дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Mercedes-Benz > Mercedes-Benz GLE SUV > Краток опис за моделот
Mercedes-Benz GLE SUV Mercedes-Benz GLE SUV
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 66250
веќе од 1104 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
6.8
Изглед
6.5
Перформанси
8.5
Возна динамика
4
Зад управувачот
6.7
Удобност
8
Простор и практичност
9
Квалитет и доверливост
6
Цена/Опрема
4
Трошоци за користење
5.3
Безбедност и сигурност
9.5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

SUV во кој ќе сакате да бидете возени

Првиот ML на Mercedes – Benz беше лансиран веќе пред скоро две децении и иако солиден, имаше репутација за недоволно квалитетен модел, особено со оглед на високата цена. Новиот модел ветува дека тоа нема да биде проблем, а со своите димензии, навестува комфор кој го нема ниту еден друг автомобил во класата.


Навистина, внатрешноста сега е кралски пространа и на предните и на задните седишта. Багажникот, исто така, брои огромни 690 литри, што доволно и за најпребирливите, додека задните седишта лесно се спуштаат и кабината изобилува со места за одлагање ситници. Зад воланот, седењето е опуштено и релаксирано и подолгите патувања не претставуваат некој поголем проблем. Квалитетот на материјалите во кабината е солиден, но не е на нивото на Range Rover или Porsche Cayenne.

Пространата внатрешност е надополнета и со исклучително удобно возење, благодарение на исклучително меко подесената суспензија. Рафинираноста е одлична, освен кај основниот дизел со 4 цилиндари, кој добро се одгласува во кабината, што веќе ни е добро познато од другите модели на брендот. Данокот за високата удобност е земен од возните својства – M Class добро се навалува во кривините и не поднесува брзи промени на правецот. Управувањето е исто така премногу лесно и непрецизно при повисоки брзини. И, настрана официјалните слики на Mercedes – Benz, каде М класата е сликана на тежок терен, не ни помислувајте дека автомобилот е способен за тоа. 
 
Сите мотори, дури и најмалиот 2,1 литарски дизел, нудат одлични перформанси, но се исто така најштедливи во класата. Реално, основниот дизел троши 8 литри во просек, односно 9,3 – 10,5 литри во град и 6,5 на отворено. Бензинецот со шест цилиндари се задоволува со 13,5-14 литри во град, односно 8,5 литри на отворено, што се коректни бројки за голем SUV со сила од 306 КС. Сепак, одржувањето на М класата сигурно нема да биде евтино, а стариот модел помина слабо на тестирањата за доверливост.
 
Со исклучително пространата кабина и удобното возење, М Class би го препорачале на сите кои сакаат голем комфор и луксуз и одат на подолги патувања. Во превод, на средовечните купувачи, бидејќи за помладите, односно за динамично возење, сите конкуренти, вклучувајќи го и главниот, BMW X5, ќе завршат многу подобра работа. Тука, возачот ќе се чувствува повеќе како патник, отколку некој вистински инволвиран во возењето. А за некои, токму тоа е она вистинското.
ПРЕДНОСТИ
• Исклучително пространа кабина
• Удобно возење
• Високо ниво на рафинираност
• Економични мотори
НЕДОСТАТОЦИ
• Послаби возни својства
• Бучен основен дизел
• Кабината не е квалитетна како конкурентските


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Mercedes-Benz GLE SUV  

   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Jaguar E-Pace - 2018
 
Jaguar E-Pace - 2018
37900 - 73400
Land Rover Range Rover Sport
 
Land Rover Range Rover Sport
86500 - 168000
Audi Q5
 
Audi Q5
51622 - 67797
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Премиум SUV големи
 
Audi Q551622 €
Jaguar E-Pace - 201837900 €
Jeep Grand Cherokee51000 €
Land Rover Range Rover Sport86500 €
Lexus RX - 2016124500 €
Volkswagen Touareg - 201966647 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
 

Одберете друг автомобил
     

Mercedes-Benz

www.mercedes-benz.mk

Импортер за Македонија
МакАутоСтар

Тел: 02 / 2 580 - 000

Адр: ул. Индустриска 2

Работно време:  08:30 - 18:00
сабота:  09:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Mercedes-Benz модели
A-Class B-Class
C-Class C-Class Cabriolet
C-Class Coupe C-Class Estate
CLA CLA Shooting Brake
CLS CLS Shooting Brake
E-Class E-Class Cabriolet
E-Class Coupe E-Class Estate
G-Class GLA
GLA AMG GLC AMG
GLC Coupe GLC Coupé AMG
GLC SUV GLE AMG
GLE Coupe GLE Coupé AMG
GLE SUV GLS
GT AMG S-Class
S-Class Cabriolet S-Class Coupe
S-Class Sedan AMG SL
SLC SLS AMG
V-Class

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook