дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ        НАЈНОВИ МОДЕЛИ        НАЈПОПУЛАРНИ       ТЕСТ       ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ       СПОРЕДБИ       САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
 
Тест
   
_ Истражување: Како се менува автономијата на електричните автомобили во зависност од брзината на движење. Истражување: Како се менува автономијата на електричните автомобили во зависност од брзината на движење.

Германската компанија чија главна активност е изнајмување на автомобили, организираше интересен тест. Имено, тие ги споредуваа електричните автомобили при различни постојани брзини на движење на локалните автопати, со изност од 130 километри на час на првиот тест и уште 150 км / ч за вториот. Тесто...

fotografii фотографии 1 Фотографии komentari коментари 0 Коментари video видео Видео

 
Автомобили
Тест
Премиера
Возевме
Споредби
Саеми
Идни модели
 
Магазин
Тема
Колумна
Технологија
Интервју
Историјат
Фото на денот
Инфо
 
Совети
Водич при купување на авт.
Корисни совети
За безбедност
ТОП 5
 
Кратки Новости
Македонија
Новитети
Супер Автомоб.
Концепти
Хибриди
Идни модели
Награди
Тјунинг
Маркет / Бизнис
Безбедност
Занимливости
 
Вие кажавте
Прашања & Одг.
Вие кажавте
 
Сите марки
_
Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Chery
Chrysler
Citroën
Dacia
Daihatsu
DFM
Dodge
DS
Ferrari
Fiat
Fisker
Ford
Great Wall
Gumpert
Honda
Hyundai
Infiniti
Isuzu
Iveco
Jaguar
Jeep
KIA
Koenigsegg
Lada
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lifan
Lincoln
Lotus
Mahindra
Maserati
Maybach
Mazda
McLaren
Mercedes-Benz
MINI
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Proto
Renault
Rinspeed
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Škoda
Smart *
Ssang Yong
Subaru
Suzuki
Tesla
Tofas
Toyota
Trabant
Tushek 2
Venturi
Volkswagen
Volvo
Yamaha
Zastava
 
_ Истражување: Како се менува автономијата на електричните автомобили во зависност од брзината на движење. Тест - _
Истражување: Како се менува автономијата на електричните автомобили во зависност од брзината на движење.
Германската компанија чија главна активност е изнајмување на автомобили, организираше интересен тест. Имено, тие ги споредуваа електричните автомобили при различни постојани брзини на движење на локалните авто... Повеќе
 
 
Peugeot 301 Тест - Редизајниран Peugeot 301 Тест - Peugeot 301
Тест - Редизајниран Peugeot 301
Автомобилот кој со голем успех поминува кај македонските купувачи го дочека и првиот редизајн. Вметнувајќи го новиот корпоративен идентитет на марката, особено во предниот дел, сега 301 изгледа малку полуто и ... Повеќе
 
 
Ford Ranger Тест - Ford Ranger Тест - Ford Ranger
Тест - Ford Ranger
Ако треба да потенцираме модел кој е олицетвроение на американските пик-ап стандарди, тоа секако би бил Ranger-от на Ford. ... Повеќе
 
 
Toyota C-HR Тест: Toyota C-HR Hybrid е фенси урбан SUV со висока технологија Тест - Toyota C-HR
Тест: Toyota C-HR Hybrid е фенси урбан SUV со висока технологија
Toyota и порано знаела да изненади со дизајн на некој свој автомобил, но C-HR ги качува работите на едно друго ниво – најмалиот SUV на Toyota потсетува неодоливо на концептот на кој е базиран и е вистинско осв... Повеќе
 
 
Alfa Romeo Giulia 2019 Тест - Alfa Romeo Giulia Тест - Alfa Romeo Giulia 2019
Тест - Alfa Romeo Giulia
Ако некому се досадни конкурентите од светото германско тројство како BMW Серија 3, Mercedes C-Class или Audi A4, нивна против-тежа доаѓа земјата на емоциите, во ликот и делото на Alfa Romeo Giulia. Тука е за... Повеќе
 
 
Peugeot 2008 Тест - Peugeot 2008 Тест - Peugeot 2008
Тест - Peugeot 2008
Растечката популарност на малите градски кросовери е причина произведувачите да ја шират гамата на својата понуда и да завземаат крајно сериозен пристап кон ваквите модели ... Повеќе
 
 
Suzuki Ignis Тест Suzuki Ignis - Забавeн и практичен компактен SUV Тест - Suzuki Ignis
Тест Suzuki Ignis - Забавeн и практичен компактен SUV
Во период кога речиси секој авто-производител влегува сериозно во сегментот на SUV модели, без оглед дали се работи за поголем или помал модел, Suzuki тоа го прави спремен повеќе од било кој. ... Повеќе
 
 
Suzuki Swift Тест Suzuki Swift - Повторно најдобар во класата Тест - Suzuki Swift
Тест Suzuki Swift - Повторно најдобар во класата
Судејќи според актуелната гама на автомобили, реално било да го прогласиме Suzuki за вистински специјалист кога се во прашање градските автомобили. Во моментов има дури 4 извонредни мали модели - Celerio, Igni... Повеќе
 
 
Toyota RAV 4 - Hybrid 2012 Тест: Toyota RAV4 Hybrid - повеќе од успешен фејслифт Тест - Toyota RAV 4 - Hybrid 2012
Тест: Toyota RAV4 Hybrid - повеќе од успешен фејслифт
Првиот компактен SUV, кој во 90-тите години буквално го почна лудилото на денес најпопуларниот вид на возила на пазарот, неодамна доживеа длабок фејслифт. За прв пат, RAV4 се нуди со хибриден погон, кој е исти... Повеќе
 
 
Citroën C3 ТЕСТ - Новиот Citroen C3 Тест - Citroën C3
ТЕСТ - Новиот Citroen C3
Со модерен израз, но и традиционални француски comfort-first вредности, Citroen на голема врата ја носи третата генерација на C3. ... Повеќе
 
 
Toyota Corolla Тест: Toyota Corolla 2016 D4-D – половина век успешна приказна Тест - Toyota Corolla
Тест: Toyota Corolla 2016 D4-D – половина век успешна приказна
Во време кога електричните и хибридните возила ги освојуваат насловните страници, еден друг автомобил ги освојува срцата на купувачите... Повеќе
 
 
Suzuki Baleno Тест: Suzuki Baleno SHVS е најпогоден хибрид за македонскиот купувач Тест - Suzuki Baleno
Тест: Suzuki Baleno SHVS е најпогоден хибрид за македонскиот купувач
Најновиот модел во понудата на Suzuki сега доаѓа и во „блага“ хибридна верзија, која на хартија ветува карактеристики кои би биле перфектни за македонскиот купувач – ниска потрошувачка и евтино одржување... Повеќе
 
 
Volvo S90 Трн во окото на Германците - Volvo S90 - Тест Тест - Volvo S90
Трн во окото на Германците - Volvo S90 - Тест
Volvo S90 е најновиот модел од бизнис класата на шведската компанија, кој ветува дека ќе ги наследи сите квалитети на поголемиот XC90, во уште едно минималистички дизајнирано луксузно пакување... Повеќе
 
 
Lexus RX - 2016 Тест: Lexus RX450h – софистициран господин во оригами одело Тест - Lexus RX - 2016
Тест: Lexus RX450h – софистициран господин во оригами одело
Уште еден Lexus, уште еден „оригами“ стајлинг со остри, агресивни линии и уште еден хибриден погон... Дали RX450h донесува нешто што досега го немаме видено во јапонскиот луксузен бренд?... Повеќе
 
 
Toyota Avensis Тест: Toyota Avensis 2.0 D4-D – повеќе од фејслифт Тест - Toyota Avensis
Тест: Toyota Avensis 2.0 D4-D – повеќе од фејслифт
Јапонскиот производител веќе втор пат го освежува својот модел од средната класа, но како што можевме да откриеме, овој пат се работи за нешто повеќе од само фејслифт – Avensis стана вистински подобар автомоби... Повеќе
 
 
BMW Серија 7 - 2012 Тест: BMW 730Ld – минималистички луксуз обвиен со тон напредна технологија Тест - BMW Серија 7 - 2012
Тест: BMW 730Ld – минималистички луксуз обвиен со тон напредна технологија
И после многу обиди на конкуренцијата за симнување од тронот, Mercedes-Benz S Class остана на врвот во класата – се до лансирањето на новата генерација на BMW Серија 7, која имавме можност да ја тестираме и ко... Повеќе
 
 
Fiat Tipo Sedan Тест: Fiat Tipo 1.3 MJT – перфектниот автомобил за македонскиот купувач Тест - Fiat Tipo Sedan
Тест: Fiat Tipo 1.3 MJT – перфектниот автомобил за македонскиот купувач
Fiat се враќа на своите корени со новото Tipo, кое покрај побудувањето на носталгија, нуди исклучителен сооднос на вложено – добиено, со особено голем печат на просторот, функционалноста и удобноста.... Повеќе
 
 
Audi A4 Тест – Audi A4 2.0 TDI S Tronic – господинот во класата Тест - Audi A4
Тест – Audi A4 2.0 TDI S Tronic – господинот во класата
Ова е новиот Audi A4. Многумина од вас тоа веројатно и нема да може да го забележат, а може и да згрешат дека се работи за Audi A6 или пак A3 седан. Сепак, тоа не значи дека овој модел не е скок во однос на пр... Повеќе
 
 
Peugeot 208 Тест – Peugeot 208 Pure Tech – перфектен спој на стилот со функционалноста Тест - Peugeot 208
Тест – Peugeot 208 Pure Tech – перфектен спој на стилот со функционалноста
Една од најуспешните приказни во ниската класа во Европа секако е онаа на Peugeot моделите од серијата 200, која со новиот 208 најдобро покажува зошто купувачите често се одлучуваат за овие модели... Повеќе
 
 
Volvo XC90 Тест: Volvo XC90 D5 – Скандинавска перфекција Тест - Volvo XC90
Тест: Volvo XC90 D5 – Скандинавска перфекција
Легендарната безбедност на Volvo, преточена во исклучително луксузен, простран и функционален SUV – XC90 е првиот модел од новата гама на шведскиот производител кој најавува многу посветла иднина... Повеќе
 
 
Fiat 500X CityLook Тест: Fiat 500 X Off Road 2.0 – неодоливо шармантен SUV Тест - Fiat 500X CityLook
Тест: Fiat 500 X Off Road 2.0 – неодоливо шармантен SUV
Во стилот на италијанската посебност, новиот Fiat 500 X е еден уникатен мал SUV, со дизајн и пристап кои ќе го стоплат и најладното срце, но и одлична функционалност и практичност, каква што се очекува од еден... Повеќе
 
 
Suzuki Vitara Тест – Suzuki Vitara 1.6 4WD Тест - Suzuki Vitara
Тест – Suzuki Vitara 1.6 4WD
Последнава деценија, SUV автомобилите доживеаја досега невидена експанзија, но воглавно, тоа се автомобили кои се базираат на платформа на некој патнички автомобил, малку подигнати од земјата. Не и моделите на... Повеќе
 
 
Toyota Auris Hybrid Тест: Toyota Auris Hybrid - со тишина и опуштеност до висока економичност Тест - Toyota Auris Hybrid
Тест: Toyota Auris Hybrid - со тишина и опуштеност до висока економичност
Хибридниот погон во Toyota веќе не е ексклузивитет. Достапен е уште во моделот од ниската класа Yaris, како и во компактот Auris и е тука за да остане. ... Повеќе
 
 
Opel Insignia Тест на користен автомобил - Opel Insignia 2.0 CDTi Тест - Opel Insignia
Тест на користен автомобил - Opel Insignia 2.0 CDTi
Моделот од средната класа на Opel е исклучително популарен кај нас, како за купувачите на нови, така и за купувачите на користени автомобили. ... Повеќе
 
 
Ford Kuga MCA Тест – Ford Kuga 2.0 TDCi 4WD Тест - Ford Kuga MCA
Тест – Ford Kuga 2.0 TDCi 4WD
Моделот кој ја донесе динамиката и агилноста на компактите во SUV класата, стигна и до втората генерација. Новата Kuga ветува многу поголема функционалност и простор во внатрешноста, која недостасуваше кај пре... Повеќе
 
 
Citroën C4 Cactus Тест – Citroen C4 Cactus 1,6 Blue HDi Тест - Citroën C4 Cactus
Тест – Citroen C4 Cactus 1,6 Blue HDi
Првото прашање кое ќе го поставите за овој необичен автомобил е секако „што е ова?“. И нема да можеме да ви дадеме директен одговор. Најблизу е дека се работи за Cactus. Модел кој е единствен во светот момента... Повеќе
 
 
Ford Mondeo Тест – Ford Mondeo 2.0 TDCI Titanium Тест - Ford Mondeo
Тест – Ford Mondeo 2.0 TDCI Titanium
За прв пат, натпреварувачот од средната класа на Ford ќе настапи како глобален модел, кој ќе треба да ги задоволи вкусовите на купувачите на сите континенти. Со поагресивен дизајн, нова моторизација и целосно ... Повеќе
 
 
Toyota Yaris Тест – Toyota Yaris 1.0 VVT-i Тест - Toyota Yaris
Тест – Toyota Yaris 1.0 VVT-i
Иако не е целосно нов модел, барем однадвор, освежениот Yaris изгледа многу поагресивно, поспортски и генерално далеку подопадливо од претходникот. Од Toyota велат дека има и промени под убавото лице и тоа нам... Повеќе
 
 
Volkswagen Passat Тест – VW Passat 2.0 BiTDi 240 Тест - Volkswagen Passat
Тест – VW Passat 2.0 BiTDi 240
Моделот од средната класа на Volkswagen, станува се поважен за производителот, пред се благодарение на можноста токму тука да ги покаже сите нови технологии на кои работи... Повеќе
 
 
Peugeot 508 Тест – Peugeot 508 2.0 HDi Тест - Peugeot 508
Тест – Peugeot 508 2.0 HDi
Знаменосецот на францускиот бренд, го доби и првиот фејслифт, кој донесе нов и посвеж дизајн, но и подобрувања во квалитетот на возењето и внатрешноста, нешто што имавме можност да го тестираме претходниве нек... Повеќе
 
 
Toyota Aygo Тест – Toyota Aygo X-Wave Тест - Toyota Aygo
Тест – Toyota Aygo X-Wave
Фенси, спортски, супер модерно, новото Aygo искрши изненадувачки многу вратови по скопските улици. Моделот X-Wave со панорамски покрив, кој го имавме на тест, дополнително ги заинтересира случајните минувачи и... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz A-Class 2012 Тест – Mercedes-Benz A-Class - 2012 Тест - Mercedes-Benz A-Class 2012
Тест – Mercedes-Benz A-Class - 2012
„Еј, види новата A класа!“ -ова беа извиците на многу минувачи по улиците, но многу од нив и не ја препознаа. Многу коментари беа „види, ново Mercedes купе“... Епа, не е купе, ама личи ѓаволски блиску до едно.... Повеќе
 
 
Peugeot 508 Тест – Peugeot 508 1.6 THP Тест - Peugeot 508
Тест – Peugeot 508 1.6 THP
Целосно нова номенклатура и целосно нова идеологија. 508 не само што ја наследува 407-ката, туку и внесува елементи карактеристични за повисоката класа, во која своевремено се натпреваруваше 607... Повеќе
 
 
Volkswagen Golf VII Тест – VW Golf VII 2.0 TDI Тест - Volkswagen Golf VII
Тест – VW Golf VII 2.0 TDI
Новиот Golf. Ова ќе го слушаме уште многу години и уште многу генерации. Ќе слушаме и за тоа како едни го обожаваат, а други не можат да го смислат, како е само еволуција на стариот модел, како е премногу конз... Повеќе
 
 
Škoda Rapid Тест – Skoda Rapid 1.2 TSI Тест - Škoda Rapid
Тест – Skoda Rapid 1.2 TSI
До вчера беше Octavia, сега е Rapid. Не, чекај, па има и нова Octavia… Навистина, можеби делува малку збунувачки, но има причина зошто Skoda лансираше два различни седани со слични димензии... Повеќе
 
 
Toyota Yaris Тест – Toyota Yaris 1.0 VVT-i Genius Тест - Toyota Yaris
Тест – Toyota Yaris 1.0 VVT-i Genius
Најуспешниот модел на Toyota на европскиот пазар ја доживеа и третата генерација, која конечно ќе се обиде да го привлече и посилниот пол... Повеќе
 
 
Peugeot 308 Тест – Peugeot 308 1.6 HDi Тест - Peugeot 308
Тест – Peugeot 308 1.6 HDi
Поставен на целосно новата платформа на PSA групацијата, новиот конкурент во компакната класа на Peugeot, го задржа само името од претходникот, што, барем досега, не беше пракса, но со ветување дека ќе биде на... Повеќе
 
 
Citroën C4 Тест – Citroen C4 1.6 HDI Тест - Citroën C4
Тест – Citroen C4 1.6 HDI
Ако бензинецот не импресионираше со лежерното возење, дизелската С4-ка тоа го прави уште подобро... Повеќе
 
 
Hyundai i30 Тест – Hyundai i30 Тест - Hyundai i30
Тест – Hyundai i30
Исто име, но сосема нов модел. Новиот i30 во голема мера ги оправдува фабричките најави за подобрување на популарниот компакт, во сите аспекти. ... Повеќе
 
 
Suzuki S-Cross Тест - Suzuki S-Cross Тест - Suzuki S-Cross
Тест - Suzuki S-Cross
Освен што во името содржи SX4, новиот компактниот кросовер на Suzuki, SX4 S-Cross, речиси во ништо не наликува на својот претходник. Порасна малку, но се уште е во границите на должина од 4,3 метри... Повеќе
 
 
Porsche Cayenne Тест – Porsche Cayenne Diesel Тест - Porsche Cayenne
Тест – Porsche Cayenne Diesel
Втората генерација на еден од најконтроверзните SUV-а на своето време, односно првиот теренец на производител кој до тогаш правеше само спортски автомобили... Повеќе
 
 
Citroën C-Elysee Тест – Citroen C-Elysee HDi 90 Exclusive Тест - Citroën C-Elysee
Тест – Citroen C-Elysee HDi 90 Exclusive
Димензии на автомобил од средната, цена на автомобил од ниската класа и сето тоа помешано со француски стил и внимание на деталите. Дефинитивно, роден е најдобриот достапен седан на пазарот – C-Elysee е исклуч... Повеќе
 
 
Ford Focus Тест – Ford Focus 1.6i Ambiente Тест - Ford Focus
Тест – Ford Focus 1.6i Ambiente
Несекојдневниот дизајн, овој пат наменет за сите светски пазари, крие еден нов Focus, кој веќе не претендира да биде најатлетскиот модел во класата. Напротив, тој е сега смирен џентлмен.... Повеќе
 
 
Honda CR-V Тест – Honda CR-V Тест - Honda CR-V
Тест – Honda CR-V
Голем, функционален и удобен, CR-V секогаш беше изборот на оние кои сакаа голем крстосувач, со безбедноста која ја нуди погонот на сите четири тркала... Повеќе
 
 
Toyota Corolla Тест – Toyota Corolla D4-D Тест - Toyota Corolla
Тест – Toyota Corolla D4-D
Најпродаваниот автомобил на сите времиња, ја доби својата 11-та реинкарнација. Неколку пати со променет пристап во конструирањето, но секогаш со истата премиса – да биде перфектниот автомобил за фамилијарните ... Повеќе
 
 
Renault Clio Тест – Renault Clio 0.9 TCe Тест - Renault Clio
Тест – Renault Clio 0.9 TCe
Со целосно нов дизајн, наменет да ги раздвижи чувствата на најмладите, новото Clio е вистинско освежување во ниската класа... Повеќе
 
 
Peugeot 301 Тест – Peugeot 301 1.2 VTi Тест - Peugeot 301
Тест – Peugeot 301 1.2 VTi
Откако имавме можност да го тестираме братскиот модел, C-Elysee, во дизел верзија, овој пат имавме можност да ја пробаме и бензинската верзија и тоа на Peugeot 301... Повеќе
 
 
Mazda 3 Тест – Mazda 3 Тест - Mazda 3
Тест – Mazda 3
SkyActiv. Возење со помош на небото. Или воздухот. Како и да е, Mazda, веројатно како осамен каубој, ќе остане верна на атмосферата за своите бензински мотори и ќе одолее на вградувањето на турбо полначи и ќе ... Повеќе
 
 
Škoda Octavia Тест – Skoda Octavia 1.2 TSI Тест - Škoda Octavia
Тест – Skoda Octavia 1.2 TSI
Golf од Чешка – често можеме да слушнеме кај нас. Еден од најпопуларните „седани“ на нашиот пазар, во новата генерација се базира на платформата на Golf 7, со ветување за подобрување на удобноста и возните сво... Повеќе
 
 
Seat Leon Тест – Seat Leon 1.6 TDI Тест - Seat Leon
Тест – Seat Leon 1.6 TDI
Поставен на новата платформа на Volkswagen, со дизајн кој ќе ги освои срцата скоро на сите кои ќе го погледнат и делумно пониска цена од Golf 7, Seat Leon изгледа како вистински убиец на најпопуларните модели ... Повеќе
 
 
Honda Civic Тест – Honda Civic 1,4 Тест - Honda Civic
Тест – Honda Civic 1,4
По изведбата со 1,8 литарскиот бензинец, на тест го добивме и 1,4 литарскиот мотор, кој е пред се наменет за оние кои сакаат да ја заштедат и последната капка гориво.... Повеќе
 
 
Porsche Panamera Тест – Porsche Panamera S E-Hybrid Тест - Porsche Panamera
Тест – Porsche Panamera S E-Hybrid
Porsche. И на струја и на бензин. И спортско и луксузно. И брзо и економично. Хибридната верзија на Panamera, е вистински технолошки бисер, збир на целото знаење на инженерите на брендот, собрани во еден автом... Повеќе
 
 
Lexus IS Тест – Lexus IS300h F Sport Тест - Lexus IS
Тест – Lexus IS300h F Sport
Може ли автомобил со почетна цена од 38.500 евра да се нарече ексклузивен? Ако цениме по возачот на Audi A8, кој не застана за да не праша за автомобилот, како и многуте други заинтересирани минувачи, новиот I... Повеќе
 
 
Fiat Panda Тест – Fiat Panda 1,2 Тест - Fiat Panda
Тест – Fiat Panda 1,2
Исклучително привлечна, со шарм кој може да понуди само италијански автомобил, новата Panda е дизајнирана така да ги задоволи потребите на модерниот млад човек, особено со флексибилноста на патничкиот простор,... Повеќе
 
 
Peugeot 2008 Тест - Peugeot 2008 1.6 eHDi Тест - Peugeot 2008
Тест - Peugeot 2008 1.6 eHDi
Малите, урбани теренци земаат се поголем замав, благодарение на функционалноста и комфорот во внатрешноста, подобрената проодност, но и на авантуристичкиот и модерен карактер... Повеќе
 
 
Toyota RAV 4 2012 Тест – Toyota RAV4 2.2 D4-D Тест - Toyota RAV 4 2012
Тест – Toyota RAV4 2.2 D4-D
Првиот лесен теренец, а воедно и најпродаваниот SUV во историјата, ја доживеа својата четврта генерација. Отсекогаш наменет за оние со подинамичен стил на живот, новиот RAV 4 ќе се обиде да биде пофункционален... Повеќе
 
 
Ford Fiesta 2014 Тест – Ford Fiesta 1.4i Тест - Ford Fiesta 2014
Тест – Ford Fiesta 1.4i
Освежена со “Aston Martin” маската како кај новиот Mondeo, Fiesta ќе се обиде со уште поекстравагантен стил и настап да се задржи при врвот на класата... Повеќе
 
 
Peugeot 208 Тест – Peugeot 208 1.6 HDi Тест - Peugeot 208
Тест – Peugeot 208 1.6 HDi
Неодоливо достапен, неодоливо шармирачки. Ова ги краси скоро сите модели во серијата „200“ на Peugeot... Повеќе
 
 
Suzuki Jimny Тест - Suzuki Jimny - Facelift Тест - Suzuki Jimny
Тест - Suzuki Jimny - Facelift
Последниот од својот вид, автомобилот кој тврдоглаво пркоси на трендот на новите шминкерски SUV модели доживеа facelift - изменета предна маска, намалена потрошувачка и секако намалена емисија на штетни гасови... Повеќе
 
 
Toyota Auris Тест – Toyota Auris 1.6 Valvematic Тест - Toyota Auris
Тест – Toyota Auris 1.6 Valvematic
Чекај, ова е новиот Auris? Такви беа коментарите на новиот, подинамичен дизајн, кој нема ама баш никаква допирна точка со тој на претходникот... Повеќе
 
 
Jeep Grand Cherokee Тест – Jeep Grand Cherokee Тест - Jeep Grand Cherokee
Тест – Jeep Grand Cherokee
SUV автомобилите се множат како кинеската популација – секој производител има неколку во понудата. Густо е и во највисоката класа – натпреварувач има од секој премиум производител, па и пошироко. ... Повеќе
 
 
Volvo V40 Тест – Volvo V40 Тест - Volvo V40
Тест – Volvo V40
Денес, кога ќе се помисли на премиум компакт, прво што ќе падне на ум се веројатно трите германски конкуренти, но не и Volvo. Неоправдано секако – Volvo неколку пати се обиде во овој сегмент, дури и пред три д... Повеќе
 
 
Suzuki Swift Sport 2012 Тест – Suzuki Swift Sport Тест - Suzuki Swift Sport 2012
Тест – Suzuki Swift Sport
Да појасниме тука некои работи – во Formula 1, секогаш е најдобар болидот со најдобра шасија, а не оној со најсилен мотор... Всушност, тајната секогаш лежи во кривините, а неа, од малечките спортисти, знае да ... Повеќе
 
 
Lexus GS Тест - Lexus GS 450h - Потрага по перфекција Тест - Lexus GS
Тест - Lexus GS 450h - Потрага по перфекција
“Pursuit of perfection” или „Во потрага по перфектното“... Така маркетинг агентите на Lexus ги претставуваат автомобилите на брендот... Повеќе
 
 
Toyota GT-86 Тест – Toyota GT 86 Тест - Toyota GT-86
Тест – Toyota GT 86
Направен од вљубеници, за вљубеници во автомобилите, GT 86 е тотална спротивност на она што досега го правеше компанијата. Со моќ да допре во најдлабоките адреналински пори, првиот спортист на Toyota по многу ... Повеќе
 
 
Great Wall Voleex C10 Тест – Great Wall Voleex Тест - Great Wall Voleex C10
Тест – Great Wall Voleex
Може да зборуваме и да критикуваме колку сакаме, ама кинеските автомобили полека но сигурно заземаат дел од колачот на пазарите низ светов... Повеќе
 
 
Citroën DS4 Тест – Citroen DS4 200 Sport Chic Тест - Citroën DS4
Тест – Citroen DS4 200 Sport Chic
Еден од трите премиум модели на Citroen, DS4, и тоа како изненади во очекувањата. Навидум различен од C4 помалку во дизајнот и многу во опремата, тестот покажа дека DS4 има поинаков карактер - многу спортски, ... Повеќе
 
 
Honda Civic Тест – Honda Civic 1.8 Sport Тест - Honda Civic
Тест – Honda Civic 1.8 Sport
Неодоливо сличен дизајн и надвор и внатре, исти мотори како претходникот... Дали навистина се работи за нов Civic или е само еволуција на стариот модел? Сеедно, и овој Civic е совршенство само за себе, секако ... Повеќе
 
 
Volvo XC60 Тест – Volvo XC60 D5 Тест - Volvo XC60
Тест – Volvo XC60 D5
За оние што сакаат премиум SUV, а не сакаат ниту еден од развиканото германско тројство, тука е Volvo XC60... Повеќе
 
 
Volvo C30 Тест – Volvo C30 D3 Тест - Volvo C30
Тест – Volvo C30 D3
Не секогаш се случува производител кој е познат по безбедноста и удобноста, да изненади со напреден, спортски и шик дизајн... Повеќе
 
 
Ford Fiesta - old Тест – Ford Fiesta 1.25i Ambiente Тест - Ford Fiesta - old
Тест – Ford Fiesta 1.25i Ambiente
Одличниот дизајн ја прави Fiesta еден од најатрактивните автомобили на пазарот, а тоа значи дека каде и да се појавите, нема да поминете незабележани, посебно кај помладата популација. Нема да стигнете никаде ... Повеќе
 
 
Audi Q3 Тест – Audi Q3 2.0 TDI Quattro S-Tronic Тест - Audi Q3
Тест – Audi Q3 2.0 TDI Quattro S-Tronic
Доколку ја следиме логиката дека автомобилите се делат на оние што ви требаат и оние што сакате да ги имате, нјмалиот SUV во гамата на Audi секако припаѓа на оние вторите – едноставно, влегува под кожа, нешто ... Повеќе
 
 
Toyota Corolla - old Тест – Toyota Corolla 1.4 D4-D Terra Тест - Toyota Corolla - old
Тест – Toyota Corolla 1.4 D4-D Terra
Ретко кој автомобил носи товар на своите рамена како Corolla. Јапонскиот бестселер е најпродаваниот автомобил на сите времиња, со над 30 милиони продадени примероци!... Повеќе
 
 
Lancia Ypsilon Тест – Lancia Ypsilon 1.2 Тест - Lancia Ypsilon
Тест – Lancia Ypsilon 1.2
Изборот во премиум сегментот на мали автомобили од година во година станува се поголем – од спортски ориентирани, до ретро и модерни шминкерски модели, има автомобил за сечиј вкус... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz B-Class Тест – Mercedes B180 CDI BlueEfficiency Тест - Mercedes-Benz B-Class
Тест – Mercedes B180 CDI BlueEfficiency
Со лансирањето на првата генерација на B класата, Mercedes храбро најави дека ќе земе од колачот на популарната А3-ка на Audi, а подоцна и од Серијата 1 на BMW... Повеќе
 
 
Ssang Yong Korando Тест – Ssangyong Korando 200 CDI Тест - Ssang Yong Korando
Тест – Ssangyong Korando 200 CDI
Специјализиран пред се за SUV и моноволуменски возила, корејскиот производител Ssangyong веќе подолго време е алтернатива на поскапите конкуренти во Европа... Повеќе
 
 
Toyota Verso Тест – Toyota Verso 1.8 Luna Тест - Toyota Verso
Тест – Toyota Verso 1.8 Luna
Според статистиката, во Јапонија живеат преку 128 милиони луѓе и тоа на територија од само 377.944 km2, што ја прави една од најгусто населените земји во светот... Повеќе
 
 
Mitsubishi Pajero Тест – Mitsubishi Pajero 3.2 DI-D Тест - Mitsubishi Pajero
Тест – Mitsubishi Pajero 3.2 DI-D
Ако има нешто во врска со Mitsubishi, а го знаат сите, тоа е веројатно препознавањето на марката по погонот не четири тркала... Повеќе
 
 
Fiat 500C Кабрио Тест – Fiat 500 C 1.4 Sport Тест - Fiat 500C
Кабрио Тест – Fiat 500 C 1.4 Sport
До неодаамна изборот на градски автомобил вклучуваше секакви математики и размислувања, мерење колкав простор имаат или кој троши 1 децилитар гориво помалку ... Повеќе
 
 
Suzuki Alto Малиот Alto со големо срце Тест - Suzuki Alto
Малиот Alto со големо срце
Малите автомобили ги красат ситните детали... Suzuki го подготви малиот Alto за оние кои сакаат доверлив и евтин транспорт. Alto e стилски симпатично склопен со градска ДНК во себе. ... Повеќе
 
 
Toyota RAV 4 - Hybrid 2012 Тест – Toyota RAV 4 2.2 D4-D - Пионерот не се симнува од врвот Тест - Toyota RAV 4 - Hybrid 2012
Тест – Toyota RAV 4 2.2 D4-D - Пионерот не се симнува од врвот
Уште со самото лансирање во 1994, токму RAV4 беше оној кој го почна лудилото за шминкерските теренци... Повеќе
 
 
Audi A6 - 2010 Тест – Audi A6 Тест - Audi A6 - 2010
Тест – Audi A6
Во средно – високата класа, се чини најлесно е да се избере автомобил. Или е тоа Mercedes, или BMW или Audi... Повеќе
 
 
Toyota Avensis Тест – Toyota Avensis 2.2 D4-D - Самурајот медитира Тест - Toyota Avensis
Тест – Toyota Avensis 2.2 D4-D - Самурајот медитира
Прво со Carina, па со двете генерации на Avensis, Toyota отсекогаш ги поставувала стандардите за уживање во средната класа. Го продолжува ли и третата генерација на Avensis патот по кој претходниците тргнаа? А... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz C-Class - old Тест – Mercedes C220 CDI Тест - Mercedes-Benz C-Class - old
Тест – Mercedes C220 CDI
Baby Mercedes. Така милуваат да ја нарекуваат С класата уште од почетоците на своето постоење, од средината на 80-тите години ... Повеќе
 
 
Volkswagen Amarok Тест - VW Amarok Тест - Volkswagen Amarok
Тест - VW Amarok
Понудата на пикапи на европскиот пазар досега беше прилично ограничена... Се знае, за оние што сакаа солиден 4х4 пик-ап, изборот требаше да падне на некој јапонски модел... Повеќе
 
 
Citroën C4 Тест – Citroen C4 1.6 - Погали ме нежно Тест - Citroën C4
Тест – Citroen C4 1.6 - Погали ме нежно
Само седни, релаксирај се и уживај... Ова е појдовна точка на инженерите на Citroen уште од почетоците - од првите конструирани автомобили со двоен Chevron на маската... Повеќе
 
 
Fiat Nuovo Doblo Тест – Fiat Doblo - Простор, простор, простор... Тест - Fiat Nuovo Doblo
Тест – Fiat Doblo - Простор, простор, простор...
Често си го поставуваме прашањето: Разум или срце? Кои се вистинските вредности?... Повеќе
 
 
Suzuki Swift Тест – Suzuki Swift - И повеќе од добар... Тест - Suzuki Swift
Тест – Suzuki Swift - И повеќе од добар...
Најважниот модел во гамата на Suzuki доби нова реинкарнација, која на прв поглед и не изгледа така... Повеќе
 
 
Dacia Duster Тест – Dacia Duster - Далеку од конкурентите, но далеку и од SUV за потсмев Тест - Dacia Duster
Тест – Dacia Duster - Далеку од конкурентите, но далеку и од SUV за потсмев
Dacia Duster е SUV наменет за источно-европскиот пазар - голем автомобил, со SUV амбиции, и со безобразно ниска цена.... Повеќе
 
 
KIA Venga Краток Тест – Kia Venga Тест - KIA Venga
Краток Тест – Kia Venga
За оние кои сакаат простран и функционален, но мал и евтин автомобил, изборот секако треба да падне на моноволумените од ниската класа... Повеќе
 
 
Škoda Octavia - old ТЕСТ - Skoda Octavia 2.0 TDI Тест - Škoda Octavia - old
ТЕСТ - Skoda Octavia 2.0 TDI
Навистина ли е добра како VW?... Повеќе
 
 
Suzuki SX4 Тест – Suzuki SX4 4x4 - Екстремно способен Тест - Suzuki SX4
Тест – Suzuki SX4 4x4 - Екстремно способен
Во период кога авто-индустријата (како никогаш досега) е преплавена со модели, веројатно и вредностите се изместија... Повеќе
 
 
Opel Astra - 2011 Тест - Opel Astra Тест - Opel Astra - 2011
Тест - Opel Astra
До лансирањето на најновата генерација, Astra, иако помина низ многу козметички промени и освежувања, никогаш не успеа да понуди нешто специјално, нешто што ќе го издвои од толпата... Повеќе
 
 
Audi A1 Тест – Audi A1 1.2 TSI Тест - Audi A1
Тест – Audi A1 1.2 TSI
Колку само почна да станува иронично, дури и малку перверзно, среде светската економска криза, производителите да лансираат премиум мали автомобили... Повеќе
 
 
Alfa Romeo Giulietta 2019 Тест – Alfa Romeo Giulietta Тест - Alfa Romeo Giulietta 2019
Тест – Alfa Romeo Giulietta
Кога Вие сте лавот, а другите мачиња... Повеќе
 
 
Citroën DS3 Тест: Citroen DS3 1.6 VTi Chic Тест - Citroën DS3
Тест: Citroen DS3 1.6 VTi Chic
DS3 е првиот и најмал од трите најавени премиум модели кои носат ознака DS, a се базираат на сериските C3, C4 и C5. Во класата каде доминираат ретро елементи (Mini, Fiat 500) или исклучиво спортските линии (... Повеќе
 
 
Škoda Yeti Тест - Skoda Yeti 1.4 TSI 4x2 Тест - Škoda Yeti
Тест - Skoda Yeti 1.4 TSI 4x2
Со Yeti, Skoda влегува во сегмент во кој досега не била присутна и каде царуваат големите играчи. Користејќи Volkswagen технологија, на доработена платформа на Golf, Yeti настапува храбро, со вистински адути и... Повеќе
 
 
Mitsubishi ASX Тест – Mitsubishi ASX 1.8 DI-D Invite+ Тест - Mitsubishi ASX
Тест – Mitsubishi ASX 1.8 DI-D Invite+
Популарниот сегмент на помали SUV возила добива нов член. Како одговор на Nissan Qashqai и Skoda Yeti, Mitsubishi го претставува ASX, помалиот брат на Outlander.... Повеќе
 
 
Hyundai i30 Wagon Тест – Hyundai i30 Тест - Hyundai i30 Wagon
Тест – Hyundai i30
i30 е првиот Hyundai автомобил кој ја носи новата номенклатура. Заедно со поинаквото именување, доаѓа и малку поинаков автомобил - сега Hyundai има вистински конкурент во компактната класа.... Повеќе
 
 
Toyota Prius 2010 Кога електроните и октаните ќе заиграат танго Тест - Toyota Prius 2010
Кога електроните и октаните ќе заиграат танго
Можеби ќе звучи претенциозно, но Prius ќе направи име како Corolla или Golf. Во не толку далечната иднина, кога скоро сите возила ќе бидат хибриди, еден автомобил секогаш ќе биде пред сите – Toyota Prius... Повеќе
 
 
Citroën C3 - old Тест – Citroen C3  Тест - Citroën C3 - old
Тест – Citroen C3
Иако прeтходната генерација не беше особено спектакуларен модел, успеа да се продаде во неверојатни 2 милиони примероци, што претставува предизвик плус и поголема одговорност за новиот модел... Повеќе
 
 
Daihatsu Terios Тест - Daihatsu Terios Тест - Daihatsu Terios
Тест - Daihatsu Terios
За тие што не знаат, Daihatsu е најстарата марка на автомобили од Јапонија, факт кој не може да се занемари, особено заради почитта на Јапонците кон традицијата... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz C-Class - old Тест - Mercedes C250 CDI Тест - Mercedes-Benz C-Class - old
Тест - Mercedes C250 CDI
Наместо најава за најмалиот „вистински“ Mercedes, ќе почнеме со неверојатни бројки – потрошувачка од 5,2 литри на 100 km, од дизел со 204 КС, забрзување до стотка за 7 секунди, и неверојатен 500 Nm вртежен мо... Повеќе
 
 
Toyota Land Cruiser 2009 Тест - Toyota Land Cruiser – храбар, моќен, незапирлив Тест - Toyota Land Cruiser 2009
Тест - Toyota Land Cruiser – храбар, моќен, незапирлив
Патот кон највисокото место во автоиндустријата, Toyota го почна токму со Land Cruiser. Популарниот теренец има историја со која може да го засрами дури и Land Rover, пред се благодарејќи на извонредните терен... Повеќе
 
 
Mitsubishi Outlander - old Тест – Mitsubishi Outlander 2.0 DI-D Тест - Mitsubishi Outlander - old
Тест – Mitsubishi Outlander 2.0 DI-D
Онаму каде со децении се докажува Mitsubishi, се рели трките... Било дали се работи за рели со автомобили (каде се бара брзина), или за рели со теренци (каде се бара издржливост), Mitsubishi е во преден план... Повеќе
 
 
Fiat Punto ТЕСТ - Fiat Punto Evo - Еволуцијата започна! Тест - Fiat Punto
ТЕСТ - Fiat Punto Evo - Еволуцијата започна!
Слоганот на торинскиот производител е People First, Then Car. Малку зборови, но со многу тежина. Италијанците од Fiat секогаш умееле да понудат автомобил кој до максимум ќе ги задоволи апетитите на сите во авт... Повеќе
 
 
Toyota Yaris - old ТЕСТ - Кога се слуша разумот… и срцето Тест - Toyota Yaris - old
ТЕСТ - Кога се слуша разумот… и срцето
Најпродаваниот модел на Toyota во Европа, уште со лансирањето на првата генерација донесе свежина во ниската класа. Тоа беше првиот модел кој понуди доволно пространа и функционална внатрешност, а сето тоа спа... Повеќе
 
 
Toyota Corolla - old Тест – Toyota Corolla 1.4 D4-D Terra Тест - Toyota Corolla - old
Тест – Toyota Corolla 1.4 D4-D Terra
Уште со лансирањето на првата генерација пред околу половина век, Corolla се наметна како доверлив, евтин и достапен автомобил. Ваквиот концепт функционираше беспрекорно низ историјата, па затоа Corolla е најп... Повеќе
 
 
Volkswagen Polo 2009 Атак на врвот од класата Тест - Volkswagen Polo 2009
Атак на врвот од класата
Да се порасне значи да се стане позрел и поодговорен. Но растењето го прави човекот помалку спонтан и поенергичен. ... Повеќе
 
 
Honda Insight Букет со пет цвета, молам! Тест - Honda Insight
Букет со пет цвета, молам!
Додека го трошиме нашете време и енергија за проблеми со името, со визите и со пушење цигари на работа или во јавни локали, светот се грижи за нешто повозвишено. За заштита на природната средина. ... Повеќе
 
 
MINI Ретро заведувач за адреналинските возачи Тест - MINI
Ретро заведувач за адреналинските возачи
Половина век во минатото, Mini беше изборот на сите кои сакаа евтин превоз, а притоа не сакаа да си скратат на уживањето во возењето.... Повеќе
 
 
Toyota IQ Да, паметен сум. Затоа се викам iQ Тест - Toyota IQ
Да, паметен сум. Затоа се викам iQ
Нема да биде претерано, ако заклучиме дека iQ е еден од најрадикалните автомобили што досега го произвела Toyota. ... Повеќе
 
 
Mitsubishi Lancer Sportback Совршената комбинација на квалитет и цена Тест - Mitsubishi Lancer Sportback
Совршената комбинација на квалитет и цена
Како продолжение на седан изведбата, која досега пронајде многу купувачи во Македонија е и Sportback моделот на Lancer.... Повеќе
 
 
Fiat Linea - old Големиот народен автомобил Тест - Fiat Linea - old
Големиот народен автомобил
Европа никогаш не ги сакала, но затоа источните пазари лудуваат по седан возилата со ниска цена. А кога таков автомобил доаѓа од етаблиран производител, и освен добрата цена нуди и многу простор, опрема и удоб... Повеќе
 
 
Suzuki Swift - old Suzuki Swift 1,3 - рели Јапонец, растен во Европа Тест - Suzuki Swift - old
Suzuki Swift 1,3 - рели Јапонец, растен во Европа
Европскиот пазар, според јапонските производители, е најнезгодниот во светот. Во минатото видовме многу обиди на јапонските компании за влез на пазарот на стариот континент, но најчесто тоа завршуваше неуспешн... Повеќе
 
 
Honda CR-V - old Honda CR-V 2.0 i-VTEC - Компакт со погон на четири тркалa Тест - Honda CR-V - old
Honda CR-V 2.0 i-VTEC - Компакт со погон на четири тркалa
Новиот CR-V настапува во различно светло од конкуренцијата. Наместо слепото бркање на авантуристичкиот стил и добрите теренски возни својства, компактниот SUV на Honda го нуди најдоброто од сите теренци на асф... Повеќе
 
 
Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer 1,5 - сепак семеен автомобил Тест - Mitsubishi Lancer
Mitsubishi Lancer 1,5 - сепак семеен автомобил
Ако ги тргнеме на страна EVO моделите, Lancer никогаш не бил импресивен фамилијарен автомобил. Конкурентите секогаш беа пред него во сите аспекти важни за таа класа на автомобили. Затоа, задачата на новиот Lan... Повеќе
 
 
Alfa Romeo Mi.To Alfa Mi.To 1,4 T-Jet - адреналин за влез во премиум сегментот Тест - Alfa Romeo Mi.To
Alfa Mi.To 1,4 T-Jet - адреналин за влез во премиум сегментот
Суперавтомобилот 8C Competizione, уште кога се појави на првите фотографии, предизвика невидена еуфорија кај вистинските љубители на автомобилите. Прекрасниот ретро – модерен дизајн, високите странични крила и... Повеќе
 
 
Peugeot 207 Peugeot 207 1,4 HDI - Вистински бестселер Тест - Peugeot 207
Peugeot 207 1,4 HDI - Вистински бестселер
Бројките за тоа колку се продавани моделите на Peugeot од ниската класа на европскиот пазар во претходниве две децении, најубаво говорат за целокупниот квалитет на овие возила. Почнувајќи од популарниот 205, п... Повеќе
 
 
Toyota Urban Cruiser Тато, тато, ќе ми купиш ли Џип? Тест - Toyota Urban Cruiser
Тато, тато, ќе ми купиш ли Џип?
Најновиот и најмал “теренец” на Toyota, Urban Cruiser, доаѓа како замена за тровратниот RAV4, кој беше омилен на младите, посебно на девојките. Koli.com.mk на тест ја имаше верзијата со погон само на предните ... Повеќе
 
 
Lancia Delta Компакт од средно – високата класа Тест - Lancia Delta
Компакт од средно – високата класа
Lancia најави големо враќање во премиум сегментот. Моделот кој треба да го пробие ледот е секако Delta, која за разлика од легендарниот претходник, не настапува како спортски, туку како префинет, елегантен и п... Повеќе
 
 
Citroën C3 Picasso Простран, удобен, уникатен Тест - Citroën C3 Picasso
Простран, удобен, уникатен
Наставката Picasso, кај возилата на Citroen, препознава моноволуменско возило, односно фамилијарна верзија на автомобилот чија платформа ја користи. Но, за разлика од другите производители, кај Citroen овие во... Повеќе
 
 
Jeep Patriot Jeep, а сака асфалт! Тест - Jeep Patriot
Jeep, а сака асфалт!
Од дамнешни времиња траат дилемите кои теренци се најдобри. Некои се поклонуваат на Land Rover, некои на јапонските теренци, но најголема историја секако има американскиот Jeep. Кај нас, во македонскиот јазик ... Повеќе
 
 
Honda Civic - old Honda Civic 1,8 i-VTEC - Префинет спортист Тест - Honda Civic - old
Honda Civic 1,8 i-VTEC - Префинет спортист
Иако Honda носи имиџ на спортска марка, со ориентација кон многу забава во возењето, последната генерација на Civic, слично како и поголемиот брат Accord, освен што е спортски, е исклучително префинет автомоб... Повеќе
 
 
Fiat Qubo Fiat Qubo 1,3 Multijet - едноставно корисен Тест - Fiat Qubo
Fiat Qubo 1,3 Multijet - едноставно корисен
Мултифункционалните возила на Италијанците им се во крвта, посебно кога се работи за оние кои доаѓаат во мало пакување. Новото Qubo е патнична верзија на Fiorino, автомобили за кој неодамна пишувавме. За разл... Повеќе
 
 
Mitsubishi Colt Mitsubishi Colt 1,3 - трипл Дабл Тест - Mitsubishi Colt
Mitsubishi Colt 1,3 - трипл Дабл
Да почнеме со еден факт – Токио е најгусто населениот град во светот. Граѓаните на овој град најубаво знаат што значи метеж во сообраќајот. Затоа, и најчесто се возат во мали возила, но не сакаат компромиси – ... Повеќе
 
 
Citroën C-Crosser Citroen C-Crosser - урбан теренец Тест - Citroën C-Crosser
Citroen C-Crosser - урбан теренец
Малку упатените ќе кажат дека C-Crosser е прв “теренец” на Citroen. Потсетуваме, иако не бевме ниту родени кога се тој родил, легендарниот Спачек бил теренец за своето време – подигнат од земја и со еластична ... Повеќе
 
 
Fiat Fiorino Fiat Fiorino 1,3 Multijet - за многу товар во мало пакување Тест - Fiat Fiorino
Fiat Fiorino 1,3 Multijet - за многу товар во мало пакување
На нашиот пазар важи правилото повеќе за помалку. Таков е и малиот Fiorino на Fiat. Нуди рекорден товарен простор од 2,5 m3 за минимална цена од 11.450 евра. За да е уште потешко да му се одолее, малиот фурго... Повеќе
 
 
Volkswagen Golf VI Golf 1,4 TSI - Golf 5 и пол Тест - Volkswagen Golf VI
Golf 1,4 TSI - Golf 5 и пол
Живата легенда, неговото височество Golf, ја доживеа и својата шеста генерација. Сепак, за разлика од порано, VW се одлучи да лансира нов модел, кој всушност се базира на стариот. Секако дека измени, но прашањ... Повеќе
 
 
Renault Megane - old Renault Megane 1,5 dCi 105 - за вистинско опуштање... Тест - Renault Megane - old
Renault Megane 1,5 dCi 105 - за вистинско опуштање...
Францускиот компакт веќе една деценија успешно ја води битката со германските и јапонските конкуренти, но има лоша репутација за квалитет – се наоѓа на самото дно за задоволство на купувачите.... Повеќе
 
 
Honda Jazz Honda Jazz 1,4 - мал моноволумец Тест - Honda Jazz
Honda Jazz 1,4 - мал моноволумец
Големиот простор и добрата изработка се главни вредности за купувачите на семеен автомобил. Иако до појавувањето на првата генерација на Jazz, Honda немаше имиџ на семеен автомобил, недвосмислен е фактот дека ... Повеќе
 
 
Honda Accord Голем, лут и смирен Тест - Honda Accord
Голем, лут и смирен
Секогаш најфутуристичкиот и најспортскиот од Јапонските конкуренти, Honda Accord, ја доживеа новата генерација. Со хармонични линии, повторно со агресивен спортски дизајн, но и со доза и на елеганција и скапоц... Повеќе
 
 
Citroën Berlingo Multispace Citroen Berlingo 1,6 HDI - и патнички и товарен... Се во едно Тест - Citroën Berlingo Multispace
Citroen Berlingo 1,6 HDI - и патнички и товарен... Се во едно
Berlingo го почна својот живот како алтернатива на поскапите моноволумени. Се нудеше во товарна и патничка верзија, од модел без опрема до модел со многу опрема и што е најважно, никогаш не изгледаше како клас... Повеќе
 
 
Peugeot 4007 Тест - Peugeot 4007 2,2 HDI Тест - Peugeot 4007
Тест - Peugeot 4007 2,2 HDI
Многу автомобилски компании, трагајќи по нови купувачи, се одлучија за влез во нова класа на возила и направија модели кои не беа достојни за името на компанијата. Многу добар пример за тоа е првата Mercedes ... Повеќе
 
 
Peugeot 308 RC Peugeot 308 RC - брз и удобен лав, со 175 КС Тест - Peugeot 308 RC
Peugeot 308 RC - брз и удобен лав, со 175 КС
Peugeot има голема историја кога се во прашање “жешките” компакти – 205 GTi и 306 GTi-6 се уште важат за икони кај спортските автомобили. Со вградувањето во 308 на еден од најсовремените турбо мотори денес, на... Повеќе
 
 
Citroën C4 - Classic Citroen C4 1,4 Berlina - Рели Шампион за 13.000 Евра Тест - Citroën C4 - Classic
Citroen C4 1,4 Berlina - Рели Шампион за 13.000 Евра
Смело дизајнираниот С4, за прв пат се појави во 2005, како наследник на супер успешната Xsara. Уште по првото појавување, наполни многу автомобилски срца во светот. Тоа значеше дека е роден бестселер – С4 дос... Повеќе
 
 
Toyota Auris - old Toyota Auris Luna 1,4 VVT-i - златото секогаш држи цена Тест - Toyota Auris - old
Toyota Auris Luna 1,4 VVT-i - златото секогаш држи цена
Златен јубилеј – така најубаво може да се објасни зошто Toyota го смени името на најпродаваниот компакт во историјата од Corolla во Auris. Aurum на латински значи злато, а Auris е замена за десеттата генерациј... Повеќе
 
 
KIA Cee'd - old Kia Cee’d 1,4 CVVT - Европеец со корејски гени Тест - KIA Cee'd - old
Kia Cee’d 1,4 CVVT - Европеец со корејски гени
Корејските компании веќе долго години се познати по евтините автомобили, кои и покрај тоа што минуваа стотици илјади километри, не можеа да овозможат уживање во возењето како германските или удобност како фран... Повеќе
 
 
Mazda 6 - old Mazda 6 2.0i - болид за градските улици Тест - Mazda 6 - old
Mazda 6 2.0i - болид за градските улици
Како дополнување на тест возењето на Mazda 6 со дизел мотор, ни беше овозможен тест и на бензинската изведба на 6-ката со 2,0 литарски мотор со 147 КС. Да потсетиме, дизелот од истата работна зафатнина, нормал... Повеќе
 
 
Mazda 2 - old Mazda 2 1,5 GT - успешна диета Тест - Mazda 2 - old
Mazda 2 1,5 GT - успешна диета
Zoom-zoom кампањата означи нов правец по кој ќе се движи развојот на автомобилите на Mazda. Од почетокот на таа кампања излегоа неколку автомобили кои воодушевуваат со перформансите и комфорот, но најмногу со ... Повеќе
 
 
Citroën C5 Citroen C5 2.0 16V HDI - Француска револуција Тест - Citroën C5
Citroen C5 2.0 16V HDI - Француска револуција
Вљубениците во Citroen се многубројни, најмногу поради свиленкастото меко возење по кое е позната марката со дуплиот Chevron. Традицијата од повеќе од половина век сигурно го зголемија очекувањето кај сите за ... Повеќе
 
 
Mazda 6 - old Mazda 6 - болид за градските улици Тест - Mazda 6 - old
Mazda 6 - болид за градските улици
Лесно е да се конструира нов автомобил, кој немал многу успешен претходник и да се рекламира како револуционерен, модерен и технолошки напреден. Но, ни малку не е лесно да се наследи успешен претходник.... Повеќе
 
 
Volkswagen Golf V Golf 1,4i - се уште на врвот Тест - Volkswagen Golf V
Golf 1,4i - се уште на врвот
Едно од најспоменуваните имиња во историјата на автомобилизмот секако е Golf. Сите знаат за фамилијарниот автомобил, кој пред три децении ја замени популарната Буба. Golf е име за себе, бренд за себе. Веројат... Повеќе
 
 
Ford Focus - old Ford Focus - типичен германски универзалец Тест - Ford Focus - old
Ford Focus - типичен германски универзалец
Ford Focus е автомобилот кој во 1998 го смени начинот на кој луѓето гледаа на Ford. Дизајнот на првата генерација на автомобилот кој подоцна стана бестселер беше спортски и футуристички и направи голема мешани... Повеќе
 
 
Honda Civic Sedan - old Honda Civic 1,8 i-VTEC - скриен спортист Тест - Honda Civic Sedan - old
Honda Civic 1,8 i-VTEC - скриен спортист
Honda Civic е секако најважниот модел на јапонската компанија. Тој е важен како Golf за VW, Corolla (Auris) за Toyota, Astra за Opel и Megane за Renault. Но, Civic, за разлика од споменатите автомобили, никога... Повеќе
 
 
Fiat 500 Fiat 500 - за сите пари... Тест - Fiat 500
Fiat 500 - за сите пари...
Fiat 500 е автомобилот кој ја моторизираше цела Италија пред повеќе од половина век. Стана омилен автомобил на сите возрасти од двата пола, а популарноста ја ширеше низ цела Европа.... Повеќе
 
 
Mazda 3 old Mazda 3 - уживање за секого Тест - Mazda 3 old
Mazda 3 - уживање за секого
Во класата на компактните автомобили, Mazda секогаш поминуваше забележано на европскиот пазар. Актуелната "тројка" е наследник на легендарната 323-ка, која беше еден вид икона за јапонскиот производител.... Повеќе
 
 
Fiat Bravo Fiat Bravo - не е само љубов на прв поглед Тест - Fiat Bravo
Fiat Bravo - не е само љубов на прв поглед
Со потполно нов дизајнерски концепт, новото Bravo веднаш е воочливо дека е поголем брат на Punto-то – исклучително успешен дизајнерски концепт. Со исклучителните Т-Јет изведби на бензиските мотори, со извонре... Повеќе
 
 
Renault Clio 3 Renault Clio - стабилност, Пред се Тест - Renault Clio 3
Renault Clio - стабилност, Пред се
Новото Clio e репер во класата кога станува збор за пространост, рафинираност и сигурност. Огромната кабина, одличната звучна изолација и 5-те ѕвездички на EURO NCAP краш тестот го поставуваат на вистинскиот п... Повеќе
 
 
Citroën C4 Picasso - old Citroen C4 Picasso - Удобност по француски рецепт Тест - Citroën C4 Picasso - old
Citroen C4 Picasso - Удобност по француски рецепт
Picasso-то е веројатно најрадикалниот и најфутуристичкиот MPV досега произведен. Идеален семеен автомобил кој преставува освежување на пазарот во однос на корисниците кои сакаат голем семеен автомобил, кое ќе ... Повеќе
 
 
Ford Mondeo old Ford Mondeo - James Bond автомобил по достапна цена Тест - Ford Mondeo old
Ford Mondeo - James Bond автомобил по достапна цена
Новото Mondeo има се што може да се посака од автомобил од класата на голем семеен хечбек. Доволнo комотен, со извонредни возни својства и ислучително високо ниво на опрема, Mondeo е доволно добар за енигмати... Повеќе
 
 


Страна со резултати

ПРЕТХОДНА СЛЕДНА
 Најпопуларни
 
Тест - Редизајниран Peugeot 301

Повеќе >
Peugeot 301 Тест - Редизајниран Peugeot 301
 
Тест - Ford Ranger
Тест – Audi A4 2.0 TDI S Tronic – господинот во класата
Тест – VW Golf VII 2.0 TDI
Тест – Suzuki SX4 4x4 - Екстремно способен
Golf 1,4 TSI - Golf 5 и пол
Тест - Opel Astra
ТЕСТ - Skoda Octavia 2.0 TDI
Mitsubishi Lancer 1,5 - сепак семеен автомобил
Тест - Skoda Yeti 1.4 TSI 4x2
Архива на Тест


Тестови
 
_  
_ Истражување: Како се менува автономијата на електричните автомобили во зависност од брзината на движење. Истражување: Како се менува автономијата на електричните автомобили во зависност од брзината на движење.
Прочитајте
Peugeot  301
Peugeot 301 Тест - Редизајниран Peugeot 301 Тест - Редизајниран Peugeot 301
Прочитајте
Ford  Ranger
Ford Ranger Тест - Ford Ranger Тест - Ford Ranger
Прочитајте
 
Види ги сите Тестови
 


Возевме
 
Ford  Transit Connect
Ford Transit Connect Возевме: Ford Transit прв со новите супер економични, моќни и тивки EcoBlue дизел мотори Возевме: Ford Transit прв со новите супер економични, моќни и тивки EcoBlue дизел мотори
Прочитајте
Peugeot  308
Peugeot 308 Возевме: Peugeot 1.6 HDi CSS Performance Tuning Возевме: Peugeot 1.6 HDi CSS Performance Tuning
Прочитајте
Ford  Focus ST
Ford Focus ST Ексклузивно: возевме Ford Focus ST Ексклузивно: возевме Ford Focus ST
Прочитајте
Suzuki  S-Cross - old
Suzuki S-Cross - old Suzuki S-Cross: Сериозен конкурент во компактната SUV класа Suzuki S-Cross: Сериозен конкурент во компактната SUV класа
Прочитајте
Peugeot  508
Peugeot 508 Нов, поголем и поштедлив - Peugeot 508 - сериозна конкуренција на најдобрите во класата Нов, поголем и поштедлив - Peugeot 508 - сериозна конкуренција на најдобрите во класата
Прочитајте
 
Види ги сите Возевме
 


Одберете нов автомобил