дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1       WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
 
Formula 1
   
 Официјално: Hamilton замена за Schumacher во Mercedes Официјално: Hamilton замена за Schumacher во Mercedes

Mercedes AMG Petronas Formula One го “врза” Lewis на три години...

fotografii фотографии 1 Фотографии komentari коментари 0 Коментари video видео Видео

 
Автомобили
Тест
Премиера
Возевме
Споредби
Саеми
Идни модели
 
Магазин
Тема
Колумна
Технологија
Интервју
Историјат
Фото на денот
Инфо
 
Совети
Водич при купување на авт.
Корисни совети
За безбедност
ТОП 5
 
Кратки Новости
Македонија
Новитети
Супер Автомоб.
Концепти
Хибриди
Идни модели
Награди
Тјунинг
Маркет / Бизнис
Безбедност
Занимливости
 
Вие кажавте
Прашања & Одг.
Вие кажавте
 
Сите марки
_
Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Chery
Chrysler
Citroën
Dacia
Daihatsu
DFM
Dodge
DS
Ferrari
Fiat
Fisker
Ford
Great Wall
Gumpert
Honda
Hyundai
Infiniti
Isuzu
Iveco
Jaguar
Jeep
KIA
Koenigsegg
Lada
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lifan
Lincoln
Lotus
Mahindra
Maserati
Maybach
Mazda
McLaren
Mercedes-Benz
MINI
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Proto
Renault
Rinspeed
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Škoda
Smart *
Ssang Yong
Subaru
Suzuki
Tesla
Tofas
Toyota
Trabant
Tushek 2
Venturi
Volkswagen
Volvo
Yamaha
Zastava
 
Mercedes-Benz  И Mercedes-Benz влегува во Formula E Formula 1 - Mercedes-Benz
И Mercedes-Benz влегува во Formula E
Германците поради тоа го напуштаат DTM во кој настапуваа 26 години... Повеќе
 
 
McLaren  F1: Ferrari и Mercedes нема да му помогнат на McLaren Formula 1 - McLaren
F1: Ferrari и Mercedes нема да му помогнат на McLaren
Британската посада сака да се извлече со соработката со Honda... Повеќе
 
 
_  И Кинезите влегуваат во Formula 1 Formula 1 - _
И Кинезите влегуваат во Formula 1
China F1 Racing Team Limited пристигнува во 2019 или 2020 година... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz  F1: Роси и Огиер ќе тестираат во полза на Mercedes Formula 1 - Mercedes-Benz
F1: Роси и Огиер ќе тестираат во полза на Mercedes
Можеби ги изневерив Ferrari, но како да одбијам ваква понуда, изјави Роси... Повеќе
 
 
_  F1: Маса се врати од пензија Formula 1 - _
F1: Маса се врати од пензија
Бразилецот останува во Вилијамс, а Ботас ќе го замени Расоберг во Мерцедес... Повеќе
 
 
 Paddy Lowe, шефот на Мерцедес во Ферари Formula 1 -
Paddy Lowe, шефот на Мерцедес во Ферари
Фетел не ги негира гласнити дека шефот на Мерцедес доаѓа во Ферари... Повеќе
 
 
Ferrari LaFerrari * Погледнети ги новите гуми во F1 Formula 1 - Ferrari LaFerrari *
Погледнети ги новите гуми во F1
Најбрзиот мотоспорт на планетата во новата сезона ќе има нови гуми... Повеќе
 
 
Renault Megane RS Фелипе Маса ќе се повлече од формула 1 Formula 1 - Renault Megane RS
Фелипе Маса ќе се повлече од формула 1
Бразилецот најави дека последна трка ке му биде во Абу Даби.... Повеќе
 
 
_ Возачот на Шампионатот оптимист во врска со италијанскиот тим Formula 1 - _
Возачот на Шампионатот оптимист во врска со италијанскиот тим
Себастијан Фетел вели дека останува "стрплив" за постигнување успех во Ферари.... Повеќе
 
 
_ Formula Е болидите ќе се тркаат по улиците на Њујорк Formula 1 - _
Formula Е болидите ќе се тркаат по улиците на Њујорк
Formula Е, шампионaтот на електрични тркачки болиди, склучи договор за трка во Њујорк следната година – остварување на амбицијата која долго време беше во рацете на Formula 1... Повеќе
 
 
 Формула Е болидите добиваат футуристички преден спојлер за третата сезона Formula 1 -
Формула Е болидите добиваат футуристички преден спојлер за третата сезона
Формула Е ја заврши својата втора сезона пред само неколку недели, но тимовите се “длабоко до гуша“ во тестирање за третата сезона, која започнува во октомври оваа година во Хонг Конг... Повеќе
 
 
Ferrari Себастијан Фетел инсистира Ferrari да го задржи Кими Раиконен во тимот за 2017 година Formula 1 - Ferrari
Себастијан Фетел инсистира Ferrari да го задржи Кими Раиконен во тимот за 2017 година
Италијанскиот тим отворено размислуваше за замена на повозрасниот Финец, со импресивниот возач на Force India, Sergio Perez, кој е очигледно на врвот на листата... Повеќе
 
 
_ Видео: Погледнете како се тестираат сопирачките на Формула 1 болид Formula 1 - _
Видео: Погледнете како се тестираат сопирачките на Формула 1 болид
Неодамна се појави видео, на кое може да се види како Brembo ги тестира сопирачките наменети за користење во Формула 1... Повеќе
 
 
_ Следната сезона F1 болидите ќе бидат погласни поради промени во издувниот систем Formula 1 - _
Следната сезона F1 болидите ќе бидат погласни поради промени во издувниот систем
Една од најголемите забелешки во врска со хибридните V6 турбо мотори кои се применуваат во Формула 1 е тоа дека не звучат добро, а сакале или не, звукот игра голема улога во овој Гранд при спектакл... Повеќе
 
 
_ Како Луис Хамилтон го минува слободното време Formula 1 - _
Како Луис Хамилтон го минува слободното време
Актуелниот светски шампион во Формула 1 и севкупниот лидер во генералниот пласман во годинашниот шампионат, Луис Хамилтон, во ова видео прикажува дел од неговиот приватен живот... Повеќе
 
 
_ IndyCar возачи го преминаа мостот „Голден гејт“ во чест на Џастин Вилсон Formula 1 - _
IndyCar возачи го преминаа мостот „Голден гејт“ во чест на Џастин Вилсон
Неколку возачи преминаа преку мостот Golden Gate, со цел да му оддадат почит на неодамна починатиот Џастин Вилсон, кој им подлегна на повредите здобиени на Pocono Raceway... Повеќе
 
 
_ Девојките и сопругите на Формула 1 возачите Formula 1 - _
Девојките и сопругите на Формула 1 возачите
Често го привлекуваат вниманието на јавноста, не само затоа што се во врска со познати мажи, туку зошто и самите тие се успешни жени и атрактивни убавици кои ги красат страниците на најпопуларните магазини во ... Повеќе
 
 
Renault Clio RS Макс Верстапен го поведе својот татко на „експлозивно“ возење Formula 1 - Renault Clio RS
Макс Верстапен го поведе својот татко на „експлозивно“ возење
Погледнете го ова интересно видео интервју реализирано од страна на поранешниот Формула 1 возач Јос Верстапен, кој всушност разговара со својот син Макс, кој е најмладиот Ф1 пилот во историјата на натпреварува... Повеќе
 
 
_ Како Верстапен го „уништи“ Хамилтон во Монако? Formula 1 - _
Како Верстапен го „уништи“ Хамилтон во Монако?
Познавачите долго време ќе зборуваат за настаните што се случија во финишот на годинашната Голема награда на Монако... Повеќе
 
 
_ Одлична вест - Шумахер се опоравува Formula 1 - _
Одлична вест - Шумахер се опоравува
Сабине Кем, медиумскиот менаџер на Михаел Шумахер, вчера откри дека здравствената состојба на седумкратниот светски шампион во Формула 1 постојано се подобрува... Повеќе
 
 
_ Хамилтон или Розберг - кој има повеќе шанси? Formula 1 - _
Хамилтон или Розберг - кој има повеќе шанси?
По контактот помеѓу двајцата возачи на тркачката патека во Белгија, настана "бура" помеѓу фановите и медиумите... Повеќе
 
 
_ Спорт Бокс: запознајте се одблизу со Formula 1! Formula 1 - _
Спорт Бокс: запознајте се одблизу со Formula 1!
Специјализираното списание Спорт Бокс, во новото, трето издание, ќе ве запознае со сите детали за новата сезона од Formula 1!... Повеќе
 
 
_ Schumacher два пати ја свртел Земјината топка со F1 болидите Formula 1 - _
Schumacher два пати ја свртел Земјината топка со F1 болидите
За 19 сезони во Formula 1, легендарниот Германец поминал цели 80.000 километри на патеките... Повеќе
 
 
_ Kimi: “Потешко е да се вози рели, отколку Formula 1” Formula 1 - _
Kimi: “Потешко е да се вози рели, отколку Formula 1”
Финецот е доста популарен деновиве, посебно поради комуникацијата со својот тим на трката во Абу Даби ... Повеќе
 
 
Ferrari Ferrari навива за влез на Porsche во F1!? Formula 1 - Ferrari
Ferrari навива за влез на Porsche во F1!?
Помалку чудно, но... Ferrari се радува на зголемување на конкуренцијата... Повеќе
 
 
Ferrari Ferrari и Massa потпишаа нов договор, до 2013-та Formula 1 - Ferrari
Ferrari и Massa потпишаа нов договор, до 2013-та
Конечно се заврши сагата на Massa, барем за уште една година. Конечно, и Alonso ќе може да здивне... Повеќе
 
 
Porsche И Porsche пред големо враќање во F1!? Formula 1 - Porsche
И Porsche пред големо враќање во F1!?
Германците веќе се вратија во Le Mans натпреварувањето, но, по сè изгледа дека тоа е само загревање за она вистинското... Повеќе
 
 
Honda Honda се враќа во F1, постепено!? Formula 1 - Honda
Honda се враќа во F1, постепено!?
Јапонците го напуштија F1 циркусот пред четири години. Од тогаш, од Honda не покажале никаков интерес за враќање... Повеќе
 
 
 Schumacher се повлекува од F1 на крајот од сезоната Formula 1 -
Schumacher се повлекува од F1 на крајот од сезоната
“Црвениот Барон” ја објави оваа информација на прес-конференција, вчера, на патеката Сузука во Јапонија... Повеќе
 
 
 Schumacher за неколку месеци ќе одлучи “што понатаму” Formula 1 -
Schumacher за неколку месеци ќе одлучи “што понатаму”
Барем така тврди шефот на тимот Mercedes, Ross Brawn... Повеќе
 
 
 Официјално: Hamilton замена за Schumacher во Mercedes Formula 1 -
Официјално: Hamilton замена за Schumacher во Mercedes
Mercedes AMG Petronas Formula One го “врза” Lewis на три години... Повеќе
 
 
 VW планира влез во F1 циркусот до 2015-та!? Formula 1 -
VW планира влез во F1 циркусот до 2015-та!?
Иако првиот обид, во 2009-тата беше неуспешен, шпекулациите никогаш не престанаа... Повеќе
 
