дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ВОДИЧ ПРИ КУПУВАЊЕ НА АВТОМОБИЛ              КОРИСНИ АВТО - СОВЕТИ        СОВЕТИ ЗА БЕЗБЕДНОСТ        ТОП 5
Насловна > Новости > Корисни Авто-Совети
 
Корисни Авто-Совети
   
_ Зошто страдаат пешаците во Република Македонија? Зошто страдаат пешаците во Република Македонија?

Во 2016 година, во Република Македонија, 35 пешаци го загубиле животот во сообраќајни незгоди, додека 871 лице –пешак биле повредени во сообраќајни незгоди. Од загинатите пешаци, 1 лице е на возраст до 14 години, 3 лица на возраст од 25-40 години, 14 лица на возраст од 41 -64 години и 17 лица...

fotografii фотографии 1 Фотографии komentari коментари 0 Коментари video видео Видео

 
Автомобили
Тест
Премиера
Возевме
Споредби
Саеми
Идни модели
 
Магазин
Тема
Колумна
Технологија
Интервју
Историјат
Фото на денот
Инфо
 
Совети
Водич при купување на авт.
Корисни совети
За безбедност
ТОП 5
 
Кратки Новости
Македонија
Новитети
Супер Автомоб.
Концепти
Хибриди
Идни модели
Награди
Тјунинг
Маркет / Бизнис
Безбедност
Занимливости
 
Вие кажавте
Прашања & Одг.
Вие кажавте
 
Сите марки
_
Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Chery
Chrysler
Citroën
Dacia
Daihatsu
DFM
Dodge
DS
Ferrari
Fiat
Fisker
Ford
Great Wall
Gumpert
Honda
Hyundai
Infiniti
Isuzu
Iveco
Jaguar
Jeep
KIA
Koenigsegg
Lada
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lifan
Lincoln
Lotus
Mahindra
Maserati
Maybach
Mazda
McLaren
Mercedes-Benz
MINI
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Proto
Renault
Rinspeed
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Škoda
Smart *
Ssang Yong
Subaru
Suzuki
Tesla
Tofas
Toyota
Trabant
Tushek 2
Venturi
Volkswagen
Volvo
Yamaha
Zastava
 
_ Зошто страдаат пешаците во Република Македонија? Корисни Авто-Совети - _
Зошто страдаат пешаците во Република Македонија?
Во 2016 година, во Република Македонија, 35 пешаци го загубиле животот во сообраќајни незгоди, додека 871 лице –пешак биле повредени во сообраќајни незгоди. Од загинатите пешаци, 1 лице е на возраст до 14... Повеќе
 
 
Peugeot Кои се предностите доколку купите SUV кој нема 4x4 погон? Корисни Авто-Совети - Peugeot
Кои се предностите доколку купите SUV кој нема 4x4 погон?
Инспирирани од фактот дека SUV моделите стануваат и тоа како популарни, не само глобално туку и во Македонија конкретно, а уште повеќе од фактот дека голем дел од SUV моделите што се продаваат во Македонија не... Повеќе
 
 
Alfa Romeo Еве зошто не е добро да возите со помалку од половина полн резервоар за гориво Корисни Авто-Совети - Alfa Romeo
Еве зошто не е добро да возите со помалку од половина полн резервоар за гориво
Една од работите кои во текот на возењето треба да ја избегнувате е возење со малку гориво. Потешко е тоа да се изведе, но, ама ако му мислиме добро на автомобилот, би требало да се грижиме и за овој момент.... Повеќе
 
 
_ Дали со вградување плин се оштетува моторот? Корисни Авто-Совети - _
Дали со вградување плин се оштетува моторот?
Да, во одреден случај, плинската инсталација може да биде опасна за одредени делови од моторот, а најчесто страдаат вентилите... Повеќе
 
 
_ Ова е најголемата грешка која ја прават повеќето возачи Корисни Авто-Совети - _
Ова е најголемата грешка која ја прават повеќето возачи
Инструкторот за спортско возење, Andy Lee, ќе ви даде совет како да го подобрите начинот на возење... Повеќе
 
 
_ Како правилно се менува тркалo на автомобилот? Корисни Авто-Совети - _
Како правилно се менува тркалo на автомобилот?
Навидум многу е лесно, но постојат неколку „ситници“ кои доколку не ги знаете, доведуваат во опасност... Повеќе
 
 
_ (Видео)Разладете го автомобилот кој стоел на сонце во летниве жештини и тоа за само 10 секунди! Корисни Авто-Совети - _
(Видео)Разладете го автомобилот кој стоел на сонце во летниве жештини и тоа за само 10 секунди!
Победете ја жештината во вашето возило во овие летни горештини. Супер финта за разладување на вашето возило за само 10 секунди. Овој едноставен трик драстично ќе ја намали температурата во автомобилот и тоа - ... Повеќе
 
 
_  Добро е да се знае: - Предности и мани на 4х4 - погонот Корисни Авто-Совети - _
Добро е да се знае: - Предности и мани на 4х4 - погонот
Се подобрува тракцијата и стабилноста, но ја зголемува масата и цената. ... Повеќе
 
 
_ Добро е да се знае: - гласната музика троши гориво Корисни Авто-Совети - _
Добро е да се знае: - гласната музика троши гориво
Со умерена јачина на музиката до поудобно, посигурно и поштедливо возење.... Повеќе
 
 
_ Oштетувања на автомобилите во автопераните Корисни Авто-Совети - _
Oштетувања на автомобилите во автопераните
Барајте да ви ја надоместат штетата, ако одбијат, тужете ги.... Повеќе
 
 
Peugeot 308 Golf 1.9 TDI или 308 2.0 HDi? Корисни Авто-Совети - Peugeot 308
Golf 1.9 TDI или 308 2.0 HDi?
Два половни автомобили, иста цена, слична кубикажа, но различен производител. Но дали е сеедно кој ќе го купиме?... Повеќе
 
 
_ Добро е да се знае: - штедењето понекогаш скапо кошта! Корисни Авто-Совети - _
Добро е да се знае: - штедењето понекогаш скапо кошта!
Со штедење, кога станува збор за автомобили, можете да потрошите многу повеќе на поправки.... Повеќе
 
 
_ Што е DI кај бензински мотори и дали се исплати? Корисни Авто-Совети - _
Што е DI кај бензински мотори и дали се исплати?
Купувам 2-3 години стар бензинец. Поминувам 12.000 километри годишно и слушам дека бил поефтин за одржување. Дали е подобро класичното од DI вбризгувањето и како работи?... Повеќе
 
 
_ Добро е да се знае: Како борд-компјутерот ја мери потрошувачката на гориво? Корисни Авто-Совети - _
Добро е да се знае: Како борд-компјутерот ја мери потрошувачката на гориво?
Потрошувачката ја мери посредно, со сензори кои отчитуваат на неколку параметри.... Повеќе
 
 
_ Дали се расипува моторот со миење? Корисни Авто-Совети - _
Дали се расипува моторот со миење?
Сме слушнале многу спротиставени мислења. Дали миењето на моторот е ризично или пак препорачливо?... Повеќе
 
 
_ 6 работи за моторните масла кои досега не сте ги знаеле Корисни Авто-Совети - _
6 работи за моторните масла кои досега не сте ги знаеле
Моторот на возилото е составен од десетици метални парчиња. Но за некое од нив да не направи БУМ, потребно е соодветно моторно масло.... Повеќе
 
 
_  Може ли со перење на автомобилскиот мотор да се предизвика дефект? Корисни Авто-Совети - _
Може ли со перење на автомобилскиот мотор да се предизвика дефект?
Непрофесионалното перење е опасно за електрониката, па тоа правете го во квалитетна автоперална... Повеќе
 
 
_ Видео: Еве како инстантно да ги исчистите за'рѓаните клеми на акумулаторот! Корисни Авто-Совети - _
Видео: Еве како инстантно да ги исчистите за'рѓаните клеми на акумулаторот!
После некое време, особено во дождливите денови, доаѓа до 'рѓосување на клемите од акумулаторот, што може да ја намали неговата ефикасност. Еве како инстантно да го решите проблемот... Повеќе
 
 
_ Мажи, избегнете користење на грејачи на седишта - може да ги намали шансите за деца! Корисни Авто-Совети - _
Мажи, избегнете користење на грејачи на седишта - може да ги намали шансите за деца!
Кај поновите автомобили, грејачите на седишта се една оа најбараните работи и веќе често доаѓаат уште во основната опрема. Но, дали треба да ги користите?... Повеќе
 
 
_ Еве зошто не треба сами да го перете својот автомобил Корисни Авто-Совети - _
Еве зошто не треба сами да го перете својот автомобил
Мислите дека ќе заштедите доколку сами го исперете својот автомобил? Освен ако ова не ви е хоби, навистина не го препорачуваме... Повеќе
 
 
_ Топ 10 најчести грешки што ги правиме во возење - II дел Корисни Авто-Совети - _
Топ 10 најчести грешки што ги правиме во возење - II дел
Сите ние мислиме дека ни нема рамен кога е во прашање возењето, но дури и доколку навистина возиме солидно, факт е дека многумина од нас прават некакви грешки при управувањето со автомобил... Повеќе
 
 
_ Топ 10 најчести грешки што ги правиме во возење - I дел Корисни Авто-Совети - _
Топ 10 најчести грешки што ги правиме во возење - I дел
Сите ние мислиме дека ни нема рамен кога е во прашање возењето, но дури и доколку навистина возиме солидно, факт е дека многумина од нас прават некакви грешки при управувањето со автомобил... Повеќе
 
 
_ Девет причини зошто кожните седишта и не се баш добро решение Корисни Авто-Совети - _
Девет причини зошто кожните седишта и не се баш добро решение
Кај автомобили од пониските класи треба добро да размислите пред да се одлучите за кожни седишта... Повеќе
 
 
_ Претворете го вашиот стар телефон во мултимедијален систем за автомобилот Корисни Авто-Совети - _
Претворете го вашиот стар телефон во мултимедијален систем за автомобилот
Се' повеќе производители на автомобили во своите нови модели вградуваат мултимедијални системи кои се базираат на оперативните системи Android или iOS... Повеќе
 
 
_ Идеи за уредување на внатрешноста на автомобилот Корисни Авто-Совети - _
Идеи за уредување на внатрешноста на автомобилот
Внатрешниот дизајн на автомобилот треба да претставува одраз на личноста на сопственикот и да прави тој/таа да се чувствува посебно кога е во возилото... Повеќе
 
 
_ Отворените прозорци „трошат“ повеќе гориво од клима уредот Корисни Авто-Совети - _
Отворените прозорци „трошат“ повеќе гориво од клима уредот
Во некои случаи, влијанието на отворените прозорци врз потрошувачката на гориво е подрастично од вклучен клима уред, а секако, тоа се должи на отпорот на воздухот... Повеќе
 
 
_ Десет корисни трикови за грижа за автомобилот Корисни Авто-Совети - _
Десет корисни трикови за грижа за автомобилот
Користењето на вашиот автомобил на најефикасен можен начин не се сведува само на потрошувачката на горивото, но, исто така и на повеќе трикови во врска со чувањето и чистењето на автомобилот... Повеќе
 
 
_ Кој има најевтини, а кој најскапи горива на Балканот? Корисни Авто-Совети - _
Кој има најевтини, а кој најскапи горива на Балканот?
Планирате да одите на одмор летово со својот автомобил? Доколку одите некаде на одмор на Балканскиот Полуостров, а многу од Вас веројатно ќе го направат тоа, еве каде да полните и каде да не полните гориво... Повеќе
 
 
_ 10 песни за тестирање на аудио системот во автомобилот Корисни Авто-Совети - _
10 песни за тестирање на аудио системот во автомобилот
По визуелното модифицирање и тјунингот на моторот, секој љубител на автомобили на својата листата на приоритети го има и нагодувањето на аудио системот во возилото, но токму автомобилскиот Hi-Fi отвора многу м... Повеќе
 
 
Opel Astra - 2011 Зошто Opel Astra 1.7 CDTI троши дури 7 литри гориво? Корисни Авто-Совети - Opel Astra - 2011
Зошто Opel Astra 1.7 CDTI троши дури 7 литри гориво?
Прашање често поставувано од сопствениците на овој модел... Повеќе
 
 
_ 20 "што", "кога" и "зошто" при одржувањето на автомобилот Корисни Авто-Совети - _
20 "што", "кога" и "зошто" при одржувањето на автомобилот
Придржувајте се кон советиве, колку што е можно повеќе. Верувајте, автомобилот ќе ви биде благодарен... Повеќе
 
 
Opel Astra GTC Opel Astra GTC - атрактивно купе на кое не му пречат годините Корисни Авто-Совети - Opel Astra GTC
Opel Astra GTC - атрактивно купе на кое не му пречат годините
По скоро десет години Astra купето делува како привлечен и прифатлив половен автомобил... Повеќе
 
 
_ Погледнете како (не) треба да го држите воланот Корисни Авто-Совети - _
Погледнете како (не) треба да го држите воланот
Совети од Koli.com.mk за Вас, за правилно и побезбедно управување со автомобилот... Повеќе
 
 
Audi A6 - 2010 Зошто на моето Audi му се потребни 10 секунди за да запали? Корисни Авто-Совети - Audi A6 - 2010
Зошто на моето Audi му се потребни 10 секунди за да запали?
Освен овој проблем, моторот работи одлично, добро повлекува, не чади и се' е уредно... Повеќе
 
 
Honda Jazz Мал моноволуменец – да или не? Корисни Авто-Совети - Honda Jazz
Мал моноволуменец – да или не?
Како и секој производ, и автомобилите тежнеат да го постигнат она невозможното – да го задоволат секој купувач и да бидат достапни за секој џеб... Повеќе
 
 
 SUV. Рационална или психолошка одлука? Корисни Авто-Совети -
SUV. Рационална или психолошка одлука?
koli.com.mk во следниот период ќе проба да ви долови дел од предностите и недостатоците на купување на поединечни класи на автомобили. ... Повеќе
 
 
_ Вистини и предрасуди околу моторните масла Корисни Авто-Совети - _
Вистини и предрасуди околу моторните масла
Koli.com.mk ќе се обиде еднаш засекогаш да ги разјасни сите факти поврзани со моторните масла... Повеќе
 
 
_ Возење на 40 Целзиусови степени Корисни Авто-Совети - _
Возење на 40 Целзиусови степени
Овие денови кога високите температури едноставно парализираат, треба да запаметите неколку работи кои ќе ви помогнат да се справите со возењето на плус 40 степени. Бидејќи кога е жешко, температурата во автомо... Повеќе
 
 
Volkswagen Golf VI GTI Педалот за гас тропка при менување на брзини Корисни Авто-Совети - Volkswagen Golf VI GTI
Педалот за гас тропка при менување на брзини
Проблем со VW Golf (VI) 1.2 TSI ... Повеќе
 
 
_ Возачки навики кои го продолжуваат векот на автомобилот Корисни Авто-Совети - _
Возачки навики кои го продолжуваат векот на автомобилот
Редовното одржување е клуч за долговечноста, но постојат возачки навики кои доколку ги додадете или отфрлите од вашиот репертоар може да го продолжат животниот век на возилото... Повеќе
 
 
 Дали да користам плински уред во мојот автомобил? Корисни Авто-Совети -
Дали да користам плински уред во мојот автомобил?
Се позасилениот тренд на употреба на возилото и секако постојаниот раст на цената на нафтата, ги зголемува трошоците за превоз... Повеќе
 
 
_ Како да ја проверите вистинската состојба на половен автомобил Корисни Авто-Совети - _
Како да ја проверите вистинската состојба на половен автомобил
Најсигурна варијанта за проверка, покрај задолжителното тест возење, е и носењето на сервис, секогаш кај мајстор кој добро го познавате. Но пред тоа се случи, еве неколку работи што може сами да ги направите... Повеќе
 
 
_ Кај половните автомобили не треба да се верува на километражата Корисни Авто-Совети - _
Кај половните автомобили не треба да се верува на километражата
Ваквите автомобили треба внимателно да ги прегледате, почнувајќи од каросеријата и останатите метални делови, бидејќи тоа се најважните компоненти на секое возило ... Повеќе
 
 
_ Подгответе го автомобилот за летниот период Корисни Авто-Совети - _
Подгответе го автомобилот за летниот период
Се разбира, автомобилот мора да се одржува во текот на годината, но постои редослед по кој треба да се извршат работите, откако по зимскиот период повторно го активирате вашето возило... Повеќе
 
 
Volkswagen Golf VI Технички проблем кај VW Golf: Прашање и совет Корисни Авто-Совети - Volkswagen Golf VI
Технички проблем кај VW Golf: Прашање и совет
Перките на роторот се блокирани поради чадот, при што предизвикуваат зголемување на притисокот и преминување во safe mode ... Повеќе
 
 
Opel Дали дефектен вбризгувач може да го уништи моторот? Корисни Авто-Совети - Opel
Дали дефектен вбризгувач може да го уништи моторот?
Може, бидејќи во ваков случај се создаваат саѓи кои штетно влијаат на многу компоненти од моторот... Повеќе
 
 
_ Како да се препознае половен автомобил кој бил поплавен? Корисни Авто-Совети - _
Како да се препознае половен автомобил кој бил поплавен?
При купувањето на автомобил за кој се сомневате дека бил поплавен треба да посветите внимание на неколку важни детали... Повеќе
 
 
_ Ова се 10-те непишани правила во сообраќајот Корисни Авто-Совети - _
Ова се 10-те непишани правила во сообраќајот
Овие правила треба да се следат. Сите би биле подобри возачи, доколку ги познаваме. Но, проблемот е што не се напишани никаде... Повеќе
 
 
_ Пет алатки за професионално чистење на автомобилот Корисни Авто-Совети - _
Пет алатки за професионално чистење на автомобилот
Само неколкумина сопственици се подготвени да ги завратат ракавите и на темелно чистење на своите „миленици на 4 тркала“ да потрошат половина викенд... Повеќе
 
 
_ Прегревањето може да го уништи моторот Корисни Авто-Совети - _
Прегревањето може да го уништи моторот
Поради високите температури може да се случи да дојде до откажување на регулаторот кој ја контролира работната температура на моторот. Станува збор за вентил кој треба да овозможи доток на разладна течност во ... Повеќе
 
 
_ Како да се оспособи автомобил потопен во поплава? Корисни Авто-Совети - _
Како да се оспособи автомобил потопен во поплава?
Најпрво треба да процените дали поправката ќе се исплати, а ваквиот чекор започнува со оспособување на моторот и електрониката... Повеќе
 
 
_ Без компас – цената главен критериум при изборот на нов автомобил Корисни Авто-Совети - _
Без компас – цената главен критериум при изборот на нов автомобил
Последните резултати од продажбата на нови возила во нашата земја, водат до еден и единствен заклучок – прв критериум кај купувачите е цената, односно тие се одлучуваат најчесто за најевтините модели, и тоа по... Повеќе
 
 
Volkswagen Дали има некакви проблеми со 2,0 TDI моторите на VW (серија 2008 - 2010)? Корисни Авто-Совети - Volkswagen
Дали има некакви проблеми со 2,0 TDI моторите на VW (серија 2008 - 2010)?
Проблем имаше во првата серија на PDE 2,0 TDI дизел агрегати со Siemens инјектори, a Golf VI уште од самиот почеток има CR вбризгување... Повеќе
 
 
_ Како да го подготвите автомобилот за зимскиот одмор? Корисни Авто-Совети - _
Како да го подготвите автомобилот за зимскиот одмор?
Поради опасноста од екстремно ниски температури во овој период од годината, исклучително е важно добро да го опремите и подготвите својот автомобил пред заминување на зимски одмор... Повеќе
 
 
Volkswagen Passat - old VW Passat (2005 - 2010): Еден од најбараните половни седани Корисни Авто-Совети - Volkswagen Passat - old
VW Passat (2005 - 2010): Еден од најбараните половни седани
Некои од вас можеби забележале дека на огласите за половни автомобили доста е застапена првата серија од шестата генерација на VW Passat (произведувана од пролетта 2005-та, до есента 2010-та година)... Повеќе
 
 
Ford Mondeo old Дали Ford Mondeo е со право потценет како половен автомобил? Корисни Авто-Совети - Ford Mondeo old
Дали Ford Mondeo е со право потценет како половен автомобил?
Доколку се сметате за познавач на состојбите на пазарот за половни автомобили, тогаш сигурно знаете дека моделот Mondeo е еден од оние кои иако се доста потценети, сепак на крајот испаѓа дека има многу што да ... Повеќе
 
 
_ Колку ќе платите доколку пајак ви го „собере“ автомобилот? Корисни Авто-Совети - _
Колку ќе платите доколку пајак ви го „собере“ автомобилот?
Во продолжение ви го претставуваме ценовникот за услуги кои што ги извршува ЈП Градски паркинг - Скопје... Повеќе
 
 
Audi Зошто мојот Audi A4 не повлекува? Корисни Авто-Совети - Audi
Зошто мојот Audi A4 не повлекува?
Имам Audi A4 со 96 kW од 2001-ва година во кој е спроведена турбина, а е заменета и брегастата осовина. Значи направен е посериозен сервис, но возилото никако не повлекува. Сите црева се исправни, турбината ра... Повеќе
 
 
Opel Opel Vectra 1,8 на плин губи моќ при додавање на гас Корисни Авто-Совети - Opel
Opel Vectra 1,8 на плин губи моќ при додавање на гас
Проверете дали проблемот се јавува и кога возите на бензин - така полесно ќе го лоцирате дефектот... Повеќе
 
 
Fiat Bravo Пропуштање на антифриз од дотраениот систем за ладење Корисни Авто-Совети - Fiat Bravo
Пропуштање на антифриз од дотраениот систем за ладење
Ваквиот проблем може да го уништи моторот, па затоа се препорачува да се смени ладилникот, цревата и пумпата за течноста за ладење... Повеќе
 
 
_ Како најдобро да го исчистите автомобилот и да го спречите неговото пропаѓање Корисни Авто-Совети - _
Како најдобро да го исчистите автомобилот и да го спречите неговото пропаѓање
Шест корисни совети од koli.com.mk... Повеќе
 
 
_ Како да се врати силата на акумулаторот Корисни Авто-Совети - _
Како да се врати силата на акумулаторот
Ако вашиот акумулатор е празен, најдобро е преку ноќ го внесете дома и да го приклучите на полнач, а веќе наредното утро ќе биде сосема друга приказна... Повеќе
 
 
_ Ви треба совет за купување автомобил? Контактирајте не! Корисни Авто-Совети - _
Ви треба совет за купување автомобил? Контактирајте не!
И покрај сите можности на нашиот веб портал, како описните текстови, споредбите на ниво на цена, опрема, предности и недостатоци и оценки, некогаш е потребен совет од прва рака при изборот на нов автомобил... Повеќе
 
 
_ Зимски гуми – погледнете зошто се неопходни! Корисни Авто-Совети - _
Зимски гуми – погледнете зошто се неопходни!
Koli.com.mk Ве советува – за безбедно возење во зимски услови... Повеќе
 
 
_ Сè што треба да знаете за зимските гуми Корисни Авто-Совети - _
Сè што треба да знаете за зимските гуми
Сезоната е веќе започната, а повеќе информации никогаш не се на одмет. Проверете!... Повеќе
 
 
_ 10 најголеми грешки при одржувањето на автомобилот Корисни Авто-Совети - _
10 најголеми грешки при одржувањето на автомобилот
Koli.com.mk ви ги потенцира, за да не ги направите... Повеќе
 
 
 Совети: Како да заштедите гориво? Корисни Авто-Совети -
Совети: Како да заштедите гориво?
На денешниве цени, овие совети, не надеваме, ќе Ви бидат повеќе од добредојдени... Повеќе
 
 
 Планирате пат на море? Еве каде да полните гориво Корисни Авто-Совети -
Планирате пат на море? Еве каде да полните гориво
Koli.com.mk Ве советува каде е најефтино горивото на Балканот, со цел да заштедите... Повеќе
 
 
 Проверете го автомобилот пред тргнување на пат Корисни Авто-Совети -
Проверете го автомобилот пред тргнување на пат
Koli.com.mk, иако ги повторува повеќекратно овие совети, не е на одмет уште еднаш – проверките имаат многу позитивни страни... Повеќе
 
 
 Казната за неврзан појас во Грција е 350 евра Корисни Авто-Совети -
Казната за неврзан појас во Грција е 350 евра
Планирате одмор во странство? Koli.com.mk Ве предупредува да внимавате на сообраќајните прописи, затоа што казните се огромни... Повеќе
 
 
 5 совети како да заштедите гориво на летните патувања Корисни Авто-Совети -
5 совети како да заштедите гориво на летните патувања
Наместо за гориво, парите можете да ги искористите за нешто друго... Повеќе
 
 
 Ве советуваме – менувајте ги потрошните делови навреме Корисни Авто-Совети -
Ве советуваме – менувајте ги потрошните делови навреме
Масло, филтри, гуми, гумени црева, течности.. Сите тие имаат рок на траење... Повеќе
 
 
 Пронајдете го вистинскиот сервис за Вашиот автомобил Корисни Авто-Совети -
Пронајдете го вистинскиот сервис за Вашиот автомобил
Koli.com.mk Ве советува како да го направите тоа. Внимавајте каде го сервисирате автомобилот... Повеќе
 
 
Audi R8 Како да го измиете автомобилот, без да го оштетите? Корисни Авто-Совети - Audi R8
Како да го измиете автомобилот, без да го оштетите?
Совети преку видео, од професионалец. Не е кратко видеото, но вреди... Повеќе
 
 
 Подгответе го вашиот автомобил за летото Корисни Авто-Совети -
Подгответе го вашиот автомобил за летото
5 совети од Koli.com.mk како вашиот автомобил да биде во тип-топ состојба дури и во жешките летни денови... Повеќе
 
 
 10 совети доколку патувате за Велигденските празници Корисни Авто-Совети -
10 совети доколку патувате за Велигденските празници
Добро испланирајте, проверете го возилото и бидете спремни за доцнења... Повеќе
 
 
 Не верувајте на бројките од километражата Корисни Авто-Совети -
Не верувајте на бројките од километражата
Километражата е вратена најмалку на секој трет половен автомобил... Повеќе
 
 
Volkswagen Transporter Комби Со Start-Stop системот заштеда на гориво дури и до 10% Корисни Авто-Совети - Volkswagen Transporter Комби
Со Start-Stop системот заштеда на гориво дури и до 10%
Вистина или мит?... Повеќе
 
 
 Совети: Зошто треба да се променат зимските пневматици? Корисни Авто-Совети -
Совети: Зошто треба да се променат зимските пневматици?
Иако обврската за поседување на зимска опрема во автомобилите и лесните теренски возила повеќе не важи, забележавме дека голем број на автомобили и понатаму се возат со зимски пневматици... Повеќе
 
 
 Како да ја подобрите економичноста за 20%? Корисни Авто-Совети -
Како да ја подобрите економичноста за 20%?
Помеѓу деветте совети за поекономично возење го сретнавте оној секогаш стандардниот – да возите побавно. Во овој текст пошироко ќе го елаборираме него за да ви одговориме на прашањето колку е тој реален, однос... Повеќе
 
 
 Мали зимски подготовки Корисни Авто-Совети -
Мали зимски подготовки
Последниве години се понеизвесно е кога ке почне "вистинската" зима. За да не не изненади како комуналните претпријатија во земјава што ги изненадува снег во декември (ај да е во јуни и ке ги разберам), ред е ... Повеќе
 
 
 Како да избегнете казна за пребрзо возење? Корисни Авто-Совети -
Како да избегнете казна за пребрзо возење?
Со оглед на тоа дека полицијата се почесто “тренира строгост“, добредојдена е секоја мала умешност мудро да се избегнат потенцијалните казни, а сепак да се стигне на време... Повеќе
 
 
 Подгответе го автомобилот за топлото време Корисни Авто-Совети -
Подгответе го автомобилот за топлото време
Автомобилот не бара посебна нега само во зима. И во потоплите денови потребни се неколку зафати на вашиот љубимец, како тој би се задржал во најдобра кондиција.... Повеќе
 
 
 Како да избегнете и спречите измама? Корисни Авто-Совети -
Како да избегнете и спречите измама?
Постојат многу можности за измама кои ги користат неодговорните и неморалните поединци, за полесно да стигнат до пари. Таква ситуација може да се случи при купување н автомобил, особено половен, кога незапозна... Повеќе
 
 
 9 совети за поекономично возење Корисни Авто-Совети -
9 совети за поекономично возење
Со оглед на скромниот домашен буџет, староста на нашиот возен парк и се поголемата загаденост н животната средина, штедливите навики и поефикасните техники на возење ни се крајно неопходни. Кога на сите аргуме... Повеќе
 
 
 Продолжете го векот на моторот! Корисни Авто-Совети -
Продолжете го векот на моторот!
Популарниот руски адитив за негување на моторите со внатрешно согорување, Универзален Модификатор, добива нова подобрена верзија, наречена Плус, која дополнително придонесува за намаленото абење на моторот.... Повеќе
 
 
 Magnofuel: Намалете ја потрошувачката за 15% и повеќе! Корисни Авто-Совети -
Magnofuel: Намалете ја потрошувачката за 15% и повеќе!
Хитот на западот, германскиот уред за подобрување на согорувањето MagnoFuel достапен е и на нашиот пазар! Со него, потрошувачката на гориво се намалува и над 15%, а воедно и количеството на штетни издувни гасо... Повеќе
 
 


Страна со резултати

ПРЕТХОДНА СЛЕДНА
 Најпопуларни
 
Дали да користам плински уред во мојот автомобил?

Повеќе >
 Дали да користам плински уред во мојот автомобил?
 
Golf 1.9 TDI или 308 2.0 HDi?
Дали со вградување плин се оштетува моторот?
(Видео)Разладете го автомобилот кој стоел на сонце во летниве жештини и тоа за само 10 секунди!
6 работи за моторните масла кои досега не сте ги знаеле
Вистини и предрасуди околу моторните масла
Добро е да се знае: Како борд-компјутерот ја мери потрошувачката на гориво?
Ова се 10-те непишани правила во сообраќајот
Добро е да се знае: - штедењето понекогаш скапо кошта!
Како правилно се менува тркалo на автомобилот?
Архива на Корисни Авто-Совети


Тестови
 
_  
_ Истражување: Како се менува автономијата на електричните автомобили во зависност од брзината на движење. Истражување: Како се менува автономијата на електричните автомобили во зависност од брзината на движење.
Прочитајте
Peugeot  301
Peugeot 301 Тест - Редизајниран Peugeot 301 Тест - Редизајниран Peugeot 301
Прочитајте
Ford  Ranger
Ford Ranger Тест - Ford Ranger Тест - Ford Ranger
Прочитајте
 
Види ги сите Тестови
 


Возевме
 
Ford  Transit Connect
Ford Transit Connect Возевме: Ford Transit прв со новите супер економични, моќни и тивки EcoBlue дизел мотори Возевме: Ford Transit прв со новите супер економични, моќни и тивки EcoBlue дизел мотори
Прочитајте
Peugeot  308
Peugeot 308 Возевме: Peugeot 1.6 HDi CSS Performance Tuning Возевме: Peugeot 1.6 HDi CSS Performance Tuning
Прочитајте
Ford  Focus ST
Ford Focus ST Ексклузивно: возевме Ford Focus ST Ексклузивно: возевме Ford Focus ST
Прочитајте
Suzuki  S-Cross - old
Suzuki S-Cross - old Suzuki S-Cross: Сериозен конкурент во компактната SUV класа Suzuki S-Cross: Сериозен конкурент во компактната SUV класа
Прочитајте
Peugeot  508
Peugeot 508 Нов, поголем и поштедлив - Peugeot 508 - сериозна конкуренција на најдобрите во класата Нов, поголем и поштедлив - Peugeot 508 - сериозна конкуренција на најдобрите во класата
Прочитајте
 
Види ги сите Возевме
 


Одберете нов автомобил