дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Ford > Ford Fiesta - old > Краток опис за моделот
Ford Fiesta - old Ford Fiesta - old
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 9600
веќе од 160 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
4.4
Изглед
4.5
Перформанси
2.5
Возна динамика
4.3
Зад управувачот
4
Удобност
3.5
Простор и практичност
3.5
Квалитет и доверливост
3.5
Цена/Опрема
5.5
Трошоци за користење
6.7
Безбедност и сигурност
5.5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Аеродинамична однадвор, чудна однатре, но и тоа како забавна за возење!

Fiesta е типична блондинка - убава е однадвор, чудна однатре, и релативно забавна за возење. Секако, врвните возни својства веќе и не изненадуваат кај еден Ford.


Новата Fiesta е помеѓу најстабилните автомобили во класата, едноставно како да вози по шини, дозволувајќи многу енергично возење. Надополнето тоа со прецизниот менувач и одличното управување – едноставно, уживањето на возачот е загарантирано. Добра е и удобноста на лоши патишта, како и рафинираноста на моторите. 

Сепак, Fiesta целосно паѓа во поглед на просторот и практичноста на ентериерот. Внатре има квалитетни материјали, но просторот на задната клупа е многу ограничен, а ниту багажникот нема доволно простор. Fiesta паѓа и кога се анализира нејзината практичност, бидејќи задните седишта не се лизгаат ниту пак подот е рамен кога ќе се спуштат. Чудна е и дизајнот на средната конзола, која личи на тастатура од мобилен телефон и веројатнo им се допаѓа на оние кои немаат автомобилско срце. Заради 'Kinetic' дизајнот, Fiesta е еден од најмалку прегледните автомобили во класата.

Сите достапни мотори задоволуваат со перформансите, а вистинско уживање овозможува 1,6 литарскиот бензинец со 120 КС, но во споредба со конкурентите, Fiesta сепак троши прилично повеќе гориво – факт кој важи за сите мотори. Интересно, иако наизглед многу аеродинамична, Fiesta нема најнизок отпор на воздухот, се разбира во рамките на својата класа.

Бидејќи е меѓу поскапите во класата, благодарение на одличните возни својства, Fiesta би ја препорачале пред се на помладите, заради возењето, но и изгледот. Од моторите, подобро и одговараат бензинците, па препорака се основниот 1,25 литарски или 1,4 литарскиот. 

ПРЕДНОСТИ
• Модерен дизајн
• Врвни возни својства
• Рафинираност
• Удобност
• Добар избор на мотори
НЕДОСТАТОЦИ
• Мал простор на задната клупа
• Слаба функционалност
• Слаба прегледност