 
 Vettel: “Сон на секој возач е да вози за Ferrari” Formula 1 -
Vettel: “Сон на секој возач е да вози за Ferrari”
Иако изјави дека нема набрзо да премине кај Италијанците, не го крие задоволството од нивниот интерес... Повеќе
 
 
 Ecclestone ќе биде уапсен во Хокенхајм!? Formula 1 -
Ecclestone ќе биде уапсен во Хокенхајм!?
Или нема, доколку се остварат најавите дека шефот на F1 воопшто нема да се појави во Германија... Повеќе
 
 
 Дали конечно, Ecclestone ќе креира трка низ Лондон? Formula 1 -
Дали конечно, Ecclestone ќе креира трка низ Лондон?
Оваа “инвестиција” ќе го чини шефот на Formula 1 42 милиони евра... Повеќе
 
 
 F1 ги забранува покривките за загревање на гумите!? Formula 1 -
F1 ги забранува покривките за загревање на гумите!?
Промената може да се случи во 2013-та година, заради намалување на трошоците... Повеќе
 
 
 Vettel потпишал пред-договор со Ferrari? Formula 1 -
Vettel потпишал пред-договор со Ferrari?
Врз основа на него, светскиот шампион треба да се придружи на Ferrari во 2014-та година... Повеќе
 
 
 30 години од смртта на Жил Вилнев Formula 1 -
30 години од смртта на Жил Вилнев
Еден од најомилените возачи во Formula 1, загина на вчерашен датум, пред точно 30 години, на “Zolder”, во Белгија... Повеќе
 
 
 Formula 1 кациги за 2012-та – која е најубава? Formula 1 -
Formula 1 кациги за 2012-та – која е најубава?
Освен заштитата, битен е и имиџот на возачот... Повеќе
 
 
 Фото-галерија од Ф1 трката во Барселона Formula 1 -
Фото-галерија од Ф1 трката во Барселона
Во не толку интересна трка како минатаат, Фетел стигна до 4-тата годинашна победа... Повеќе
 
 
 Формула 1: Колку заработуваат Ф1 возачите? Formula 1 -
Формула 1: Колку заработуваат Ф1 возачите?
Агенцијата SID за викендов објави најнови информации за тоа колку изнесуваат овогодинешните плати на возачите на Формула 1... Повеќе
 
 
 Формула 1 - Pirelli ги потврди ознаките на пневматиците	 Formula 1 -
Формула 1 - Pirelli ги потврди ознаките на пневматиците
Новиот ексклузивен добавувач на пневматици за Формула 1, Pirelli, го потврди новиот начин на обележување на различните смеси на гуми. ... Повеќе
 
 
 Формула 1 – Што тоа McLaren има во носот? Formula 1 -
Формула 1 – Што тоа McLaren има во носот?
Веќе почнаа последните предсезонски тестови на патеката Каталуња во Барселона. Најбрзиот на патеката беше Mart Webber, во болидот Red Bull Racing, но тоа не е најинтересното што во моментот го привлекува внима... Повеќе
 
 
 Формула 1 – Кој ќе има најубава кагица? Formula 1 -
Формула 1 – Кој ќе има најубава кагица?
Главната улога на кацитата е заштитата на главата на пилотот во небезбедни ситуации. ... Повеќе
 
 
 Видео: реконструкција на излетувањето на Robert Kubica Formula 1 -
Видео: реконструкција на излетувањето на Robert Kubica
На италијанските колеги им успеало преку компјутерска анимација да направат „реконструкција“ на незгодата на Robert Kubica на релито Rally Ronde di Andora... Повеќе
 
 
 Реакции на тешката незгода на Robert Kubica Formula 1 -
Реакции на тешката незгода на Robert Kubica
Уште додека траеше операцијата на тешко повредениот Robert Kubica, од сите страни стигнуваа пораки на поддршка и желби за побрзо оздравување. ... Повеќе
 
 
 Scuderia Ferrari го претстави новиот Ф1 болид за сезоната 2011 Formula 1 -
Scuderia Ferrari го претстави новиот Ф1 болид за сезоната 2011
Новиот болид има ознака Ferrari F150 со што е одбележана прославата 150 години од италијанското обединување. ... Повеќе
 
 
 Robert Kubica успешно опериран!	Formula 1 -
Robert Kubica успешно опериран!
Пред нас се првите официјални извештаи за здравствената состојба на Rober Kubica. Полскиот возач зад себе има операција која траеше седум часа. ... Повеќе
 
 
 Williams го претстави својот нов болид – FW33 Formula 1 -
Williams го претстави својот нов болид – FW33
Како и сите други тимови, така и Williams го претстави својот претставник за наредната F1 сезона. ... Повеќе
 
 
 McLaren MP4-26 – новиот болид спремен за новата F1 сезона! Formula 1 -
McLaren MP4-26 – новиот болид спремен за новата F1 сезона!
Радикално променетиот болид конечно беше официјално претставен во Берлин. ... Повеќе
 
 
 Red Bull и Mercedes ги претставија болидите за наредната F1 сезона Formula 1 -
Red Bull и Mercedes ги претставија болидите за наредната F1 сезона
Шампионскиот Red Bull Racing, под ознака RB7 го откри платното на болидот кој ќе се натпреварува во 2011-та. ... Повеќе
 
 
 Официјално: од 2013 F1 болидите ќе возат со 1,6 турбо мотори! Formula 1 -
Официјално: од 2013 F1 болидите ќе возат со 1,6 турбо мотори!
Полека можеме да се поздравиме со високо туражните V8 машини во F1 болидите – настапува новата турбо ера!... Повеќе
 
 
Porsche Porsche во Formula 1?! Formula 1 - Porsche
Porsche во Formula 1?!
Новиот претседател на Porsche, најави дека во блиска иднина, германскиот производител на спортски автомобили, би можел да влезе во Formula 1!... Повеќе
 
 
 Дијаманти на кацигите на Хамилтон и Батон за повеќе среќа Formula 1 -
Дијаманти на кацигите на Хамилтон и Батон за повеќе среќа
Сме виделе најразлични обиди на F1 тимовите да бидат пред конкуренцијата, но овој последниот на McLaren е особено интересен... Повеќе
 
 
 Шуми казнет поради престигнувањето на Алонсо Formula 1 -
Шуми казнет поради престигнувањето на Алонсо
Легендарниот Михаел Шумахер, беше казнет со 20 секунди на трката во Монте Карло, поради непромисленото поминување на Фернандо Алонсо... Повеќе
 
 
 Низ фотографии – ГН Барселона, Шпанија Formula 1 -
Низ фотографии – ГН Барселона, Шпанија
Иако не беше интересна како претходните, ГН на Барселона донесе возбудувања на самиот крај од трката, кога Хамилтон излета од патеката поради дупната гума... Повеќе
 
 
Volkswagen Volkswagen пријавува желба за влез во F1 Formula 1 - Volkswagen
Volkswagen пријавува желба за влез во F1
Производителот од Волфзбург ги потврди своите намери за влез во F1. Имено, Volkswagen би сакал од 2013 година да влезе како добавувач на мотори, а не со сопствен тим по примерот на Ferrari и Mercedes... Повеќе
 
 
 ГН на Кина - Потрагата по четвртиот победник започнува! Formula 1 -
ГН на Кина - Потрагата по четвртиот победник започнува!
По три трки сезонава, три различни победници, а со тоа и три различни тимови на подиумот. Густо е и на врвот, каде што првите 7 возачи се одделени на 9 бода разлика меѓусебно. Смешно или не, петто место е дов... Повеќе
 
 
 ГН на Малезија низ фотографии Formula 1 -
ГН на Малезија низ фотографии
Фотогалерија од F1 трката на патеката во Сепанг, каде Red Bull ја оствари првата еден - два победа сезонава, на чело со ултра талентот Себастијан Фетел.... Повеќе
 
 
 Вебер се справи со невремето над Сепанг Formula 1 -
Вебер се справи со невремето над Сепанг
Како што и се очекуваше, монсунските дождови преовладуваа сабајлево во Малезија... Повеќе
 
 
  ГН на Малезија: Нов трилер на повидок? Formula 1 -
ГН на Малезија: Нов трилер на повидок?
Досега Ф1 ни понуди еден од најинтересните и најзанимливи стартови на сезоната. За разлика од другите сезони, овој почеток ни наговестува одличен развој на настаните, а она што ни останува на нас фановите е да... Повеќе
 
 
 Што можеме да очекуваме во Малезија? Formula 1 -
Што можеме да очекуваме во Малезија?
По првата досадна трка во Бахреин, Ф1 ни ја прикажа својата убавина на австралиско тло. Зборот “досада“ отсуствуваше на Алберт Парк во неделата, а истото можеме да го сфатиме како вистински најава за она што н... Повеќе
 
 
 Батон победник на трилерот во Мелбурн Formula 1 -
Батон победник на трилерот во Мелбурн
По монотоната трка во Бахреин, фановите на Ф1 можеа да уживаат во денешниот трилер во Мелбурн, а ланскиот победник го повтори успехот. ... Повеќе
 
 
 Фетел и Вебер до 1-2 пол позиција во Мелбурн Formula 1 -
Фетел и Вебер до 1-2 пол позиција во Мелбурн
По разочарувачката трка во Бахерин, Себастијан Фетел се враќа во полн сјај, стигнувајќи до пол позицијата за утрешната трка во Мелбурн, пред домашниот миленик и свој тимски колега Марк Вебер.... Повеќе
 
 
 ГН на Австралија: Red Bull или бесното коњче? Formula 1 -
ГН на Австралија: Red Bull или бесното коњче?
По долго очекуваната прва трка во Бахреин, Ф1 циркусот се сели во Мелбурн под жешкото австралиско сонце... Повеќе
 
 
 Алонсо одбра Maserati GranCabrio Formula 1 -
Алонсо одбра Maserati GranCabrio
Двократниот Ф1 шампион и моментален возач на тимот на Ferrari, го прикажа новиот модел на Maserati кој лично го одбрал - Maserati GranCabrio.... Повеќе
 
 
Lada Lada влегува на голема врата во Ф1 Formula 1 - Lada
Lada влегува на голема врата во Ф1
Рускиот производител на автомобили Lada, оваа сезона ќе има своја реклама на болидот на Renault. Францускиот тим го потврди партнерството со Русите.... Повеќе
 
 
  Себастијан Фетел на пол-позиција Formula 1 -
Себастијан Фетел на пол-позиција
Младиот германец од Ред Бул ќе стартува од поло-позицијата за утрешната Ф1 трка, на отварањето на новата сезона.... Повеќе
 
 
 Сочната Лиз - новиот прекар на болидот на Red Bull Formula 1 -
Сочната Лиз - новиот прекар на болидот на Red Bull
Сочната Лиз е новиот прекар на RB6, болидот за оваа сезона на австрискиот тим. Вицешампионот Фетел му го дал овој прекар на болидот, што би сугерирало на големиот потенцијал кој го има RB6.... Повеќе
 
 
 Red Bull најавува застанувањата во пит пократки од 2 секунди Formula 1 -
Red Bull најавува застанувањата во пит пократки од 2 секунди
Поради новиот правилник каде што е забрането долевање на гориво, единствена работа на механичарите во гаражите остана менувањето на гумите.... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz Mercedes SLS AMG – нов Safety Car во F1 Formula 1 - Mercedes-Benz
Mercedes SLS AMG – нов Safety Car во F1
Покрај спектакуларното враќање на Schumacher во F1, Mercedes подготви и спектакуларен безбедносен автомобил – супер спортистот SLS AMG.... Повеќе
 
 
 Барикело најдобар по дождот на Херес Formula 1 -
Барикело најдобар по дождот на Херес
Пилотот на Вилијамс, Рубенс Барикело постигна најдобар резултат на вчерашниот втор ден од тренинзите на пистата Херес.... Повеќе
 
 
 До каде е Стефан ГП? Formula 1 -
До каде е Стефан ГП?
Српскиот тим Стефан ГП повторно го отвори прашањето за 14-ти тим во Формула 1 оваа година.... Повеќе
 
 
 Шуми задоволен од издржливоста на Мерцедес Formula 1 -
Шуми задоволен од издржливоста на Мерцедес
Михаел Шумахер изјави дека после вчерашниот прв ден од третите предсезонски тестови во Шпанија, е комплетно задоволен од издржливоста и недостатокот на проблеми на новиот болид на Мерцедес.... Повеќе
 
 
 Шуми еуфоричен: Имам болид со кој можам да ја освојам титулата! Formula 1 -
Шуми еуфоричен: Имам болид со кој можам да ја освојам титулата!
Повратникот во Формула 1, Михаел Шумахер, е убеден дека болидот на Мерецедес во кој ќе се натпреварува во престојната сезона е доволно добар за борба за титулата... Повеќе
 
 
 Шумахер ги продолжува подтовките без личен доктор Formula 1 -
Шумахер ги продолжува подтовките без личен доктор
Личниот доктор на Михаел Шумахер, нема да патува до Шпанија за претстојаната трета сесија тестови пред почетокот на новата сезона.... Повеќе
 
 
 Алонсо се пресели да живее поблиску до Ферари Formula 1 -
Алонсо се пресели да живее поблиску до Ферари
Фернандо Алонсо се премести да живее поблиску до базата на својот нов тим Ферари во Маранело.... Повеќе
 
 
 Шумахер: Направивме се според зацртаното Formula 1 -
Шумахер: Направивме се според зацртаното
Седумкратниот светски шампион во Формула 1, Михаел Шумахер, денеска изјави дека е задоволен од тренинзите на стазите во шпански Херез во претходни седум дена... Повеќе
 
 
 Нов систем бодување во Ф1: „Агресивците“ тријат раце Formula 1 -
Нов систем бодување во Ф1: „Агресивците“ тријат раце
Како што одлучи Меѓународната федерација на автоспортови, во 2010-та година во најелитното авто-мото натпреварување повеќе ќе се ценат победите... Повеќе
 
 
 Хамилтон најбрз на тренингот во Херез Formula 1 -
Хамилтон најбрз на тренингот во Херез
Возачот на МекЛарен, Луис Хамилтон постигна најбрзо време на тренингот на екипите од Формула 1, кој се одржа во шпанскиот град Херез.... Повеќе
 
 
 Тежината на болидите повторно тајна! Formula 1 -
Тежината на болидите повторно тајна!
ФИА денеска потврди, дека оваа сезона тимовите нема да бидат задолжени да ги објават тежините на своите болиди по завршетокот на саботните квалификации. ... Повеќе
 
 
 Тод им порача на србите: Не можете само така да влезете во Формула 1 Formula 1 -
Тод им порача на србите: Не можете само така да влезете во Формула 1
Новиот претседател на интернационалната автомобилистичка асоцијација (ФИА), Жан Тод, објави дека новите тимови смеат да ги пропуштат првите три трки без последици, а и доколку се откажат од Ф1 тоа нема влијае... Повеќе
 
 
 Еклстон сака српски тим во Ф1 веќе оваа сезона! Formula 1 -
Еклстон сака српски тим во Ф1 веќе оваа сезона!
Првиот човек на најелитното авто-мото натпреварување Берни Еклстоун е убеден дека двата нови тима, Кампос и УСФ1, нема да се појават на стартот од сезоната во Бахреин, и би сакал наместо нив да го види тимот... Повеќе
 
 
 Барикело: Оваа недела на Херес ќе се види кој е брз Formula 1 -
Барикело: Оваа недела на Херес ќе се види кој е брз
Пилотот на Вилијамс, Рубенс Бaрикело мисли дека на тестирањето кое денеска започнува на пистата Херес, ќе се дознае какви се реалните можности на тимовите... Повеќе
 
 
 Враќањето на Шуми ја зголеми продажбата на картите Formula 1 -
Враќањето на Шуми ја зголеми продажбата на картите
Враќањето на летечкиот германец, седумкратниот шампион во Формула 1, Михаел Шумахер, ќе се одрази позитивно врз продажбата на билетите за сезонава.... Повеќе
 
 
 Кампос и УСФ1 нема да возат на стартот Formula 1 -
Кампос и УСФ1 нема да возат на стартот
Шефот на Формула 1, Берни Еклстон изјави дека тимовите на Кампос и УС Ф1 ќе ги пропуштат првите три трки од новата сезона. ... Повеќе
 
 
 Монтецемоло не брза со изводите од тестовите Formula 1 -
Монтецемоло не брза со изводите од тестовите
Претседателот на Ферари, Лука ди Монтецемоло, уверува дека успехот на тимот за време на првите тестови во Bаленсија нема да го вообразат ниту него ниту пак екипата.... Повеќе
 
 
 Ралф Шумахер во СтефанГП? Formula 1 -
Ралф Шумахер во СтефанГП?
Според информациите на германскиот весник „Билд“, помладиот од браќата Шумахер, 32-годишниот Ралф, наскоро ќе се тестира за тимот на СтефанГП, кој е во сопствеништво на српскиот тајкун Зоран Стефановиќ.... Повеќе
 
 
 Роси нема храброст да вози во Ф1 Formula 1 -
Роси нема храброст да вози во Ф1
Валентино Роси сепак им стави крај на најавите дека оваа година ќе се пресели на четири тркала, по што категорично решил да остане со моторите... Повеќе
 
 
 Алонсо: МекЛарен е поладен од Ферари! Formula 1 -
Алонсо: МекЛарен е поладен од Ферари!
Фернандо Алонсо, поранешниот двократен светски шампион во Формула 1, во средата во Валенсија по прв пат седна во болидот на својата нова екипа - Ферари.... Повеќе
 
 
 Ник Хајдфелд се согласи на подредена улога Formula 1 -
Ник Хајдфелд се согласи на подредена улога
Германецот Ник Хајдфелд, сепак нема да го започне овогодинешното светско првенство во Формула 1 на стартот од Големата награда на Бахреин. Имено, пилотот ги договори условите со Мерцедес ГП и ќе стане негов ... Повеќе
 
 
 Алонсо ја зацврсти доминацијата на Ферари Formula 1 -
Алонсо ја зацврсти доминацијата на Ферари
Фернандо Алонсо успеа да ја зацврсти доминацијата на Ферари во првиот од предсезонските тестови, откако денес беше најбрз на пистата во Валенсија.... Повеќе
 
 
 СтефанГП го тестира болидот веќе овој месец, и патува за Бахреин без лиценца Formula 1 -
СтефанГП го тестира болидот веќе овој месец, и патува за Бахреин без лиценца
Српскиот Формула 1 тим на СтефанГП денеска излезе со официјално соопштение пред јавноста дека ќе спроведе тестирања на болидот подоцна овој месец, на стазата Портимао во Португалија.... Повеќе
 
 
 Разликата помеѓу стариот и новиот болид на Мекларен е како ден и ноќ Formula 1 -
Разликата помеѓу стариот и новиот болид на Мекларен е како ден и ноќ
„Разликата помеѓу новиот болид во тимот на Мекларен Мерцедес и оној од минатата година е како ден и ноќ.“... Повеќе
 
 
 Усвоен новиот правилник за бодување во F1 Formula 1 -
Усвоен новиот правилник за бодување во F1
Светската автомобилистичка федерација - ФИА и Формула 1 тимовите, на денешниот состанок официјално го усвоија новиот начин на бодување на трките од наредната сезона.... Повеќе
 
 
 Маса: F10 е многу подобар и полесен за возење од минатогодишниот болид Formula 1 -
Маса: F10 е многу подобар и полесен за возење од минатогодишниот болид
По вчерашните први предсезонски тестови во Валенсија, пилтото на Ферари, Фелипе Маса вели дека F10 е многу подобар од минатогодишниот болид, со кој имаа огромни тешкотии во текот на целата година.... Повеќе
 
 
 Шумахер: Се чувствувам како мало дете Formula 1 -
Шумахер: Се чувствувам како мало дете
Седумкратниот светски шампион во Формула 1, Михаел Шумахер беше многу среќен после првиот ден од тестирањата во Валенсија ос тимот на Мерцедес.... Повеќе
 
 
 Тојота и помага на српската Ф1 екипа Formula 1 -
Тојота и помага на српската Ф1 екипа
Српската екипа СтефанГП, која очајно се бори да влезе во најелитниот авто-мото шампионат Формула 1, вчера постигна договор со Тојота за техничка подршка.... Повеќе
 
 
 Ферари избувна: Враќањето на Шуми е неморално Formula 1 -
Ферари избувна: Враќањето на Шуми е неморално
Председателот на Ферари, Лука де Монтецемоло вчера говореше доста чудно и оство во однос на враќањето на Шумахер во Формула 1 со тимот на Мерцедес ГП.... Повеќе
 
 
 Шумахер: Односот со Ферари е добар Formula 1 -
Шумахер: Односот со Ферари е добар
Михаел Шумахер шеговито ја изрази надежта дека нема да се случи тој по грешка да влези во боксот на Ферари за време на сезоната 2010.... Повеќе
 
 
 Рос Браун: Во Мерцедес нема да има пилот број 1 Formula 1 -
Рос Браун: Во Мерцедес нема да има пилот број 1
Шефот на Мерцедес ГП, Рос Браун изјави дека во тимот нема да има пилот број еден во текот на следната сезона.... Повеќе
 
 
 Браун: Розберг сам се согласи да му го даде бројот на Шуми Formula 1 -
Браун: Розберг сам се согласи да му го даде бројот на Шуми
Шефот на Мерцедес ГП Рос Браун изјави дека Нико Розберг сам се согласил да му го даде натпреварувачкиот број на клубскиот колега Михаел Шумахер.... Повеќе
 
 
Ferrari Откриен F10, Физико останува трет возач Formula 1 - Ferrari
Откриен F10, Физико останува трет возач
Ferrari го презентираше својот болид за оваа година, со кој ќе атакува на враќање на тронот во најбрзиот циркус на планетава. ... Повеќе
 
 
 Маса: Несреќата не влијае на моето возење Formula 1 -
Маса: Несреќата не влијае на моето возење
Фелипе Маса е убеден дека шокантната несреќа која ја имаше во Унгарија нема да остави никакви трагови по неговото возење. ... Повеќе
 
 
 Рено продава,но останува! Formula 1 -
Рено продава,но останува!
Името "Рено" останува во Формула 1 за сезоната 2010, со склучено партнерство со инвестициската компанија "Genii Capital", базирана во Луксембург.... Повеќе
 
 
 На Шуми нема да му биде лесно! Formula 1 -
На Шуми нема да му биде лесно!
Новиот член на Мерцедес ГП, Нико Розберг во интервју проговори за можниот камбек на легендата на Формула 1, Михаел Шумахер, како и за можното партнерство помеѓу нив во тимот на Мерцедес ГП.... Повеќе
 
 
 Рено останува во Ф1 Formula 1 -
Рено останува во Ф1
Тимот на Рено денес соопшти дека останува во Ф1 откако дел од нивните акции беа откупени од Genii Capital. Заврши сагата околу нивното наводно напуштање на Ф1, и денес исто така е објавено дека продолжуваат со... Повеќе
 
 
 Фрај: Шумахер би бил одлично засилување Formula 1 -
Фрај: Шумахер би бил одлично засилување
Извршниот директор на Мерцедес изјави дека седумкратниот светски Ф1 шампион, би било одлично надополнување за неговиот тим. ... Повеќе
 
 
 Фелипе Маса повторно во Ф2007 Formula 1 -
Фелипе Маса повторно во Ф2007
Фелипе Маса го возеше шампионскиот болид на Ферари со кој во истата година, Кими Раиконене ја освои светската титула во конкуренција на возачи, а Ферари конструкторската шампионска титула.... Повеќе
 
 
 Кобајаши во преговори со Заубер Formula 1 -
Кобајаши во преговори со Заубер
Откако Вирџин вчера ја објавија возачката постава, пазарот на возачи се повеќе се смалува во пресрет на новата сезона.... Повеќе
 
 
 Батон: Шумахер ја става својата репутација на коцка Formula 1 -
Батон: Шумахер ја става својата репутација на коцка
Според светскиот шампион за оваа година, легендата на овој спорт Михаел Шумахер, ја ризикува својата репутација со наводното враќање во болидот на Мерцедес. ... Повеќе
 
 
 Мозли проговори! Formula 1 -
Мозли проговори!
За првпат по своето заминување од функцијата Претседател на ФИА, Макс Мозли во интервју за The Sunday Telegraph проговори околу Спајгејт аферата со Мекларен.... Повеќе
 
 
 Повеќе трки, повеќе болиди, повеќе бодови! Formula 1 -
Повеќе трки, повеќе болиди, повеќе бодови!
Со зголемувањето на болидите и трките, ФИА одлучи да направи промени во правилата за сезоната 2010:... Повеќе
 
 
 Ковалаинен и Трули преминаа во Лотус Formula 1 -
Ковалаинен и Трули преминаа во Лотус
Возачката двојка на Лотус, е комплетирана со доаѓањето на Хајки Ковалаинен и Јарно Трули. Стариот познат тим се враќа оваа година а денес беше и објавено дека двајцата искусни возачи во Ф1 преминале во нивните... Повеќе
 
 
 Фетел цели на поуспешна сезона Formula 1 -
Фетел цели на поуспешна сезона
Себастиан Фетел покажа дека е голем и во поразот откако ја прими наградата како второпласиран во измината сезона на гала наградите организирани од ФИА во Монте Карло. ... Повеќе
 
 
 Ферари би дозволил Шуми да вози за Мерцедес Formula 1 -
Ферари би дозволил Шуми да вози за Мерцедес
Ферари нема да застане на патот на Шумахер доколку Германецот би сакал да вози за новопечениот ривалски тим, Мерцедес. Според ѓерманските медиуми, Шумахер би се вратил во Мерцедес и би потпишал едногодишен дог... Повеќе
 
 
 Вирџин го потврди Ди Граси Formula 1 -
Вирџин го потврди Ди Граси
Вирџин Ф1 тимот кој до неодамна го носеше името Манор ГП, го потврди Лукас Ди Граси како нивен втор возач покрај Тимо Глок. Ова ќе биде нивна прва сезона а сегашната возачка постава е спој на искуство и свежа ... Повеќе
 
 
 Физикела “рипна во тавче“ после 15 години врска Formula 1 -
Физикела “рипна во тавче“ после 15 години врска
Минатиот викенд возачот на Ferrari и Луна Кастелани, кои заедно се 15 години и имаат две деца, конечно се венчаа. Свечената церемонија се одржала во црквата Сан Лоренцо во Лучина, Рим. koli.com.mk се придружув... Повеќе
 
 
 Кубица потврден во Renault, Сена пред договор Formula 1 -
Кубица потврден во Renault, Сена пред договор
Францускиот тим во средата објави дека Полјакот ќе го замени Фернандо Алонсо како нивен прв возач, како што впрочем долго беше најавувано.... Повеќе
 
 
 Алонсо потпиша за Ferrari и ја отвори “берзата“ Formula 1 -
Алонсо потпиша за Ferrari и ја отвори “берзата“
Шпанецот конечно го обзнани тригодишниот договор со Италијанците од кој ќе заработи минимум 75 милиони евра, отворајќи ги притоа патиштата за останатите колеги да ги реализираат своите трансфери.... Повеќе
 
 
 Рено “под лупа“ по обвинувањата за местење Formula 1 -
Рено “под лупа“ по обвинувањата за местење
Светската автомобилистичка федерација потврди дека претставници на тимот на Рено се повикани да се појават на вонредниот состанок на Светскиот моторспорт совет да одговорат на обвинувањата за местење на минат... Повеќе
 
 
 Ќе премине ли Loeb во F1? Formula 1 -
Ќе премине ли Loeb во F1?
Неприкосновениот рели шампион, Sebastien Loeb, веќе подолго време е поврзуван со Formula 1, но тој ги отфрлаше сите шпекулации. Сепак, овој пат тој самиот најави можност да седне сам зад управувачот.... Повеќе
 
 
 Ferrari му нуди големи пари на Раиконен, само нека си оди!? Formula 1 -
Ferrari му нуди големи пари на Раиконен, само нека си оди!?
Ferrari на крајот на сезоната ќе го прекине договорот со својот фински возач Кими Раиконен, тврди весникот The Sun. На неговото место ќе седи некој помеѓу Алонсо или Шумахер?... Повеќе
 
 
 Шуми, сепак, не се враќа Formula 1 -
Шуми, сепак, не се враќа
На разочарување на целиот аудиториум кој со нетрпение го очекуваше на стартот во Валенсија, Михаел Шумахер сепак бил принуден да ги почитува препораките од лекарите по последните прегледи на вратот.... Повеќе
 
 
 Ексклузивно: Зошто болидите BrawnGP се така супериорни? Formula 1 -
Ексклузивно: Зошто болидите BrawnGP се така супериорни?
Веруваме дека сите донекаде ја знаат приказната за екипата на BrawnGP и како таа настанала. Затоа нивните успеси оваа сезона оставаат без здив. Болидите на BrawnGP во Формула 1 ги декласираа оваа сезона своит... Повеќе
 
 
 Во прашање е автомобилот но исто така и талентот Formula 1 -
Во прашање е автомобилот но исто така и талентот
Jenson Button се одбрани од нападите дека за се е заслужен неговиот автомобил, но а не и талентот, впрочем заради кој се наоѓа на пат да ја освои првата титула во кариерата.... Повеќе
 
 
Peugeot Еден – два победа за Peugeot на 24 часа Le Mans Formula 1 - Peugeot
Еден – два победа за Peugeot на 24 часа Le Mans
Дизелскиот болид, 908 HDi FAP на Peugeot, ја прекина доминацијата на Audi на трките на издржливост и тоа со еден два победа извојувана на најпопуларната 24-часовна трка, таа во Le Mans.... Повеќе
 
 
 Кубица потврден во Renault, Сена пред договор Formula 1 -
Кубица потврден во Renault, Сена пред договор
Францускиот тим во средата објави дека Полјакот ќе го замени Фернандо Алонсо како нивен прв возач, како што впрочем долго беше најавувано.... Повеќе
 
 
 Леб се загрева за Ф1? Formula 1 -
Леб се загрева за Ф1?
Петкратниот светски шампион во рели Себастиен Леб тестираше Болид од GP2 серијата на патеката во Херез. Тие болиди технички се најблиску до оние од Формула 1, па тестот ги подгреа шпекулациите дека “кралот на ... Повеќе
 
 


Страна со резултати

ПРЕТХОДНА СЛЕДНА
 Најпопуларни
 
Погледнети ги новите гуми во F1

Повеќе >
Ferrari LaFerrari * Погледнети ги новите гуми во F1
 
Фелипе Маса ќе се повлече од формула 1
Paddy Lowe, шефот на Мерцедес во Ферари
Возачот на Шампионатот оптимист во врска со италијанскиот тим
Формула Е болидите добиваат футуристички преден спојлер за третата сезона
Formula Е болидите ќе се тркаат по улиците на Њујорк
Себастијан Фетел инсистира Ferrari да го задржи Кими Раиконен во тимот за 2017 година
F1: Роси и Огиер ќе тестираат во полза на Mercedes
F1: Маса се врати од пензија
Porsche во Formula 1?!
Архива на Formula 1


Тестови
 
_  
_ Истражување: Како се менува автономијата на електричните автомобили во зависност од брзината на движење. Истражување: Како се менува автономијата на електричните автомобили во зависност од брзината на движење.
Прочитајте
Peugeot  301
Peugeot 301 Тест - Редизајниран Peugeot 301 Тест - Редизајниран Peugeot 301
Прочитајте
Ford  Ranger
Ford Ranger Тест - Ford Ranger Тест - Ford Ranger
Прочитајте
 
Види ги сите Тестови
 


Возевме
 
Ford  Transit Connect
Ford Transit Connect Возевме: Ford Transit прв со новите супер економични, моќни и тивки EcoBlue дизел мотори Возевме: Ford Transit прв со новите супер економични, моќни и тивки EcoBlue дизел мотори
Прочитајте
Peugeot  308
Peugeot 308 Возевме: Peugeot 1.6 HDi CSS Performance Tuning Возевме: Peugeot 1.6 HDi CSS Performance Tuning
Прочитајте
Ford  Focus ST
Ford Focus ST Ексклузивно: возевме Ford Focus ST Ексклузивно: возевме Ford Focus ST
Прочитајте
Suzuki  S-Cross - old
Suzuki S-Cross - old Suzuki S-Cross: Сериозен конкурент во компактната SUV класа Suzuki S-Cross: Сериозен конкурент во компактната SUV класа
Прочитајте
Peugeot  508
Peugeot 508 Нов, поголем и поштедлив - Peugeot 508 - сериозна конкуренција на најдобрите во класата Нов, поголем и поштедлив - Peugeot 508 - сериозна конкуренција на најдобрите во класата
Прочитајте
 
Види ги сите Возевме
 


Одберете нов автомобил