дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ       ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Историјат
 
Историјат
   
Ferrari Златна епоха: Ferrari брендот слави 70 години постоење Златна епоха: Ferrari брендот слави 70 години постоење

Оваа година е навистина значајна во автомобилскиот бренд, поминаа точно 75 години откако Ензо Ферари во италијанскиот град Модена го прикажа својот прв автомобил. ...

fotografii фотографии 1 Фотографии komentari коментари 0 Коментари video видео Видео

 
Автомобили
Тест
Премиера
Возевме
Споредби
Саеми
Идни модели
 
Магазин
Тема
Колумна
Технологија
Интервју
Историјат
Фото на денот
Инфо
 
Совети
Водич при купување на авт.
Корисни совети
За безбедност
ТОП 5
 
Кратки Новости
Македонија
Новитети
Супер Автомоб.
Концепти
Хибриди
Идни модели
Награди
Тјунинг
Маркет / Бизнис
Безбедност
Занимливости
 
Вие кажавте
Прашања & Одг.
Вие кажавте
 
Сите марки
_
Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Chery
Chrysler
Citroën
Dacia
Daihatsu
DFM
Dodge
DS
Ferrari
Fiat
Fisker
Ford
Great Wall
Gumpert
Honda
Hyundai
Infiniti
Isuzu
Iveco
Jaguar
Jeep
KIA
Koenigsegg
Lada
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lifan
Lincoln
Lotus
Mahindra
Maserati
Maybach
Mazda
McLaren
Mercedes-Benz
MINI
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Proto
Renault
Rinspeed
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Škoda
Smart *
Ssang Yong
Subaru
Suzuki
Tesla
Tofas
Toyota
Trabant
Tushek 2
Venturi
Volkswagen
Volvo
Yamaha
Zastava
 
Ferrari Златна епоха: Ferrari брендот слави 70 години постоење Историјат - Ferrari
Златна епоха: Ferrari брендот слави 70 години постоење
Оваа година е навистина значајна во автомобилскиот бренд, поминаа точно 75 години откако Ензо Ферари во италијанскиот град Модена го прикажа својот прв автомобил. ... Повеќе
 
 
_ Историски факти за нафтата кои можеби не сте ги знаеле Историјат - _
Историски факти за нафтата кои можеби не сте ги знаеле
Од Романија до Шведска - заборавениот брат Нобел и најстарата рафинерија... Повеќе
 
 
_ Топ 10 најпродавани автомобили во историјата Историјат - _
Топ 10 најпродавани автомобили во историјата
Погледнете ја листата на топ 10 најдобро продавани автомобили и дознајте кои модели се најзастапени низ патиштата во целиот свет... Повеќе
 
 
BMW Времеплов: перфектно сочуван BMW M1 од 1981-ва, со само 682 изминати километри Историјат - BMW
Времеплов: перфектно сочуван BMW M1 од 1981-ва, со само 682 изминати километри
Линиите на дизајнерот Џорџето Џуџаро обично се совршени, а на овој BMW М1 од 1981-ва изгледаат уште поатрактивни, поради духот на едно време кое го носат со себе ... Повеќе
 
 
Fiat Шест неверојатни видеа кои потекнуваат од обемната архива на Fiat Историјат - Fiat
Шест неверојатни видеа кои потекнуваат од обемната архива на Fiat
Centro Storico Fiat е архива на фотографии, филмови, документација и е дел од душата на глобалната компанија. Истата постои уште од 1963-та година, а се наоѓа во зграда лоцирана на местото каде што биле првите... Повеќе
 
 
BMW Серија 3 40 години незаменлива - BMW Серија 3 Историјат - BMW Серија 3
40 години незаменлива - BMW Серија 3
Денес, исто како и во 1975-та година, кога беше лансирана, Серија 3 е синоним за висок квалитет, со доза на спортски дух и примена на најновите технологии... Повеќе
 
 
Škoda Škoda 935 Dynamic - автомобилска икона со уникатен дизајн Историјат - Škoda
Škoda 935 Dynamic - автомобилска икона со уникатен дизајн
Осумдесет години по светската премиера, класичниот автомобил од Škoda беше претставен во Бенсберг на изложбата на класични автомобили ... Повеќе
 
 
_ Листа на најзначајните микро автомобили во историјата Историјат - _
Листа на најзначајните микро автомобили во историјата
Микро автомобилите на пазарот се речиси еден век, а најголема популарност имале по завршувањето на Втората светска војна. Во тоа време, повеќето вакви модели го користеле концептот со три тркала. Денес, повтор... Повеќе
 
 
Volvo Дали шведскиот челик е ист како порано? Историјат - Volvo
Дали шведскиот челик е ист како порано?
Volvo отсекогаш бил синоним за сигурност. Од основањето на компанијата во 1920-та година до денес, Швеѓаните се трудат да произведат што побезбедни автомобили. Неодамна, Volvo објави инспиративно видео за исто... Повеќе
 
 
Porsche Panamera Porsche со изложба на своите тајни проекти Историјат - Porsche Panamera
Porsche со изложба на своите тајни проекти
За разлика од концепт моделите, прототип автомобилите се на чекор до производство, но некогаш тој еден чекор е недостижен, па автомобилот останува заборавен во историјата... Повеќе
 
 
Volkswagen Golf I 40 години Golf: Бестселер, тренд сетер и икона Историјат - Volkswagen Golf I
40 години Golf: Бестселер, тренд сетер и икона
Volkswagen го прославува 40-от роденден на најуспешниот европски автомобил на сите времиња - Golf. До денес, продадени се повеќе од 30 милиони примероци од ова легендарно возило. Уште од првиот ден, Golf го о... Повеќе
 
 
Peugeot 205 Историјат: 30 годишнина од легендарниот Peugeot 205 GTi Историјат - Peugeot 205
Историјат: 30 годишнина од легендарниот Peugeot 205 GTi
Кој би помислил дека поминаа три децении од лансирањето на една од најлегендарните џебни ракети, 205 GTi на Peugeot?... Повеќе
 
 
_ Најпродаваните автомобили во историјата Историјат - _
Најпродаваните автомобили во историјата
Aко еден модел ги освои срцата на милионите корисници ширум светот, неговото име наскоро станува бренд самиот по себе... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz Некои од поубавите Mercedes-и низ историјата Историјат - Mercedes-Benz
Некои од поубавите Mercedes-и низ историјата
... Повеќе
 
 
Citroën 45 години од промоцијата на Citroen Méhari Историјат - Citroën
45 години од промоцијата на Citroen Méhari
Вредностите промовирани пролетта 1968-ма година: бунт, слободољубив дух, имагинација и мир на умот беа главниот постулат за создавање на Citroen Méhari... Повеќе
 
 
 Buick ги селектираше најважните 11 моменти од своето 11 децениско постоење Историјат -
Buick ги селектираше најважните 11 моменти од своето 11 децениско постоење
Неодамна Buick се реши да направи селекција од најголемите достигнувања на компанијата во изминатите 110 години... Повеќе
 
 
Ford Focus Временска машина: историјата на Ford Focus Историјат - Ford Focus
Временска машина: историјата на Ford Focus
Еден од најпопуларните хечбек автомобили на денешницата, и нема којзнае колку долга традиција... Повеќе
 
 
Volkswagen Golf VII Времеплов: VW Golf е веќе 38 години компакт бр. 1 Историјат - Volkswagen Golf VII
Времеплов: VW Golf е веќе 38 години компакт бр. 1
Погледнете како изгледа историскиот развој на еден од најпродаваните автомобили на сите времиња... Повеќе
 
 
BMW M5 Sedan - old Вака изгледа еволуцијата на BMW M5 Историјат - BMW M5 Sedan - old
Вака изгледа еволуцијата на BMW M5
Еден од најважните автомобили во историјата, претставен од почеток до крај... Повеќе
 
 
Fiat 500 55 години историја на популарното “Фиќо” Историјат - Fiat 500
55 години историја на популарното “Фиќо”
Повеќе од половина век малиот Италијанец е со нас, а за тој период се “свртеа” вкупно шест генерации... Повеќе
 
 
Suzuki Swift Вака изгледа “семејното дрво” на Suzuki Swift Историјат - Suzuki Swift
Вака изгледа “семејното дрво” на Suzuki Swift
Од зачетокот, па се до актуелната генерација... Повеќе
 
 
Alfa Romeo Giulia 2019 Alfa Romeo слави 50-годишнина од моделот Giulia Историјат - Alfa Romeo Giulia 2019
Alfa Romeo слави 50-годишнина од моделот Giulia
Покрај ова, Италијанците имаат уште две причини за прослава во 100-годишната историја на брендот... Повеќе
 
 
Peugeot Peugeot, бренд со историја и филмски престиж Историјат - Peugeot
Peugeot, бренд со историја и филмски престиж
Во текот на годините, брендот Пежо е вклучен во бројни кинематографски проекти, а исклучок не е ниту најновиот филм на Вуди Ален со име „Полноќ во Париз“ ... Повеќе
 
 
 Релито Dakar досега има земено над 60 човечки животи Историјат -
Релито Dakar досега има земено над 60 човечки животи
Иако многумина пустинското рели Dakar го сметаат за најголема автомобилска авантура, сепак во текот на историјата тоа се покажало како смртоносно за вкупно 61 лице... Повеќе
 
 
Suzuki Suzuki – од разбој за ткаење, до супер успешните мотоцикли и автомобили Историјат - Suzuki
Suzuki – од разбој за ткаење, до супер успешните мотоцикли и автомобили
Историјат на еден од најстарите и најиновативни јапонски брендови, кој денес е меѓу 10-те најголеми производители во светот... Повеќе
 
 
BMW Серија 3 36 години историја – BMW Серија 3 Историјат - BMW Серија 3
36 години историја – BMW Серија 3
Погледнете ги одблизу петте генерации кои го трасираа патот на моментално најуспешниот модел од средната премиум класа во светот – BMW Серија 3... Повеќе
 
 
Citroën Половина век Citroen Ami 6 Историјат - Citroën
Половина век Citroen Ami 6
Додека францускиот произведувач ги открива најновите модели од линијата DS (DS3, DS4, и DS5), потсетување на времето пред 50 години, кога Citroen го претстави Ami 6 кој, интересно името го добил бидејќи, во ос... Повеќе
 
 
Peugeot Два века за францускиот лав Историјат - Peugeot
Два века за францускиот лав
Од 1810 година, името Peugeot и неговиот заштитен знак - Лав, го красат алатот, кринолини, машина за кафе, велосипеди, мотоцикли, скутери и автомобили... Повеќе
 
 


Страна со резултати

ПРЕТХОДНА СЛЕДНА
 Најпопуларни
 
Златна епоха: Ferrari брендот слави 70 години постоење

Повеќе >
Ferrari Златна епоха: Ferrari брендот слави 70 години постоење
 
36 години историја – BMW Серија 3
Најпродаваните автомобили во историјата
Вака изгледа еволуцијата на BMW M5
Историски факти за нафтата кои можеби не сте ги знаеле
Времеплов: VW Golf е веќе 38 години компакт бр. 1
Два века за францускиот лав
Suzuki – од разбој за ткаење, до супер успешните мотоцикли и автомобили
Половина век Citroen Ami 6
55 години историја на популарното “Фиќо”
Архива на Историјат


Тестови
 
_  
_ Истражување: Како се менува автономијата на електричните автомобили во зависност од брзината на движење. Истражување: Како се менува автономијата на електричните автомобили во зависност од брзината на движење.
Прочитајте
Peugeot  301
Peugeot 301 Тест - Редизајниран Peugeot 301 Тест - Редизајниран Peugeot 301
Прочитајте
Ford  Ranger
Ford Ranger Тест - Ford Ranger Тест - Ford Ranger
Прочитајте
 
Види ги сите Тестови
 


Возевме
 
Ford  Transit Connect
Ford Transit Connect Возевме: Ford Transit прв со новите супер економични, моќни и тивки EcoBlue дизел мотори Возевме: Ford Transit прв со новите супер економични, моќни и тивки EcoBlue дизел мотори
Прочитајте
Peugeot  308
Peugeot 308 Возевме: Peugeot 1.6 HDi CSS Performance Tuning Возевме: Peugeot 1.6 HDi CSS Performance Tuning
Прочитајте
Ford  Focus ST
Ford Focus ST Ексклузивно: возевме Ford Focus ST Ексклузивно: возевме Ford Focus ST
Прочитајте
Suzuki  S-Cross - old
Suzuki S-Cross - old Suzuki S-Cross: Сериозен конкурент во компактната SUV класа Suzuki S-Cross: Сериозен конкурент во компактната SUV класа
Прочитајте
Peugeot  508
Peugeot 508 Нов, поголем и поштедлив - Peugeot 508 - сериозна конкуренција на најдобрите во класата Нов, поголем и поштедлив - Peugeot 508 - сериозна конкуренција на најдобрите во класата
Прочитајте
 
Види ги сите Возевме
 


Одберете нов автомобил