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Ford Fiesta - old  

И АКО СЕ ПРАВИ ВО КЕЛН ГЕРМАНИЈА ЗА ЕВРОПСКИ ПАЗАР СЕПАК ОВА Е АНГЛИСКО БИДЕЈКИ ОСНОВАЧОТ Е БРИТАНЕЦ,A ВО ИРСКА Е ПРЕДЛОЖЕНО ИМЕТО ФОРД
Напишан од И АКО СЕ ПРАВИ ВО КЕЛН ГЕРМАНИЈА ЗА ЕВРОПСКИ ПАЗАР СЕПАК ОВА Е АНГЛИСКО БИДЕЈКИ ОСНОВАЧОТ Е БРИТАНЕЦ  пред  околу 66 месеци
И АКО СЕ ПРАВИ ВО КЕЛН ГЕРМАНИЈА ЗА ЕВРОПСКИ ПАЗАР СЕПАК ОВА Е АНГЛИСКО БИДЕЈКИ ОСНОВАЧОТ Е БРИТАНЕЦ,A ВО ИРСКА Е ПРЕДЛОЖЕНО ИМЕТО ФОРД
Напишан од И АКО СЕ ПРАВИ ВО КЕЛН ГЕРМАНИЈА ЗА ЕВРОПСКИ ПАЗАР СЕПАК ОВА Е АНГЛИСКО БИДЕЈКИ ОСНОВАЧОТ Е БРИТАНЕЦ  пред  околу 66 месеци
И АКО СЕ ПРАВИ ВО КЕЛН ГЕРМАНИЈА ЗА ЕВРОПСКИ ПАЗАР СЕПАК ОВА Е АНГЛИСКО БИДЕЈКИ ОСНОВАЧОТ Е БРИТАНЕЦ,A ВО ИРСКА Е ПРЕДЛОЖЕНО ИМЕТО ФОРД
Напишан од И АКО СЕ ПРАВИ ВО КЕЛН ГЕРМАНИЈА ЗА ЕВРОПСКИ ПАЗАР СЕПАК ОВА Е АНГЛИСКО БИДЕЈКИ ОСНОВАЧОТ Е БРИТАНЕЦ  пред  околу 66 месеци
И АКО СЕ ПРАВИ ВО КЕЛН ГЕРМАНИЈА ЗА ЕВРОПСКИ ПАЗАР СЕПАК ОВА Е АНГЛИСКО БИДЕЈКИ ОСНОВАЧОТ Е БРИТАНЕЦ,A ВО ИРСКА Е ПРЕДЛОЖЕНО ИМЕТО ФОРД
Напишан од И АКО СЕ ПРАВИ ВО КЕЛН ГЕРМАНИЈА ЗА ЕВРОПСКИ ПАЗАР СЕПАК ОВА Е АНГЛИСКО БИДЕЈКИ ОСНОВАЧОТ Е БРИТАНЕЦ  пред  околу 66 месеци
И АКО СЕ ПРАВИ ВО КЕЛН ГЕРМАНИЈА ЗА ЕВРОПСКИ ПАЗАР СЕПАК ОВА Е АНГЛИСКО БИДЕЈКИ ОСНОВАЧОТ Е БРИТАНЕЦ,A ВО ИРСКА Е ПРЕДЛОЖЕНО ИМЕТО ФОРД
Напишан од И АКО СЕ ПРАВИ ВО КЕЛН ГЕРМАНИЈА ЗА ЕВРОПСКИ ПАЗАР СЕПАК ОВА Е АНГЛИСКО БИДЕЈКИ ОСНОВАЧОТ Е БРИТАНЕЦ  пред  околу 66 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 19
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Volkswagen Polo
 
Volkswagen Polo
15435 - 20497
Suzuki Baleno
 
Suzuki Baleno
11490 - 16900
Dacia Sandero
 
Dacia Sandero
9550 - 14500
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Мали хечбек модели
 
Citroën C39890 €
Dacia Sandero9550 €
Dacia Sandero Stepway10450 €
Fiat Punto11350 €
Ford Fiesta - 201814000 €
KIA Rio10990 €
Lada Kalina7700 €
Mazda 211480 €
Nissan Micra11500 €
Opel Corsa10435 €
Peugeot 20812639 €
Renault Clio12190 €
Seat Ibiza - 201815370 €
Škoda Fabia9940 €
Škoda Rapid Spaceback12020 €
Suzuki Baleno11490 €
Suzuki Ignis10950 €
Suzuki Swift11290 €
Toyota Yaris11690 €
Volkswagen Polo15435 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
МИНИ АВТОМОБИЛИ       НИСКА КЛАСА       ПРЕМИУМ - МАЛИ       НИСКА КЛАСА СЕДАНИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Ford

www.ford.com.mk

Импортер за Македонија
Ми-Да Гранд Моторс

Тел: 02 / 3073 - 103

Адр: Бул. Октомвриска Револуција бб

Работно време:  08:00 - 20:00
сабота:  08:00 - 15:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Ford модели
B-MAX C-MAX
Fiesta - 2018 Fiesta ST
Fiesta Van Focus
Focus - 2018 Focus ST
Galaxy Kuga MCA
Mondeo Mustang
Ranger S-MAX
Tourneo Connect 2009 Transit Chassis Cab
Transit Connect Transit Custom
Transit Minibus Transit Van

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook