дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Volvo > Volvo XC60 > Краток опис за моделот
Volvo XC60 Volvo XC60
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 44000
веќе од 733 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5.9
Изглед
5
Перформанси
7
Возна динамика
4
Зад управувачот
5.7
Удобност
7
Простор и практичност
6
Квалитет и доверливост
7
Цена/Опрема
4
Трошоци за користење
5.7
Безбедност и сигурност
7.5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Квалитет и рафинираност на повисоко ниво

Досега, изборот во премиум класата на комактни SUV го сочинуваа само германски модели, се додека не се појави новиот SUV на Volvo. И тоа, SUV кој не е само алтернатива, туку модел кој сериозно ги замрсува сметките на светото германско тројство.


Кога се работи за моторите, сите се полетни и одлично се носат со големата каросерија. Супер се и менувачите, а особено автоматскиот, кој е исклучително мек и рафиниран при промената на брзините. Сепак, и покрај високите брзини што може да ги постигне на правец, XC60 не е автомобил кој ги обожува кривините и тука заостанува зад конкурентите, а ниту теренските возни својства не се сјајни. Затоа, пак, на сметка на тоа, удобноста е на исклучително високо ниво. Истото важи и за целосната рафинираност на погонот и звучната изолација – во кабината скоро и да нема звуци!

 
Внатре, простор има на претек и на предната и на задната клупа, а багажникот брои одлични 495 литри. Возачката позиција е исто така перфектна, седиштата се најдобри во класата, а сите команди се секогаш на дофат на раката. Единствено, треба малку подолго време за навикнување на мноштвото команди на средната конзола... Цврсто изработен каде и да се погледне, XC60 оддава чувство на вистинска шведска солидност и прецизност во изработката. Материјалите во внатрешноста се од многу висок квалитет, дури и на места кои не ги допираат рацете, а квалитетот се препознава и по солидните резултати на XC60 на испитувањата за доверливост.
 
За пофалба е и ниската потрошувачка кај дизел моторите (163 и 215 КС), кои опремени со автоматски менувач и погон на сите тркала, трошат во просек околу 8 литри. Нормално, безбедноста е на највисоко ниво – чисти пет ѕвездички на EuroNCAP и целосна стандардна безбедносна опрема.
 
Исклучително удобен и рафиниран, со многу простор во внатрешноста и висока безбедност, XC60 е вистински избор за фамилиите кои често патуваат, како и за сите оние кои бараат класичен SUV автомобил, кој ќе може да го собере сиот багаж и удобно и брзо да ги пренесе до саканата дестинација. Всушност, за крстосување по патиштата му нема рамен во класата!
ПРЕДНОСТИ
• Висока удобност и рафинираност
• Пространа кабина и голем багажник
• Ергономија
• Мек, „удобен“ автоматски менувач
• Безбедност
НЕДОСТАТОЦИ
• Динамиката во возењето не е на нивото на конкурентите
• Треба време за навикнување на командите на средната конзола


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Volvo XC60  

mnogu ubava
Напишан од bojan  пред  околу 90 месеци
mnogu ubava
Напишан од bojan  пред  околу 90 месеци
mnogu ubava
Напишан од bojan  пред  околу 90 месеци
ova tesko se rasipuva pozdrav
Напишан од IMPERATOR  пред  околу 91 месеци
Mi pravi merak exterioerot no ne sum fun na less is more filozofijata vo enterierot no sepak toa e prasanje na vkus a ne maana. Kako i da e odlicen e!
Напишан од Marijan  пред  околу 111 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 2
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Audi Q3
 
Audi Q3
31808 - 46414
Mazda CX-5
 
Mazda CX-5
23980 - 37480
Jaguar F-Pace - 2018
 
Jaguar F-Pace - 2018
54900 - 118500
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Премиум SUV компактни
 
Audi Q331808 €
Jaguar F-Pace - 201854900 €
Land Rover Discovery Sport42900 €
Land Rover Range Rover Evoque38000 €
Lexus NX42500 €
Mazda CX-523980 €
Subaru XV26990 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
ХИБРИДИ       ПРЕМИУМ - ХИБРИДИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Volvo

www.midavolvo.mk

Импортер за Македонија
ДТПУ МИ-ДА АУТО ДООЕЛ

Тел: 02 / 3064 - 056

Адр: Бул. Октомвриска Револуција бб

Работно време:  08:00 - 20:00
сабота:  08:00 - 15:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Volvo модели
S60 - 2019 S90
V40 V40 Cross Coutry
V60 V60 - 2019
V60 Cross County - 2019 V90 - 2019
V90 Cross Country XC40
XC60 - 2017 XC90

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook