дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Ford > Ford Galaxy > Краток опис за моделот
Ford Galaxy Ford Galaxy
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 28000
веќе од 466 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5.8
Изглед
4
Перформанси
4.5
Возна динамика
5.3
Зад управувачот
6.3
Удобност
5
Простор и практичност
9.5
Квалитет и доверливост
5.5
Цена/Опрема
4
Трошоци за користење
5.3
Безбедност и сигурност
8.5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Одличен all-round моноволумен, но со висока цена

Наменет за поголемите фамилии, но и за сите кои бараат максимум комфор и функционалност, Ford Galaxy е одличен моноволумен, но со повисока цена, која е тешко да се оправда, особено покрај одличниот S-Max.


Во внатрешноста, има кралски простор за пет патници, а не е тесно ни во третиот ред, за патници високи до 1,75 метри. Во таква конфигурација, Galaxy нуди 308 литри простор, што и не е малку а со спуштањето на сите седишта се добива простор од 2.325 литри. Зад воланот, исто така, има многу простор, а возачот лесно може да ја најде идеалната позиција. Средната конзола, за разлика од помалите модели, не е изведена како мобилен телефон и е интуитивна и лесна за користење. Како и кај секој моноволумен, кабината нуди многу простор за одлагање на ситници и пијалаци. Во поскапите модели дури има и фиоки на покривот!

Во возење, Galaxy е доволно удобен и рафиниран, иако не е на нивото на Peugeot 5008. Разликата е доволно голема за да се почувствува на нашите нерамни патишта. Моторите се пак исклучително тивки и работат без многу вибрации. Исто така, стабилноста е на завидно ниво, а и воланот праќа доволно повратни информации од подлогата. Од моторите, препорака се дизелите со зафатнина од 2.0 литри, кои нудат солидни перформанси и ниска потрошувачка (10 во град, 11 со поагресивно возење, односно 7 литри на отворено за основниот дизел со 140 КС), но не и бензинците, кои трошат повеќе гориво, особено бидејќи ќе бараат да бидат добро притиснати и покрај флексибилноста (12 – 14 литри во град, 8 литри на отворено). Основниот дизел пак е претерано слаб и тешко се справува дури и со најмалите нагорнини, додека посилните дизели имаат исклучително висока цена.
 
Всушност, сите модели се поскапи од конкуренцијата со слична моторизација, а опремата не е претерано богата. Peugeot 5008 и Seat Alhambra се многу поисплатливи, а нудат скоро иста функционалност, перформанси и квалитет на возење. Исто така, Galaxy не поминува најдобро на тестовите за доверливост, а сервисот на Ford во Македонија и не го бие најдобар глас. Внатрешноста е квалитетно изведена, со материјали кои се меки на допир, но квалитетна внатрешност имаат и конкурентите...
 
Да не бидеме разбрани погрешно, Galaxy е одличен моноволумен. Има пространа и функционална кабина, одлични возни својства и е добар сопатник за подолги патувања. Сепак, тешко е да се оправда високата цена, особено во однос на одличниот Peugeot 5008 (6.000 евра!), но и на малку помалиот брат, Ford S-Max.
ПРЕДНОСТИ
• Пространа и функционална кабина
• Солидни возни својства
• Висок квалитет на материјалите
НЕДОСТАТОЦИ
• Многу висока цена
• Слаб основен дизел
• Бензинците трошат многу гориво


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Ford Galaxy  

   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Ford Galaxy
 
Ford Galaxy
28000 - 38400
Ford S-MAX
 
Ford S-MAX
30500 - 45100
Citroën C4 Grand Picasso
 
Citroën C4 Grand Picasso
19990 - 19990
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Моноволумени големи
 
Citroën C4 Grand Picasso19990 €
Ford S-MAX30500 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
МОНОВОЛУМЕНИ - МАЛИ       МОНОВОЛУМЕНИ - КОМПАКТИ       МОНОВОЛУМЕНИ - ГОЛЕМИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Ford

www.ford.com.mk

Импортер за Македонија
Ми-Да Гранд Моторс

Тел: 02 / 3073 - 103

Адр: Бул. Октомвриска Револуција бб

Работно време:  08:00 - 20:00
сабота:  08:00 - 15:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Ford модели
B-MAX C-MAX
Fiesta - 2018 Fiesta ST
Fiesta Van Focus
Focus - 2018 Focus ST
Galaxy Kuga MCA
Mondeo Mustang
Ranger S-MAX
Tourneo Connect 2009 Transit Chassis Cab
Transit Connect Transit Custom
Transit Minibus Transit Van

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook