дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија
 
Технологија
   
_ Виртуелни краш-тестови - Повеќе симулации, помалку лим Виртуелни краш-тестови - Повеќе симулации, помалку лим

Компјутерската технологија овозможи симулација на краш-тестови на автомобили чиј развој туку што започна...

fotografii фотографии 1 Фотографии komentari коментари 0 Коментари video видео Видео

 
Автомобили
Тест
Премиера
Возевме
Споредби
Саеми
Идни модели
 
Магазин
Тема
Колумна
Технологија
Интервју
Историјат
Фото на денот
Инфо
 
Совети
Водич при купување на авт.
Корисни совети
За безбедност
ТОП 5
 
Кратки Новости
Македонија
Новитети
Супер Автомоб.
Концепти
Хибриди
Идни модели
Награди
Тјунинг
Маркет / Бизнис
Безбедност
Занимливости
 
Вие кажавте
Прашања & Одг.
Вие кажавте
 
Сите марки
_
Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Chery
Chrysler
Citroën
Dacia
Daihatsu
DFM
Dodge
DS
Ferrari
Fiat
Fisker
Ford
Great Wall
Gumpert
Honda
Hyundai
Infiniti
Isuzu
Iveco
Jaguar
Jeep
KIA
Koenigsegg
Lada
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lifan
Lincoln
Lotus
Mahindra
Maserati
Maybach
Mazda
McLaren
Mercedes-Benz
MINI
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Proto
Renault
Rinspeed
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Škoda
Smart *
Ssang Yong
Subaru
Suzuki
Tesla
Tofas
Toyota
Trabant
Tushek 2
Venturi
Volkswagen
Volvo
Yamaha
Zastava
 
Mazda  Од Mazda најавуваат 30% поекономичен бензински мотор Технологија - Mazda
Од Mazda најавуваат 30% поекономичен бензински мотор
Во наредниве неколку недели, ќе претстават технолошко откритие... Повеќе
 
 
Toyota  Toyota патентираше систем за пронаоѓање работи во автомобилот Технологија - Toyota
Toyota патентираше систем за пронаоѓање работи во автомобилот
Конечно можете да ги дофатите оние кои паднале помеѓу седиштата... Повеќе
 
 
_  Елон Маск го претстави првиот лифт за проектот Boring Технологија - _
Елон Маск го претстави првиот лифт за проектот Boring
Проект кој ќе направи револуција во сообраќајот во големите градови... Повеќе
 
 
Ford  Ford GT има повеќе компјутерска сила од авионот F35 Технологија - Ford
Ford GT има повеќе компјутерска сила од авионот F35
Автомобилот секој час, генерира 100 GB податоци... Повеќе
 
 
_  Google Maps ве советува кога е најдоброто време да тргнете на пат Технологија - _
Google Maps ве советува кога е најдоброто време да тргнете на пат
Новата надоградба е вистинска олеснителна околност за сите возачи кои овој период ги планираат своите одмори... Повеќе
 
 
Maserati Maserati Levante ќе позајми хибридна технологија Технологија - Maserati
Maserati Levante ќе позајми хибридна технологија
Неисплатлив е развојот на сопствен хибриден погон... Повеќе
 
 
Volkswagen  Volkswagen со интересен технолошки план за 2019 година Технологија - Volkswagen
Volkswagen со интересен технолошки план за 2019 година
Volkswagen планира комуникација возило-возило за 2019 година... Повеќе
 
 
_  Hitachi разви нов алкотестер Технологија - _
Hitachi разви нов алкотестер
Зголемувањето на безбедноста, преку сериско вградување во автомобилите... Повеќе
 
 
Renault  Renault Nissan во план го ставија сервисот за споделување автомобили Технологија - Renault
Renault Nissan во план го ставија сервисот за споделување автомобили
Пилот проектот ќе започне следната година, а ќе ја вклучи флотата на електрични возила... Повеќе
 
 
Audi A8 2010 Видео: Нова активна суспензија и самоуправувачки модул во Audi A8 Технологија - Audi A8 2010
Видео: Нова активна суспензија и самоуправувачки модул во Audi A8
Премиерата на миленикот на Audi ќе се случи на 11 јули во Барселона... Повеќе
 
 
_  Бои отпорни на гребаници, конечно ефективна заштита против гребење Технологија - _
Бои отпорни на гребаници, конечно ефективна заштита против гребење
Со што навистина ќе се заштитуваат автомобилите кои ќе бидат произведени во идните неколку години?... Повеќе
 
 
_  Michelin пневматиците во иднина ќе комуницираат со возилото Технологија - _
Michelin пневматиците во иднина ќе комуницираат со возилото
Самиот пневматик ќе јавува дека дошло до оштетување... Повеќе
 
 
_  Bosch и Tom Tom креираа нов вид дигитални карти Технологија - _
Bosch и Tom Tom креираа нов вид дигитални карти
Користење на радари наместо видео записи за мапирање... Повеќе
 
 
_  Робот кој се грижи за идеално паркирање (видео) Технологија - _
Робот кој се грижи за идеално паркирање (видео)
Вистинско решение за секојдневните проблеми... Повеќе
 
 
Nissan X-Trail Освежениот Nissan X-Trail доби самоуправувачка технологија Технологија - Nissan X-Trail
Освежениот Nissan X-Trail доби самоуправувачка технологија
Технологијата нема да биде целосно имплементирана, меѓутоа ќе биде големо олеснување за возачот... Повеќе
 
 
Renault  Renault од старите автомобилски акомулатори ќе ги напојува домаќинствата Технологија - Renault
Renault од старите автомобилски акомулатори ќе ги напојува домаќинствата
Најновиот проект кој ги залуде производителите во автомобилската индустрија... Повеќе
 
 
_  iPhone автоматски ќе препознава кога управувате со возилото Технологија - _
iPhone автоматски ќе препознава кога управувате со возилото
Новата верзија iOS 11 би требало да ја зголеми безбедноста во сообраќајот... Повеќе
 
 
Ford  Ford патентираше нов вид на седишта за автомобили Технологија - Ford
Ford патентираше нов вид на седишта за автомобили
Седиште со роботизирани механички нозе... Повеќе
 
 
BMW BMW ја понуди услугата CarData Технологија - BMW
BMW ја понуди услугата CarData
Информации за автомобилот достапни за осигурителните дружтва како и сервисите за одржување на вашиот автомобил... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz Daimler отвора голема фабрика за батерии Технологија - Mercedes-Benz
Daimler отвора голема фабрика за батерии
Дел од големиот план кој ќе ја разелени понудата на возила на Daimler... Повеќе
 
 
_ Samsung започнува со тестирање на автономни автомобили Технологија - _
Samsung започнува со тестирање на автономни автомобили
Samsung не планира да произведува сопствени автомобили, туку развива технологија која ќе ги подобри можностите и безбедноста на автономни автомобили... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz Daimler ќе користи рендгенски зраци за тестирање на автомобилите Технологија - Mercedes-Benz
Daimler ќе користи рендгенски зраци за тестирање на автомобилите
Наскоро, ќе може да се гледа и низ лимот... Повеќе
 
 
_ Локациите на електричните полначи отсега достапни и на Google Maps Технологија - _
Локациите на електричните полначи отсега достапни и на Google Maps
И Google се вклучува во проектот на глобална електрификација на автомобилите... Повеќе
 
 
_ Виртуелни краш-тестови - Повеќе симулации, помалку лим Технологија - _
Виртуелни краш-тестови - Повеќе симулации, помалку лим
Компјутерската технологија овозможи симулација на краш-тестови на автомобили чиј развој туку што започна... Повеќе
 
 
_ Uber сака летечко такси до 2020 година Технологија - _
Uber сака летечко такси до 2020 година
Звучи навистина футуристички, а 2020 година е навистина близу... Повеќе
 
 
_ Google Maps отсега ќе може да ви покаже каде сте го паркирале вашиот автомобил Технологија - _
Google Maps отсега ќе може да ви покаже каде сте го паркирале вашиот автомобил
Заборавате каде сте го паркирале својот автомобил? Не грижете се, отсега со Google Maps такво нешто никогаш повеќе нема да ви се случи... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz Mercedes-Benz понуди батерии за домашна употреба Технологија - Mercedes-Benz
Mercedes-Benz понуди батерии за домашна употреба
По примерот на Tesla, во понудата на Mercedes се пронајдоа батерии со капцитет до 20 kWh... Повеќе
 
 
_ CIA шпиунира и преку автомобилите Технологија - _
CIA шпиунира и преку автомобилите
Последниот серијал од околу 8.000 документи кои ги објави WikiLeaks се на тема шпиунажа и во областа на мобилните платформи и апликации.... Повеќе
 
 
Ford Идните Ford автомобили ќе го препознаваат расположението на возачот Технологија - Ford
Идните Ford автомобили ќе го препознаваат расположението на возачот
Ford e на добар пат да претстави уште една напредна технологија за фацијално препознавање. ... Повеќе
 
 
_ Отсега порачка на Uber по пат на Google Maps Технологија - _
Отсега порачка на Uber по пат на Google Maps
Понудата на Uber станува составен дел од апликацијата на Google... Повеќе
 
 
_  CES 2017: PSA и Ericsson развиваат 5G за вмрежени автомобили Технологија - _
CES 2017: PSA и Ericsson развиваат 5G за вмрежени автомобили
Петата генерација на мобилна телефонија ќе овозможи меѓусебна комуникација помеѓу возилата... Повеќе
 
 
_  CES 2017: Intel купува 15% од уделот во компанијата Here Технологија - _
CES 2017: Intel купува 15% од уделот во компанијата Here
Напредна навигација со вештачка интелигенција... Повеќе
 
 
Audi Q7 CES 2017: Audi го претстави самоуправувачкиот концепт Q7 Технологија - Audi Q7
CES 2017: Audi го претстави самоуправувачкиот концепт Q7
Модуларен мултимедијална систематска платформа и Audi Virtual Cockpit... Повеќе
 
 
Nissan  Nissan ги претстави своите новитети на CES 2017 Технологија - Nissan
Nissan ги претстави своите новитети на CES 2017
Напредна вештачка интелигенција која е способна да управува со автомобилот подобро и од човекот... Повеќе
 
 
BMW Серија 5 - 2010 CES 2017: BMW ја претстави самоуправувачката Серија 5 Технологија - BMW Серија 5 - 2010
CES 2017: BMW ја претстави самоуправувачката Серија 5
Прототипот покажува дека баварскиот гигант е подготвен... Повеќе
 
 
Hyundai  CES 2017: Hyundai го интегрираше “Google” во своите автомобили Технологија - Hyundai
CES 2017: Hyundai го интегрираше “Google” во своите автомобили
Палете го и гасете го својот автомобил со помош на вашиот глас... Повеќе
 
 
_  CES 2017: FCA најави нов инфотаинмент систем Технологија - _
CES 2017: FCA најави нов инфотаинмент систем
Заснован на Android верзија 7.0 (Nougat)... Повеќе
 
 
Volvo  Volvo е првата компанија која во своите автомобили вгради Skype Технологија - Volvo
Volvo е првата компанија која во своите автомобили вгради Skype
Популарната апликација ќе дебитира во моделите XC90, S90 и V90... Повеќе
 
 
_  Европската комисија подготвува листа на желби за безбедносната технологија Технологија - _
Европската комисија подготвува листа на желби за безбедносната технологија
Автоматското сопирање се најде на врвот на приоритетната листа на желби поврзани со безбедносната технологија... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz  Mercedes на CES саемот ќе ја претстави иднината на мобилноста Технологија - Mercedes-Benz
Mercedes на CES саемот ќе ја претстави иднината на мобилноста
Дронови, вештачка интелигенција, како и нови концепти... Повеќе
 
 
Ford  Симулаторот на Ford за пијанство Технологија - Ford
Симулаторот на Ford за пијанство
Вртоглавица, заматеност, отежнато дишење... Повеќе
 
 
BMW BMW подготвува ентериер за автомобилите од иднината Технологија - BMW
BMW подготвува ентериер за автомобилите од иднината
BMW подготвува ентериер за автомобилите од иднината, кој ќе биде претставен на идниот саем CES... Повеќе
 
 
_  Continental претставува биометриска заштита за автомобилот Технологија - _
Continental претставува биометриска заштита за автомобилот
Автомобилот нема да запали без одговарачкиот отисок од прстот... Повеќе
 
 
_  Apple патентираше систем за избегнување на судари Технологија - _
Apple патентираше систем за избегнување на судари
Автомобилот во дел од секундата може да пресмета која е најблиската патека за да ја избегне препреката... Повеќе
 
 
_ Новогодишно изненадување од Uber Технологија - _
Новогодишно изненадување од Uber
Атрактивна визуелизација на сите возења ... Повеќе
 
 
Ford Ford започнува со тестирање на самовозачки автомобили во Европа Технологија - Ford
Ford започнува со тестирање на самовозачки автомобили во Европа
Тестирањето опфаќа препознавање на различни знаци во различни држави... Повеќе
 
 
_  Apple го претвора ветробранското стакло во голем екран Технологија - _
Apple го претвора ветробранското стакло во голем екран
Информациите за пределот низ кои поминувате ќе се прикажуваат во реално време... Повеќе
 
 
Ford  Со новиот систем на Ford, сите семафори ќе светат зелено за вас Технологија - Ford
Со новиот систем на Ford, сите семафори ќе светат зелено за вас
Пилот проект на нова технологија “Green Light Optimal Speed Advisory”... Повеќе
 
 
Volvo XC90 Замислете си, личен шофер за 10000 евра Технологија - Volvo XC90
Замислете си, личен шофер за 10000 евра
Во иднина, Volvo како додатна опрема ќе нуди автопилот... Повеќе
 
 
Volkswagen  Volkswagen има нов патент за автономни возила Технологија - Volkswagen
Volkswagen има нов патент за автономни возила
Возачот може да влијае на одлуките во возењето... Повеќе
 
 
Jaguar  И Jaguar влезе во трендот на самовозечките возила Технологија - Jaguar
И Jaguar влезе во трендот на самовозечките возила
Со 100 самовозечки автомобили, Jaguar Land Rover му се приклучува на новиот тренд кој налага возилата да возат самостојно... Повеќе
 
 
_  Нова иднина за AWD (погон на сите 4 тркала) Технологија - _
Нова иднина за AWD (погон на сите 4 тркала)
Најновиот AWD погонски состав е развиен во GKN Driveline и е произведен со цел да ја подобри искористеноста на горивото со задржување на врвните off- road перформанси.... Повеќе
 
 
_  Mill Blackbird e автомобил-глумец кој може да го имитира било кој автомобил на планетата Технологија - _
Mill Blackbird e автомобил-глумец кој може да го имитира било кој автомобил на планетата
Со „ненормалната“ опрема, тој може да се менува во големината, обликот, меѓуоскиното растојание и во возните карактеристики! Тој би можел да биде иднината на автомобилите за реклами и филмови.... Повеќе
 
 
Citroën CITROËN го потврдува лидерството во областа на комфорот со новата Progressive hydraulic cushions технологија Технологија - Citroën
CITROËN го потврдува лидерството во областа на комфорот со новата Progressive hydraulic cushions технологија
Официјално, хидро-пневматската суспензија на Citroen e заменета со нова технологија. - прогресивни хидраулични перничиња, со која Citroen доминира на пазарот во областа на комфорот во возењето.... Повеќе
 
 
Volvo Volvo лансираше безбедни, удобни и комфорни детски седишта Технологија - Volvo
Volvo лансираше безбедни, удобни и комфорни детски седишта
Безбедноста на сите патници во автомобилите на Volvo Cars е врвен приоритет на компанијата. Затоа, компанијата на пазарот лансира три нови детски седишта, со фокус на безбедноста, удобноста, комфорот и дизајно... Повеќе
 
 
Ford Mondeo Автономната технологија на Ford може да работи во целосна темница! Технологија - Ford Mondeo
Автономната технологија на Ford може да работи во целосна темница!
Најголемите автомобилски производители забрзано ги развиваат системите за автономно возење и Ford најверојатно води во трката... Повеќе
 
 
Nissan  Nissan интегрираше апликација за запознавање на партнери Технологија - Nissan
Nissan интегрираше апликација за запознавање на партнери
Автомобил и технологија за оние со осамени срца... Повеќе
 
 
Audi  Audi воведува пораки преку LED светлата Технологија - Audi
Audi воведува пораки преку LED светлата
Порачајте им нешто на возачите околу себе со помош на светлата на вашиот автомобил... Повеќе
 
 
_  MG невидлив концепт Технологија - _
MG невидлив концепт
Револуционерна технологија... Повеќе
 
 
Toyota  Toyota го патентираше новиот HUD систем Технологија - Toyota
Toyota го патентираше новиот HUD систем
Го прилагодува аголот на приказ според начинот на возење и положбата на возачот... Повеќе
 
 
_ Автономните возила на Google ќе прераснат во конкуренција за Uber!? Технологија - _
Автономните возила на Google ќе прераснат во конкуренција за Uber!?
Bloomberg неодамна информираше дека технолошкиот гигант има намера од 2016-та година да пренасочи дел од своите автономни возила за развој на посебен ентитет, односно да формира нова компанија чија основна цел... Повеќе
 
 
Ford Ford ќе користи „Gorilla Glass“ за изработка на шофершајбни Технологија - Ford
Ford ќе користи „Gorilla Glass“ за изработка на шофершајбни
Новиот Ford GT ќе има шофершајбна и заден прозорец изработени од „Gorilla Glass“, материјал направен од страна на Corning. Стаклото е лесно и отпорно, а можеби ви звучи познато бидејќи секој ден минувате часов... Повеќе
 
 
_ Кинески научници развиваат технологија преку која возилата ќе се управуваат со мисли Технологија - _
Кинески научници развиваат технологија преку која возилата ќе се управуваат со мисли
Со сигнали од мозокот возачите ќе можат да го контролираат забрзувањето, кочењето и другите основни функции на автомобилот... Повеќе
 
 
Volvo Volvo претстави концепт за детско седиште поради кој ќе посакате да имате бебе Технологија - Volvo
Volvo претстави концепт за детско седиште поради кој ќе посакате да имате бебе
Повеќето нови родители се соочуваат со реалноста дека нивниот кул автомобил ќе треба да го трансформираат во семејно возило кое ќе обезбеди безбедно опкружување за најновите членови... Повеќе
 
 
_ Топ 5 технологии во автомобилската индустрија кои ќе доживеат напредок во 2016-та Технологија - _
Топ 5 технологии во автомобилската индустрија кои ќе доживеат напредок во 2016-та
Сведоци сме на доста динамичен период во автомобилската индустрија, но далеку од тоа дека се' е измислено и дека веќе нема простор за напредок ... Повеќе
 
 
Volvo Volvo ќе презема целосна одговорност за несреќите настанати при автономно управување Технологија - Volvo
Volvo ќе презема целосна одговорност за несреќите настанати при автономно управување
Извршниот директор на Volvo, Хакан Самуелсон, најави дека неговата компанија ќе прифати целосна одговорност доколку било кој од автомобилите на шведскиот производител биде вклучен во несреќа при автономен режи... Повеќе
 
 
Dacia Dacia го лансираше својот прв автоматски менувач Технологија - Dacia
Dacia го лансираше својот прв автоматски менувач
По претходните најави, Dacia го лансираше својот прв автоматизиран рачен менувач со назив Easy-R... Повеќе
 
 
Citroën Во 2017-та Citroen ќе претстави нов систем за суспензија Технологија - Citroën
Во 2017-та Citroen ќе претстави нов систем за суспензија
Во 2017-та година Citroen ќе лансира нов револуционерен систем за суспензија, а според челните луѓе на производителот, истиот ќе овозможува совршена удобност при возењето без притоа да влијае врз контролата... Повеќе
 
 
Volvo Volvo Concept 26 - футуристички ентериер наменет за автономни возила Технологија - Volvo
Volvo Concept 26 - футуристички ентериер наменет за автономни возила
На саемот за автомобили во Лос Анџелес, Volvo претстави концепт за ентериер наменет за возила со автономно управување... Повеќе
 
 
 Shell и Гордон Мареј со нови детали за нивното возило со потрошувачка од 2,35 l/100 km Технологија -
Shell и Гордон Мареј со нови детали за нивното возило со потрошувачка од 2,35 l/100 km
Нафтениот гигант Shell откри нови детали за концептот на градски автомобил во чиј развој учествува заедно со Гордон Мареј и поранешниот дизајнер на Honda F1 мотори, Осаму Гото... Повеќе
 
 
_ LM3D Swim е првиот 3D - печатен автомобил кој ќе биде пуштен во продажба Технологија - _
LM3D Swim е првиот 3D - печатен автомобил кој ќе биде пуштен во продажба
3D печатењето е се' уште во својот зародиш, но автомобилската индустрија веќе експериментира со оваа современа технологија... Повеќе
 
 
BMW BMW најави нов метод за складирање на водород Технологија - BMW
BMW најави нов метод за складирање на водород
BMW објави дека во моментов развива нов метод за складирање на водород, кој ќе овозможи значително зголемување на автономијата на возилата со горивни ќелии... Повеќе
 
 
Tesla Model S Tesla направи погрешен избор во однос на начинот на кој ја пласираше функцијата Autopilot Технологија - Tesla Model S
Tesla направи погрешен избор во однос на начинот на кој ја пласираше функцијата Autopilot
Иако функцијата е дизајнирана само како помошен систем, сепак голем број на возачи ги третираат своите автомобили како целосно автономни возила, а резултатите од тоа се прилично опасни... Повеќе
 
 
Tesla Model S Видео: Еве како работи Autopilot функцијата на Tesla Технологија - Tesla Model S
Видео: Еве како работи Autopilot функцијата на Tesla
Автоматските ажурирања на софтверот кај моделите на Tesla се од голема корист, бидејќи преку нив автомобилите во реалноста се постојано подложени на подобрувања... Повеќе
 
 
Volvo S60 - Cross Coutry - 2009 Видео: Volvo покажа како во иднина ќе се активира режимот за автономно возење Технологија - Volvo S60 - Cross Coutry - 2009
Видео: Volvo покажа како во иднина ќе се активира режимот за автономно возење
Шведскиот производител неодамна презентираше како возачите во иднина ќе ги префрлаат своите возила во автономен режим... Повеќе
 
 
Audi Audi оди на Месечината Технологија - Audi
Audi оди на Месечината
Повеќето производители се задоволни со конструкција на автомобили наменети за возење на планетата Земја, но не и Audi. Со возилото за кое пишуваме во оваа статија, германскиот производител буквално се стреми к... Повеќе
 
 
Tesla Model S Последното ажурирање на софтверот за Tesla Model S носи нови функции Технологија - Tesla Model S
Последното ажурирање на софтверот за Tesla Model S носи нови функции
Софтверот вклучува и графики кои ја покажуваат дозволената брзина на движење, како и траекторијата по која треба да се вози... Повеќе
 
 
_ Автомобилот на Apple ќе биде лансиран во 2019-та Технологија - _
Автомобилот на Apple ќе биде лансиран во 2019-та
Компанијата Apple планира сериско производство на својот електричен автомобил и негова продажба од 2019-та година, пренесува Wall Street Journal... Повеќе
 
 
Peugeot Peugeot ги обвинува политичарите за раното згаснување на Hybrid Air технологијата Технологија - Peugeot
Peugeot ги обвинува политичарите за раното згаснување на Hybrid Air технологијата
Извршниот директор на Peugeot, Максим Пикат, изјави дека Hybrid Air технологијата на францускиот производител во моментов не може да се лансира, бидејќи некои влади не ги поддржуваат алтернативните технологии... Повеќе
 
 
Ford Ford патентираше систем кој детектира промени во здравствената состојба на возачите Технологија - Ford
Ford патентираше систем кој детектира промени во здравствената состојба на возачите
Станува збор за прилично едноставна идеја, односно за технологија која во итни случаи може да стапи во контакт со медицинските служби... Повеќе
 
 
Jaguar Jaguar Land Rover - електрична платформа Технологија - Jaguar
Jaguar Land Rover - електрична платформа
Jaguar Land Rover ја претстави својата нова платформа на која ќе се базираат идните хибридни и електрични модели од овој производител... Повеќе
 
 
_ Британија ќе го тестира полнењето на електрични возила од подлогата на патот Технологија - _
Британија ќе го тестира полнењето на електрични возила од подлогата на патот
Најавено е дека се планира теренско тестирање со цел да се соберат повеќе информации за оваа технологија, која е дизајнирана да го зголеми опсегот на електричните автомобили... Повеќе
 
 
Škoda Superb - old Новата Skoda Superb - концертна сала на четири тркала Технологија - Škoda Superb - old
Новата Skoda Superb - концертна сала на четири тркала
Новиот предводник на Skoda отсега е достапен со специјално развиен систем за озвучување од брендот CANTON ... Повеќе
 
 
Audi Audi ги претстави Matrix LED светлата за новиот A4 Технологија - Audi
Audi ги претстави Matrix LED светлата за новиот A4
Меѓу новитетите кај новиот Audi A4 се и Matrix LED светлата, кои сопственикот може да ги добие со доплата, како замена за стандардните Xenon Plus фарови... Повеќе
 
 
Audi Audi, BMW и Daimler се нови сопственици на системот Here од Nokia Технологија - Audi
Audi, BMW и Daimler се нови сопственици на системот Here од Nokia
Германското премиум трио гарантира дека услугата ќе остане на располагање за сите клиенти во автомобилската индустрија, но и во други сектори... Повеќе
 
 
Volkswagen Passat Иновативниот head-up дисплеј сега е достапен кај новиот Passat Технологија - Volkswagen Passat
Иновативниот head-up дисплеј сега е достапен кај новиот Passat
Еден од главните моменти на осмата генерација Passat е новиот „head-up“ дисплеј. Преку овој дисплеј со висок квалитет се прикажуваат релевантни податоци и известувања поврзани со патувањето ... Повеќе
 
 
Tesla Model S Tesla претстави прототип на полнач кој изгледа како метална змија Технологија - Tesla Model S
Tesla претстави прототип на полнач кој изгледа како метална змија
Компанијата разработува алтернативни, попаметни решенија за полнење на електричните автомобили... Повеќе
 
 
Tesla Автомобилите на Tesla наскоро ќе можат самостојно да вртат и паралелно да се паркираат Технологија - Tesla
Автомобилите на Tesla наскоро ќе можат самостојно да вртат и паралелно да се паркираат
Со серија на твитови, извршниот директор на Tesla Motors најави дека компанијата се подготвува за ажурирање на нов софтвер... Повеќе
 
 
_ Daimler ќе започне да ги тестира своите автономни камиони Технологија - _
Daimler ќе започне да ги тестира своите автономни камиони
Се најавува дека ваквата технологија, сериска примена би можела да добие за само неколку години... Повеќе
 
 
Audi A3 Освежениот Audi A3 ќе биде достапен со дигитална инструмент табла Технологија - Audi A3
Освежениот Audi A3 ќе биде достапен со дигитална инструмент табла
Обновениот Audi А3 кој е најавен за следната година, нема да доживее преголеми визуелни промени, но во однос на технологијата ќе биде потемелно ревитализиран ... Повеќе
 
 
_ Нов систем кој од вашиот автомобил ќе направи автономно возило Технологија - _
Нов систем кој од вашиот автомобил ќе направи автономно возило
Компанијата Cruise Automation има намера технологијата за самоуправување да ја направи достапна за стандардните автомобили... Повеќе
 
 
_ Како дизел моторите влијаат на квалитетот на воздухот Технологија - _
Како дизел моторите влијаат на квалитетот на воздухот
Квалитетот на воздухот е главна тема низ цела Европа, а дебатата најчесто се насочува кон дизел возилата ... Повеќе
 
 
Ford Ford ги претстави своите напредни системи за осветлување Технологија - Ford
Ford ги претстави своите напредни системи за осветлување
Ford објави дека во моментов работи на развој на напредни системи за осветлување, кои ќе го направат ноќното возење значително побезбедно... Повеќе
 
 
Volkswagen Passat Новиот Passat сега е достапен со иновативен head-up дисплеј Технологија - Volkswagen Passat
Новиот Passat сега е достапен со иновативен head-up дисплеј
Еден од главните моменти на осмата генерација Passat е новиот „head-up“ дисплеј. Преку овој дисплеј со висок квалитет се прикажуваат релевантни податоци и известувања поврзани со патувањето ... Повеќе
 
 
_ Хрватски средношколец со идеја за безжичен полнач на електрични автомобили Технологија - _
Хрватски средношколец со идеја за безжичен полнач на електрични автомобили
Роберт Сигурњак е загрепски средношколец кој уште од мал се интересирал за електроника и секогаш сакал нешто да подобри. На десет години работел на подобрување на LED реклами, а во втора година средно измислил... Повеќе
 
 
_ Во Холандија ќе се градат патишта од рециклирана пластика!? Технологија - _
Во Холандија ќе се градат патишта од рециклирана пластика!?
Улиците во холандскиот град Ротердам наскоро би можеле да бидат обложени со материјал кој е еколошки многу поприфатлив, а тоа е рециклирана пластика... Повеќе
 
 
_ Hankook гуми без воздух Технологија - _
Hankook гуми без воздух
Идејата за автомобилски гуми без воздух не е нова. Тоа е сон на многу учесници во сообраќајот, иако производителите прилично бавно напредуваат во оваа област... Повеќе
 
 
Opel Opel ги претстави седиштата кои се достапни во новата Astra Технологија - Opel
Opel ги претстави седиштата кои се достапни во новата Astra
Германскиот производител смета дека седиштата се еден од најважните елементи во возилото, бидејќи од нив зависи удобноста во текот на патувањето, безбедноста на патниците, а исто така го заокружуваат и впечато... Повеќе
 
 
Volkswagen Volkswagen ја претстави својата визија за иднината на паркирањето Технологија - Volkswagen
Volkswagen ја претстави својата визија за иднината на паркирањето
Германскиот автомобилски гигант ја презентираше својата работа на проектот наречен V-Charge, кој всушност претставува успешна комбинација на технологијата за автономно паркирање, со системите за полнење на еле... Повеќе
 
 
_ Како Bosch ги „научи“ автомобилите да менуваат брзини Технологија - _
Како Bosch ги „научи“ автомобилите да менуваат брзини
Пред педесет години првиот прототип со електронски контролирана трансмисија од компанијата Bosch, тргна на своето прво патување... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz Mercedes-Benz го претстави системот за далечинско паркирање Технологија - Mercedes-Benz
Mercedes-Benz го претстави системот за далечинско паркирање
Овој систем првенствено ќе се користи во ситуации каде што има премногу малку простор за влез или излез од веќе паркирано возило... Повеќе
 
 
BMW BMW M - рачните менувачи заминуваат во историјата Технологија - BMW
BMW M - рачните менувачи заминуваат во историјата
М дивизијата на BMW предвидува бавен, но сигурен крај за рачните менувачи, барем кога станува збор за нивната понуда... Повеќе
 
 
C... Chevrolet разви систем за ладење на паметните телефони Технологија - C...
Chevrolet разви систем за ладење на паметните телефони
Интернет конекцијата во автомобилите станува доста популарна опција при изборот на додатна опрема, а во наредните години може да премине и во „неопходна“... Повеќе
 
 
_ HUDWAY - мобилна апликација која вашиот телефон го претвора во head-up дисплеј Технологија - _
HUDWAY - мобилна апликација која вашиот телефон го претвора во head-up дисплеј
Head-up дисплеј за секој автомобил... Повеќе
 
 
_ 6 важни работи во врска со автономните возила на Google Технологија - _
6 важни работи во врска со автономните возила на Google
Во моментов, многумина ја игнорираат големата, убава слика, која им стои пред лице, а тоа е дека технологијата може да ги направи нашите животи многу подобри... Повеќе
 
 
Opel Insignia Opel Insignia доаѓа со револуционерни подобрувања под хаубата и во внатрешноста на кабината Технологија - Opel Insignia
Opel Insignia доаѓа со револуционерни подобрувања под хаубата и во внатрешноста на кабината
Нови економични дизел мотори, IntelliLink со интеграција на Apple CarPlay, а тука е и системот Opel OnStar... Повеќе
 
 
Land Rover Range Rover Sport 2009 Range Rover Sport на далечинско управување Технологија - Land Rover Range Rover Sport 2009
Range Rover Sport на далечинско управување
Теренското возење освен способно и добро опремено возило, бара искусен возач и добар поглед на патот пред него. На тешки терени, најчесто при преминување на поголеми препреки, на возачите им е потребен и асист... Повеќе
 
 
_ До 2020-та Токио ќе добие такси сервис без возачи Технологија - _
До 2020-та Токио ќе добие такси сервис без возачи
Во Јапонија започна развојот на автономни такси возила, кои ќе функционираат без возач. Станува збор за проект на корпорацијата DeNA, која се занимава со продажба на мрежни компјутерски игри... Повеќе
 
 
Tesla Model S Bosch има нови возила за тестирање на системите за автономно управување Технологија - Tesla Model S
Bosch има нови возила за тестирање на системите за автономно управување
Tesla Model S автомобили од неодамна се приклучија на возниот парк на технолошката компанија... Повеќе
 
 
_ Во блиска иднина софтверот во возилото ќе стане поважен од моќноста на моторот Технологија - _
Во блиска иднина софтверот во возилото ќе стане поважен од моќноста на моторот
Времето си носи нови критериуми... Повеќе
 
 
Hyundai Sonata Системот Android Auto со деби во Hyundai Sonata Технологија - Hyundai Sonata
Системот Android Auto со деби во Hyundai Sonata
Hyundai си обезбедува поволна позиција во однос на технологијата вградена во автомобилите, со тоа што ќе стане првиот производител кој во своите возила ќе го користи системот Android Auto ... Повеќе
 
 
Audi Audi успеа да произведе и е-бензин Технологија - Audi
Audi успеа да произведе и е-бензин
Германскиот производител отиде чекор понатаму во своите напори за производство на синтетички горива... Повеќе
 
 
Porsche Porsche развива технологија за полесно минување низ свиоци Технологија - Porsche
Porsche развива технологија за полесно минување низ свиоци
Веројатно една од неостварените желби на секој возач е брзото минување низ свиоците. Сепак, доколку се прашуваат инженерите од Porsche, во блиска иднина ваквата желба може да стане реалност... Повеќе
 
 
_ Автономното возило на Google подготвено за тестирање во јавен сообраќај Технологија - _
Автономното возило на Google подготвено за тестирање во јавен сообраќај
Од Google потврдија дека нивниот прототип модел, со систем за автономно управување, е подготвен за тестирање во реални услови... Повеќе
 
 
_ Се урна Aeromobil - летачкиот автомобил Технологија - _
Се урна Aeromobil - летачкиот автомобил
Идејата за летачки автомобили е одлична и можеби еден ден такво нешто навистина ќе постои. Сепак, има многу тешкотии на патот кон реализација на ваквата замисла... Повеќе
 
 
Tesla До 2025-та автономните возила ќе „збришат“ милиони работни места Технологија - Tesla
До 2025-та автономните возила ќе „збришат“ милиони работни места
Познавачите на околностите сметаат дека потрошувачите бавно ќе се насочуваат кон купување на самоуправувачки автомобили и иако ова може да се смета како релевантна теорија, сепак е грешно да се претпостави дек... Повеќе
 
 
_ Мал автомобил кој може да ја менува формата и да се движи странично Технологија - _
Мал автомобил кој може да ја менува формата и да се движи странично
Овој модел не тера да се запрашаме зошто Mercedes Benz Smart е „паметен“ - кога всушност е само мал... Повеќе
 
 
Porsche Porsche работи на нов понапреден темпомат Технологија - Porsche
Porsche работи на нов понапреден темпомат
Според последните информации, Porsche работи на нов понапреден темпомат со кој подобро ќе се совладуваат свиоците, а водено ќе се намали и потрошувачката на гориво до 10%... Повеќе
 
 
Hyundai Hyundai патентираше систем кој го ограничува користењето на мобилни телефони во возилото Технологија - Hyundai
Hyundai патентираше систем кој го ограничува користењето на мобилни телефони во возилото
Борбата против одвлекувањето на вниманието на возачот е една од главните теми во автомобилската индустрија и сообраќајот... Повеќе
 
 
_ Во идните автомобили очекувајте компоненти од Sony и Panasonic Технологија - _
Во идните автомобили очекувајте компоненти од Sony и Panasonic
Со подемот на новите технологии, конкуренцијата од Азија и појавата на Apple, овие компании ја загубија својата доминација на пазарот за технички уреди и сега бараат други начини за профит... Повеќе
 
 
MINI Mini го најави системот Augmented Vision Технологија - MINI
Mini го најави системот Augmented Vision
На претстојниот автосаем во Шангај, Mini ќе претстави нов систем со назив Augmented Vision. Во суштина, станува збор за високо - технолошки очила кои на своите леќи проектираат различни податоци поврзани со во... Повеќе
 
 
Ford Ford патентирал 11-брзински автоматски менувач Технологија - Ford
Ford патентирал 11-брзински автоматски менувач
Во извештајот на Американското биро за патенти се наведува дека станува збор за три верзии од ваквиот систем за пренос... Повеќе
 
 
_ До 2018-та се очекува вистинска еволуција на инструмент таблата во возилата Технологија - _
До 2018-та се очекува вистинска еволуција на инструмент таблата во возилата
Во продолжение, прочитајте за шесте главни компоненти кои ќе ги донесат промените... Повеќе
 
 
Škoda Fabia - old Skoda Fabia ќе менува бои само преку неколку допири на дисплејот Технологија - Škoda Fabia - old
Skoda Fabia ќе менува бои само преку неколку допири на дисплејот
Не е никаква тајна дека моделот Fabia е „златна кокошка“ за Skoda, па затоа чешкиот производител на овој автомобил му посветува посебно внимание кога се во прашање новите технолошки достигнувања... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz Mercedes ги истражувал можностите за автономно возење уште во 1985-та Технологија - Mercedes-Benz
Mercedes ги истражувал можностите за автономно возење уште во 1985-та
Проектот бил именуван „Eureka-Prometheus“ а имал за цел да ја зголеми безбедноста и да ја намали потрошувачката на гориво... Повеќе
 
 
Ford Ford им помага на возачите да избегнат казна Технологија - Ford
Ford им помага на возачите да избегнат казна
Откако постојат автомобилите, уредите кои ја мерат брзината на движење на возилата и ограничувањето на истите, се секојдневие на сите возачи... Повеќе
 
 
Volvo Автомобилите на Volvo нема да одат на бензинска!? Технологија - Volvo
Автомобилите на Volvo нема да одат на бензинска!?
Во иднина, благодарение на сензорите и поврзувањето, бензинската ќе доаѓа кај возилата... Повеќе
 
 
_ Continental најави дигитални клучеви за автомобили Технологија - _
Continental најави дигитални клучеви за автомобили
Возилата ќе се отклучуваат преку едноставна команда од мобилниот телефон ... Повеќе
 
 
Ford Ford ја обновува соработката со Microsoft Технологија - Ford
Ford ја обновува соработката со Microsoft
Крај на соработката со QNX и користењето на Sync 3 платформата... Повеќе
 
 
_ Концепти од NanoFlowcell со јонски флуид како извор на енергија Технологија - _
Концепти од NanoFlowcell со јонски флуид како извор на енергија
Производиелот ги претстави студиите Quant F и QUANTiNO, на неодамнешниот саем за автомобили во Женева... Повеќе
 
 
Tesla Илон Маск - Автономните возила се иднината Технологија - Tesla
Илон Маск - Автономните возила се иднината
Шефот на Tesla Motors истакна дека само прашање на време е кога самоуправувачките автомобили ќе станат вообичаен начин за превоз... Повеќе
 
 
Opel Opel развива предни светла кои ќе го следат погледот на возачот Технологија - Opel
Opel развива предни светла кои ќе го следат погледот на возачот
Новиот систем на адаптивно предно осветлување ќе го осветлува просторот пред автомобилот, во правец во кој е насочен погледот на возачот... Повеќе
 
 
Volvo V40 Volvo развива нова платформа од C-сегментот Технологија - Volvo V40
Volvo развива нова платформа од C-сегментот
V40 ќе биде најмалиот Volvo автомобил кој ќе се базира на новата платформа, а помалите модели ќе ја носат значката на Geely... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz Mercedes навестува нов исчекор на литиум - јонската технологија Технологија - Mercedes-Benz
Mercedes навестува нов исчекор на литиум - јонската технологија
Според раководните луѓе на германскиот производител, опсегот на батериите ќе се удвои во текот на наредната деценија... Повеќе
 
 
Toyota Mirai Toyota ќе ја изедначи цената на горивните ќелии и дизел моторите Технологија - Toyota Mirai
Toyota ќе ја изедначи цената на горивните ќелии и дизел моторите
Toyota има за цел цената на автомобилите со водородни горивни ќелии да ја сведе на исто ниво со оние кои користат дизел моторизација. Според проценките, ваквата замисла би можела да се оствари до 2022-та годин... Повеќе
 
 
_ Samsung е главен ривал на Apple во автомобилската индустрија Технологија - _
Samsung е главен ривал на Apple во автомобилската индустрија
Samsung се издвојува како компанија која почнувајќи од 2010-та година има ставено посебен фокус на автомобилската индустрија... Повеќе
 
 
Renault До 2020-та Renault и Nissan ќе создадат свои автономни модели Технологија - Renault
До 2020-та Renault и Nissan ќе создадат свои автономни модели
Шефот на Renault Nissan алијансата, Карлос Госн, неодамна истакна дека до 2020-та година на патиштата ќе бидат присутни целосно автономни Renault и Nissan автомобили... Повеќе
 
 
Honda Honda го воведува првиот интуитивен сигурносен темпомат систем Технологија - Honda
Honda го воведува првиот интуитивен сигурносен темпомат систем
Јапонците први воведуваат систем за контрола на брзината, познат како “Интелегентно прилагодлив темпомат” (i-ACC), кој може да предвиди и автоматски да ја прилагоди брзината на движење кон другите возила... Повеќе
 
 
Audi Q7 - old Новиот Audi Q7 нуди забава и за патниците од задните седишта Технологија - Audi Q7 - old
Новиот Audi Q7 нуди забава и за патниците од задните седишта
Таблет уреди наменети за патниците од задната клупа... Повеќе
 
 
Tesla Model S Tesla Motors ја стартуваше пилот програмата за механичка замена на батериите Технологија - Tesla Model S
Tesla Motors ја стартуваше пилот програмата за механичка замена на батериите
Tesla Motors неделава ја започна својата тест програма за замена на батериите која беше презентирана во текот на минатото лето... Повеќе
 
 
_ Топ 5 технолошки исчекори во 2014-та Технологија - _
Топ 5 технолошки исчекори во 2014-та
Технологии кои во 2014-та ја донесоа иднината во автомобилската индустрија... Повеќе
 
 
BMW i3 * BMW: Паркирање автомобил со помош на “паметен” часовник Технологија - BMW i3 *
BMW: Паркирање автомобил со помош на “паметен” часовник
Германскиот произведувач на Меѓународниот саем за електроника го претстави новиот систем за далечинско паркирање на автомобилот... Повеќе
 
 
_ Нови технологии во производството на автомобили Технологија - _
Нови технологии во производството на автомобили
Половина од сите нови возила што се произведуваат во светски рамки, односно околу 40 милиони автомобили годишно, содржат производи од швајцарската компанија Sika... Повеќе
 
 
Toyota Toyota ги претстави унапредените системи за помош при паркирање Технологија - Toyota
Toyota ги претстави унапредените системи за помош при паркирање
Toyota Motor Corporation ja унапреди својата технологија на интелигентен сонар (Intelligence Clearance Sonar - ICS), која служи за спречување или ублажување на ударите при паркирање и движење... Повеќе
 
 
Volkswagen Volkswagen развива поевтина верзија на MQB платформата Технологија - Volkswagen
Volkswagen развива поевтина верзија на MQB платформата
Според последните сознанија, Volkswagen работи на развивање на нова, поевтина изведба на својата модуларна MQB платформа, која би требало да послужи како основа за поевтини модели... Повеќе
 
 
_ Големиот брат ве гледа, но (наводно) нема да издава Технологија - _
Големиот брат ве гледа, но (наводно) нема да издава
Речиси сите нови автомобили доаѓаат со различни комплексни системи за информации и забава и напредни можности за поврзување, но дали некогаш сте се запрашале што значи тоа за вашата приватност... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz Mercedes-Benz најави нова генерација на LED светла Технологија - Mercedes-Benz
Mercedes-Benz најави нова генерација на LED светла
Audi и BMW веќе се пренaсочија кон ласерски светла, но тоа не го спречи Mercedes да развие, како што рекоа официјалните извори, нова генерација на LED светла... Повеќе
 
 
_ Автомобилските гиганти му порачаа на Google: „Забави го темпото“ Технологија - _
Автомобилските гиганти му порачаа на Google: „Забави го темпото“
Развојот на денешните автомобили е речиси невозможен без употреба на врвен софтвер и модерна технологија, кои се' повеќе имаат тенденција од автомобилите да направат „паметни телефони на тркала“... Повеќе
 
 
Ford Ford воведува 3D навигација Технологија - Ford
Ford воведува 3D навигација
Системот ќе ги проектира податоците на шофершајбната или на head-up дисплејот во возилото... Повеќе
 
 
_ ESP станува задолжителен во Европа Технологија - _
ESP станува задолжителен во Европа
Статистиката покажува дека овој систем, од воведувањето до денес, спречил 190.000 несреќи и спасил повеќе од 6.000 животи... Повеќе
 
 
_ Автомобилските батерии ќе се полнат за 2 минути Технологија - _
Автомобилските батерии ќе се полнат за 2 минути
Од универзитетот Нанјанг во Сингапур, доаѓа вест која би можела да биде пресвртница во развојот на автомобилската индустрија, или поспектакуларно кажано - автомобилска сензација на деценијата ... Повеќе
 
 
_ Bridgestone гуми без воздух Технологија - _
Bridgestone гуми без воздух
Идејата не е нова, но сега е повторно актуелна. На саемот во Париз, Bridgestone ги потсети новинарите дека е на добар пат да каже историско "Не" на воздухот во пневматиците ... Повеќе
 
 
_ Pioneer го претстави првото Apple CarPlay стерео Технологија - _
Pioneer го претстави првото Apple CarPlay стерео
Полека но сигурнo, CarPlay - контролната табла од Apple ја постигнува зацртаната цел... Повеќе
 
 
_ Радар кој открива дали пишувате SMS пораки во текот на возењето Технологија - _
Радар кој открива дали пишувате SMS пораки во текот на возењето
При секое забележување на полицискиот радар, ногата на возачите инстинктивно се упатува кон педалот за сопирање, бидејќи никој не го обожува плаќањето на казни за несоодветна брзина... Повеќе
 
 
BMW Серија 2 Амбилајт, ама надвор Технологија - BMW Серија 2
Амбилајт, ама надвор
Постојат многу видови маркетиншки приципи. Еден од најуспешните е саморекламирањето. Ова е светлосен рефлектор кој ве потсетува дека возите BMW. ... Повеќе
 
 
_ Неколку работи со кои автономниот автомобил на Google не може да се справи Технологија - _
Неколку работи со кои автономниот автомобил на Google не може да се справи
Самоуправувачките автомобили се иднината, но според она што ќе го видите денес изгледа се далечна иднина... Повеќе
 
 
_ Дали се ближи крајот на светлосната сигнализација? Технологија - _
Дали се ближи крајот на светлосната сигнализација?
Првиот електричен семафор се појавил овој месeц, пред точно еден век... Повеќе
 
 
Audi Audi разработува електрична технологија која значително ќе ги подобри автомобилите Технологија - Audi
Audi разработува електрична технологија која значително ќе ги подобри автомобилите
Сведоци сме на преплавување на автомобилите со технологија... Повеќе
 
 
_ Најдобра мобилна иновација во 2014 - Ericsson Connected Vehicle Cloud Технологија - _
Најдобра мобилна иновација во 2014 - Ericsson Connected Vehicle Cloud
На изборот за најдобра мобилна иновација во 2014-та година, Ericsson ја освои главната награда... Повеќе
 
 
_ Без нив автономните возила би останале само фантазија Технологија - _
Без нив автономните возила би останале само фантазија
Еден ден кога автономните возила ќе станат реалност на нашите улици, заслугите за тоа ќе ги понесат и компании за кои денес тешко дека некој чул... Повеќе
 
 
Volvo Volvo објави нови детали за својата SPA платформа Технологија - Volvo
Volvo објави нови детали за својата SPA платформа
Шведскиот производител на SPA работи веќе четири години, а платформата ќе дебитира во следната генерација на моделот XC90 ... Повеќе
 
 
_ Паметна кацига која ги изострува сетилата на возачот Технологија - _
Паметна кацига која ги изострува сетилата на возачот
Преку користење на мрежа од сензори, микропроцесори и камера, АR-1 е во можност да испорача информации кои се проектираат директно на заштитното стакло... Повеќе
 
 
Seat SEAT вгради Android апликации во своите автомобили Технологија - Seat
SEAT вгради Android апликации во своите автомобили
Ако за некој автомобилски бренд може да се каже дека се развива паралелно со технолошките иновации, тоа дефинитивно е SEAT. ... Повеќе
 
 
_ Паметен појас - спас за уморните возачи Технологија - _
Паметен појас - спас за уморните возачи
Овој систем се' уште не е достапен на пазарот, но може да се очекува во блиска иднина... Повеќе
 
 
Honda Honda го претстави својот прв комерцијален авион Технологија - Honda
Honda го претстави својот прв комерцијален авион
Со години, инженерите се обидуваат да создадат автомобил кој може да лета, но челните луѓе на Honda не ги одобруваат ваквите тенденции. Јапонскиот производител смета дека меѓу облаците нема место за автомобили... Повеќе
 
 
_ Идните автомобили ќе имаат вдлабнатини како топчето за голф? Технологија - _
Идните автомобили ќе имаат вдлабнатини како топчето за голф?
Оваа технологија може да донесе големи поволности во поглед на заштедата на гориво... Повеќе
 
 
_ Автомобилот со „flow-cell“ технологија е подготвен за тест возења Технологија - _
Автомобилот со „flow-cell“ технологија е подготвен за тест возења
Quant е-Sportlimousine доби зелено светло од германската агенција за мониторинг на безбедноста во сообраќајот... Повеќе
 
 
_ Револуционерни батерии за електричните автомобили Технологија - _
Револуционерни батерии за електричните автомобили
Новата технологија ќе овозможи дури седум пати поголем енергетски капацитет на возилата... Повеќе
 
 
Opel Opel FlexFix - иновација во транспортот на велосипеди Технологија - Opel
Opel FlexFix - иновација во транспортот на велосипеди
Во текот на летните денови, многу семејства сакаат да уживаат во возењето на велосипед. Ова не претставува никаква тешкотија со новиот интегриран FlexFix носач за велосипеди од Opel ... Повеќе
 
 
_ Систем со кој вашиот автомобил самостојно ќе се управува Технологија - _
Систем со кој вашиот автомобил самостојно ќе се управува
Google но и многу големи производители на автомобили, работат на развој на технологија за автономни возила, со прогноза дека ваквите автомобили на патиштата може да ги очекуваме во 2020-та година... Повеќе
 
 
Land Rover Jaguar и Land Rover ќе го претворат автомобилот во личен асистент? Технологија - Land Rover
Jaguar и Land Rover ќе го претворат автомобилот во личен асистент?
Мора да се признае дека денешните конвенционални автомобили располагаат со завидно ниво на софтверска опременост. Сепак, Jaguar и Land Rover сакаат да отидат чекор понатаму ... Повеќе
 
 
Toyota Mirai Toyota го претстави градскиот превоз на иднината Технологија - Toyota Mirai
Toyota го претстави градскиот превоз на иднината
Француски град во подножјето на Алпите ќе стане пионер во новите тенденции во поглед на мобилноста... Повеќе
 
 
Hyundai Hyundai кое забавува пред полициски камери Технологија - Hyundai
Hyundai кое забавува пред полициски камери
Технологијата галопира со таква брзина што само прашање на денови е кога автомобилите ширум светот сами ќе се управуваат ... Повеќе
 
 
_ Sharp Free-Form: инструмент табла на иднината Технологија - _
Sharp Free-Form: инструмент табла на иднината
Повеќето денешни дисплеи кои се користат во автомобилите имаат правоаголна или квадратна форма, но Sharp работи на тоа да се промени ваквиот тренд... Повеќе
 
 
Ford Ford ќе ги исфрала од употреба акумулаторите?! Технологија - Ford
Ford ќе ги исфрала од употреба акумулаторите?!
Беше прашање на време кога ќе се збогуваме со една од најстарите технологии под хаубата на нашите автомобили - акумулаторот. Ford има намера од оваа компонента да се ослободи што побрзо... Повеќе
 
 
_ Автомобилот на Google е без волан Технологија - _
Автомобилот на Google е без волан
Станува збор за целосно автономен модел во кои патниците само се возат и уживаат. Дали се приближува кошмарот за сите вистински вљубеници во автомобилите или е ова светлата иднина на автомобилската индустрија... Повеќе
 
 
_ Во иднина авионите ќе се управуваат само со мисли!? Технологија - _
Во иднина авионите ќе се управуваат само со мисли!?
Долгорочна цел на новиот проект е да го направи управувањето со воздухоплови достапно за повеќе луѓе... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz Во овој Mercedes возачот е тотално непотребен Технологија - Mercedes-Benz
Во овој Mercedes возачот е тотално непотребен
Сакале ние или не, пред нас е иднината, во која автомобилите, наместо од луѓе, ќе бидат управувани од софтверски кодови... Повеќе
 
 
_ Земјиното магнетно поле ќе се користи за подобри навигациони системи Технологија - _
Земјиното магнетно поле ќе се користи за подобри навигациони системи
Експертите најавуваат нов уред за навигација кој наместо сателити ќе го користи Земјиното магнетно поле за да овозможи подобра прецизност... Повеќе
 
 
Audi R8 Audi R8 LMX ќе биде првиот автомобил со ласерски светла Технологија - Audi R8
Audi R8 LMX ќе биде првиот автомобил со ласерски светла
Од Инголштад пристигна неочекуван удар упатен кон експертите во Минхен. BMW нема да го има првиот сериски автомобил со ласерски светла. Тоа ќе биде Audi R8, кој летово доаѓа во ограничена LMX серија... Повеќе
 
 
_ Еколошките норми ќе го унифицираат изгледот на автомобилите?! Технологија - _
Еколошките норми ќе го унифицираат изгледот на автомобилите?!
Се' построгите еколошки стандарди ги принудија производителите значително да поработат на тежината на нивните возила ... Повеќе
 
 
_ Проблемите на GM ќе го означат крајот на класичните клучеви? Технологија - _
Проблемите на GM ќе го означат крајот на класичните клучеви?
Масовното повлекување на автомобили од General Motors, предизвикано поради дефект на системот за стартување, би можело да значи и крај на стандардните автомобилски клучеви... Повеќе
 
 
_ Погледнете зошто автономниот автомобил од Google во целост ќе го замени човековиот фактор Технологија - _
Погледнете зошто автономниот автомобил од Google во целост ќе го замени човековиот фактор
Гигантот од Mountain View веќе подолго време работи на развојот на својот автономен автомобил, а технологијата која настанала во текот на овој процес ќе ве остави без зборови... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz Mercedes го претстави системот Intelligent Hybrid Технологија - Mercedes-Benz
Mercedes го претстави системот Intelligent Hybrid
Во соработка со својот F1 тим, Meredes разви хибриден погон наречен Intelligent Hybrid кој со помош на систем за навигација го оптимизира искористувањето на електричниот дел од погонскиот механизам, што се раз... Повеќе
 
 
Ford Mustang Во новиот Mustang и аматерите ќе може да бидат „брзи и бесни“ Технологија - Ford Mustang
Во новиот Mustang и аматерите ќе може да бидат „брзи и бесни“
Burnout или во слободен превод горење гуми, е процес во кој автомобилот се врти во место со помош на погонските тркала, се' додека не почнат да се создаваат густи облаци од белузлав чад ... Повеќе
 
 
Volvo Volvo претстави концепт за детско седиште на дување Технологија - Volvo
Volvo претстави концепт за детско седиште на дување
Volvo е еден од водечките производители кога станува збор за безбедноста и сигурноста на патниците, а кога кон овој атрибут ќе се додаде и иновативниот скандинавски дизајн, резултатите се секогаш интересни... Повеќе
 
 
Nissan Nissan ќе го претстави својот „паметен“ ретровизор Технологија - Nissan
Nissan ќе го претстави својот „паметен“ ретровизор
Ретровизор кој со едноставно притискање на едно копче активира LCD екран што прикажува слика од камерата поставена во задниот дел на возилото... Повеќе
 
 
Land Rover Discovery Sport Land Rover ja претстави својата "проѕирна" хауба Технологија - Land Rover Discovery Sport
Land Rover ja претстави својата "проѕирна" хауба
На саемот за автомобили во Њујорк, Land Rover ќе го претстави концептот Discovery Vision, како најава за новата линија на Discovery модели што на пазарот треба да почнат да пристигнуваат во текот на следната г... Повеќе
 
 
Tesla Наскоро, возилата ќе бидат без надворешни ретровизори? Технологија - Tesla
Наскоро, возилата ќе бидат без надворешни ретровизори?
Ако добро се размисли, ова е и нормален тек на настаните. Благодарение на тоа што цената на модулите за камерите денес е извонредно ниска, за неколку години би можеле да имаме возила без надворешни ретровизори... Повеќе
 
 
BMW BMW наскоро ќе ги претстави своите карбонски бандажи Технологија - BMW
BMW наскоро ќе ги претстави своите карбонски бандажи
Овој тип на бандажи е за 35 отсто полесен од стандардните - ковани, односно за 25 проценти кога е во прашање "хибридната" изведба... Повеќе
 
 
Audi Со новата технологија на Audi, семафорите ќе ви светат само зелено Технологија - Audi
Со новата технологија на Audi, семафорите ќе ви светат само зелено
Производителите на автомобили постојано измислуваат нови начини како да се зачува секоја капка гориво, а една од технологиите која притоа би можела да ги сочува и вашите нерви, е системот за препознавање на бо... Повеќе
 
 
KIA Kia претстави нов седум-брзински менувач со двојна спојка Технологија - KIA
Kia претстави нов седум-брзински менувач со двојна спојка
На саемот за автомобили во Женева, Kia го претстави новиот седум-брзински менувач со двојна спојка, што всушност го презентира начинот на кој ќе бидат конструирани идните менувачи на корејскиот автомобилски ги... Повеќе
 
 
Volkswagen Според првиот човек на Volkswagen, автомобилите ќе станат „подвижни компјутери“ Технологија - Volkswagen
Според првиот човек на Volkswagen, автомобилите ќе станат „подвижни компјутери“
Во Volkswagen се уверени дека на човештвото му претстои дигиталната револуција која од автомобилите ќе направи „потрошен материјал“ со значително пократок век на траење ... Повеќе
 
 
Nissan Nissan создаде дигитален ретровизор Технологија - Nissan
Nissan создаде дигитален ретровизор
На претстојниот саем за автомобили во Женева, Nissan ќе промовира т.н. дигитален ретровизор што му овозможува на возачот со притискање на едно копче да избере меѓу стандарден поглед во средишниот ретровизор ил... Повеќе
 
 
Peugeot Peugeot ќе го лансира HybridAir системот со компресиран воздух Технологија - Peugeot
Peugeot ќе го лансира HybridAir системот со компресиран воздух
Првиот хибрид во светот со компресиран воздух, кој го развива PSA корпорацијата, ќе почне да се вградува во моделот 2008 во 2016 година, а ќе биде претставен на саемот во Женева... Повеќе
 
 
BMW i8 * BMW i8 е првиот автомобил со ласерски светла Технологија - BMW i8 *
BMW i8 е првиот автомобил со ласерски светла
Супер спортскиот хибрид на BMW, ќе биде првиот автомобил во светот кој ќе користи ласерски светла, кои светат на дупло поголема оддалеченост од LED светлата... Повеќе
 
 
Volvo Volvo ќе лансира нов систем за информации и забава во своите автомобили Технологија - Volvo
Volvo ќе лансира нов систем за информации и забава во своите автомобили
Volvo S60 има моќ да изненади - иако овој автомобил не може да се вброи меѓу најлуксузните седан модели сепак и тоа како е доследан на намената за која е конструиран... Повеќе
 
 
Ford Ford: "Имаме GPS во вашите возила, знаеме што правите" Технологија - Ford
Ford: "Имаме GPS во вашите возила, знаеме што правите"
Голема прашина се крена изминатиот викенд од другата страна на Атлантикот, откако на Consumer Electronics Show (CES) во Лас Вегас, првиот човек за маркетинг на Ford, ги шокираше присутните со скандалозна изјав... Повеќе
 
 
_ Navia - првото комерцијално автономно возило Технологија - _
Navia - првото комерцијално автономно возило
Замислете цел град без бучни автобуси кои загадуваат, заменети со еколошки, автономни возила кои можете да ги повикате со паметен телефон... Повеќе
 
 
_ Audi, GM, Honda и Hyundai ќе користат Android од Google Технологија - _
Audi, GM, Honda и Hyundai ќе користат Android од Google
Овие автомобилски компании во соработка со Googlе и NVIDIA основаа таканаречена Open Automotive Alliance чија цел ќе биде прилагодување на оперативниот систем Android како основа на уредите за информации и заб... Повеќе
 
 
McLaren McLaren воведува технологии кои се користат во борбените авиони Технологија - McLaren
McLaren воведува технологии кои се користат во борбените авиони
Конвенционалните бришачи заминуваат во историјата, а ќе ги замени ултразвук со фреквенција од 30 kHz... Повеќе
 
 
BMW i8 * Дали е ова најдобриот автомобилски клуч досега? Технологија - BMW i8 *
Дали е ова најдобриот автомобилски клуч досега?
BMW i8 можеби нема да биде најсофистицираниот спортски хибриден автомобил на пазарот, но како што стојат работите, ќе има најдобар клуч во споредба со останатите ривали... Повеќе
 
 
BMW i8 * BMW ги претстави своите ласерски предни фарови Технологија - BMW i8 *
BMW ги претстави своите ласерски предни фарови
BMW објави видео во кое ги презентира деталите за новите долги ласерски светла, кои се дел од дополнителната опрема за моделот i8 и моментно се единствените од овој вид во автомобилскиот свет... Повеќе
 
 
_ Футуристички навигациони податоци на вашата шофершајбна Технологија - _
Футуристички навигациони податоци на вашата шофершајбна
Денес, повеќето паметни телефони нудат GPS навигација. Но, освен доколку имате телефон кој може да се прикачи на контролната табла, користењето на овој вид услуга и не е најдобра идеја бидејќи гледањето надолу... Повеќе
 
 
_ Бензинските и дизел мотори ќе бидат со нас до 2070-та? Технологија - _
Бензинските и дизел мотори ќе бидат со нас до 2070-та?
Во обид да ги предвидат идните трендови во потрошувачката на енергија, аналитичарите од компанијата Shell подготвија студија наречена „New Lens Scenarios“ која предвидува две можности... Повеќе
 
 
_ Навршуваат 10 години од постоењето на електричните паркинг сопирачки Технологија - _
Навршуваат 10 години од постоењето на електричните паркинг сопирачки
Во последно време, новите модели на пазарот во стандардната опрема вклучуваат електрична паркинг сопирачка, но и натаму кај повеќето автомобили, оваа функција е достапна само со доплата ... Повеќе
 
 
Peugeot Peugeot ќе го стави во производство системот Hybrid Air Технологија - Peugeot
Peugeot ќе го стави во производство системот Hybrid Air
Peugeot најави дека нeговиот хибриден погон Hybrid Air, кој обединува бензински мотор и компримиран воздух (наместо електричен мотор), најверојатно ќе започне да се произведува на почетокот од 2015-та, што е е... Повеќе
 
 
_ Panasonic промовираше радар за автомобили Технологија - _
Panasonic промовираше радар за автомобили
Уредот идентификува објекти на максимална оддалеченост од 40 метри, а оние на растојание од 20 сантиметри ги регистрира во десетти дел од секундата ... Повеќе
 
 
Volvo Volvo претстави нова технологија за складирање на електрична енергија Технологија - Volvo
Volvo претстави нова технологија за складирање на електрична енергија
Пред извесно време проструи информацијата дека Volvo развива технологија за складирање на електрична енергија, која би ги исфрлила од употреба тешките и за природата штетни батерии, што се користат кај електри... Повеќе
 
 
MINI И MINI се вклучува во развојот на безбедносни системи за иднината Технологија - MINI
И MINI се вклучува во развојот на безбедносни системи за иднината
Во бранот од последни новитети поврзани со автономната технологија на управување (каде предничат Ford, Nissan и Toyota), се вклучува и MINI, со не толку револуционерни системи кои овозможуваат подобра поврзано... Повеќе
 
 
Toyota Од 2015-та Toyota воведува нова платформа Технологија - Toyota
Од 2015-та Toyota воведува нова платформа
Многуте повлекувања на автомобили во текот на последниве неколку години ја принудија Toyota да воведе нови технички решенија... Повеќе
 
 
_ Апликација која помага да го лоцирате најблиското слободно паркинг место Технологија - _
Апликација која помага да го лоцирате најблиското слободно паркинг место
Во густо населените градови, пристигнувањето со вашиот автомобил до саканата дестинација е само половина од битката. Наоѓањето на паркинг место може да трае многу подолго дури и од самото возење. Но, сето ова ... Повеќе
 
 
_ Првиот автомобил со OLED 3D осветлување Технологија - _
Првиот автомобил со OLED 3D осветлување
Членовите на истражувачкиот конзорциум OLED 3D, за прв пат во историјата претставија проект за тридимензионални органски OLED светилки кои емитираат светлина на големи површини... Повеќе
 
 
_ Како изгледа возењето со најновата Android кацига Технологија - _
Како изгледа возењето со најновата Android кацига
Во најновите технолошки трендови предничат уреди како Android рачни часовници или Google Glass. Но руската компанија LiveMap отиде еден чекор подалеку и создаде заштитна кацига која презентира податоци на визи... Повеќе
 
 
_ MyCar Locator - апликација која ќе ве потсети каде сте се паркирале Технологија - _
MyCar Locator - апликација која ќе ве потсети каде сте се паркирале
Сте слушнеле ли до сега за "MyCar Locator"? Над педесет милиони корисници веќе ја преземале и инсталирале (на својот мобилен телефон), оваа корисна апликација која безбедно ве води до вашиот автомобил, паркир... Повеќе
 
 
BMW BMW М3 и М4 сепак ќе имаат и рачaни менувачи Технологија - BMW
BMW М3 и М4 сепак ќе имаат и рачaни менувачи
Ваквото отстапување, германскиот производител го направи по многуте реакции од страна на клиентите... Повеќе
 
 
Nissan Nismo - Уникатен рачен часовник за уникатни возачи Технологија - Nissan
Nismo - Уникатен рачен часовник за уникатни возачи
Доколку веќе сте виделе дека Samsung има во план на пазарот да лансира smart watch кој овозможува конекција и синхронизација со smart phone, сега ве информираме дека сличен часовник има и Nissan, а истиот е на... Повеќе
 
 
Tesla Tesla најави систем за автономно управување кој би се појавил за три години Технологија - Tesla
Tesla најави систем за автономно управување кој би се појавил за три години
Шефот на Tesla Motors, Илон Маск, во едно свое неодамнешно интервју објави дека компанијата самостојно развива систем за автономно управување на возила, кој на пазарот би требало да се појави за три години... Повеќе
 
 
_ Компанијата Bosch е технолошки лидер во развојот на автоматизираното возење Технологија - _
Компанијата Bosch е технолошки лидер во развојот на автоматизираното возење
Прекрстете раце, релаксирајте се - за Герхард Штајгер, претседател за развој на контролни системи во Bosch, овие две фрази имаат ново значење. Веќе две години тим од неговиот оддел го проучува целосно автомати... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz S-Class S500 Intelligent drive - автономен автомобил од Mercedes Технологија - Mercedes-Benz S-Class
S500 Intelligent drive - автономен автомобил од Mercedes
Производителот на автомобили од Штутгарт е првиот кој успешно спроведе тест возење на автономен автомобил во урбани и рурални услови, без ниту една интервенција од страна на возачот... Повеќе
 
 
_ Nokia на голема врата влегува во автомобилската индустрија Технологија - _
Nokia на голема врата влегува во автомобилската индустрија
Платформата HERE Auto нуди многу напредни услуги за возачите... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz Mercedes воведе 9-брзински менувач во својата понуда Технологија - Mercedes-Benz
Mercedes воведе 9-брзински менувач во својата понуда
Преку моделот E350 BlueTec во својата понуда Mercedes воведе 9-брзински автоматски менувач кој ќе ja подобри ефикасноста на овој модел со намалување на потрошувачката на гориво до 5,3 l/100 km и емисија на CO2... Повеќе
 
 
Toyota Toyota ќе лансира модуларна платформа Технологија - Toyota
Toyota ќе лансира модуларна платформа
Toyota најави дека има намера на пазарот да лансира модуларна платформа, слична на MQB платформата на Volkswagen, на која ќе се базираат повеќе нови модели, од кои прв треба да биде следниот Prius... Повеќе
 
 
_ Самоуправувачките автомобили за 10 години ќе станат реалност Технологија - _
Самоуправувачките автомобили за 10 години ќе станат реалност
Научниците предвидуваат дека возилата ќе можат да се движат без контрола од страна на возачот, за околу 10-15 години. Системите се усовршуваат се’ побрзо, а неколку компании вршат независни тестови на автономн... Повеќе
 
 
_ Луѓето очекуваат технологијата од „паметните“ телефони да се пренесе и во возилата Технологија - _
Луѓето очекуваат технологијата од „паметните“ телефони да се пренесе и во возилата
Според една нова студија своите очекувања за технолошки конектираните возила, потрошувачите ги градат врз основа на своите „паметни“ телефони и таблет уреди... Повеќе
 
 
_ HUB - возачки проектор достапен за сечиј џеб Технологија - _
HUB - возачки проектор достапен за сечиј џеб
Еденa од поинтересните, визуелно атрактивни и доста практични технологии е онаа со чија помош се проектираат информации на шофершајбната во линија на видното поле на возачот... Повеќе
 
 
Toyota Corolla Toyota Corolla повторно ќе се произведува во Турција Технологија - Toyota Corolla
Toyota Corolla повторно ќе се произведува во Турција
Toyota Motor Manufacturing Turkey (TMMT) неодамна одржа свечената церемонија, што го означи почетокот на производството на 11-та генерација Corolla во фабриката во Сакарија... Повеќе
 
 
BMW Апликацијата поради која сите сопственици на BMW ќе посакаат iPhone Технологија - BMW
Апликацијата поради која сите сопственици на BMW ќе посакаат iPhone
Новата апликација која ќе биде достапнa во текот на летово, на возачите на BMW ќе им обезбеди неверојатен начин за следење на перформансите на нивниот автомобил... Повеќе
 
 
_ Германските производители најнепрецизни за потрошувачката на нивните возила Технологија - _
Германските производители најнепрецизни за потрошувачката на нивните возила
Според едно неодамнешно истражување, во реалноста, потрошувачката на гориво е за 25% повисока од она што го тврдат производителите во своите кампањи... Повеќе
 
 
Opel Adam Прв во класата: Opel ADAM нуди интерактивна гласовна контрола Технологија - Opel Adam
Прв во класата: Opel ADAM нуди интерактивна гласовна контрола
Opel ADAM со системот за информации и забава, IntelliLink, сега е достапен со целосна интеграција на апликацијата Siri Eyes Free - интелигентен и едноставен асистент од компанијата Apple, кој помага да заврши... Повеќе
 
 
Volvo Volvo претставува генијален систем за автономно паркирање Технологија - Volvo
Volvo претставува генијален систем за автономно паркирање
Концептот кој ќе биде претставен во текот на оваа недела, е способен самостојно да бара слободно паркинг место и може да се паркира без асистенција на возачот... Повеќе
 
 
 Bosch верува во иднината на електричниот погон Технологија -
Bosch верува во иднината на електричниот погон
„Електро - мобилноста во моментов се’ уште е во зачеток, но по 2020-та можно е да влезе и во масовна продажба“, вели д-р Волкмар Денер, претседател на одборот на директори од компанијата Robert Bosch ... Повеќе
 
 
Ford Ford користи роботи - возачи за тестирање на своите модели Технологија - Ford
Ford користи роботи - возачи за тестирање на своите модели
Во тестирањето на издржливоста на новите full-size Transit комбиња, Ford започна да користи автoматизирана роботска технологија која ги управува возилата на патеката за тестови во Мичиген... Повеќе
 
 
 Бизарна вештачка интелигенција која ги анализира возачките желби и навики Технологија -
Бизарна вештачка интелигенција која ги анализира возачките желби и навики
Оние кои копнеат за деновите кога автомобилите беа генерално едноставни машини - потчинети само на волјата на луѓето - веројатно не работат во Visteon... Повеќе
 
 
Isuzu Isuzu Trail View - апликација за off-road патишта Технологија - Isuzu
Isuzu Trail View - апликација за off-road патишта
Isuzu ја започна маркетинг промоцијата на новиот пикап со една доста уникатна иницијатива... Повеќе
 
 
Toyota Toyota тестира систем за интеракција со сообраќајната сигнализација Технологија - Toyota
Toyota тестира систем за интеракција со сообраќајната сигнализација
Системот е дел од пакетот „системи за поддршка на безбедното возење (DSSS)“, промовиран од страна на јапонската национална полициска агенција... Повеќе
 
 
 Дали би дозволиле реклами на дисплејот во вашиот автомобил? Технологија -
Дали би дозволиле реклами на дисплејот во вашиот автомобил?
Како што потрошувачите постојано изнаоѓаат начини за да ги избегнат здодевните онлајн реклами и видео огласи, компаниите настојуваат да создадат нови можности за нивна промоција... Повеќе
 
 
Volvo Volvo најавува дека C60 купе ќе биде достоен ривал на Golf Технологија - Volvo
Volvo најавува дека C60 купе ќе биде достоен ривал на Golf
И покрај тоа што го освежи речиси целото свое „портфолио“, Volvo е се’ уште во средината на една голема производствена офанзива... Повеќе
 
 
 Apple сака да стане сериозен играч и во автомобилската индустрија Технологија -
Apple сака да стане сериозен играч и во автомобилската индустрија
Apple прави потег што најверојатно засекогаш ќе го промени односот помеѓу безжичните уреди и автомобилските системи за навигација и забава... Повеќе
 
 
 До 2020-та радиото ќе исчезне од автомобилите!? Технологија -
До 2020-та радиото ќе исчезне од автомобилите!?
Многу магазини специјализирани за автомобилизам предвидуваат дека е можно AM / FM радиото набрзо да исчезне од автомобилите... Повеќе
 
 
Ford GM и Ford развиваат менувачи со 9 и 10 брзини Технологија - Ford
GM и Ford развиваат менувачи со 9 и 10 брзини
Да, добро прочитавте, уште малку и степените на пренос на вашиот менувач не ќе можете да ги изброите на прстите од двете раце... Повеќе
 
 
Ford Ford нуди 50.000 долари за развој на софтверски апликации Технологија - Ford
Ford нуди 50.000 долари за развој на софтверски апликации
Целта на апликациите ќе биде веродостојно да го покажуваат коефициентот на заштеда на гориво... Повеќе
 
 
_ Доаѓаат гуми без воздух! Технологија - _
Доаѓаат гуми без воздух!
Нема веќе дупната гума – американската компанија Polaris Indrustries, реши својот пронајдок, непневматска гума, да го стави во сериско производство. За жал, во почеток, само за воени потреби... Повеќе
 
 
_ Целосно автоматизираното возење станува стварност Технологија - _
Целосно автоматизираното возење станува стварност
Автомобилите наскоро ќе ја преземат улогата на возачот во стресни и тензични ситуации односно во „шпицот“ на сообраќајот: ќе кочат, забрзуваат и управуваат автоматски... Повеќе
 
 
Land Rover Range Rover Evoque Range Rover Evoque ќе има 9 брзини! Технологија - Land Rover Range Rover Evoque
Range Rover Evoque ќе има 9 брзини!
Точен е насловот – новиот автоматски менувач во Evoque ќе има 9 степени на пренос!... Повеќе
 
 
Peugeot Peugeot и Citroen развиваат хибрид на воздух!!! Технологија - Peugeot
Peugeot и Citroen развиваат хибрид на воздух!!!
Да, наместо електричен мотор како помагало за бензинскиот, новиот концепт на инженерите од PSA, Hybrid Air, предлага користење на компресиран воздух!... Повеќе
 
 
_ Позиционирање на возачкото седиште преку Bluetooth!? Технологија - _
Позиционирање на возачкото седиште преку Bluetooth!?
Да, и тоа ќе го видиме во многу блиска иднина... Повеќе
 
 
Toyota Prius 2010 Новиот Prius ќе добие електричен AWD погон!? Технологија - Toyota Prius 2010
Новиот Prius ќе добие електричен AWD погон!?
Оваа информација му се “испуштила” не еден од инженерите во Toyota... Повеќе
 
 
BMW Серија 3 ZF менувачот во BMW 3 менува брзини за 200 милисекунди Технологија - BMW Серија 3
ZF менувачот во BMW 3 менува брзини за 200 милисекунди
А тоа е побрзо отколку тоа да го прави професионален возач на тркачки автомобили... Повеќе
 
 
Citroën Новите PureTech мотори на Citroën – 25% поекономични Технологија - Citroën
Новите PureTech мотори на Citroën – 25% поекономични
А исто толку и поеколошки – со 25% намалена емисија на СО2... Повеќе
 
 
BMW Ова е BMW M волан – со OLED и интегриран дисплеј Технологија - BMW
Ова е BMW M волан – со OLED и интегриран дисплеј
Како да не се доволно стандардните индикатори. Сепак, доста кул волан... Повеќе