дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Hyundai > Hyundai i30 Wagon > Краток опис за моделот
Hyundai i30 Wagon Hyundai i30 Wagon
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 12990
веќе од 216 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5.0
Изглед
3.5
Перформанси
5.5
Возна динамика
4.3
Зад управувачот
5.3
Удобност
4.5
Простор и практичност
4.5
Квалитет и доверливост
5.5
Цена/Опрема
6
Трошоци за користење
5.3
Безбедност и сигурност
6
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Напад на Франција

i30 e автомобил кој се темели на истата платформа со Kia Cee’d, но кој е наменет за сосема поинаква група на купувачи. Иронично. токму некои од недостатоците на полубратот, кај Hyundai i30 се предности – особено мекото и удобно возење, кое потсетува на француските конкуренти.


Слично како и братучедот, ентериерот е извонредно простран, благодарение пред се на најдолгото меѓуоскино растојание во класата. Удобноста ја нагалсуваат седиштата кои овозможуваат завидна поддршка. Во внатрешноста е забележлива солидната завршна обработка, но на возачот сигурно ќе му пречи пресилното осветлување кое се јавува како рефлексија на предното стакло. 
 
Возењето е она што повеќе би го разочарало возачот. Управувањето не е доволно прецизно и директно, а менувачот е тврд и има многу долги одови. Задоволство не овозможуваат ниту моторите, иако за поздравување е фактот што целата гама овозможува пристојни перформанси за ниска потрошувачка. Препорака е основниот бензинец, кај кој е особено забележлив одличниот компромис помеѓу перформанси и потрошувачка.
 
Со оглед на цената, 5-годишната гаранција и богатата опрема, i30 е добар избор за македонските купувачи, на кои пред се им се важни трошоците, особено заради доверливоста што ја нуди Hyundai. Кореецот е просечен во речиси сите категории, но во истите тие, конкуренцијата е одлична. 
 
За истите пари, некои конкуренти навистина нудат подобри автомобили, но и автомобили со повеќе идентитет, кој и тоа како недостасува кај i30, најмногу поради многуте преземени дизајнерски детали од други автомобили. Нешто што по никоја цена не се случува кај европските или јапонските конкуренти. 
ПРЕДНОСТИ
• Добра цена и многу опрема
• Висока гаранција
• Ниски сервисни трошоци
• Солидна просторна понуда
• Квалитетен ентериер
• Добро држење на пат
НЕДОСТАТОЦИ
• Слаб вртежен момент при ниски и средни вртежи
• Просечна управливост на повисоки брзини
• Класичен дизајн
• Просечна удобност
• Тврд менувач


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Hyundai i30 Wagon  

NE TI SE RASIPE OVA KE TE PRASAM KAKO SE CUVSTUVAS EFTINO BILO KAKO NE.
Напишан од EPTEN SKAPO ZA ODRZUVANJE  пред  околу 98 месеци
NE TI SE RASIPE OVA KE TE PRASAM KAKO SE CUVSTUVAS EFTINO BILO KAKO NE.
Напишан од EPTEN SKAPO ZA ODRZUVANJE  пред  околу 98 месеци
NE TI SE RASIPE OVA KE TE PRASAM KAKO SE CUVSTUVAS EFTINO BILO KAKO NE.
Напишан од EPTEN SKAPO ZA ODRZUVANJE  пред  околу 98 месеци
NE TI SE RASIPE OVA KE TE PRASAM KAKO SE CUVSTUVAS EFTINO BILO KAKO NE.
Напишан од EPTEN SKAPO ZA ODRZUVANJE  пред  околу 98 месеци
NE TI SE RASIPE OVA KE TE PRASAM KAKO SE CUVSTUVAS EFTINO BILO KAKO NE.
Напишан од EPTEN SKAPO ZA ODRZUVANJE  пред  околу 98 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 21
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Volvo V40 Cross Coutry
 
Volvo V40 Cross Coutry
26700 - 43700
Toyota Corolla Touring Sports - 2019
 
Toyota Corolla Touring Sports - 2019
22490 - 32490
Škoda Octavia Combi
 
Škoda Octavia Combi
26290 - 30090
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Компактни каравани
 
Opel Astra Sports Tourer19170 €
Seat Leon ST20185 €
Škoda Octavia Combi26290 €
Toyota Corolla Touring Sports - 201922490 €
Volvo V40 Cross Coutry26700 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
НИСКА КЛАСА       КОМПАКТИ       СРЕДНА КЛАСА       СРЕДНО - ВИСОКА КЛАСА       
 

Одберете друг автомобил
     

Hyundai

www.hyundai.com.mk

Импортер за Македонија
Кореа Ауто Трејд

Тел: 02 / 3095 - 525

Адр: ул. Скупи 3а

Работно време:  08:00 - 18:00
сабота:  09:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Hyundai модели
Elantra Grand Santa Fe
i10 i20 - 2018
i30 - 2018 i30 N - 2018
i30 Tourer - 2018 i40
i40 Estate Ioniq
ix20 Kona - 2018
Santa Fe - 2018 Tucson
Tuscon - 2018

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook