користат дизел, био гориво, природен гас или LPG. Со нив автономијата на овој модел може да порасне со 110 km, колку што овозможуваат сите литиум-јонска батерија дури на 900 km.

Мораме да кажеме дека овде станува збор за нивна прва употреба во автомобил и дека може да се покажат како решение кои може да се примени во авто индустријата.

Но, примени може да има повеќе. Пример, може да послужат како дел од активната аеродинамика насочувајќи го врелиот воздух, односно воздухот во подвозјето и така да ја зголемат downforce по потреба.

Стари коментари
ZVER
Напишан од audi  пред  околу 118 месеци
"all in all" ekstra dizajn...body! enterier...sto iljadi iskrseni linini...malce grubo...a za futuristicki dizajn treba fluid...minimalizam...barem subjektivno
Напишан од Mercedes  пред  околу 119 месеци
Sitno ...milionce! :)))))
Напишан од revpermin  пред  околу 119 месеци
A kolku toa vo evra?
Напишан од Vane  пред  околу 119 месеци
bi sakal a taka i ke bide toj stakleno proziren enterier da go zamenat so sportski,vo pravo si sepak e samo koncept,edinstven nacin da se pokazat vizionerskite sposobnosti na dizajnerot,a protiv konceptov nemam bas nisto protiv super e
Напишан од jag  пред  околу 119 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 2
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Концепт 
 
 
 


Одберете нов автомобил