дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Безбедност
 
Безбедност
   
Volkswagen Golf VII Автогол на VW – новиот Leon е побезбеден од Golf 7 Автогол на VW – новиот Leon е побезбеден од Golf 7

Обично EuroNCAP тестира само еден “примерок” од оние автомобили кои делат иста платформа. За несреќа, сега се одлучија поинаку...

fotografii фотографии 1 Фотографии komentari коментари 0 Коментари video видео Видео

 
Автомобили
Тест
Премиера
Возевме
Споредби
Саеми
Идни модели
 
Магазин
Тема
Колумна
Технологија
Интервју
Историјат
Фото на денот
Инфо
 
Совети
Водич при купување на авт.
Корисни совети
За безбедност
ТОП 5
 
Кратки Новости
Македонија
Новитети
Супер Автомоб.
Концепти
Хибриди
Идни модели
Награди
Тјунинг
Маркет / Бизнис
Безбедност
Занимливости
 
Вие кажавте
Прашања & Одг.
Вие кажавте
 
Сите марки
_
Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Chery
Chrysler
Citroën
Dacia
Daihatsu
DFM
Dodge
DS
Ferrari
Fiat
Fisker
Ford
Great Wall
Gumpert
Honda
Hyundai
Infiniti
Isuzu
Iveco
Jaguar
Jeep
KIA
Koenigsegg
Lada
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lifan
Lincoln
Lotus
Mahindra
Maserati
Maybach
Mazda
McLaren
Mercedes-Benz
MINI
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Proto
Renault
Rinspeed
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Škoda
Smart *
Ssang Yong
Subaru
Suzuki
Tesla
Tofas
Toyota
Trabant
Tushek 2
Venturi
Volkswagen
Volvo
Yamaha
Zastava
 
Mercedes-Benz  Mercedes-Benz патентираше надворешно воздушно перниче Безбедност - Mercedes-Benz
Mercedes-Benz патентираше надворешно воздушно перниче
Заштита за пешаците во случај на сообраќајна несреќа... Повеќе
 
 
_  Возењето создава стрес и умор Безбедност - _
Возењето создава стрес и умор
Научниците истражуваа и заклучија дека животот кој ќе се помине во седечка позиција влијае на мозокот... Повеќе
 
 
_  Дали жештината е поопасна од алокохолот? Безбедност - _
Дали жештината е поопасна од алокохолот?
Жештината е поопасна од алкохолот, но климатизацискиот уред треба да се сервисира и дезинфицира редовно, а истиот да се користи умерено... Повеќе
 
 
Volkswagen  VW Arteon заслужи 5 ѕвездички на Euro NCAP тестот Безбедност - Volkswagen
VW Arteon заслужи 5 ѕвездички на Euro NCAP тестот
Очекувано, новото луксузно купе од Волсбург доаѓа со високо ниво на безбедност... Повеќе
 
 
BMW  Работниците на BMW од повреди ќе ги штити овошје Безбедност - BMW
Работниците на BMW од повреди ќе ги штити овошје
Овошјето Pomelo се наоѓа во зазштитните шлемови, елеци и ракавици... Повеќе
 
 
Tesla  Model X на Tesla успешен на шведскиот тест Безбедност - Tesla
Model X на Tesla успешен на шведскиот тест
Американскиот СУВ модел одлично помина на шведскиот тест... Повеќе
 
 
MINI Countryman Новиот модел MINI Countryman постигна врвна оценка на NCAP тестовите Безбедност - MINI Countryman
Новиот модел MINI Countryman постигна врвна оценка на NCAP тестовите
Мал, но совршено силен да ги издржи сите препреки... Повеќе
 
 
_  Започна тестирањето на новата одбојна ограда Безбедност - _
Започна тестирањето на новата одбојна ограда
Цилиндри кои се ротираат околу својата оска го ублажуваат сударот и спречуваат превртување... Повеќе
 
 
Peugeot 3008 Euro NCAP - Mercedes-Benz E-Class и Peugeot 3008 постигна резултат од 5 ѕвезди Безбедност - Peugeot 3008
Euro NCAP - Mercedes-Benz E-Class и Peugeot 3008 постигна резултат од 5 ѕвезди
Euro NCAP ги објави конечните резултати од тестирањето на нови автомобили... Повеќе
 
 
_  Google бара возачи за самовозечките возила Безбедност - _
Google бара возачи за самовозечките возила
Возење по 6 до 8 часа дневно во самовозачко возила... Повеќе
 
 
_  До 2018 година задните камери ќе бидат задолжителни во автомобилите Безбедност - _
До 2018 година задните камери ќе бидат задолжителни во автомобилите
Одредбата важи за возачите на Соединетите американски држави... Повеќе
 
 
BMW M4 Примероци од BMW М3 и M4 ќе бидат повлечени поради проблем со погонската осовина Безбедност - BMW M4
Примероци од BMW М3 и M4 ќе бидат повлечени поради проблем со погонската осовина
Проблемот кај овие возила е во тоа што компанијата можеби и не ја пополнила погонската осовина со механичко масло, па со текот на времето делот може да отпадне... Повеќе
 
 
Opel Astra Новата Opel Astra освои пет ѕвезди на Euro NCAP тестот за безбедност Безбедност - Opel Astra
Новата Opel Astra освои пет ѕвезди на Euro NCAP тестот за безбедност
Euro NCAP потврди дека новата Astra има потполно ефикасен и функционален концепт за безбедност... Повеќе
 
 
_ Euro NCAP годината ја заокружи со тестирање на дури 15 автомобили Безбедност - _
Euro NCAP годината ја заокружи со тестирање на дури 15 автомобили
Euro NCAP ги објави најновите резултати од тестовите за безбедност на повеќе модели од оваа година... Повеќе
 
 
_ Ново истражување покажа дека тинејџерите сè уште се лоши возачи Безбедност - _
Ново истражување покажа дека тинејџерите сè уште се лоши возачи
Бројот на жртви меѓу тинејџерите зад воланот е на најниско ниво во последните неколку децении, но нова студија на две американски организации фокусирани на безбедноста на младите, покажува дека оваа категорија... Повеќе
 
 
Toyota Toyota ќе повлече околу 1,6 милиони возила поради проблеми со воздушните перничиња Безбедност - Toyota
Toyota ќе повлече околу 1,6 милиони возила поради проблеми со воздушните перничиња
Toyota ќе повлече околу 1,6 милиони возила во Јапонија и Европа со цел да се изврши замена на компонента кај Takata воздушните перничиња, поконкретно оние кои се наоѓаат од страната на совозачот... Повеќе
 
 
Tesla Model S Tesla Model S на масовна поправка поради проблем со безбедносните појаси Безбедност - Tesla Model S
Tesla Model S на масовна поправка поради проблем со безбедносните појаси
Tesla потврди дека има намера доброволно да ги повлече на поправка сите примероци од Model S во светски рамки, со цел да санира можен проблем со безбедносните појаси... Повеќе
 
 
_ Euro NCAP додаде нов тест за автоматско детектирање на пешаците Безбедност - _
Euro NCAP додаде нов тест за автоматско детектирање на пешаците
Во овој тест ќе се оценува ефикасноста на автомобилските системи наменети за самостојна детекција на пешаци и спречување на налетот на возилата кон нив... Повеќе
 
 
KIA Soul Kia ќе повлече околу 260 илјади Soul модели поради проблеми со управувањето Безбедност - KIA Soul
Kia ќе повлече околу 260 илјади Soul модели поради проблеми со управувањето
Kia ќе повлече 256.459 примероци од моделите Soul и Soul EV (2014-2015) поради проблеми со управувачот... Повеќе
 
 
_ Автономните возила се сепак помалку безбедни!? Безбедност - _
Автономните возила се сепак помалку безбедни!?
Автономните возила можеби и се посклони кон сообраќајни незгоди од стандардните автомобили, но дали е тоа секогаш по нивна вина... Повеќе
 
 
Audi A4 Нови резултати од Euro NCAP тестот за безбедност Безбедност - Audi A4
Нови резултати од Euro NCAP тестот за безбедност
Во најновата серија на тестирања, моделот Audi А4 го помина тестот за безбедност со рејтинг од максимални пет ѕвездички ... Повеќе
 
 
_ Во сообраќајни незгоди повеќе страдаат сиромашните луѓе Безбедност - _
Во сообраќајни незгоди повеќе страдаат сиромашните луѓе
Кога станува збор за гинење во сообраќајни незгоди, среќата е на страната на богатите... Повеќе
 
 
_ Европската комисија ќе предложи тестирањата за штетни емисии да се спроведуваат во реални услови Безбедност - _
Европската комисија ќе предложи тестирањата за штетни емисии да се спроведуваат во реални услови
Следната недела, Европската комисија ќе ги презентира своите препораки во однос на темелно ревидирани процедури за тестирање на штетните емисии од возилата... Повеќе
 
 
Lamborghini Aventador Фактот што овој Lamborghini Aventador е распарчен на половина и не е така трагичен Безбедност - Lamborghini Aventador
Фактот што овој Lamborghini Aventador е распарчен на половина и не е така трагичен
Кога сте страстен љубител на автомобили, глетката на Aventador поделен на половина, може дури и да ви го уништи денот. Но, овие слики не ги објавивме за да ве депримираме, туку сосема напротив... Повеќе
 
 
_ Британија ќе го забрани пушењето во автомобили со деца Безбедност - _
Британија ќе го забрани пушењето во автомобили со деца
Од 1-ви октомври 2015-та, Британија со закон ќе го забрани пушењето во автомобили во кои патуваат лица под 18 години... Повеќе
 
 
Toyota Toyota ги унапредува безбедноста и хибридните системи Безбедност - Toyota
Toyota ги унапредува безбедноста и хибридните системи
На претстојниот меѓународен саем за автомобили во Франкфурт, две доминантни теми ќе преовладуваат на штандот на Toyota... Повеќе
 
 
_ Судир со 200 km/h - застрашувачки последици Безбедност - _
Судир со 200 km/h - застрашувачки последици
Исходот е ужасен. Погледнете и самите... Повеќе
 
 
Ford Mustang Ford претстави воздушно перниче кое ги штити колената на совозачот Безбедност - Ford Mustang
Ford претстави воздушно перниче кое ги штити колената на совозачот
Ford Mustang е првиот модел од американскиот производител опремен со специјално воздушно перниче, сместено во преградата за ракавици пред совозачкото седиште... Повеќе
 
 
_ Можат ли да се спречат хакерските напади на возилата? Безбедност - _
Можат ли да се спречат хакерските напади на возилата?
Ваквата ранливост се' почесто излегува на површина. Успешен хакерски напад неодамна изведе четиринаесетгодишно момче и тоа со опрема во вредност од околу петнаесет долари... Повеќе
 
 
_ Еден од пет возачи прави „селфи“ во текот на возењето Безбедност - _
Еден од пет возачи прави „селфи“ во текот на возењето
Според најновите истражувања, младите возачи не само што разговараат на мобилен и испраќаат SMS пораки во текот на возењето, туку своите паметни телефони ги користат и за низа други активности... Повеќе
 
 
_ Колку е опасно да го оставите вашиот миленик во возило паркирано на сонце? Безбедност - _
Колку е опасно да го оставите вашиот миленик во возило паркирано на сонце?
Бекот на рагби тимот Arizona Cardinals, Тајран Метју, во соработка со PETA (здружение за заштита на животните), покажа колку e опасно да се остави миленик во автомобилот во текот на жешките летни денови... Повеќе
 
 
_ Дисплеите во автомобилите ги деконцентрираат возачите Безбедност - _
Дисплеите во автомобилите ги деконцентрираат возачите
Одвлекувањето на вниманието во текот на возењето е еден од најголемите проблеми во денешниот сообраќај... Повеќе
 
 
_ Дали вашиот автомобил е опремен со неисправни Takata воздушни перничиња? Безбедност - _
Дали вашиот автомобил е опремен со неисправни Takata воздушни перничиња?
Како да дознаете дали и вашиот автомобил е опремен со проблематични воздушни перничиња? Дали знаете што треба да направите доколку возилото е опфатено со акцијата на повлекување... Повеќе
 
 
Volvo Volvo претстави нов концепт на детско седиште Безбедност - Volvo
Volvo претстави нов концепт на детско седиште
Како бренд што традиционално се грижи за безбедноста во возењето, Volvo претстави уште еден од серијата производи за зголемување на удобноста и сигурноста при патувањето, кој овој пат се однесува на најважниот... Повеќе
 
 
_ Автономните возила на Google покажуваат зошто луѓето не треба да седат зад волан Безбедност - _
Автономните возила на Google покажуваат зошто луѓето не треба да седат зад волан
Самоуправувачките автомобили го намалуваат ризикот од фатални несреќи... Повеќе
 
 
_ Со твитови против дупките на улиците Безбедност - _
Со твитови против дупките на улиците
Во светот секојдневно се пишуваат милиони твитови кои стануваат дел од виртуелниот простор. Некои од нив се директни критики кон локалните власти и доколку ги има во доволно голем број, може да предизвикаат ре... Повеќе
 
 
BMW Возач на BMW намерно удри во мотоциклист Безбедност - BMW
Возач на BMW намерно удри во мотоциклист
Лекцијата од приложениот видео клип е дека во сообраќајот треба да се постапува љубезно, дури и кога апсолутно имате право на реакција... Повеќе
 
 
_ Воздушно перниче за велосипедисти Безбедност - _
Воздушно перниче за велосипедисти
Според многу статистики, велосипедистите се меѓу најранливите учесници во сообраќајот бидејќи се минимално заштитени во случај на пад или несреќа... Повеќе
 
 
_ Мажите возачи гинат почесто од жените Безбедност - _
Мажите возачи гинат почесто од жените
Иако автомобилите се побезбедни од порано, полесни се за возење и управување, сепак во нив и понатаму се гине... Повеќе
 
 
_ Десет работи кои совозачот не смее да ги прави Безбедност - _
Десет работи кои совозачот не смее да ги прави
Кога седиме на совозачкото седиште понекогаш како да подзабораваме дека возачот треба да се фокусира на патот, бидејќи тој е најодговорен за безбедноста на сите во возилото... Повеќе
 
 
_ Нов рекорд - поради дефект ќе бидат повлечени речиси 34 милиони возила Безбедност - _
Нов рекорд - поради дефект ќе бидат повлечени речиси 34 милиони возила
Воздушните перничиња на јапонскиот производител Takata го предизвикаа најмасовното повлекување во историјата на автомобилската индустрија... Повеќе
 
 
Jeep Wrangler Jeep Wrangler со извонреден резултат на тест за безбедност Безбедност - Jeep Wrangler
Jeep Wrangler со извонреден резултат на тест за безбедност
Неодамна, Американскиот институт за безбедност во сообраќајот (IIHS) ги објави резултатите и видео снимките од безбедносните тестови на теренските возила кои се најпродавани во САД... Повеќе
 
 
_ Поефикасни заштитни огради ќе ја зголемат безбедноста во сообраќајот Безбедност - _
Поефикасни заштитни огради ќе ја зголемат безбедноста во сообраќајот
Не ретко се случува тешките камиони со голема леснотија да ги пробијат заштитните огради поставени крај автопатите, а и нивната појава на спротивната лента е честа причина за трагични сообраќајни незгоди... Повеќе
 
 
_ Од 2018-та автомобилите во Европа ќе имаат задолжително СОС копче Безбедност - _
Од 2018-та автомобилите во Европа ќе имаат задолжително СОС копче
Според најавите од претставници на Европскиот парламент, од 31-ви март 2018-та година сите патнички возила кои ќе се продаваат во Европа ќе мора во својата основна верзија да имаат СОС „e-Call“ копче кое ќе се... Повеќе
 
 
Suzuki Vitara Најнови резултати од Euro NCAP тестовите за безбедност Безбедност - Suzuki Vitara
Најнови резултати од Euro NCAP тестовите за безбедност
Euro NCAP ги објави резултатите од тестовите за безбедност на кои беа подложени моделите Fiat 500X, Mazda 2, Renault Espace и Suzuki Vitara... Повеќе
 
 
_ Кај младите возачи невниманието е број еден причина за сообраќајни незгоди Безбедност - _
Кај младите возачи невниманието е број еден причина за сообраќајни незгоди
Мора да се признае дека Американците многу студиозно пристапуваат кон сообраќајната проблематика, лоцирајќи ги причините за сообраќајните инциденти низ бројни анализи. Во овој случај, наодите до кои дошле тамо... Повеќе
 
 
_ Што претставува ознаката ISOFix кај детските седишта? Безбедност - _
Што претставува ознаката ISOFix кај детските седишта?
Видео презентација на ISOFix системот... Повеќе
 
 
Opel Corsa - old Новата Opel Corsa не ги исполни очекувањата на сигурносните тестирања Безбедност - Opel Corsa - old
Новата Opel Corsa не ги исполни очекувањата на сигурносните тестирања
Последното EuroNCAP тестирање донесе разочарување за љубителите на Opel... Повеќе
 
 
_ Ова се најбезбедните автомобили во 2014 година – Euro NCAP Безбедност - _
Ова се најбезбедните автомобили во 2014 година – Euro NCAP
Euro NCAP ги објави имињата на новите автомобили тестирани во изминатата година, кои со својот однос во класи оствариле најдобри резултати... Повеќе
 
 
Volvo Volvo со нов систем за заштита на велосипедистите во сообраќајот Безбедност - Volvo
Volvo со нов систем за заштита на велосипедистите во сообраќајот
Во двонасочната комуникација меѓу возачот и велосипедистот ќе посредуваат паметен телефон и посебно модифицирана кацига... Повеќе
 
 
Jaguar Jaguar Land Rover ги претстави „проѕирните кровни носачи“ Безбедност - Jaguar
Jaguar Land Rover ги претстави „проѕирните кровни носачи“
Британскиот Jaguar Land Rover (JLR) го претстави т.н. 360 Virtual Urban Windscreen односно систем кој вклучува „проѕирни кровни носачи“... Повеќе
 
 
Jeep Renegade Jeep Renegade со одлични оценки на Euro NCAP тестирањето (Видео) Безбедност - Jeep Renegade
Jeep Renegade со одлични оценки на Euro NCAP тестирањето (Видео)
Euro NCAP изврши тестови на неколку нови возила, меѓу кои се најде Jeep Renegade... Повеќе
 
 
_ Доколку имате јапонски автомобил, проверете ги воздушните перничиња Безбедност - _
Доколку имате јапонски автомобил, проверете ги воздушните перничиња
Аферата поврзана со производителот на компоненти за воздушни перничиња, јапонската компанија Takata Corporation, не стивнува... Повеќе
 
 
KIA Sorento Новиот Kia Sorento освои пет ѕвезди на Euro NCAP тестот за безбедност Безбедност - KIA Sorento
Новиот Kia Sorento освои пет ѕвезди на Euro NCAP тестот за безбедност
Благодарение на цврстата каросерија и широкиот спектар на активна и пасивна безбедносна опрема, спортскиот теренец од Kia успеа да добие максимални оценки во сите четири категории... Повеќе
 
 
Opel Opel доби важно признание за систем што спасува животи Безбедност - Opel
Opel доби важно признание за систем што спасува животи
„Euro NCAP Advanced“ е награда која се доделува за напредни системи за безбедност, а овој пат му припадна на германскиот производител Opel... Повеќе
 
 
_ „Тунел на хоророт“ во Москва Безбедност - _
„Тунел на хоророт“ во Москва
Зад сосема наивната фотографија од сообраќајот пред тунелот Lefortovo во Москва, се крие вистински автомобилски ужас кој бил регистриран од безбедносните камери... Повеќе
 
 
_ Најнови резултати од тестирањата на Euro NCAP: од 3 до 5 ѕвезди Безбедност - _
Најнови резултати од тестирањата на Euro NCAP: од 3 до 5 ѕвезди
Организацијата за тестирање на безбедносните карактеристики на автомобилите - Euro NCAP денес ги објави резултатите од шест нови тестови. Поточно, станува збор за пет автомобили кои претходно не биле подложени... Повеќе
 
 
BMW Серија 5 - 2010 BMW серија 5 доби лоши оценки за безбедност (ВИДЕО) Безбедност - BMW Серија 5 - 2010
BMW серија 5 доби лоши оценки за безбедност (ВИДЕО)
Според тестирањата спроведени од америчкиот институт за безбедност во сообраќајот, BMW серија 5 се покажа далеку од очекуваното... Повеќе
 
 
Renault Clio Renault повлекува половина милион возила Безбедност - Renault Clio
Renault повлекува половина милион возила
Францускиот производител Renault е принуден да повлече околу половина милион автомобили поради можни проблеми со системот за сопирање... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz GLA Mercedes GLA се покажа одлично на EuroNCAP тестот Безбедност - Mercedes-Benz GLA
Mercedes GLA се покажа одлично на EuroNCAP тестот
Ако по некоја случајност автомобилите ги рангираме во големи и мали брендови, највоочливи ќе бидат тестовите за безбедност ... Повеќе
 
 
Audi Q7 - old Audi ќе повлече околу 70.000 возила поради проблеми со сопирачките Безбедност - Audi Q7 - old
Audi ќе повлече околу 70.000 возила поради проблеми со сопирачките
Пред неколку дена портпаролот на Audi најави дека производителот ќе повлече околу 70.000 возила ширум светот поради проблеми со сопирачките... Повеќе
 
 
Honda Jazz Honda ја коригираше безбедноста на моделот Jazz Безбедност - Honda Jazz
Honda ја коригираше безбедноста на моделот Jazz
Една од причините поради кои современите тестови за безбедност се навистина полезни, е што најверодостојно ги симулираат несреќите кои се случуваат во реалноста ... Повеќе
 
 
_ Во ЕУ се спроведува операција против брзото возење Безбедност - _
Во ЕУ се спроведува операција против брзото возење
Полициски службеници од сите 28 земји членки на Европската Унија во моментов работат на операција што се фокусира на брзото возење по патиштата во границите на Унијата ... Повеќе
 
 
Volkswagen Tiguan - old Volkswagen ќе повлече 150.000 примероци од моделот Tiguan Безбедност - Volkswagen Tiguan - old
Volkswagen ќе повлече 150.000 примероци од моделот Tiguan
Volkswagen и Националната агенција за безбедност на сообраќајот во САД најавија дека повлекувањето се реализира поради проблеми со горивото... Повеќе
 
 
Ferrari California (2009) Возач на Ferrari California го преживеал невозможното Безбедност - Ferrari California (2009)
Возач на Ferrari California го преживеал невозможното
Автомобилот удрил во задниот дел на автобус и буквално се вовлекол под моторот... Повеќе
 
 
_ Каде отидоа радиоактивните автомобили озрачени од Фукушима? Безбедност - _
Каде отидоа радиоактивните автомобили озрачени од Фукушима?
Три години по катастрофата во атомската централа, се појавија голем број на радиоактивни возила... Повеќе
 
 
_ По паметните телефони пристигнуваат и паметни автомобили Безбедност - _
По паметните телефони пристигнуваат и паметни автомобили
Аналитичарите предвидуваат дека 2015-та година ќе биде многу важна за IT гигантите, особено во поглед на нивната битка за освојување на што поголем дел од пазарот... Повеќе
 
 
Tesla Model S Подолг тест период открива многу проблеми со Tesla Model S Безбедност - Tesla Model S
Подолг тест период открива многу проблеми со Tesla Model S
Кај еден автомобил биле извршени 28 поправки за помалку од 2 години... Повеќе
 
 
Volvo S60 - Cross Coutry - 2009 Volvo не го интересираат ѕвездичките, туку човечките животи Безбедност - Volvo S60 - Cross Coutry - 2009
Volvo не го интересираат ѕвездичките, туку човечките животи
Швеѓаните планираат новиот XC90 да биде најбезбедното возило некогаш направено и за таа цел го збогатија со досега невидени елементи за активна безбедност... Повеќе
 
 
Smart * ForTwo Колку е безбеден новиот Smart? Безбедност - Smart * ForTwo
Колку е безбеден новиот Smart?
Сознанијата за тоа колку се сигурни новите модели најчесто ги добиваме врз основа на тестовите за безбедност што ги спроведуваат независни организации како EuroNCAP или пак американскиот IIHS ... Повеќе
 
 
BMW Серија 3 BMW ќе повлече 1,6 милиони копии од Серија 3 Безбедност - BMW Серија 3
BMW ќе повлече 1,6 милиони копии од Серија 3
Уште еден голем производител на автомобили, BMW, најави дека на вонреден сервис ќе ги повика сопствениците на постари модели, со цел да се заменат дефектните воздушни перничиња во нивните автомобили ... Повеќе
 
 
Tesla Model S Се нуди награда од 10.000 долари за хакирање на Tesla Model S Безбедност - Tesla Model S
Се нуди награда од 10.000 долари за хакирање на Tesla Model S
Натпреварот ќе се одржи во Пекинг на 16-ти и 17-ти јули... Повеќе
 
 
Tesla Model S Украл електричен автомобил и предизвикал страшна сообраќајна незгода Безбедност - Tesla Model S
Украл електричен автомобил и предизвикал страшна сообраќајна незгода
По фреквентните улици на Лос Анџелес дивеел со 150 km/h ... Повеќе
 
 
Toyota Yaris Нови проблеми: Toyota повлекува уште 2,2 милиони автомобили Безбедност - Toyota Yaris
Нови проблеми: Toyota повлекува уште 2,2 милиони автомобили
Проблемот e лоциран кај воздушните перничиња кои може дури и да се запалат ... Повеќе
 
 
_ Ова е ремен кој сам се откопчува, при контакт со вода Безбедност - _
Ова е ремен кој сам се откопчува, при контакт со вода
А особено е корисен доколку се најдете во автомобил што тоне... Повеќе
 
 
_ GM повлекува повеќе автомобили отколку што произвел во последните пет години Безбедност - _
GM повлекува повеќе автомобили отколку што произвел во последните пет години
Вториот најголем производител на автомобили во светот, General Motors, само што застана на кревки нозе, откако од банкрот беше спасен благодарение на државната каса на САД и сега повторно е во неволја ... Повеќе
 
 
_ Треба ли автономното возило да го жртвува својот возач за да спаси повеќе животи? Безбедност - _
Треба ли автономното возило да го жртвува својот возач за да спаси повеќе животи?
Возачите станаа нервозни откако во јавноста беше промовиран еден необичен мисловен експеримент, поврзан со можноста за патување со автономни возила... Повеќе
 
 
Porsche Carrera GT Porsche на суд поради несреќата во која загина Пол Вокер Безбедност - Porsche Carrera GT
Porsche на суд поради несреќата во која загина Пол Вокер
Вдовицата на Роџер Роудс, човекот кој го управуваше Porsche Carrerа GT автомобилот во сообраќајната несреќа во која загина познатиот актер Пол Вокер, одлучи да поднесе тужба против Porsche тврдејќи дека трагед... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz C-Class Најнови резултати од безбедносните тестови на Euro NCAP Безбедност - Mercedes-Benz C-Class
Најнови резултати од безбедносните тестови на Euro NCAP
Независната организација Euro NCAP денес ги објави резултатите од најновите тестови за безбедност. Овој пат "под лупа" беа новиот Hyundai i10 и Mercedes-Benz C-Class... Повеќе
 
 
_ Можете ли да замислите свет без возачки грешки? Безбедност - _
Можете ли да замислите свет без возачки грешки?
Со новите технологии, компјутерските системи во возилата ќе бидат се' повеќе вклучени во донесувањето на "автономни одлуки". Иако кај возачите постои страв дека автомобилите ќе ја преземат нивната улога, новит... Повеќе
 
 
_ За улици што светат во мрак, ќе почекаме уште некое време Безбедност - _
За улици што светат во мрак, ќе почекаме уште некое време
Идејата за осветлување на патиштата надвор од населените области, со посебни флуросцентни сообраќајни ленти, наиде на пречки уште во почетната фаза на тестирање ... Повеќе
 
 
_ Во последните 10 години е преполовен бројот на сообраќајни незгоди Безбедност - _
Во последните 10 години е преполовен бројот на сообраќајни незгоди
Безбедносната опрема која производителите ја „трупаат“ во новите автомобили, бездруго придонесе за зголемување на нивната тежина, но од друга страна ги напарави и побезбедни од било кога ... Повеќе
 
 
_ Користите мобилен во текот на возењето? Погледнете ја оваа сурово реална реклама Безбедност - _
Користите мобилен во текот на возењето? Погледнете ја оваа сурово реална реклама
Кампањите за безбедност на патиштата досега главно се фокусираа на превенција на возењето во алкохолизирана состојба. Овој тренд наскоро може да се промени ... Повеќе
 
 
Volvo S60 - Cross Coutry - 2009 Volvo стар 12 години посигурен од новите SUV модели? Безбедност - Volvo S60 - Cross Coutry - 2009
Volvo стар 12 години посигурен од новите SUV модели?
Проблемот со стандардните тестови за безбедност е токму тоа што се стандардни, па секогаш симулираат исти ситуации во кои возилата налетуваат на фиксна бариера и се подложни на страничен удар... Повеќе
 
 
Toyota Corolla - old Toyota ќе повлече вкупно 6,4 милиони возила ширум светот Безбедност - Toyota Corolla - old
Toyota ќе повлече вкупно 6,4 милиони возила ширум светот
По се' изгледа постојат сериозни шанси 2014-та да остане запаметена како година на рекордни повлекувања на дефектни автомобили. Најновата вест е дека Toyota ќе повлече 6,39 милиони возила ширум светот, бро... Повеќе
 
 
Mazda Сопствениците на Mazda ќе мора да посетат сервис поради минорен проблем Безбедност - Mazda
Сопствениците на Mazda ќе мора да посетат сервис поради минорен проблем
Проблемот со централниот компјутер се манифестира со потешкотии при забрзување ... Повеќе
 
 
_ ЕУ одлучи - електричните автомобили ќе мора да создаваат бука Безбедност - _
ЕУ одлучи - електричните автомобили ќе мора да создаваат бука
ЕУ постави рок пред производителите на автомобили, во рамките на кој, тие ќе треба во возилата да инсталираат систем што произведува и емитува вештачки звук на автомобил, со цел да се намали високиот процент н... Повеќе
 
 
C... Ново масовно повлекување на автомобили од GM Безбедност - C...
Ново масовно повлекување на автомобили од GM
На General Motors не му оди баш најдобро. Наскоро ќе треба да се спроведе ново масовно повлекување на американскиот пазар кое вклучува 1,3 милиони возила, поради проблеми со електричната серво функција, склона... Повеќе
 
 
C... Cruze Стопирана продажбата на Chevrolet Cruze Безбедност - C... Cruze
Стопирана продажбата на Chevrolet Cruze
Веќе не се достапни моделите со 1,4 турбо-бензински мотор ... Повеќе
 
 
_ До 2018-та секој нов автомобил во САД ќе треба да има задна камера Безбедност - _
До 2018-та секој нов автомобил во САД ќе треба да има задна камера
Сите возила во САД со вкупна тежина под 4.500 kg ќе мора да ја почитуваат обврската која ја пропиша National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA), за поседување на задна камера во функција на внатреше... Повеќе
 
 
Tesla Model S Подвозјето на Tesla Моdel S ќе се штити со титаниум Безбедност - Tesla Model S
Подвозјето на Tesla Моdel S ќе се штити со титаниум
Во иднина нерамнините на патот нема да можат да ја оштетат батеријата... Повеќе
 
 
_ Данците ја зголемуваат ограничената брзина за поголема безбедност на патиштата Безбедност - _
Данците ја зголемуваат ограничената брзина за поголема безбедност на патиштата
Го зголемиле ограничувањето од 80 на 90 km/h и го намалиле бројот на сообраќајни несреќи ... Повеќе
 
 
Volvo Volvo создаде безбедносен систем кој го следи погледот на возачот Безбедност - Volvo
Volvo создаде безбедносен систем кој го следи погледот на возачот
Скандинавскиот производител секогаш бил главeн протагонист во воведувањето на нови системи за активна и пасивна безбедност. Сега, Volvo тестира систем што има за цел да го зајакне контактот меѓу автомобилот и ... Повеќе
 
 
Volkswagen Passat - old Volkswagen повлекува 150 илјади Passat модели Безбедност - Volkswagen Passat - old
Volkswagen повлекува 150 илјади Passat модели
Volkswagen повлекува 150.200 Passat седани поради потенцијални проблеми со фаровите. Сите погодени возила се произведени во периодот меѓу 2012-та и 2013-та година ... Повеќе
 
 
Volvo Volvo ја проектира најбезбедната сообраќајна инфраструктура досега Безбедност - Volvo
Volvo ја проектира најбезбедната сообраќајна инфраструктура досега
Магнетни елементи вградени под површината на асфалтот ќе им овозможат на возачите позиционирање подобро дури и од она на GPS уредите... Повеќе
 
 
_ Зимски гуми со метални крампони Безбедност - _
Зимски гуми со метални крампони
Oд година во година автомобилската индустрија успешно промовира иновации кои до пред пред некое време ги сметавме за научна фантастика. Најновиот проект во овој контекст го потпишуваат Финците ... Повеќе
 
 
_ Ова се најбезбедните автомобили во последните 15 години Безбедност - _
Ова се најбезбедните автомобили во последните 15 години
Британската осигурителна компанија Warranty Direct неодамна објави контроверзна листа на 10-те најнесигурни автомобили во последните 15 години. До резултатите објавени во истражувањето, компанијата дошла по па... Повеќе
 
 
_ Новите гуми на Michelin гарантираат сигурност и после 100.000 километри Безбедност - _
Новите гуми на Michelin гарантираат сигурност и после 100.000 километри
Квалитетот на автомобилските пневматици значајно се подобри во текот на последните неколку години, но се чини дека на годинашниот саем за автомобили во Детроит, Michelin направи револуционерен скок, со воведув... Повеќе
 
 
_ Како најбрзо да го напуштите автомобилот во случај на опасност? Безбедност - _
Како најбрзо да го напуштите автомобилот во случај на опасност?
Централното заклучување кај автомобилите е програмирано да се деактивира во случај на сообраќајна несреќа, така што патниците ќе можат за кратко време да го напуштат возилото, но во некои ситуации, ова едноста... Повеќе
 
 
_ Во 2013 Toyota реализирала рекордни 9 повлекувања на дефектни возила Безбедност - _
Во 2013 Toyota реализирала рекордни 9 повлекувања на дефектни возила
Системот на ЕУ наменет за брза размена на информации за опасни производи (RAPEX), го објави извештајот за 2013-та година според кој, лани на пазарите во земјите-членки на ЕУ биле реализирани 101 повлекување на... Повеќе
 
 
_ Дизел издувните гасови ја зголемуваат смртноста од рак на белите дробови Безбедност - _
Дизел издувните гасови ја зголемуваат смртноста од рак на белите дробови
Производителите како Audi и Volkswagen неодамна добија сериозен аргумент зошто нивната "clean diesel" технологија треба да ја заменат со нешто уште почисто, како на пример возила со нулта емисија... Повеќе
 
 
Porsche Carrera GT Колку навистина бил ризичен Porsche автомобилот на Пол Вокер? Безбедност - Porsche Carrera GT
Колку навистина бил ризичен Porsche автомобилот на Пол Вокер?
Porsche Carrera GT од 2005-та, спортскиот автомобил во кој актерот Пол Вокер пред една недела трагично го загуби својот живот, беше во центарот на истрагата со цел да се утврди што точно се случило за возилото... Повеќе
 
 
Nissan Note Nissan Note освои 4 ѕвезди во тестот на Euro NCAP Безбедност - Nissan Note
Nissan Note освои 4 ѕвезди во тестот на Euro NCAP
Во најновата серија тестови за безбедност спроведени од страна на организација Euro NCAP, беа вклучени дури 11 автомобили, од кои шест модели ги добија максималните пет ѕвезди, додека останатие завршија со ско... Повеќе
 
 
BMW i3 * BMW i3 не ги исполни очекувањата на тестот за безбедност Безбедност - BMW i3 *
BMW i3 не ги исполни очекувањата на тестот за безбедност
Euro NCAP, тестираше група на нови автомобили вклучувајќи го и 2014 BMW i3, при што автомобилот постигна помалку од очекуваниот совршен резултат... Повеќе
 
 
Tesla Model S Tesla со нов софтвер ќе го смалува ризикот од пожари Безбедност - Tesla Model S
Tesla со нов софтвер ќе го смалува ризикот од пожари
Илон Маск, шефот на Tesla, најави дека сите S модели наскоро ќе добијат надграден софтвер... Повеќе
 
 
_ Што всушност е Aquaplaning? Безбедност - _
Што всушност е Aquaplaning?
Водениот слој кој се јавува под гумите, го попречува управувањето поради што возачот може целосно да ја загуби контролата врз автомобилот ... Повеќе
 
 
Volkswagen Volkswagen го најави најголемото повлекување на возила во својата историја Безбедност - Volkswagen
Volkswagen го најави најголемото повлекување на возила во својата историја
Дури 2,6 милиони возила ќе бидат опфатени со бесплатното сервисирање на забележаните дефекти ... Повеќе
 
 
_ Дали ви се потребни зимски гуми доколку имате 4x4? Безбедност - _
Дали ви се потребни зимски гуми доколку имате 4x4?
Кратко и јасно - да, потребни се. А ако не верувате, погледнете ги видеата кои ги прикачивме на крајот од оваа објава... Повеќе
 
 
_ Автомобил кој успорува кога не сте сконцентрирани Безбедност - _
Автомобил кој успорува кога не сте сконцентрирани
Активните безбедносни елементи имаат за цел да ја спречат појавата на несреќи уште во самиот зачеток, но новите трендови би можеле да придонесат за анулирање на главната причина за најголем број од сообраќајни... Повеќе
 
 
BMW BMW ќе повлече 176.000 автомобили со четири цилиндри Безбедност - BMW
BMW ќе повлече 176.000 автомобили со четири цилиндри
Дефект на системот за сопирање го зголемува ризикот за сообраќајни незгоди... Повеќе
 
 
_ Тест на зимски гуми за 2013: Continental апсолутен победник! Безбедност - _
Тест на зимски гуми за 2013: Continental апсолутен победник!
Во тестирањето на 32 модели на зимски гуми, со димензии 185/60 R15 и 225/45 R17, дури 11 добија одлични оценки... Повеќе
 
 
Suzuki S-Cross Suzuki SX4 S-CROSS ја доби највисоката оценка за безбедност Безбедност - Suzuki S-Cross
Suzuki SX4 S-CROSS ја доби највисоката оценка за безбедност
Kросоверот од C - сегментот на Suzuki Motor Corporation, новиот SX4 S-CROSS, кој веќе се дистрибуира во Европа, ја доби највисоката оценка (5 ѕвезди), на Euro NCAP тестот за безбедност ... Повеќе
 
 
_ Младите возачи најчесто ја изневеруваат довербата на родителите!? Безбедност - _
Младите возачи најчесто ја изневеруваат довербата на родителите!?
Bridgestone неодамна објави студија која покажа дека родителите генерално имаат високо мислење за однесувањето на нивните деца кои управуваат со автомобил... Повеќе
 
 
Toyota Toyota развива нов систем за избегнување на сообраќајни незгоди Безбедност - Toyota
Toyota развива нов систем за избегнување на сообраќајни незгоди
Голем број на производители работат на развивање на целосно автономни возила, но се чини дека основата за ваквите технологии, најпрво ќе се појави во вид на полу-автономни системи за безбедност и удобност при ... Повеќе
 
 
Honda Honda презентираше нов систем за безбедно возење Безбедност - Honda
Honda презентираше нов систем за безбедно возење
Safety for everyone e името на новиот интегриран систем за безбедност од Honda, презентиран на светскиот конгрес ITS (Intelligent Transport Systems) кој токму денес беше отворен во Токио... Повеќе
 
 
_ Надворешни воздушни перничиња Безбедност - _
Надворешни воздушни перничиња
Зголемувањето на безбедноста во автомобилите има свои граници, кои мора да се поместуваат со помош на малку невообичаени системи. Воздушните перничиња во ватрешноста на возилото се добро позната заштита, но шт... Повеќе
 
 
Tesla "Ризикот од пожар е пет пати поголем кај бензинците" Безбедност - Tesla
"Ризикот од пожар е пет пати поголем кај бензинците"
Огнот што минатата недела речиси во целост го зафати автомобилот Tesla Model S предизвика вистинска фама кај медиумите и љубителите на автомобили... Повеќе
 
 
Nissan Nissan ќе повлече 909 илјади возила поради проблем со педалот за гас Безбедност - Nissan
Nissan ќе повлече 909 илјади возила поради проблем со педалот за гас
Nissan подготвува масовно повлекување со кое ќе бидат опфатени вкупно 908.900 автомобили ширум светот... Повеќе
 
 
BMW BMW ќе повлече 75.000 возила поради проблеми со кочниците Безбедност - BMW
BMW ќе повлече 75.000 возила поради проблеми со кочниците
BMW неодамна информираше дека доброволно сака да повлече повеќе од 75.000 возила во САД, како резултат на проблем со кочниците, поради што може да дојде до ненавремено запирање... Повеќе
 
 
_ Кинески автомобил за прв пат доби „петка“ на тест за безбедност Безбедност - _
Кинески автомобил за прв пат доби „петка“ на тест за безбедност
Кинеските автомобили и поимот за безбедност генерално се избегнуваат во широк лак. Така на пример, Brilliance BS4 пред четири години на тест за безбедност доби нула ѕвезди ... Повеќе
 
 
Volkswagen Golf VII Новиот Golf пропушта вода, најава за 300.000 повлекувања на возила Безбедност - Volkswagen Golf VII
Новиот Golf пропушта вода, најава за 300.000 повлекувања на возила
За време на тестирање на новиот Golf од страна на германскиот магазин Auto Bild, била откриена грешка кај системот за климатизација поради што вода продира во кабината... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz Французите одбиле на регистрираат неколку модели на Mercedes Безбедност - Mercedes-Benz
Французите одбиле на регистрираат неколку модели на Mercedes
Конфликтот меѓу Daimler AG и ЕУ би можел дополнително да се продлабочи откако Франција одби да регистрира неколку модели на Mercedes... Повеќе
 
 
Volvo S60 - Cross Coutry - 2009 Volvo ги претстави безбедносните решенија за новиот XC90 Безбедност - Volvo S60 - Cross Coutry - 2009
Volvo ги претстави безбедносните решенија за новиот XC90
Следната генерација на XC90 на пазарот би требало да се појави во втората половина на следната година, а Volvo неoдамна издаде видео презентација за безбедносните технологии кои ќе бидат достапни во овој автом... Повеќе
 
 
Citroën C4 Picasso - old Тест за безбедност: Citroen C4 Picasso и Honda CR-V Безбедност - Citroën C4 Picasso - old
Тест за безбедност: Citroen C4 Picasso и Honda CR-V
Кога станува збор за овие два модела, најверојатно ќе се согласите дека нема потреба да се поставува прашањето oколу освоените ѕвезди... Повеќе
 
 
Toyota Prius 2010 Toyota повторно повлекува автомобили Безбедност - Toyota Prius 2010
Toyota повторно повлекува автомобили
Европскиот систем за брза размена на информации за опасни производи, RAPEX, неодамна објави дека во Грција е започнато повлекување на автомобили Toyota Prius кај кои бил регистриран проблем со системот за сопи... Повеќе
 
 
Toyota Toyota ќе повлече околу 242.000 хибридни возила на глобално ниво Безбедност - Toyota
Toyota ќе повлече околу 242.000 хибридни возила на глобално ниво
Toyota Motor Corp. ќе повлече околу 242.000 хибридни возила во светски рамки, вклучувајќи 86.500 Toyota Prius и Lexus HS 250h модели во САД, за да се санира веќе утврден проблем... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz Mercedes-Benz со нов систем за спасување на жртвите од сообраќајни незгоди Безбедност - Mercedes-Benz
Mercedes-Benz со нов систем за спасување на жртвите од сообраќајни незгоди
Системот ја посочува локацијата на главните хидраулични линии, воздушните перничиња и на електричните кабли, како и други важни податоци за возилото преку примена на QR кодовите... Повеќе
 
 
Nissan Nissan повлекува 841.000 автомобили од четири континенти Безбедност - Nissan
Nissan повлекува 841.000 автомобили од четири континенти
Кај „критичните“ автомобили, воланот не е правилно затегнат, а тоа може да доведе до намален лак на свртување, што е особено непожелно при избегнување на незгода... Повеќе
 
 
Toyota Тешки денови за Тојота Безбедност - Toyota
Тешки денови за Тојота
Јапонскиот автомобилски гигант, на корисниците на негови возила ќе мора да им исплати компензација во вкупна вредност од 22,6 милиони долари ... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz Citan Mercedes ги санира штетите по слабите резултати на Citan на тестот за безбедност Безбедност - Mercedes-Benz Citan
Mercedes ги санира штетите по слабите резултати на Citan на тестот за безбедност
Вонредно ќе бидат сервисирани дури 10.000 автомобили, кај кои ќе се менуваат воздушните перничиња... Повеќе
 
 
 Дефектните воздушни перничиња годинава ќе постават рекорд за повлечени возила Безбедност -
Дефектните воздушни перничиња годинава ќе постават рекорд за повлечени возила
Според една неодамнешна статистика, во последните шест месеци имало вкупно 22 повлекувања на автомобили... Повеќе
 
 
 Гласовните програми за СМС пораки не се безбедни за возачите Безбедност -
Гласовните програми за СМС пораки не се безбедни за возачите
Скорешно истражување покажа дека системите кои овозможуваат да го конвертирате вашиот глас во текстуална порака не успеаја да внесат безбедност во сообраќајот... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz Citan Mercedes Citan доби катастрофални 3 ѕвезди на EuroNCAP!!! Безбедност - Mercedes-Benz Citan
Mercedes Citan доби катастрофални 3 ѕвезди на EuroNCAP!!!
Соработката со Renault кај Mercedes – Benz требаше да роди нови модели и повеќе профит, но како страничен ефект на тоа е и вградувањето на истите мотори од Dacia во А-Class, а сега и катастрофални три ѕвездичк... Повеќе
 
 
Nissan Ниту Nissan не е поштеден од повлекување - проблеми со сопирачките Безбедност - Nissan
Ниту Nissan не е поштеден од повлекување - проблеми со сопирачките
Националнaта асоцијација за безбедност на сообраќајот во САД издаде декларација за повлекување на 2013 Nissan Pathfinder и 2013 Infiniti JX модели поради проблеми со предните сопирачки ... Повеќе
 
 
Toyota Toyota повлече 1,7 милиони возила поради неисправни воздушни перничиња Безбедност - Toyota
Toyota повлече 1,7 милиони возила поради неисправни воздушни перничиња
Најновото повлекување кое се случи на 11-ти април, само покажува дека нема крај на проблемите со кои се соочува јапонскиот производител, во поглед на безбедноста на своите автомобили... Повеќе
 
 
_ Тест - кои се најдобрите летни гуми? Безбедност - _
Тест - кои се најдобрите летни гуми?
Потрагата по идеална смеса и конструкција за автомобилска гума веројатно ќе трае вечно, но секој познавач ќе ви каже дека идеалната комбинација за најжешкиот период од годината би бил модел со низок отпор на т... Повеќе
 
 
_ Dacia потфрли на тестот за безбедност, останатите со највисоки одличја Безбедност - _
Dacia потфрли на тестот за безбедност, останатите со највисоки одличја
Исто така, Seat Leon постигна подобар резултат од својот механички близнак, VW Golf... Повеќе
 
 
_ Четири нови модели добија пет ѕвезди од Euro NCAP Безбедност - _
Четири нови модели добија пет ѕвезди од Euro NCAP
Во последната серија на тестови, организацијата Euro NCAP го тестираше нивото на безбедност на четири различни автомобили од кои сите ја освоија најдобрата оценка – 5 ѕвездички. ... Повеќе
 
 
_ EuroNCAP – најдобри за 2012 година Безбедност - _
EuroNCAP – најдобри за 2012 година
Програмата за испитување на безбедноста кај новите возила, EuroNCAP ги објави шампионите по класи од сите 36 различни модели на автомобили, тестирани минатата година... Повеќе
 
 
Honda Honda повлекува 807.000 возила Безбедност - Honda
Honda повлекува 807.000 возила
Поради проблем со автоматските менувачи, кои иако се во позиција Park, сепак може да допринесат автомобилот да се “истркала”... Повеќе
 
 
Porsche 911 Porsche повлекува 455 примероци од моделот 911 GT3 Безбедност - Porsche 911
Porsche повлекува 455 примероци од моделот 911 GT3
Со година на производство 2009-та и 2010-та, поради проблем со лагерите на задните тркала... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz Mercedes-Benz повлекува 5.800 возила Безбедност - Mercedes-Benz
Mercedes-Benz повлекува 5.800 возила
Поради опасност од пожар на најлошото можно место – филтерот за гориво... Повеќе
 
 
BMW X5 - old BMW повлекува 35.000 единици од моделот X5 Безбедност - BMW X5 - old
BMW повлекува 35.000 единици од моделот X5
Проблемот е лоциран во системот за управување, а се однесува на возила произведени од 2009-та до 2012-та година... Повеќе
 
 
Toyota Toyota развива нови системи за безбедност Безбедност - Toyota
Toyota развива нови системи за безбедност
Истите ќе ја предвидуваат опасноста, и ќе овозможат двојно повеќе моќ на сопирање, споредено со редовните околности... Повеќе
 
 
Fiat 500L EuroNCAP – по пет ѕвездички за 500L, Mokka и Forester Безбедност - Fiat 500L
EuroNCAP – по пет ѕвездички за 500L, Mokka и Forester
Во најновите тестирања, автомобилите на Fiat, Opel и Subaru покажаа одлични резултати... Повеќе
 
 
Volkswagen Golf VII Автогол на VW – новиот Leon е побезбеден од Golf 7 Безбедност - Volkswagen Golf VII
Автогол на VW – новиот Leon е побезбеден од Golf 7
Обично EuroNCAP тестира само еден “примерок” од оние автомобили кои делат иста платформа. За несреќа, сега се одлучија поинаку... Повеќе
 
 
Mitsubishi Outlander Новиот Outlander со 5 ѕвeздички на Euro NCAP тесовите Безбедност - Mitsubishi Outlander
Новиот Outlander со 5 ѕвeздички на Euro NCAP тесовите
Што е показател дека безбедноста е еден од главните приоритети на Mitsubushi... Повеќе
 
 
_ EuroNCAP: тестирани се 15 нови модели Безбедност - _
EuroNCAP: тестирани се 15 нови модели
Од нив, 14 освоија максимални 5 ѕвездички, а само 1 модел освои 3 ѕвездички... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz CLS-Class Mercedes-Benz и VW повлекуваат возила Безбедност - Mercedes-Benz CLS-Class
Mercedes-Benz и VW повлекуваат возила
23 CLS550 ќе бидат повлечени, како и 2.500 примероци од популарната “Буба”... Повеќе
 
 
_ Само 16% oд новите возила се со “нормална” резервна гума Безбедност - _
Само 16% oд новите возила се со “нормална” резервна гума
Резултат од истражување спроведено низ 19-те најголеми производители... Повеќе
 
 
BMW Серија 7 - old BMW повлекува возила од Серијата 7 Безбедност - BMW Серија 7 - old
BMW повлекува возила од Серијата 7
Произведени од 2005-та до 2008-ма, поради проблем со контролата на преносот... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz E-Class Coupe 2009 Mercedes-Benz повлекува 499 примероци E-Class Coupe Безбедност - Mercedes-Benz E-Class Coupe 2009
Mercedes-Benz повлекува 499 примероци E-Class Coupe
Проблемот е лоциран во воздушните перничиња... Повеќе
 
 
Honda CR-Z Honda повлекува 489.000 возила ширум светот Безбедност - Honda CR-Z
Honda повлекува 489.000 возила ширум светот
Од моделот CR-V. 220.000 во Европа, 268.000 во САД и 100 во Африка... Повеќе
 
 
Hyundai Veloster Сончевиот кров на Veloster пука – следи повлекување? Безбедност - Hyundai Veloster
Сончевиот кров на Veloster пука – следи повлекување?
Досега се пријавени 15 случаи – Hyundai e на потег... Повеќе
 
 
Nissan Qashqai - old Nissan повлекува 51.000 единици Qashqai, Qashqai +2 и NV200 Безбедност - Nissan Qashqai - old
Nissan повлекува 51.000 единици Qashqai, Qashqai +2 и NV200
Поради проблем со управувачот, кој попуштил... Повеќе
 
 
Volvo V40 Volvo V40 е најбезбедниот автомобил во историјата Безбедност - Volvo V40
Volvo V40 е најбезбедниот автомобил во историјата
А тоа е утврдено преку EuroNCAP тестирањата... Повеќе
 
 
Volvo Volvo за 12 години со 50% побезбедни возила Безбедност - Volvo
Volvo за 12 години со 50% побезбедни возила
Величествено достигнување на Шведскиот производител... Повеќе
 
 
Volvo S60 Volvo S60 најбезбеден при фронтален удар според IIHS Безбедност - Volvo S60
Volvo S60 најбезбеден при фронтален удар според IIHS
S60 е еден од двата автомобили кои можат да се пофалат со ваков резултат... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz G-Class Mercedes-Benz повлекува 189 единици G-Class Безбедност - Mercedes-Benz G-Class
Mercedes-Benz повлекува 189 единици G-Class
Поради проблем со предните воздушни перничиња... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz ML-Class Mercedes-Benz повлекува 8.675 единици ML-Class Безбедност - Mercedes-Benz ML-Class
Mercedes-Benz повлекува 8.675 единици ML-Class
Поради проблем со патосниците. Возила се повлекуваат поради сè и сешто, дури и најбанални грешки... Повеќе
 
 
 Michelin повлекува 841.000 пневматици Безбедност -
Michelin повлекува 841.000 пневматици
Проблемот е во газниот слој, додека модели на гуми кои се повлекуваат се BF Goodrich и Uniroyal... Повеќе
 
 
 AEB системот за кочење – задолжителен во Европа? Безбедност -
AEB системот за кочење – задолжителен во Европа?
Развојот на автономно сопирање на автомобилот е само на почетокот и во моментов е дел само од премиум автомобилите... Повеќе
 
 
Toyota RAV 4 - Hybrid 2012 Toyota повлекува 778.000 возила Безбедност - Toyota RAV 4 - Hybrid 2012
Toyota повлекува 778.000 возила
Засегнати возила се Toyota RAV4 и Lexus HS250h, а проблемот е лоциран во потпирањето на возилата... Повеќе
 
 
Hyundai Grand Santa Fe Hyundai повлекува 220.000 возила Santa Fe и Sonata Безбедност - Hyundai Grand Santa Fe
Hyundai повлекува 220.000 возила Santa Fe и Sonata
Поради проблем во воздушните перничиња... Повеќе
 
 
Volkswagen The Beetle VW повлекува 83 New Beetle поради проблем со гумите Безбедност - Volkswagen The Beetle
VW повлекува 83 New Beetle поради проблем со гумите
Се работи за новата, популарна “Буба”, со моделска година 2012-та... Повеќе
 
 
Honda CR-V Honda повлекува 320.000 возила ширум светот Безбедност - Honda CR-V
Honda повлекува 320.000 возила ширум светот
Проблемот – дефект во бравите... Повеќе
 
 
Porsche Panamera Porsche повлекува 270 возила Panamera и Cayenne Безбедност - Porsche Panamera
Porsche повлекува 270 возила Panamera и Cayenne
Поради можен проблем со турбо-полначите на автомобилите... Повеќе
 
 
Nissan Juke Nissan повелкува 11.000 Juke поради проблем со седиштата Безбедност - Nissan Juke
Nissan повелкува 11.000 Juke поради проблем со седиштата
Се работи за модели произведени помеѓу 3-ти февруари и 26-ти мај... Повеќе
 
 
Ford Mondeo old Новото Ford Mondeo ќе има Airbag и во појасите Безбедност - Ford Mondeo old
Новото Ford Mondeo ќе има Airbag и во појасите
Воздушните перничиња во сигурносните појаси ќе бидат вградени само на задните седишта... Повеќе
 
 
 EuroNCAP за пет ѕвездички ќе бара автномни сопирачки Безбедност -
EuroNCAP за пет ѕвездички ќе бара автномни сопирачки
Институцијата која ја тестира безбедноста на автомобилите ги заострува критериумите... Повеќе
 
 
KIA Rio - old KIA повлекува 73.000 автомобили од моделот Rio Безбедност - KIA Rio - old
KIA повлекува 73.000 автомобили од моделот Rio
Поради проблем со воздушните перничиња... Повеќе
 
 
Nissan GT-R Електрично такси експлодирало по сообраќајка Безбедност - Nissan GT-R
Електрично такси експлодирало по сообраќајка
Кинезите ја преиспитуваат безбедноста на електричните возила, поради овој случај, каде загинаа три лица... Повеќе
 
 
 Го убиле гасовите од воздушното перниче Безбедност -
Го убиле гасовите од воздушното перниче
Овој случај, во Велика Британија, отвора нови дилеми кај безбедноста во сообраќајот... Повеќе
 
 
Peugeot 208 Peugeot 208 со пет ѕвездички на EuroNCAP тестот Безбедност - Peugeot 208
Peugeot 208 со пет ѕвездички на EuroNCAP тестот
Покрај францускиот автомобил, со пет ѕвездички се закитија и BMW Серија 3, Mazda CX-5 и Hyundai i30... Повеќе
 
 
Hyundai Elantra Airbag-от во Hyundai Elantra му го откинало увото на возачот Безбедност - Hyundai Elantra
Airbag-от во Hyundai Elantra му го откинало увото на возачот
Воздушните перничиња треба да се безбедносен додаток... Повеќе
 
 
Peugeot 15% попуст на сервисот на сопирачките во Peugeot Безбедност - Peugeot
15% попуст на сервисот на сопирачките во Peugeot
Кампањата носи име “СТОП значи СТОП. Навистина на застанеш!”... Повеќе
 
 
 Семафори што ќе бројат пешаци во Британија Безбедност -
Семафори што ќе бројат пешаци во Британија
Следната генерација на светлосни сообраќајни знаци пристигнува од Островот... Повеќе
 
 
Volvo V40 Volvo V40 - со воздушно перниче и за пешаците Безбедност - Volvo V40
Volvo V40 - со воздушно перниче и за пешаците
Овој новитет е една од главните теми деновиве во Женева... Повеќе
 
 
Ford Focus Euro NCAP го прогласи Focus за најбезбеден во класата Безбедност - Ford Focus
Euro NCAP го прогласи Focus за најбезбеден во класата
Признанието е резултат на напредната безбедносна технологија и одличните рејтинзи на crash тестовите... Повеќе
 
 
 Кога ќе му излезе тркалото на теренецот Безбедност -
Кога ќе му излезе тркалото на теренецот
Поголемата тежина може е пресудна за безденоста кај теренските возила во однос на обичните, но теренците се посклони на превртување поради високо тежиште... Повеќе
 
 
 Денес е петок 13-ти, возачи не се плашите Безбедност -
Денес е петок 13-ти, возачи не се плашите
Иако петок 13-ти важи за баксузен ден, барем кај суеверните, сепак статистиките покажуваат дека на овој датум нема ништо повеќе несреќи отколку во обичен викенд ... Повеќе
 
 
Honda Honda ја престигна Toyotа… по бројот на повлечени возила Безбедност - Honda
Honda ја престигна Toyotа… по бројот на повлечени возила
Иако јапонските производители се фалат како исклучително стабилни брендови, сепак бројот на повлечени возила кажува нешто друго... Повеќе
 
 
C... Aveo Chevrolet Sonic се продава без кочници!!! Безбедност - C... Aveo
Chevrolet Sonic се продава без кочници!!!
Верувале или не, но Chevrolet си го дозволи тој „луксуз“ во своите продажни салони да пушти автомобил без довршен систем за кочење... Повеќе
 
 
 Хибридните автомобили побезбедни од другите? Безбедност -
Хибридните автомобили побезбедни од другите?
Хибридните автомобили освен што се поекономични од нивните „колеги“ на бензин и нафта, изгледа и дека се и побезбедни... Повеќе
 
 
Hyundai i20 - old Безбедност? Не и кај нас! Колумна - Hyundai i20 - old
Безбедност? Не и кај нас!
Сурфајќи по нашите сајтови на официјалните увозници, наидовме на еден интересен „факт“ за Hyundai i20 – дека кај него „Безбедноста на највисоко ниво“... Повеќе
 
 
 Новата генерација на камери „фаќа“ и до 32 возачи додека прават прекршок! Безбедност -
Новата генерација на камери „фаќа“ и до 32 возачи додека прават прекршок!
Новиот уред гарантира симултано забележување на прекршоците. Па, дали сте импресионирани?Па, дали сте импресионирани? поврзни со пребрзо возење на дури 32 возачи истовремено... Повеќе
 
 
C... GM претстави средишно воздушно перниче Безбедност - C...
GM претстави средишно воздушно перниче
Иако по претставувањето на воздушното перниче во задниот дел на Toyota iQ, помисливме дека нема да видиме ново, General Motors ни претстави средишно воздушно перниче... Повеќе
 
 
Lexus CT200h Lexus CT 200h постигна максимални 5 ѕвезди на Euro NCAP тест Безбедност - Lexus CT200h
Lexus CT 200h постигна максимални 5 ѕвезди на Euro NCAP тест
... Повеќе
 
 
Nissan LEAF Euro NCAP: Nissan Leaf е првиот електричен автомобил со 5 ѕвездички Безбедност - Nissan LEAF
Euro NCAP: Nissan Leaf е првиот електричен автомобил со 5 ѕвездички
Меѓународната организација за тестирање на сигурноста на автомобилите објави нова серија на резултати.... Повеќе
 
 
Volkswagen Polo 2009 Polo со највисока оценка на Јапонскиот краш тест Безбедност - Volkswagen Polo 2009
Polo со највисока оценка на Јапонскиот краш тест
VW ја истакна својата вредност и преку јапонскиот NCAP краш тест, каде беше оценет како најдобро увозно возило на јапонскиот пазар.... Повеќе
 
 
Toyota  Toyota повлекува уште 2.17 милиони автомобили заради леплива папуча Безбедност - Toyota
Toyota повлекува уште 2.17 милиони автомобили заради леплива папуча
Toyota Motors Europe почнува превентивна сервисна кампања на претходната генерација Lexus RS, произведени од февруари 2003 до јули 2006 година.... Повеќе
 
 
Peugeot Dacia Duster разочара на Euro NCAP Безбедност - Peugeot
Dacia Duster разочара на Euro NCAP
Продолжувајќи го трендот на внесување новости во својата програма на сигурносни тестирања, организацијата Euro NCAP краш тестовите ги прошири и на електричните автомобили. Прв „на удар“ се најде Mitsubishi i-M... Повеќе
 
 
Ford Focus Ford претставува воздушни перничиња со засилена заштита од судири Безбедност - Ford Focus
Ford претставува воздушни перничиња со засилена заштита од судири
Ford неодамна дозволи мал поглед на својот Ford Focus 2012 и бидејќи овде нема да зборуваме за неговите технички карактеристики ќе ја претставиме новата технологија на воздушните перничиња која ќе дебитира в... Повеќе
 
 
Škoda Škoda ги докажува високите стандарди за безбедност Безбедност - Škoda
Škoda ги докажува високите стандарди за безбедност
Чешкиот производител, преку низа тестови на полигонот во Uhelnice, покажа колку возилата од неговата гама се безбедни за сите патници во внатрешноста... Повеќе
 
 
Alfa Romeo Giulietta 2019 Giulietta е најбезбедниот автомобил во класата Безбедност - Alfa Romeo Giulietta 2019
Giulietta е најбезбедниот автомобил во класата
Новата Giulietta е најсигурниот автомобил во класата - се „фалат“ во Alfa по резултатите од тестовите кои ги изврши независната европска агенција за сигурност - Euro NCAP... Повеќе
 
 
 Најнови резултати од Euro NCAP Безбедност -
Најнови резултати од Euro NCAP
Euro NCAP ги објави најновите резултати од сигурносните тестови, каде што “во ѕид“ завршија пет автомобили. Невообичаеното е дека во текот на овие тестирање, само еден автомобил освои максимални 5 ѕвездички.... Повеќе
 
 
 Најбезбедни автомобили во 2009 година според EuroNCAP Безбедност -
Најбезбедни автомобили во 2009 година според EuroNCAP
EuroNCAP ги објави седумте најбезбедни автомобили за 2009 година, меѓу кои има дури четворица од Далечниот Исток... Повеќе
 
 


Страна со резултати

ПРЕТХОДНА СЛЕДНА
 Најпопуларни
 
Започна тестирањето на новата одбојна ограда

Повеќе >
_  Започна тестирањето на новата одбојна ограда
 
Тест - кои се најдобрите летни гуми?
Автогол на VW – новиот Leon е побезбеден од Golf 7
Google бара возачи за самовозечките возила
Dacia Duster разочара на Euro NCAP
Škoda ги докажува високите стандарди за безбедност
„Тунел на хоророт“ во Москва
Тест на зимски гуми за 2013: Continental апсолутен победник!
Најбезбедни автомобили во 2009 година според EuroNCAP
Chevrolet Sonic се продава без кочници!!!
Архива на Безбедност


Тестови
 
_  
_ Истражување: Како се менува автономијата на електричните автомобили во зависност од брзината на движење. Истражување: Како се менува автономијата на електричните автомобили во зависност од брзината на движење.
Прочитајте
Peugeot  301
Peugeot 301 Тест - Редизајниран Peugeot 301 Тест - Редизајниран Peugeot 301
Прочитајте
Ford  Ranger
Ford Ranger Тест - Ford Ranger Тест - Ford Ranger
Прочитајте
 
Види ги сите Тестови
 


Возевме
 
Ford  Transit Connect
Ford Transit Connect Возевме: Ford Transit прв со новите супер економични, моќни и тивки EcoBlue дизел мотори Возевме: Ford Transit прв со новите супер економични, моќни и тивки EcoBlue дизел мотори
Прочитајте
Peugeot  308
Peugeot 308 Возевме: Peugeot 1.6 HDi CSS Performance Tuning Возевме: Peugeot 1.6 HDi CSS Performance Tuning
Прочитајте
Ford  Focus ST
Ford Focus ST Ексклузивно: возевме Ford Focus ST Ексклузивно: возевме Ford Focus ST
Прочитајте
Suzuki  S-Cross - old
Suzuki S-Cross - old Suzuki S-Cross: Сериозен конкурент во компактната SUV класа Suzuki S-Cross: Сериозен конкурент во компактната SUV класа
Прочитајте
Peugeot  508
Peugeot 508 Нов, поголем и поштедлив - Peugeot 508 - сериозна конкуренција на најдобрите во класата Нов, поголем и поштедлив - Peugeot 508 - сериозна конкуренција на најдобрите во класата
Прочитајте
 
Види ги сите Возевме
 


Одберете нов автомобил